دکتر ساینا

چطور تنفر از دیگران را کنار بگذاریم

26

اگر بین خانواده و دوستان به نفرت از دیگران و جهان اطرافتان شهرت دارید و همه شما را سرزنش می‌کنند و می‌گویند باید از این طرز تفکر دست بردارید، احتمالا حق دارند و باید به حرف آنها گوش دهید. البته برای اینکه مطمئن شوید می‌توانید سری بزنید به مقاله «19 مصیبت برای افرادی که از همه متنفرند». اگر هر کدام از آن مصیبت‌ها را تجربه کرده‌اید، وقت آن رسیده که احساسات منفی را دور بریزید و سعی کنید دیدگاهی مثبت را در خودتان پرورش دهید. هرچند ممکن است عاشق همه دنیا و مردم آن نشوید، اما می‌توانید تلاش کنید تنفر را از زندگیتان حذف و خودتان را برای عشق و درک دنیا آماده کنید. برای شروع به این چند راهکار نگاهی بیندازید و ببینید کدام را می‌توانید از همین الان شروع کنید.

۱. بهترین تصور را در مورد مردم داشته باشیدبهترین تصور را درمورد مردم داشته باشید

یکی از دلایلی که ممکن است بقیه را دوست نداشته باشید این است که فکر می‌کنید همه‌ی آدم‌ها می‌خواهند به شما صدمه بزنند یا به نوعی اذیتتان کنند. یاد بگیرید که به مردم به چشم مایه‌ی آزار و تهدید نگاه نکنید، یاد بگیرید آدم‌های خوب را در اطرافتان بپذیرید تا ببینید اگر خودتان بگذارید چقدر می‌توانند کیفیت زندگی شما را بهبود دهند.

 • مطمئنا تمام آدم‌های دنیا دنبال این نیستند که زندگی شما را بهبود دهند و موقعی که در یک خط شلوغ مترو گیر می‌افتید، خیلی سریع احساس می‌کنید همه آدم‌ها، آنجا هستند تا زندگی شما را سخت کنند. اما اگر به هر فرد شانسی بدهید، می‌بینید که مردم خیلی هم بد نیستند.
 • تمرین کنید تا همیشه فرضتان این باشد که هرکس با شما صحبت می‌کند، نیت خیر دارد. البته وقتی در یک کوچه‌ی تاریک غریبه‌ای به شما نزدیک می‌شود، باید حواستان را کاملا جمع کنید. اما اگر همسایه یا همکارتان شما را به یک فنجان قهوه دعوت می‌کند، فرض کنید که فقط می‌خواهد با شما دوست شود، نه اینکه فکر کنید به خاطر مقاصد پنهانی به شما نزدیک شده است.

۲. یاد بگیرید از گپ زدن لذت ببرید

از گپ زدن لذت ببرید

دکتر ساینا

ممکن است به خاطر این از مردم خوشتان نیاید که حس می‌کنید وقتی می‌خواهید تنها باشید، مجبورید با آن‌ها حرف بزنید. اگر چنین دیدگاهی دارید، ممکن است تا ابد از همه متنفر باقی بمانید. در عوض، یاد بگیرید به جای اینکه فکر کنید اشخاصی که با شما حرف می‌زنند وقتتان را تلف می‌کنند، از حرف زدن و ارتباط برقرار کردن با دیگران لذت ببرید.

 • بیشتر لبخند بزنید و رفتار دوستانه‌تری داشته باشید. به مردم نشان دهید که مشتاق مکالمه با آن‌ها هستید و می‌بینید که با شما رفتار صادقانه‌تری خواهند داشت.
 • موضوعات مشترک بیشتری با مردم پیدا کنید. این به شما نشان می‌دهد آنقدرها که فکر می‌کنید با دیگران متفاوت نیستید.
 • قبول کنید که گپ زدن کار بی‌ارزشی نیست. گپ زدن است که شما را به سمت داشتن روابطی عمیق‌تر و در نهایت پیدا کردن شناخت بهتری از مردم سوق می‌دهد.

۳. از دیگران تعریف کنید

553956-18c55b63a68c6489a1191ba889f6bf1a

مطمئنا اگر از مردم خوشتان نمی‌آید، تعریف کردن از آن‌ها هم کار چندان راحتی نیست. اما دقیقا به همین دلیل است که باید تعریف کردن را یاد بگیرید، چون تعاریف صادقانه‌ی شما نشان می‌دهند که چقدر صادقانه به آن‌ها اهمیت می‌دهید. این عادت را در خودتان تقویت کنید که روزانه یکی دو بار از یک غریبه یا آشنا تعریف کنید تا نشان دهید به آنها توجه می‌کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا آدم مثبت‌تری باشید و در آدم‌ها دنبال خوبی‌هایشان باشید.

 • به‌علاوه، شاید شما ندانید؛ اما تعریف تصادفی شما از یک شخص می‌تواند یک روز خیلی خوب را برای او بسازد. شاید این تنها ارتباط مثبتی باشد که آن شخص در تمام طول روز داشته است و از طرفی این کار واقعا انرژی زیادی از شما نمی‌گیرد.
 • اگر شخص مورد نظر را از نزدیک می‌شناسید، سعی کنید به جای تعریف از چیزهای ظاهری، روی شخصیت او تمرکز کنید.
 • هرچه از افراد بیشتری تعریف کنید، خودتان هم بازخوردهای مثبت بیشتری دریافت می‌کنید. پس در تبادل انرژی مثبت بیشتری شرکت خواهید داشت.

۴. سر درد دل را باز کنید

صحبت کنید

هرچند ممکن است درد دل کردن با مردم سخت‌‌ترین کار دنیا به نظر برسد، به خصوص اگر خودتان حس می‌کنید مردم‌گریز هستید، اما اگر کمی با دیگران احساس راحتی بیشتری کنید، درک، دلسوزی و دوستی بیشتری در آنها پیدا می‌کنید. این موضوع باعث می‌شود نفرت کمتری از مردم داشته باشید و به احتمال زیاد خودتان ببینید که ارتباط داشتن با مردم دنیا ارزش تلاش کردن را دارد.

 • لازم نیست سفره‌ی دلتان را در حضور اولین شخصی که می‌بینید پهن کنید. اول، خیلی آرام با آشنایان شروع کنید، بعد همان روابط ممکن است به روابط دیگری ختم شود.
 • ممکن است به خاطر این از مردم خوشتان نیاید که فکر می‌کنید آدم انزواطلبی هستید که نمی‌تواند با کسی رابطه برقرار کند. اما اگر بیشتر با مردم حرف بزنید، می‌بینید که آنقدرها که فکر می‌کنید متفاوت نیستید.
 • وقتی که سر درد دلتان با مردم باز می‌شود، حتما شما هم سؤالاتی از آن‌ها بپرسید. این کار به شما کمک می‌کند تمایل بیشتری برای ارتباط با دیگران داشته باشید.

۵. به تمام راه‌هایی که مردم می‌توانند به شما کمک کنند فکر کنید

مردم به شما کمک می کنند

یکی دیگر از راه‌هایی که باعث می‌شود دست از نفرت بکشید این است که بدانید می‌توانید بیشترِ مردم اطرافتان را به عنوان منابعی بکر در نظر بگیرید. برادر بزرگترتان می‌تواند به شما در انتخاب رشته‌ی دانشگاه کمک کند، معلمتان می‌تواند در فهم تاریخ جهان به شما کمک کند و دوستتان می‌تواند به شما کمک کنند یک کیک شکلاتی خوشمزه درست کنید. اگر فکر کنید همه می‌خواهند شما را بدبخت کنند، معلوم است که از آن‌ها متنفر می‌شوید.

 • یکی از راه‌هایی که مردم را به عنوان منابع باارزش ببینید این است که بیشتر با آن‌ها صحبت کنید. حرف زدن با مردم باعث می‌شود ببینید چه چیزهایی برای کمک به شما در چنته دارند. به عنوان مثال، ممکن است تا وقتی با همسایه روبه‌رویی صحبت نکنید ندانید که نابغه‌ی ریاضی است.
 • اگر کسی در موردی به شما کمک می‌کند، شما هم سعی کنید زحمت او را جبران کنید. این باعث می‌شود احساس تعلق بیشتری به مردم داشته باشد و احتمال نفرت از آنها کمتر شود.

۶. داوطلب شوید

به دیگران کمک کنید

شاید داوطلب بودن برای کمک به دیگران کار سختی به نظر برسد، اما اگر کمی تلاش کنید تا به جز خودتان بقیه هم برایتان مهم باشند و بدانید که یک جمع برای رشد و توسعه به کمک شما نیاز دارد، خیلی زود به سمت داشتن دیدگاهی دلسوزانه‌تر و عشق‌ورزی به مردم اطرافتان قدم برمی‌دارید. خواه به یک آدم بی‌سواد خواندن یاد دهید، خواه در یک مرکز مراقبت از سالمندان داوطلب شوید، بیشتر احساس خواهید کرد که در ارتباط با دنیای اطرافتان هستید.

 • از این گذشته، با افرادی آشنا می‌شوید که به شما کمک می‌کنند دیدگاه مثبت‌تری داشته باشید و ببینید که دنیا آنقدرها هم سرد و غم‌انگیز نیست.
 • چند بار داوطلب شدن برای کارهای خوب در ماه به شما کمک می‌کند احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید و حس کنید وجودتان دنیا را زیباتر می‌کند.

برگرفته از: wikihow

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

26 دیدگاه
 1. صالحی می‌گوید

  سلام من 42 ساله هستم ولی راه حل شما تئوری است و برای ما که به شدت با موضوع فوق (تنفر از دیگران)سالیان سال دست و پنجه نرم میکنم و دوست و آشنا برایم دشمن تلقی می گردد نمی تواند راهگشا باشد لطفا اگر راهکاری عملی یا تمرین اجرایی دارید ارائه دهید .متشکرم

  1. مریم ناصری می‌گوید

   سلام
   کاملا حق با شماست. وقتی یه احساسی برای مدت طولانی با آدم می مونه تغییر دادنش یه کمی سخت می شه.
   ولی فکر می کنم همین تمرین های کوچیک و تئوری ها هم می تونن کمکی هرچند کوچیک داشته باشن و حداقل ما رو توی مسیر درستی قرار بدن. فکر می کنم بد نباشه نگاهی هم به این مقاله ها بندازید:
   http://chetor.com/?p=7140
   http://chetor.com/?p=7094
   http://chetor.com/?p=13075
   http://chetor.com/?p=7094

   سپاس از اینکه تجربه و نظرتون رو با ما درمیون گذاشتید

 2. شيدا عظيمي می‌گوید

  مطالب بسيار مفيد بودن ممنونم از تهيه كتتدگان
  موفقيت بيش از پيش تان آرزوي قلبي ماست

  1. مریم ناصری می‌گوید

   خوشحالم که این مطلب نظرتون رو جلب کرده
   سپاس از همراهی و حمایت شما

 3. زیبا می‌گوید

  پست19مصیبت رو خوندم و خوشبختانه فقط15مورد صدق میکرد!
  این قضیه بحدی برام جدی شده ک خودم هم اذیت میشم!اینکه دوست دارم تنها باشم،تنها بخورم،تنها بخونم،وحرف نزنم!متنفرم از اینکه پیاده برم بیرون و به مردم نزدیک بشم،وقسمت وحشتناکش اینه ک این مقاله روی من کارساز نیست!
  کاش حل کردنش اسون تر بود!
  با همه این اوصاف من هنوزم مطمئنم اغلب مردم بی هیچ دلیلی میخوان به تو صدمه بزنن!مخصوصاً امروزه…
  چجور یا دیدن واقعیت ها مثبت فکر کنم؟!وقتی ب ضررم تموم میشه/:

  1. مریم ناصری می‌گوید

   خب پس بیایید درمورد اون ۴ مورد باقی مونده خوشبین باشیم!

   راستش من تا یه حدی بهتون حق می دم که نگران باشید بقیه بهتون آسیب برسونن.. گاهی اوقات حتی وقتی داری تو خیابون راه می ری کم پیش میاد که یه نگاه یا رفتار دوستانه ببینی و دلت می خواد فرار کنی..
   ولی فکر می کنم هر کسی می تونه یه مجموعه دوستانه واسه خودش دست و پا کنه که دلش بخواد باهاشون وقت بگذرونه، می تونه از خونواده شروع بشه . واقعا آدم های قابل اعتماد که هیچوقت بهت آسیبی نمی رسونن هم کم نیستن، کافیه کشفشون کنی و بهشون یه فرصت کوچولو بدی.
   از طرفی هم می شه سعی کرد انقدر قوی بود که اجازه نداد کسی حتی اگر هم خواست بهت آسیب برسونه! :)))))