رویای شفاف چیست و روانشناسان درمورد آن چه نظری دارند؟

25

رویای شفاف به شما فرصت بهره‌برداری از توانایی‌های شگفت‌انگیز اما پنهان ذهن را می‌دهد. در گذشته و در طول دهه‌های ۶۰ تا ۸۰ میلادی، رویای شفاف موضوع بحث اغلب جمع‌ها بود؛ هرچند کسی واقعا چیزی دربارهٔ آن نمی‌دانست! به‌تدریج این بحث‌ها کم‌رنگ شد تا جایی که امروز به جز عده‌ای محدود، کلمه رویای شفاف به گوش کمتر کسی آشنا می‌آید! در این مطلب با مفهوم رویای شفاف آشنا می‌شوید.

چندی پیش، فیلم کریستوفر نولان با عنوان «تلقین»، هرچند به‌شکلی گمراه‌کننده، دوباره توجه عموم را به موضوع جذاب رویای شفاف جلب کرد. برای استفادهٔ بیشتر از مغز لازم نیست اَبَرانسان باشید؛ به کمک رویای شفاف می‌توانید از ژرف‌ترین بخش‌های مغزتان، در هنگام خواب بهره بگیرید. رویای شفاف باعث می‌شود انسانی معمولی در طول روز، در هنگام خواب به ابرقهرمانی همه‌کاره تبدیل شود. در این وضعیت خبری از موانع دنیای واقعی نیست؛ شما می‌توانید به خورشید یا به اعماق زمین سفر کنید یا دیوانه‌وارترین ابداعات علمی را روی دشمنان‌تان آزمایش کنید.

بورلی دورسو (Beverly D’Urso) کارشناسی خبره در این زمینه است که از هفت سالگی رویای شفاف را تجربه کرده است. او همچنین با استفان لابرژ (Stephen Laberge)، روان‌شناس و بنیان‌گذار مؤسسهٔ روشن‌بینی (Lucidity Institute) همکاری می‌کند. دورسو نخستین فردی‌ست که در رؤیا ارضای جنسی را تجربه کرده است. او در رؤیاهایش از آتش گذشته، به خورشید سفر کرده و توانسته بر قفل نوشتن (وقتی که نویسنده برای نوشتن به بن‌بست می‌رسد و چیزی برای نوشتن به‌ذهنش نمی‌رسد) غلبه کند! در ادامه پاسخ‌های جذاب دورسو را به پرسش‌های ما می‌خوانید.

رویای شفاف چیست؟

رویای شفاف معنایی فراتر از دیدن رویاهای واضح و روشن دارد. برای اینکه به‌راستی رویای شفاف را تجربه کنید باید هنگام رویابینی، آگاه باشید که در رویا هستید. این لزوما به‌معنی داشتن اختیار در رخدادها نیست، هرچند رویابین‌ها معمولا به‌دنبال آن هستند. رویای شفاف موضوع جذابی است، زیرا آدم‌ها دوست دارند، کارهایی را که نمی‌توانند در واقعیت و بیداری انجام دهند، در رویا انجام دهند؛ کارهایی مانند بازی با آتش یا پرواز به خورشید. رویا‌بین‌هایی که آگاهند در رؤیا هستند، بیشتر و بیشتر مزیت‌های رویای شفاف را درک می‌کنند. به کمک رویای شفاف محدودیت‌های خودتان و مرزهای جهان را درمی‌نوردید.

چه فنونی به ما کمک می‌کنند رویای شفاف ببینیم؟

تکنیکی برای داشتن رویای شفاف

بهترین روش برای تبدیل شدن به رویابین خودآگاه، هشیاری، دیدن، شنیدن و توجه بیشتر به جزئیات است. زیرا با مشاهدهٔ جزئیات ناهمخوان درمی‌یابید که در حال رویادیدن هستید. برای آسان‌سازی این فرایند، می‌توانید با بررسی محیط و وضعیت جاری‌تان در طول روز شروع کنید. عادت‌های ذهنی تکرارشونده در طول روز، در رویا هم تکرار می‌شوند. پس اگر در طول روز از توجه به دور و اطراف‌تان غافل نمی‌شوید، ممکن است این کار را در هنگام خواب هم ادامه دهید و با شروع رویا متوجه وضعیت موجود شوید! سطح هشیاری در انسان آگاه بسیار بیشتر است و این یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های رویابینی شفاف است.

رویای شفاف از بعد پدیده‌شناسی چیست؟

مثالی می‌زنم. در یکی از رویاهای شفافم در حال گشت در اردویی تفریحی بودم. می‌دانستم در رویا هستم، بنابراین فکر کردم بد نیست به درون آتش اردوگاه بپرم! خبری از سوختن نبود، یک‌جورهایی داشتم با شعله‌های آتش بازی می‌کردم. سپس آتش را بلعیدم! آتش را در دهانم گذاشتم و به یاد می‌آوردم مزه‌ای نمکین حس کردم. من تا همین جا هم مرزها را درنوردیده بودم، پس تصمیم گرفتم فراتر بروم و به سمت خورشید پرواز کنم! به سبک سوپرمن شروع به پرواز کردم؛ سریع‌تر و سریع‌تر، تا جایی‌که شتاب بیشتر ممکن نبود! هرچه به خورشید نزدیک و نزدیک‌تر می‌شدم، کمتر می‌توانستم ببینم. نمی‌توانستم بدنم را احساس کنم! اما متوجه نوعی لرزش، صدا و نور شدم. نور بی‌اندازهٔ خورشید به من می‌تابید و در وضعیتی بودم که نمی‌توانم به‌درستی توصیفش کنم. به همین دلیل پدیده‌شناسی رویای شفاف با دیگر پدیده‌های رایج تفاوت بسیاری دارد.

همایش‌های رویای شفاف

ما هر سال همایشی دوهفته‌ای برگزار می‌کنیم. حامی این همایش «انجمن جهانی مطالعات رویا» است .من تقریبا از همان آغاز فعالیت، یعنی از حدود ۲۶ سال قبل با این انجمن همکاری می‌کنم. در همایش ۱۰ تا ۲۰ نفر به ارائهٔ مقاله یا کارگاه می‌پردازند.

در این ۲ هفته، ما معمولا ۳ جور رقابت داریم. نوع رایج آن بر مبنای محتوای تصویری است. پیش از همایش، هزاران تصویر گردآوری می‌شود. در طول همایش، یکی از تصاویر به‌طور تصادفی انتخاب می‌شود. فردی که ادعای واسطه‌گری معنوی فراحسی (سایکیک) دارد، سعی می‌کند آن تصویر را در شبی خاص در رویای همهٔ شرکت‌کنندکان قرار دهد! فردای آن شب، شرکت‌کنندگان پس از بیدار شدن، در گزارشی روشن می‌کنند که چه رویایی دیده‌اند. روز بعد، عکس را به همه نشان می‌‌دهند تا افراد مشخص کنند رویایشان چه رابطه‌ای با آن داشته است. داوران ما دربارهٔ رویاها قضاوت می‌کنند. همچنین شرکت‌کنندگان می‌توانند از رویای دیگران آگاه شوند و نظرشان را دربارهٔ ارتباط‌های احتمالی بدهند. در پایان ما ۳ برنده خواهیم داشت.

آیا تاکنون رویای دونفره را تجربه کرده‌اید؟

شما با فرد دیگری توافق می‌کنید که یکدیگر را مثلا در جزایر قناری ببینید. سپس هر دو تلاش می‌کنید در رویا به آن مکان بروید و در آنجا رازی را با یکدیگر در میان بگذارید. پس از بیداری از یکدیگر دربارهٔ رویا و رازی که در میان گذاشته‌اید، پرس‌وجو می‌کنید. من بارها برای تجربهٔ رویای دونفره تلاش کرده‌ام اما تاکنون موفق نشده‌ام.

آدم‌های بسیاری، آرزوهایشان را در رویا عملی می‌کنند. آیا این می‌تواند جایگزینی برای موفقیت‌ها و آرزوهای دنیای واقعی باشد؟

بله؛ دست‌یابی به آرزوها در رویا بسیار هیجان‌انگیزتر است. بسیاری از کارهایی را که در رویا انجام می‌دهید، نمی‌توانید در دنیای واقعی عملی کنید؛ کارهایی مانند گذر از آتش یا سفر به خورشید.

تأثیر درمانی رویای شفاف چگونه است؟

تاثیر درمانی رویای شفاف

برای‌تان مثالی می‌زنم. در سال‌های آغازین دههٔ ۸۰، من روی پایان‌نامهٔ دکترایم کار می‌کردم. دیگر درسی نداشتم و موضوع کارم هم مشخص بود اما نمی‌توانستم شروع به نوشتن کنم. اگر اوضاع به همان شکل پیش می‌رفت، نمی‌توانستم به این زودی‌ها مدرکم را بگیرم. یکی از دوستانم پیشنهاد کرد که در رویای شفاف بر قفل نوشتن غلبه کنم!

فکر کردم که امتحانش می‌ارزد. در یکی از رویاهایم دیدم که در اتاق خوابم هستم، اما لپ‌تاپم در جای همیشگی نبود، بنابراین فهمیدم دارم رویا می‌بینم! نخست کاملا فلج شدم. با اینکه می‌دانستم دارم خواب می‌بینم، نمی‌توانستم بدنم را تکان دهم. با تمام وجود می‌خواستم خودم را به لپ‌تاپ برسانم و شروع به نوشتن کنم. با خودم تکرار می‌کردم: «این رویای من است. دارم خواب می‌بینم. باید بتوانم این کار را بکنم!» سپس به‌آهستگی، مانند صحنهٔ آهستهٔ فیلم‌ها، به سوی لپ‌تاپ رفتم. صندلی‌ام حفره‌ای عمیق داشت که گویی به جهنم می‌رسید. خیلی وحشتناک بود اما روی صندلی نشستم و درون گودال جهنمی افتادم. سپس از خواب بیدار شدم. پس از آن دیگر مشکلی در نوشتن نداشتم.

آثار مثبت معنوی رویای شفاف چیست؟

بی‌تردید شما را به انسان هشیارتری تبدیل می‌کند. شما یاد می‌گیرید که در لحظه زندگی کنید، حواس‌تان به پیرامون‌تان باشد و متوجه نکته‌ها و رخدادها شوید بدون اینکه افکار درهم‌وبرهم، گذشته یا آینده، حواس‌تان را پرت کنند. این همان چیزی‌ست که برترین آموزگاران معنوی به شما می‌آموزند: اهمیت لحظهٔ اکنون! همان‌ کاری که بینندگان رؤیای شفاف به‌دنبال آن هستند. آنها با تمام وجود و نه‌تنها با جسم فیزیکی‌شان اکنون را درک می‌کنند.

آیا تغییرات شخصیتی پیش و پس از تجربهٔ منظم رویای شفاف مورد بررسی علمی قرار گرفته‌اند؟

بله. یکی از این پژوهش‌ها نشان داد بینندگان رویای شفاف، سریع‌تر متوجه تغییرات نادیده در کوری ناشی از تغییر یا کوری ناشی از بی‌توجهی می‌شوند. این افراد به دلیل سطح هشیاری بالاتر که پیش‌تر به آن اشاره کردم، معمولا سریع‌تر متوجه چیزها و رخدادها می‌شوند.

آیا ممکن است دیدن رویای شفاف خطرناک باشد؟

فرض کنیم آدم‌ها به گمان اینکه در رویا هستند، دست به کارهای دیوانه‌وار بزنند.

خیر. چنین خطری وجود ندارد. مبنای رویای شفاف بر آگاهی فرد از اینکه در رویاست تأکید دارد، بنابراین آنها می‌دانند کی خواب می‌ببیند و کی بیدار هستند. اما این خطر برای کسانی که رویا و نه رویای شفاف می‌بینند، وجود دارد. کسانی که تجربه‌ رویای آگاهانه را تازه آغاز کرده‌اند، بهتر است به‌جای پریدن از صخره یا بلعیدن آتش، با کارهای ساده شروع و نتیجه را بررسی کنند. به نظر من بینندهٔ باتجربهٔ رویای شفاف هرگز به گمان اینکه در خواب است، در بیداری از بلندی نمی‌پرد.

آیا دیدن رویای شفاف باعث خستگی می‌شود؟ به‌عبارتی رویای شفاف از کیفیت خواب‌مان نمی‌کاهد؟

دقیقا برعکس! به عقیدهٔ من هرچند رویاهای معمولی هم مزیت‌هایی دارند، اما این نوع رؤیاها هستند که باعث خستگی می‌شوند. چه کسی دوست دارد بارها و بارها در حال فرار از آدم‌بدها، تصادف کند؟ یا بارها احساس ناخوشایند اضطراب امتحانی را که از آن بی‌خبر بوده است، تجربه کند درحالی‌که سال‌هاست دوران مدرسه را پشت سر گذاشته است؟! در مقابل، رویای شفاف نیروبخش و روح‌افزاست. رویای شفاف برخلاف رویاهای معمولی به من نیرو می‌بخشند و باعث می‌شوند پس از بیداری سرزنده‌تر باشم.


در ادامه بخوانید: چگونه یک ذهن آرام داشته باشیم؟
برای از بین بردن احساس افسردگی چه کاری انجام دهیم؟

در افسردگی غم به لایه‌های عمیق زندگی نفوذ کرده و اختلالاتی در احساسات و رفتار شما به‌وجود می‌آورد. اگر احساس افسردگی دارید، حتما با کمک یک روانشناس متخصص مشکل را ریشه‌یابی کنید و برای حل آن راهکار بگیرید.برای ارتباط با مشاور متخصص افسردگی روی دکمه زیر کلیک کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

به کمک زبان بدن، ناگفته‌ها را بگویید و بشنوید

۸،۰۰۰ تومان


منبع psychologytoday
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 25 دیدگاه)
 1. مسی می‌گوید

  من دوبار دیدم ..بار اول تو خونه قدیمون بودم و فهمیدم خوابم .خیلی طول نکشید چون فهمیدم ک خوابم زود بیدار شدم از هیجان…. بار دوم ولی همین پریروز بود گلاب ب روتون سر دستشویی بودم من همیشه سر دسشویی دستامو چک میکنم ک ده تا انگشت دارم یا بیشتر چون اگه بیشتر باشه یا غیرمعمول باشه میفهمی خوابی و این تبدیل میشه به یه کار ناخودآگاه یعنی حتی تو خواب هم چک میکنی دیدم عه انگشت وسط دست راستم دوشاخه شده🤣 .بعد ساعتو چک کردم از رو گوشی دیدم صفحه خاموشه بعد دست چپم رو چک کردم دیدم ساعت ندارم و دستم یه حالتی میشه . دیگه فهمیدم ک خوابم و خیلی باحال بود پرواز میکردم ولی خوابم اسلوموشن شده بود میپریدم رو خونه ها رو پشت بوم خلاصه خواب خوبی بود باز امشب هم سعیمو میکنم امیدوارم بازم بتونم کنترل کنم خوابمو

 2. Maedeh می‌گوید

  خب من تا حالا فکر کنم 3 بار این رویای شفاف رو دیدم ولی تا دیروز هیچ اهمیتی بهش نمی‌دادم و اصن نمی‌دونستم این رویای شفاف چیه ، دیروز یه مانهوا شروع کردم به خوندن دیدم دختری که توی داستانش بود رفته توی یه جایی که بهش میگن رویای شفاف خیلی برام جالب بود اما! بهش اهمیتی ندادم چون فکر کردم این رویای شفاف که توش هر کاری بهای میتونی بکنی ساخته ذهن نویسنده داستان اون مانهوا است تا اینکه امروز یه مانهوا جدید شروع کردم دیدم اسمش رویای شفاف هست تعجب کردم دیدم توی اون مانهوا هم درباره رویای شفاف گفته هنوز مانهواش رو تموم نکردم هر وقت تموم کردم دوباره اگر چیزی فهمیدم که لازم به ذکرش بود حتما اینجا میگم ، بگذریم !برام جالب که آیا واقعا این رویای شفاف وجود داره؟ امروز توی سایت های مختلف درباره اش خوندم و نظرات همه در این سایت رو هم چند بار خوندم برای من فکر میکنم ۳ بار اتفاق افتاده ولی فقط دوبار رو یادمه .
  بار دوم یادمه داشتم توی خیابون راه میرفتم ولی متاسفانه چیز زیادی یادم نمیاد ولی یه نفر که به بختک اشاره کرد یادمه میدونستم اون یه خوابه و میخواستم بیدار بشم فکر کنید من توی خیابون بودم و یه دفعه که میخواستم بیدار بشم روی تختم بودم دوباره که تلاش می‌کردم بیدار بشم دیدم نمیتونم انگار روحم نشسته بود رو تخت ولی یه چیزی روی جسمم بود نمیتونستم بلند شم تا اینکه یهو از خاب بیدار شدم و وقتی دوباره همون لحظه خوابیدم دوباره نمیتونستم بیدار بشم و وقتی بیدار شدم خیلی ترسیده بودم رفتم آب خوردم و یکم راه رفتم تا درست شد بار سوم همین یک ماه پیش بود تازه خوابیده بودم که یهو صدای دعوا دوتا آدم بین هم دیگه رو شنیدم سعی کردم بیدار شم هر وقت سعی میکردم بیدار بشم می‌دیدم صداها و آدما و مکان ها تغییر میکردم تا اینکه دیدم دوباره توی تختم فکر کردم بیدار شدم رفتم تا آب بخورم فهمیدم دوباره تو خوابم یکی زدم تو گوشم تا بیدار شدم 😂 ولی بار سوم هیچ ترسی نداشتم بعد از اینکه کاملا هوشیار شدم سعی کردم اون صداها رو به یاد بیارم ولی نشد خیلی هیجان زده بودم و میخواستم برگردم به خواب اما کار ساز نبود و اینکه هر دفعه این خوابت تار و عجیب غریب بودن 😂
  خودم یکم نگرانم که تمریناتشو انجام بدم باید یکم بیشتر تحقیق کنم
  خیلی پر حرفی کردم می‌دونم. ولی لطفاً بهم بگین
  این رویای شفاف خطرناکه ؟ حتی اگه برای یه هفته بخوام رویای شفاف ببینم چی؟
  و اینکه من خیلی سخت از خواب بیدار میشدم ممکنه اگر این تمرینات رو انجام بدم دیگه بیدار نشم؟
  ممنونم از توجهتون ✨🙏🏼

 3. علی می‌گوید

  سلام این تجربه من از رویای شفافه: پشت ماشین بابام بودم و داشتم رانندگی میکردم و دور میزدم تو کوچه ها بعد یه لحظه با خودم گفتم اصلا چرا من الان دارم رانندگی میکنم
  چجوری ماشین رو روشن کردم 😂😂 بعد فهمیدم دارم رویا میبینم رویامم تقریباً نزدیک به واقعیت بود بعد با سرعت 180 تا رفتم با پراید تو دیوار بعد از خواب بیدار شدم 😂😂