جراحی پروتز لب: بزرگ کردن لب­ها با چربی و کلاژن یا مواد سنتزی

0

بزرگ‌کردن لب یک عمل زیبایی است که هدف آن افزایش اندازه لب‌های فرد است. بزرگ‌کردن لب‌ها به دو روش انجام می‌شود: ایمپلنت (پروتز) لب یا تزریق فیلر لب (ژل لب). هر دو روش توسط جراح پلاستیک انجام می‌شوند. بزرگ‌کردن لب یک عمل سرپایی است که معمولا طی یکی دو ساعت یا کمتر انجام می‌شود.

پروتز لب چیست و از چه موادی ساخته می‌شود؟

به نقل از متخصصین کلینیک زیبایی رازی استفاده از ایمپلنت‌ لب یکی از باداوم‌ترین و در عین حال تهاجمی‌ترین روش بزرگ‌کردن لب بوده که در طی آن یک ماده بیولوژیک یا سنتزی در داخل برش‌های کوچک ایجاد شده در یک یا هر دو لب قرار داده می‌شود. پروتزها بر اساس نیاز و سلیقه افراد در اندازه‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند.

یکی از رایج‌ترین مواد بیولوژیک که در پروتزهای لب مورد استفاده قرار می‌گیرند یک صفحه کلاژنی یا چربی تهیه شده از قسمت‌های دیگر بدن فرد (معمولا شکم و ران‌ها) است. از بافت فلپ داخل دهان نیز می‌توان به عنوان پروتز استفاده کرد. هر چند تا حد امکان جراحان پلاستیک از استفاده از این ماده برای پروتز لب خودداری می‌کنند چرا که در مقایسه با سایر روش‌ها، یک روش بسیار تهاجمی است.

از مواد سنتزی نیز می‌توان به عنوان ایمپلنت لب استفاده کرد. هر چند استفاده از این پروتزها خطر واکنش آلرژیک را افزایش می‌دهد. پیش از اقدام، در مورد مواد مورد استفاده در پروتز لب (خطرات احتمالی و عوارض جانبی) تحقیق کنید و درباره گزینه‌های موجود با جراح پلاستیک خود صحبت کنید.

مراحل کار نسبتا ساده است و حدود یک ساعت طول می‌کشد.

داروی بیحسی

در روند آماده‌سازی برای جراحی، پزشک ممکن است از ترکیبی از بیحس‌کننده موضعی و آرام‌بخش برای راحتی هر چه بیشتر فرد استفاده کند.

برش‌ها

پزشک برش‌های کوچکی را در گوشه‌های دهان ایجاد می‌کند.

تونل‌زنی

به منظور ایجاد فضای بیشتر برای پروتز، پزشک یک تونل باریک در لب ایجاد می‌کند.

قرار دادن پروتز در محل

سپس پزشک با دقت ایمپلنت را از تونل عبور داده، طول آن را با برش دادن تنظیم می‌کند و محل برش‌ها را می‌بندد.

دوام پروتز چقدر است؟

دوام پروتزهای لب به ماده مورد استفاده در ایمپلنت و واکنش بدن به آن بستگی دارد. به دلیل گستره وسیع مواد مورد استفاده و تفاوت در واکنش افراد به پروتز لب، پاسخ قطعی به این سوال دشوار است. با توجه به اینکه ایمپلنت‌ لب یک راه‌حل دائمی برای بزرگ‌کردن لب‌ها معرفی شده، چنانچه فرد واکنش منفی به پروتز نشان ندهد می‌توان انتظار داشت چندسال دوام داشته باشد. (برگرفته از سایت کلینیک زیبایی رازی)

پروتزهای لب چه خطرات احتمالی یا پیامدهای منفی به دنبال دارند؟

هر چند بعید به نظر می‌رسد کلاژن و چربی باعث ایجاد واکنش‌های منفی در بدن فرد شوند ولی در برخی موارد ممکن است این مواد جذب بدن شوند که نتیجه آن بازگشت تدریجی لب‌ها به اندازه اولیه است. اگر افزایش وزن پیدا کنید سلول‌های چربی ایمپلنت‌شده در لب نیز ممکن است افزایش پیدا کنند.
استفاده از پروتزهای سنتزی مانند آنهایی که از سیلیکون ساخته شده‌اند نیز خطراتی به دنبال دارد. عفونت و حرکت فیلر (ژل لب) ممکن است حتی پس از گذشت سال‌ها از عمل بزرگ‌کردن لب، باعث بروز واکنش‌های بدشکل‌کننده لب شود. پروتزهای سنتزی ممکن است سخت شوند. خطر دیگر استفاده از پروتزها، آسیب به اعصاب یا از دست دادن حس در لب است. خونریزی و ایجاد اسکار نیز ممکن است اتفاق بیافتد. ایمپلنت‌های سالینی ممکن است با گذشت زمان تخلیه شوند.
برخی جراحان استفاده از مواد سنتزی را توصیه نمی‌کنند و از این مواد در عمل پروتز لب استفاده نمی‌کنند.

پروتزها چه تفاوتی با فیلرهای (ژل تزریقی) لب دارند؟

تزریق فیلرهای پوستی یک روش بسیار عالی برای افزایش اندازه و بهبود شکل لب است. اثر فیلرها 6-4 ماه باقی می‌مانند. پروتزها می‌توانند شکل لب فرد را کاملا تغییر دهند.

یک روش کاملا قابل‌برنامه‌ریزی و اختصاصی فرد

پروتزهای لب در اندازه‌ها و شکل‌های گوناگون به بازار عرضه می‌شوند و برای بهتر کردن شکل لبخند فرد می‌توان اندازه آن را تغییر داد و اصلاح کرد. برخی پروتزها سخت و برخی دیگر انعطاف‌پذیرتر هستند.

ایمپلنت‌ها شکل بهتری و قابل‌پیش‌بینی‌تری نسبت به فیلرها دارند، شکل لب به مقدار فیلر مورد استفاده و محل تزریق بستگی دارد، در حالیکه شکل پروتزها ثابت است.

هزینه پروتز لب چقدر است؟

پروتز لب بالایی هزینه کمتری از پروتز لب پایینی یا هر دو لب دارد. هزینه پروتز لب برای بزرگ‌کردن آن بستگی به محل زندگی فرد و همچنین اعتبار و تجربه جراح پلاستیکی که قرار است عمل را انجام دهد بستگی دارد.

هشدار! این مطلب صرفا برای آشنایی شما با نویسنده مهمان یا کسب‌وکار او منتشر شده است و سایت چطور هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.