۲۰ ترفند برای بزرگ‌تر نشان دادن آشپزخانه‌های کوچک

0

همه ما دلمان آشپزخانه‌ای بزرگ با پنجره‌هایی بزرگ و سرشار از نور طبیعی می‌خواهد. در عمل، رسیدن به این آرزو برای همه ممکن نیست؛ اما قرار نیست این موضوع باعث ناراحتی‌ باشد. ممکن است در آشپزخانه کوچک با کمبود فضا مواجه باشید، اما دست‌کم می‌توانید آشپزخانه را بزرگ و دل‌باز جلوه دهید. ترفندهایی برای این کار وجود دارد. در این مطلب، ۲۰ ترفند برای بزرگ‌تر نشان‌دادن آشپزخانه کوچک به شما معرفی می‌کنیم.

۱. استفاده از رنگ سفید

سفید بهترین رنگ برای دکوراسیون آشپزخانه های کوچک است. این رنگ بازتاب‌دهنده نور است و حس گستردگی را به آدم القا می‌کند. با انتخاب رنگ سفید برای کابینت‌ها، سقف، دیوارها و پیشخان، فضایی بی‌حدومرز خلق می‌کنید.

لوازم آشپزخانه سفید یا سیلور؛ کدام انتخاب بهتری است؟

۲. ترکیب سطوح

با یکرنگ‌کردن سطح دیوارها و روی کابینت‌ها، آشپزخانه بزرگ‌تر به ‌نظر می‌رسد. وقتی برای سطوح از رنگ و طرح یکسان استفاده می‌کنید، فضا یکپارچه و درنتیجه بزرگ‌تر جلوه می‌کند.

۳. فضای ذخیره در دسترس

برای بزرگ نشان دادن آشپزخانه فضای ذخیره در دسترس داشته باشید

یکی از راه‌های ساده برای جلوگیری از شلوغی آشپزخانه‌های کوچک، کابینت‌ها و قفسه‌هایی هستند که استفاده از آنها آسان باشد.

کاربردی‌ترین لوازم نظم دهنده آشپزخانه را بشناسید

۴. جایگزینی در کابینت با شیشه

حذف در کابینت یا جایگزینی آن با در شیشه‌ای، به بزرگ‌تر دیده‌شدن آشپزخانه کمک می‌کند. این کار باعث می‌شود که فضا عمق بیشتری داشته باشد و دیوارها دورتر به ‌نظر برسند. البته برای اجرای این ایده، باید همیشه کابینت‌ها را مرتب و خوش‌منظره نگه دارید. می‌توانید این ترفند را نه برای همه، بلکه برای برخی کابینت‌ها به‌ کار بگیرید.

۵. پیوند با فضای بیرونی

بسته به فضا و طراحی خانه، ممکن است بتوانید دیواری را حذف کنید و آشپزخانه را به فضای بیرونی پیوند دهید. این کار به مساحت آشپزخانه‌تان اضافه نمی‌کند، اما باعث می‌شود نور بیشتری به آشپزخانه برسد و فضا گسترده‌تر به‌ نظر برسد.

۶. گسترده‌کردن کف

برای بزرگ نشان دادن آشپزخانه از طرح‌هایی استفاده کنید که کف را وسیع‌تر نشان می‌دهند.

طرح برخی کاشی‌ها یا پوشش‌های کف و دیوار باعث می‌شود که فضا دلگیر و بسته به‌ نظر برسد، درحالی‌که برخی الگوها اثر عکس دارند. برای پوشش کف از طرح‌ها و الگوهایی استفاده کنید که فضا را گسترده‌تر جلوه می‌دهند.

۷. تمرکز بر ارتفاع

جلب توجه چشم‌ها در مسیری عمودی به‌سوی بالا، باعث می‌شود تا ارتفاع سقف بیشتر به‌ نظر برسد. روی کابینت‌ها، اقلام تزئینی قرار دهید. برای تأثیر بیشتر، از نمونه‌هایی استفاده کنید که با رنگ و طرح پس‌زمینه همخوان هستند.

۸. اجتناب از شلوغی

پرکردن روی کابینت‌ها و پیشخان با انواع و اقسام ابزارهای آشپزی، هم آشپزخانه را کوچک جلوه می‌دهد و هم فضای کارتان را تنگ می‌کند. در آشپزخانه‌های کوچک، تا جای ‌ممکن بهتر است لوازم را در کابینت‌ها جا دهید. می‌توانید لوازم بزرگ را با نمونه‌های کوچک‌تر جایگزین کنید. مثلا یک فرق توستر و ماکروفر، جاگیر بودن دومی است. پس اگر برای شما، کاربرد مایکروفر در گرم کردن غذا و نان خلاصه می‌شود، بهتر است فضای آن را به لوازم کوچک‌تر اختصاص دهید.

۹. هود مخفی

استفاده از هود مخفی به‌جای هودهای معمولی، تأثیر چشمگیری در بزرگ‌تر دیده‌شدن فضای آشپزخانه دارد.

۱۰. نورپردازی خلاقانه

برای بزرگ نشان دادن آشپزخانه نورپردازی خلاقانه داشته باشید

وقتی نورپردازی آشپزخانه خلاقانه باشد، کمتر کسی به بزرگی یا کوچکی آشپزخانه‌تان توجه می‌کند.

۱۱. به‌کارگیری طرح‌های کلاسیک

طرح‌ها و الگوهای کلاسیک مانند کاشی‌های بزرگ، همیشه باعث بزرگ‌تر دیده‌شدن فضا می‌شود. از رنگ‌های خنثی و روشن برای خلق طراحی کلاسیک استفاده کنید.

۱۲. استفاده از کابینت هایگلاس

برای بزرگ نشان دادن آشپزخانه از کابینت هایگلاس استفاده کنید

سطوح براق و بازتاب‌دهنده نور باعث می‌شوند تا فضای آشپزخانه گسترده‌تر به‌ چشم بیاید. استفاده از آینه هم (درصورت امکان) اثری مشابه دارد.

۱۳. استفاده از گیاهان

گل و گیاه ، در هر فضایی ازجمله آشپزخانه، روح‌بخش است، به‌ویژه اگر آشپزخانه از نور طبیعی برخوردار باشد. چرا از این نعمت استفاده نکنید؟!

۱۴. صندلی‌های بدون پشتی

برای بزرگ نشان دادن آشپزخانه از صندلی های بدون پشتی استفاده کنید

صندلی‌های بدون پشتی، به‌سادگی زیر پیشخان قرار می‌گیرند و فضای کمتری اشغال می‌کنند. در انتخاب صندلی‌ها، از رنگی همخوان با پیشخان و فضای آشپزخانه استفاده کنید.

۱۵. استفاده کاربردی از فضا

از هر فضایی بهره ببرید، حتی اگر غیرقابل‌استفاده به ‌نظر می‌رسد؛ مثلا می‌توانید درصورت امکان روی دیوار بالای اجاق ، قفسه‌ یا میله‌ای قلاب‌دار برای جاسازی لوازم آشپزخانه نصب کنید.

۱۶. جزیره یا کابینت متحرک

برای بزرگ نشان دادن آشپزخانه از جزیره یا کابینت متحرک استفاده کنید

برای اینکه فضای ذخیره بیشتری داشته باشید، می‌توانید از جزیره آشپزخانه یا کابینتی متحرک، به‌ویژه در قسمت ورودی، استفاده کنید. هنگام ورود و خروج، می‌توانید به‌سادگی آن را حرکت دهید.

۱۵ ایده برای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه و نکات مهمی که باید بدانید

۱۷. بهره‌گیری از نور طبیعی

اگر آشپزخانه‌تان پنجره دارد، درصورت امکان آن را با پرده نپوشانید. نور طبیعی نقش چشمگیری در بزرگ‌تر دیده‌شدن فضای آشپزخانه دارد.

۱۸. استفاده از فرش یا قالیچه

برای بزرگ نشان دادن آشپزخانه از فرش یا قالیچه استفاده کنید.

وقتی گزینه‌های زیادی برای طراحی آشپزخانه در راستای بزرگ‌تر جلوه‌دادن آن ندارید، با فرش یا قالیچه‌ای در کف، دست‌کم به فضا روح می‌بخشید. در انتخاب فرش یا قالیچه، طرح و رنگی را انتخاب کنید که آشپزخانه را شلوغ و دلگیر جلوه ندهد.


حتما بخوانید: دکوراسیون آشپزخانه مدرن؛ ۲۳ طرح جدید برای زیباترشدن چیدمان آشپزخانه

نکاتی که باید قبل از خرید فرش ماشینی فانتزی بدانید

۱۹. تزیين چشم‌نواز

وسیع‌کردن فضا با رنگ سفید یا رنگ‌های روشن، به این معنی نیست که هیچ‌چیز دیگری نباید این یکنواختی را به هم بزند؛ مثلا افزودن قفسه‌های چوبی، هم تضادی چشم‌نواز و هم فضایی برای لوازم آشپزخانه ایجاد می‌کند.

ایده‌هایی چشم‌نواز برای استفاده از اکسسوری طلایی در دکوراسیون

۲۰. ارتباط با فضای باز

اگر موقعیت ساختمان اجازه می‌دهد، در آشپزخانه راهی به فضای باز (مثل حیاط یا حیاط‌خلوت) ایجاد کنید. می‌توانید از این فضا برای ذخیره‌سازی و حتی با کمی رنگ‌ولعاب، برای پذیرایی از مهمان‌ها استفاده کنید.

آشپزخانه شما چطور است؟ اگر کوچک است، چطور از فضا استفاده می‌کنید؟ چه می‌کنید که آشپزخانه‌تان دل‌بازتر به‌ چشم بیاید؟


در ادامه بخوانید: لیست کامل وسایل ضروری آشپزخانه در ۱۱ دسته‌بندی مختلف
چطور در فضای آنلاین جذاب و حرفه‌ای بنویسیم؟
راهکارهایی برای اینکه جذاب، حرفه‌ای و تاثیرگذار بنویسیم.

منبع bhg housebeautiful
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.