جمعه سیاه شاواز

بررسی کیف پول آپ؛ یک کیف پول با۴۰ میلیون کاربر

0

تداوم همه‌گیری کرونا باعث تحولی قابل‌ملاحظه در فضای کسب‌وکار و نیز سبک‌زندگی ما شده است. یکی از پررنگ‌ترین این تحولات، افزایش وابستگی بخش قابل‌ملاحظه‌‌ای از جامعه به سرویس‌های پرداخت آنلاین و کیف‌پول الکترونیک برای ادامه زندگی در شرایط فعلی است. یک سامانه پرکاربر پرداخت مثل کیف پول آپ، در کنار حفظ تعاملات اقتصادی با کاهش کاربرد پول نقد، می‌تواند احتمال گسترش بیشتر بیماری را کاهش دهد. در ادامه، قابلیت‌ها، ویژگی‌ها و البته نقاط ضعف کیف پول آپ، به‌عنوان گسترده‌ترین شبکه‌ پرداخت الکترونیک در ایران را باهم بیشتر بررسی می‌کنیم.

چرا کیف پول الکترونیک؟

با ورود فناوری الکترونیک به تمامی ابعاد زندگی ما، نحوه تعامل ما با بانک‌ها و پول نقد هم دچار تغییر اساسی شده است. وقتی می‌توانید با همراه داشتن یک کارت کوچک به حساب بانکی خود دسترسی داشته باشید، چطور ممکن است ترجیح دهید یک دسته ضخیم پول نقد همه‌جا همراه خود داشته باشید؟ این روزها با پیشرفت فناوری و افزایش ضریب نفوذ اینترنت و گوشی‌های هوشمند، دیگر حضور فیزیکی در باجه عابربانک هم توجیه‌پذیر نیست. کیف پول الکترونیک، همان‌طور که اشاره کردیم، همان کیف پول واقعی شما است که به‌جای جیب در گوشی هوشمندتان قرار می‌گیرد.

این فناوری، توسط شرکت ارائه‌دهنده خدمات پرداخت، از کارت عابربانک شما به‌صورت ایمن به حساب بانکی شما متصل می‌شود و بسته به سطح همکاری بانک با خدمت‌دهنده موردنظر، می‌تواند از یک کارت عابربانک تبدیل به باجه بانکی اختصاصی شما بشود.

کیف پول آپ از کجا آمد؟

شرکت آسان پرداخت پرشین، یا همان آپ، به‌طور کلی یک ارائه‌دهنده خدمات پرداخت (PSP) است. این شرکت فعالیت خود را با ارائه خدمات پرداخت موبایلی قبوض و تهیه شارژ برای خطوط اعتباری آغاز کرد. حالا پس از ۱۲ سال، آپ مجموعه یکپارچه و گسترده‌ای از انواع سرویس‌های پرداخت الکترونیک را به میلیون‌ها ایرانی ارائه می‌دهد. از جمله این خدمات می‌توان به کیف پول الکترونیک، تراکنش‌های بین‌بانکی، ارائه پایانه‌های پرداخت فروشگاهی و همچنین، همکاری با نهادها و سازمان‌های متعدد اشاره کرد.

آپ یک واسطه مطمئن بین شما و سیستم بانکی است که دسترسی آنی، تمام‌وقت و ایمن به حساب بانکی‌تان را تضمین می‌کند. یکی از پرکاربردترین خدمات این شرکت، کیف پول آپ است که می‌توان آن را یکی از بهترین نمونه‌های خدمات پرداخت الکترونیک در کشور دانست. البته مزیت کاربردی این کیف پول الکترونیک فقط این نیست که شما را از حمل کارت بانکی یا پول نقد بی‌نیاز کند؛ در سال‌های اخیر قابلیت‌های بسیاری به کیف پول آپ افزوده شده که آن را به چیزی فراتر از یک کیف پول ساده تبدیل می‌کند.

کیف پول آپ یک واسطه مطمئن بین شما و سیستم بانکی است که دسترسی آنی، تمام‌وقت و ایمن به حساب بانکی‌تان را تضمین می‌کند.

یک کیف پول الکترونیک خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

کیف پولی که نگران امنیتش باشید یا نتوانید به‌راحتی از آن استفاده کنید، به درد هیچ کاری نمی‌خورد. مسئله مهمی که باید در انتخاب ارائه‌دهنده کیف‌ پول الکترونیک به آن توجه کنیم، راحتی استفاده و نیز گستردگی شبکه پذیرندگان، همکاران و خدمات‌دهندگانی است که با آن ارائه‌دهنده همکاری می‌کنند. درواقع ارزش واقعی شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت، در گرافیک خاص رابط کاربری اپلیکیشن یا ارائه گزینه‌های بیشتر در قسمت تنظیمات آن نیست.

سرویس‌های فراگیر معمولا به‌دلیل تجربه کاربری روان و راحتی که به کاربر ارائه می‌دهند، محبوب می‌شوند. به‌علاوه، تعداد همکاران یک ارائه‌دهنده خدمات، ارتباط مستقیمی با اعتبار و امنیت آن دارد. این مهم با میزان امنیت و گستردگی شبکه پرداخت الکترونیک آنها سنجیده می‌شود و این برگ برنده‌ای است که کیف پول آپ را به پرکاربردترین ابزار پرداخت آنلاین در کشور تبدیل کرده است.

چرا کیف پول آپ؟

همان‌طور که گفتیم، امنیت، سادگی کاربرد و دسترسی گسترده عواملی هستند که می‌توانند باعث محبوبیت یک سرویس کیف پول الکترونیک شوند. ایمنی نسبی را می‌توان ویژگی ذاتی بانکداری الکترونیک دانست. جابه‌جایی پول به‌صورت الکترونیک از انتقال وجه فیزیکی ساده‌تر است و امنیت بیشتری هم دارد، ولی مثل هر سیستم دیگری در آن امکان بروز خطا وجود دارد.

رمز دوم پویا از سال پیش برای برطرف کردن برخی از مشکلات امنیتی تراکنش‌های الکترونیکی معرفی شد، اما به نظر می‌رسد نتوانسته است انتظارات را برآورده کند. سارقان اینترنتی برای کلاهبرداری از صاحبان حساب‌های بانکی متصل به اینترنت، روش‌های نوین و متنوعی پیدا کرده‌اند که اطلاع از همه آنها تقریبا ناممکن است. با استفاده از پرداخت ایمن الکترونیکی، بدون نیاز به واردکردن اطلاعات حساب در هر تراکنش، آسیب‌پذیری شما دربرابر چنین خطراتی به حداقل ممکن می‌رسد؛ اما چگونه؟

۱. استفاده از سیستم رمزنگاری متقارن

کیف پول آپ از رمزنگاری دوطرفه برای تکمیل تراکنش استفاده می‌کند و هیچ اطلاعاتی را روی گوشی شما ذخیره نمی‌کند؛ پس در هیچ شرایطی نگران افشای اطلاعات بانکی خود نخواهید بود. از طرف دیگر ورود چندین‌باره این اطلاعات می‌تواند برای کاربر هم خسته‌کننده باشد و حتی باعث انصراف از انجام تراکنش یا خرید موردنظر شود. با استفاده از کیف پول آپ، تمامی این مشکلات قابل‌حل‌اند؛ زیرا پروتکل‌های امنیتی پیشرفته به شما امکان می‌دهند پس از ثبت و فعال‌سازی کارت بانکی خود، تنها با یک اشاره، تراکنش‌های موردنظرتان را تکمیل کنید.

کیف پول آپ هیچ اطلاعاتی روی گوشی شما ذخیره نمی‌کند؛ پس در هیچ شرایطی نگران افشای اطلاعات بانکی خود نخواهید بود.

کیف پول مشترک آپ، استفاده از سایر خدمات آنلاین را بسیار ساده‌تر می‌کند.

۲. در دسترس بودن

معیار مهم بعدی در سنجش ارزش واقعی خدمات شرکت‌هایی مثل آپ، سهولت دسترسی مشتری به خود کیف پول الکترونیک و خدمات آن است. کیف پولی که در موقع نیاز در دسترس نباشد، با پولی که در بانک دارید فرقی نخواهد داشت. شرکت آسان پرداخت با ارائه اپلیکیشن‌های اختصاصی برای فروشگاه‌های اپلیکیشن مثل سیب‌اپ، بازار و Google Play، خدمات خود را به‌صورت تحت‌وب نیز به مشتریان ارائه می‌دهد تا بتوانند با هر دستگاهی و تنها به‌شرط داشتن یک اتصال اینترنتی، از خدمات بانکداری الکترونیک استفاده کنند.

عرضه این خدمات برای تمام پلتفرم‌ها به این معنی است که با هر دستگاهی و تنها به‌شرط داشتن اتصال اینترنتی می‌توانید از خدمات بانکداری الکترونیک کیف پول آپ استفاده کنید.

۳. خدمات یکپارچه با دیگر سرویس‌ها،‌ سایت‌ها و فروشگاه‌ها

خدمات آپ با بسیاری از اپلیکیشن‌ها، وب‌سایت‌ها و فروشندگان پرطرفدار کشور یکپارچه‌سازی شده است. این همکاری به شما اجازه می‌دهد با فعال‌سازی کیف پول الکترونیک کارهایی مثل درخواست خودرو، خرید بلیط هواپیما، قطار، اتوبوس، رزرو اتاق و هتل، پرداخت عوارضی و خلافی ماشین و خرید بیمه‌نامه را هم انجام دهید. البته تمامی این کارها را می‌توانید به‌صورت مجزا و با استفاده از درگاه‌های پرداخت اینترنتی دیگر هم انجام دهید، اما سرعت، امنیت و سهولت دسترسی یکجا، امتیازهایی است که کاربران را به استفاده از این کیف پول آپ ترغیب می‌کند.

کیف پول آپ - وجود یک شبکه گسترده مشتریان و خدمات‌دهندگان، مهم‌ترین مزیت هر ارائه‌دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی است.

۴. فراگیر، به‌وسعت ایران

فراگیر بودن کیف پول آپ، به‌خصوص در شرایط فعلی و وخیم‌تر شدن شرایط همه‌گیری کرونا، می‌تواند تعیین‌‌‌کننده باشد. استفاده از پول نقد، خطر آلودگی به ویروس کرونا را به‌شکل قابل‌توجهی افزایش می‌دهد؛ اما با داشتن کیف پول آپ، لازم نیست پول نقد همراه داشته باشید؛ چون گستره پذیرندگان این کیف پول بسیار وسیع است و استفاده از آن هم آسان است.

ممکن است با خود فکر کنید این کار را با یک کارت عابربانک هم می‌توان انجام داد. اگرچه این تصور اشتباه نیست، اما تفاوت در راحتی دسترسی به این خدمات از طریق کیف پول آپ با روش‌های دیگر قابل مقایسه نیست. شما فقط با دسترسی به اینترنت می‌توانید هرجا که هستید، تراکنش‌های خود را انجام دهید و دیگر لازم نیست به‌دنبال باجه عابربانک بگردید.

۵. مزیت استفاده از تله پرداخت

مزیت دیگر کیف پول آپ، قابلیت «تله پرداخت» است که کارکردی شبیه به پایانه‌های پرداخت NFC مثل Google Pay به شما ارائه می‌دهد. کافی است در فروشگاه‌های طرف قرارداد آسان پرداخت ـ که هرروز به شمار آنها افزوده می‌شود ـ نشان پرداخت یا همان QR Code فروشنده را اسکن کنید و یا به‌صورت دستی وارد اپلیکیشن کنید و مبلغ موردنظرتان را از کیف پول بپردازید. در این قسمت از اپلیکیشن، فهرستی از پذیرندگان پرکاربرد هم نمایش داده می‌شود که در صورت انتخاب یکی از آنها حتی نیازی به وارد یا اسکن کردن کد فروشنده هم وجود نخواهد داشت.

با این روش، می‌توانید خریدهای جزئی را بدون نیاز به همراه داشتن پول خرد انجام دهید و در عین حال از طرح‌های تشویقی آپ از جمله شرکت در قرعه‌کشی‌های دوره‌ای بهره‌مند شوید.

به‌علاوه، این امکان برای شما وجود دارد که صحت تراکنش خود توسط آسان پرداخت را به‌سرعت تأیید کنید و با چند روش، تراکنش خود را استعلام کنید، مثلا با دریافت پیامک، رسید تراکنش روی اپلیکیشن فروشنده و یا استعلام از درگاه آسان پرداخت. بدین ترتیب، اطمینان خاطر بیشتری هم برای فروشنده و هم خریدار به دست خواهد آمد.

با استفاده از تله پرداخت، می‌توانید خریدهای جزئی را بدون نیاز به همراه داشتن پول خرد انجام دهید و در قرعه‌کشی‌های دوره‌ای آسان‌ پرداخت هم شرکت کنید.

مشکلات اعلام‌شده از سمت کاربران
البته مسلما همه‌چیز به همین سادگی هم نیست، چرا که برخی از کاربران، دچار مشکلاتی مثل قطعی ارتباط در هنگام انتقال وجه، مواجه شدن با خطاهای عدم انتقال وجه و یا باگ‌های نرم‌افزاری می‌شوند. درعین حال، باید این واقعیت را هم پذیرفت که آسان‌ پرداخت هم مانند بسیاری از محصولات دیگر، تا رسیدن به یک محصول ایدئال هنوز فاصله دارد.

خلاصه کلام؛ از کیف پول آپ استفاده کنیم یا نه؟

کیف پول آپ، بخشی از خدمات گسترده آسان پرداخت است که در قالب اپلیکیشن اختصاصی برای گوشی‌های اندروید و iOS و نیز در بستر وب در تمامی ایران قابل‌دسترسی است. یکپارچه‌سازی این خدمات با اپلیکیشن‌های پرکاربردی مثل اسنپ علاوه بر افزایش امنیت دارایی شما، استفاده از آنها را بسیار راحت‌تر می‌کند و تجربه متفاوتی از پرداخت الکترونیکی برای کاربر ایجاد می‌کند. همچنین قابلیت‌هایی مثل تله پرداخت و شبکه گسترده همکاران آسان‌ پرداخت، نیاز به حضور فیزیکی در فروشگاه‌ها و استفاده از کارت عابربانک یا پول نقد را کاهش می‌دهد و درنتیجه می‌تواند به حفظ سلامتی شما در دوران همه‌گیری کرونا و کاهش فشار روی کادر درمانی کشور کمک قابل‌ملاحظه‌ای بکند.

پس بهتر است به‌جای استفاده از پول نقد یا دستگاه خودپرداز، از روش‌های آنلاین امن، ساده و در دسترسی مانند کیف پول آپ استفاده کنیم.

کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.