نقش کمپرسور اینورتر یخچال در کاهش مصرف انرژی؛ راهکاری برای کاهش هزینه‌ها در درازمدت

0

یک یخچال جدید گرفته‌اید. همان شب اولی که یخچال را نصب کرده‌اید سرو صدای زیاد آن بی‌خوابتان می‌کند. وقتی آخر ماه قبض برق را می‌بینید، عمق فاجعه را درک می‌کنید؛ کلی پول برای خرید یخچال جدید داده‌اید و چیزی که نصیبتان شده یک هیولای پرمصرف و پرسروصداست. اگر دوست ندارید که بازیگر نقش اول این سناریو باشید و جیبتان را برای خریدن یک جنس بی‌کیفیت خالی کنید، قبل از انتخاب نهایی و خرید یخچال، تحقیق کنید و به سراغ مدلی بروید که آنچه خوبان همه دارند را یکجا داشته باشد.

شاید هنگام تحقیق و مطالعه ویژگی‌های یک یخچال یا صحبت با فروشنده این جمله را بخوانید یا بشنوید: «این یخچال مجهز به کمپرسور اینورتر است.» اگر خیلی از کار یخچال و لوازم برقی سر در نمی‌آورید، احتمالا نمی‌دانید کمپرسور اینورتر چیست و چه مزایایی دارد. شاید ندانید که کمپرسور قلب یخچال است، فرق کمپرسور معمولی با کمپرسور اینورتر زمین تا آسمان است و نباید به‌سادگی از کنار این ویژگی بگذرید.

برای اینکه انتخابی آگاهانه داشته باشید و ضرر نکنید، باید بدانید چرا یخچالی که کمپرسور اینورتر دارد یک سروگردن بالاتر از بقیه یخچال‌ها است. باید بدانید که کمپرسور اینورتر چیست، چه می‌کند و چه ویژگی‌هایی دارد.

پیش از آن، البته اول باید بدانید که کمپرسور چیست و چه نقشی در یخچال دارد.

کمپرسور چیست؟

کمپرسور دیجیتال یخچال

کمپرسور مسئول سرد کردن و حفظ دمای داخل یخچال است. کمپرسور هوای گرم داخل یخچال را سرد می‌کند تا غذا‌ها، میوه‌ها و سبزیجات داخل یخچال به‌مدت طولانی تازه بمانند.

پشت یخچال، مارپیچی از لوله‌ها قرار دارد. داخل این مارپیچ گاز مایع سردکننده یخچال در حرکت است. مایع سردکننده گرمای داخل یخچال را جذب می‌کند و به گاز تبدیل می‌شود. این گاز وارد کمپرسور می‌شود. کمپرسور گاز را تحت فشار به مایع تبدیل می‌کند. این مایع دوباره به‌سمت مارپیچ لوله‌ای روانه می‌شود تا هوای داخل یخچال را سرد کند. تکرار این فرایند باعث می‌شود محتویات یخچال خنک و تازه بمانند.

کمپرسور نقش مهمی در سردکردن هوای داخل یخچال دارد و برای اجرای این فرایند، انرژی زیادی مصرف می‌کند.

کمپرسور معمولی چگونه کار می‌کند؟

کمپرسورهای معمولی فقط دو حالت روشن و خاموش دارند. یک کمپرسور معمولی بعد از راه‌اندازی تا رسیدن دمای هوای داخل یخچال به دمای موردنظر، روشن می‌ماند. هنگامی‌که هوای داخل یخچال میزان موردنظر سرد شد، کمپرسور خاموش می‌شود. وقتی دمای هوای داخل یخچال از حد معینی گرم‌تر ‌شود، کمپرسور دوباره با حداکثر توان خود روشن می‌شود تا هوای داخل یخچال را سرد کند و این داستان تکراری ادامه پیدا می‌کند.

با هر بار روشن‌شدن کمپرسور، انرژی بسیار زیادی صرف راه‌اندازی آن می‌شود. هنگام روشن شدن کمپرسور به‌راحتی می‌توانید صدای نه‌چندان گوش‌نواز آن را بشنوید. این روشن و خاموش شدن‌های بی‌پایان، مرگ تدریجی کمپرسور را رقم می‌زند و نتیجه‌ای غیراز آلودگی صوتی، گرم شدن محیط و بدتر از همه اتلاف انرژی ندارد.

کمپرسور اینورتر چگونه کار می‌کند؟

کمپرسور اینورتر برخلاف کمپرسور معمولی فقط دو حالت روشن و خاموش ندارد. کمپرسور معمولی در هر بار روشن‌شدن، انرژی قابل‌توجهی مصرف می‌کند. در کمپرسور اینورتر خبری از روشن و خاموش‌شدن‌های مداوم نیست. این کمپرسور آهسته و پیوسته کار می‌کند؛ همین موضوع باعث کاهش قابل‌توجه مصرف انرژی در کمپرسور اینورتر می‌شود.

کمپرسور اینورتر می‌تواند با سرعت‌های مختلف کار کند. این کمپرسور باتوجه به تنظیمات ترموستات، دمای هوای داخل یخچال و دمای محیط سرعت و توان خود را تنظیم می‌کند. هنگام نوسانات دمایی شدید، مثل زمان‌هایی که در یخچال مدام باز و بسته می‌شود یا زمانی‌که هوای داخل یخچال یا هوای محیط گرم باشد، کمپرسور با سرعت بیشتر کار می‌کند. در شرایطی که سرمایش کمتری نیاز باشد، مثل شب‌ها و روزهای سرد که دمای محیط پایین است، کمپرسور با سرعت کمتری کار می‌کند. به این ترتیب دمای هوای داخل یخچال پایدار و ثابت می‌ماند.

کمپرسور اینورتر دیجیتال چیست؟

کمپرسور اینورتر دیجیتال نمونه بهبودیافته کمپرسور اینورتر است. سرعت این کمپرسورها توسط ریزپردارنده‌ها کنترل می‌شود و قابلیت کارکرد در پنج سطح (توان خروجی) را دارند. کمپرسور اینورتر دیجیتال کارایی بالایی دارد و باعث کاهش چشمگیر مصرف انرژی و آلودگی صوتی می‌شود.

مزایای کمپرسور اینورتر یخچال

مصرف انرژی بهینه - کمپرسور اینورتر یخچال

ممکن است وقتی تفاوت قیمت یخچال با کمپرسور معمولی و یخچال با کمپرسور اینورتر را ببینید، با خود بگویید یخچال، یخچال است و هر دوی اینها کارشان یکی‌ست؛ اما این‌طور نیست! اگر می‌خواهید چند ماه بعد از خرید یخچال، بابت انتخاب سریع و عجولانه‌‌تان پشیمان نشوید، کمی بیشتر پول بدهید و جنس بهتر بگیرید. کمپرسور همان قسمتی از یخچال است که برای کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از اتلاف انرژی باید به ویژگی‌های آن توجه کنید. کمپرسور اینورتر دیجیتال چاره سروصدای زیاد و مصرف انرژی بی‌رویه یخچال است. کاهش مصرف انرژی یعنی کم‌شدن مبلغ قبض برق.

مزایای اصلی کمپرسور اینورتر یخچال عبارت‌اند از:

کنترل دقیق دما

سرعت کار کمپرسور اینورتر با توجه به حجم غذای داخل یخچال و دمای محیط بیرون یخچال تغییر می‌کند. تنظیمات ترموستات و باز و بسته بودن در یخچال نیز سرعت کار کمپرسور اینوتر را تغییر می‌دهند. کمپرسور اینورتر دیجیتال هوشمندانه عمل می‌کند؛ با این تکنولوژی کنترل دقیق سرمایش و دمای داخل یخچال ممکن می‌شود.

صدا و لرزش بسیار کم

خواب راحت با یخچال دارای کمپرسور اینورتر

در یخچال‌هایی که کمپرسور معمولی دارند، روشن‌شدن مکرر و آغاز به کار ناگهانی کمپرسور با سرعت‌ بالا، صداهای بلند و آزاردهنده‌ای ایجاد می‌کند. کمپرسور اینورتر با سرعت کم شروع به کار می‌کند و سرعتش به‌تدریج بیشتر می‌شود. این افزایش سرعت ملایم و تدریجی، آلودگی صوتی یخچال را حذف می‌کند.

ضریب توان بالا

ضریب توان، عددی بین ۰ تا ۱ است. هرچه ضریب توان بیشتر و به یک نزدیک‌تر باشد، بازده سیستم بالاتر و مطلوب‌تر است. کمپرسوهای معمولی ضریب توان پایینی دارند؛ اما ضریب توان کمپرسورهای اینورتر بالاست. بالا بودن ضریب توان باعث بهینگی مصرف انرژی می‌شود. ضریب توان به حدی در کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از اتلاف انرژی مهم و تأثیرگذار است که در ابعاد صنعتی، افزایش ضریب توان پاداش دارد و پایین بودن آن منجر به جریمه مصرف‌کننده از طرف شرکت‌های تولید برق می‌شود.

یخچال هفت روز هفته و ۲۴ ساعته روشن است. بی‌شک میزان مصرف انرژی در چنین وسیله‌ای روی میزان مصرف برق تأثیر زیادی دارد. خبر خوب اینکه ضریب توان کمپرسورهای اینورتر به عدد ۱ بسیار نزدیک است؛ بنابراین طبیعی است که مصرف انرژی در یخچال‌های مجهز به کمپرسور اینورتر کم باشد.

عمر طولانی

شروع‌به‌کار با بیشترین سرعت و خاموش‌شدن آنی یکی از عوامل اصلی در استهلاک کمپرسورهای معمولی است. این معضل در کمپرسورهای اینورتر برطرف شده است. سرعت کار این کمپرسورها به‌تدریج و مرحله‌به‌مرحله تغییر می‌کند؛ به همین دلیل، انرژی لازم برای تغییر سرعت زیاد نیست. از طرف دیگر آسیب‌های ناشی از روشن و خاموش شدن مکرر در این کمپرسور به وجود نمی‌آیند. تکنولوژی اینورتر عمر کمپرسور را طولانی می‌کند. گارانتی بالای ۱۰ سال کمپرسورهای اینورتر تأکیدی بر این ادعاست.

مقایسه کمپرسور معمولی و کمپرسور اینورتر

برای مقایسه دقیق‌تر ویژگی‌های کمپرسور معمولی و کمپرسور اینورتر یخچال جدول زیر را مطالعه کنید.

کمپرسور معمولی کمپرسور اینورتر
ایجاد سروصدای زیاد هنگام کارکردن تغییر وضعیت تدریجی و صدای ناچیز
احتمال سرد شدن بیش از حد داخل یخچال سرمایش بهینه و متناسب با شرایط
کارکردن مداوم با حداکثر توان حتی در مواقعی که به حداکثر توان نیازی نیست (قبل از خاموش شدن یا بعد از روشن شدن کمپرسور) قابلیت تنظیم توان متناسب با شرایط و کارکرد در سطوح مختلف که اتلاف انرژی را کاهش می‌دهد.
روشن و خاموش‌شدن مکرر و ناگهانی که عمر کمپرسور را کم می‌کند. تغییر سرعت تدریجی و شروع به کار با سرعت پایین که از آسیب‌دیدن کمپرسور پیشگیری می‌کند.
مصرف زیاد انرژی سازوکار سرمایش پیشرفته که مصرف انرژی را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد.

 

همان طور که می‌بینید، کمپرسور معمولی در رقابت با کمپرسور اینورتر عقب می‌ماند؛ اما کار کمپرسور چیست؟ چه چیزی کمپرسور اینورتر یخچال را به گزینه بهتری تبدیل می‌کند؟

کدام یخچال‌های اسنوا کمپرسور اینورتر دیجیتال دارند؟

یخچال‌های سری گالری و هارمونی (SN8) و سری هایپر (S8) اسنوا به کمپرسور اینورتر دیجیتال مجهز هستند. این کمپرسورها قابلیت کارکرد در پنج سطح را دارند. مصرف انرژی و آلودگی صوتی این یخچال‌ها بسیار کمتر از یخچال‌هایی است که کمپرسور معمولی دارند. بازدهی این کمپرسورها بسیار بیشتر از کمپرسورهای معمولی است.

استفاده از کمپرسور دیجیتال در یخچال‌های سری گالری، هارمونی و هایپراسنوا مصرف انرژی را ۳۰ تا ۵۰ درصد و آلودگی صوتی را تا ۱۱ درصد کاهش داده است. با کمک تکنولوژی اینورتر در این یخچال‌ها، دمای داخل یخچال پایدار می‌ماند و میوه‌ها و سبزیجات، به‌مدت طولانی، تازگی روز اول خود را حفظ می‌کنند.

چرا کمپرسور اینورتر مانع اتلاف برق می‌شود؟

مصرف برق - کمپرسور اینورتر یخچال

اجازه بدهید پاسخ این سؤال را با یک مثال توضیح دهیم.

گاهی اوقات مثلا زمان‌هایی که می‌خواهیم بدون خاموش کردن یخچال طبقات آن را مرتب کنیم، در یخچال را به‌مدت طولانی باز نگه می‌داریم. وقتی در یخچال باز بماند، حجم زیادی از هوای گرم به داخل یخچال سرازیر می‌شود. با این حجم از هوای گرم واردشده، هوای داخل یخچال به‌تدریج گرم می‌شود. اینجاست که کمپرسور اینورتر یخچال وارد میدان می‌شود.

زمانی‌که کمپرسور از طریق حسگرها متوجه تغییرات دما می‌شود، با سرعت بیشتری نسبت به قبل کار می‌کند تا با عملکردی کنترل‌شده، برودت داخل یخچال را حفظ کند. به این ترتیب کمپرسور اینورتر اجازه نمی‌دهد که هوای یخچال بیش از حد گرم شود؛ چراکه در این صورت باید انرژی زیادی برای سرد‌کردن هوای داخل یخچال صرف شود. به عبارت دیگر، کمپرسور اینورتر پیش از واقعه به فکر علاج آن می‌افتد؛ با این روش، کمپرسور اینورتر در مصرف انرژی و برق صرفه‌جویی می‌کند.

همین فرایند در روزهای گرم سال یا زمان‌هایی که یک کاسه بزرگ آش داغ را داخل یخچال قرار می‌دهید نیز تکرار می‌شود و کمپرسور با نهایت سرعت خود کار می‌کند تا دمای داخل یخچال را پایدار نگه دارد. درعوض، در فصل‌های سرد سال یا هنگام شب که کسی کاری به کار یخچال ندارد، کمپرسور اینورتر سرعت کارش را کم می‌کند تا انرژی و برق کمتری مصرف شود.

به همین دلیل است که یخچال‌های مجهز به کمپرسور اینورتر می‌توانند مبلغ قبض برق را تا ۳۰ درصد و حتی بیشتر کاهش دهند.

کمپرسور اینورتر دیجیتال بهتر است یا کمپرسور معمولی؟

تصمیم با شماست اما معایب کمپرسور معمولی بیشتر از مزایای آن است؛ بااین‌حساب کمپرسور معمولی گزینه خوبی نیست. کمپرسور اینورتر دیجیتال سرعت خود را متناسب با شرایط محیط و میزان سرمای موردنیاز، تغییر می‌دهد؛ اینورتر در مواقع لزوم سرعت را کم می‌کند اما هرگز خاموش نمی‌شود. این کار تأثیر چشمگیری در کاهش مصرف انرژی دارد.

در نهایت

یخچال خوب یخچالی است که کم‌مصرف باشد و کیفیت سردکنندگی بالایی داشته باشد. با خرید چنین یخچالی ضرر نمی‌کنید چون پولی که در طولانی‌مدت با کاهش هزینه برق پس‌انداز می‌کنید، بسیار بیشتر از مبلغی خواهد بود که برای خرید یخچال پرداخته‌اید. به‌هر‌حال کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی مصرف انرژی چیزی نیست که بتوان به‌راحتی از آن گذشت. کمپرسور اینورتر دیجیتال در یخچال‌های مدرنی مثل اسنوا این امکان را برای شما فراهم می‌کند.

اگر دو عامل کیفیت و مصرف انرژی برایتان مهم‌تر از قیمت یخچال است، بی‌درنگ به‌سراغ یخچالی بروید که به کمپرسور اینورتر دیجیتال مجهز باشد. شما کدام گزینه را انتخاب می‌کنید؟


حتما بخوانید: صرفه‌جویی در مصرف انرژی با ۷ روش ساده و کاربردی
منبع reliancedigital homeliness
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.