از بین بردن رنگ نارنجی مو؛ چگونه تناژ نارنجی مو را از بین ببریم؟

علت نارنجی شدن رنگ مو و راه‌های اصلاح آن

0

برای از بین بردن رنگ نارنجی مو راهکارهای مؤثری وجود دارد. نارنجی‌شدن رنگ مو یکی از مشکلاتی است که موقع رنگ‌کردن مو به‌خصوص در خانه ممکن است با آن مواجه شوید. برای پیشگیری و حتی اصلاح این مشکل، راهکارها و مطالبی را در ادامۀ این مقاله عنوان می‌کنیم. همراه ما بمانید.

اگر از آن دسته افرادی باشید که دوست دارند هر کاری را خودشان یاد بگیرند و انجام دهند یا اگر دوست داشته داشته باشید در هزینه آرایش و زیبایی خود صرفه‌جویی کنید، احتمالا رنگ‌کردن مو در خانه را امتحان کرده‌اید. منتها این‌طور نیست که این کارها همیشه آن‌طور که انتظار داریم پیش بروند.

وقتی موهایتان را رنگ می‌کنید، فرایندهای شیمیایی مختلفی روی موها انجام می‌شوند. این فرایندها گاهی ممکن است باعث نارنجی‌شدن رنگ مو شوند. این اتفاق معمولا وقتی می‌افتد که بخواهید موهای خود را روشن‌تر یا بلوند کنید.

اگر بعد از رنگ‌کردن موهایتان با این مشکل روبه‌رو شده‌اید و رنگ موهایتان به نارنجی متمایل شده است، ادامه این مطلب را دنبال کنید تا نکاتی را برای از بین بردن تناژ نارنجی مو عنوان کنیم.

علت نارنجی شدن مو بعد از دکلره چیست؟

علت نارنجی شدن رنگ مو بعد از دکلره

برای اینکه بدانیم چرا موها بعد از دکلره نارنجی می‌شوند باید ابتدا با فرایند شیمیایی دکلره و رنگ مو آشنا شویم و ببینیم که آیا همه دچار این مشکل می‌شوند یا نه.

رنگ‌کردن مو فرایندی شیمیایی است

برای اینکه موهایتان را از رنگ قهوه‌ای یا رنگ‌های تیره‌تر به رنگ بلوند رنگ کنید، باید از ترکیبی از آمونیاک و پروکسید (اکسیدان) روی موهایتان استفاده کنید. این فرایند، علاوه بر کم‌رنگ‌کردن یا ازبین‌بردن بخشی از رنگ موی فعلی، باعث رسوب رنگ موی دل‌خواه در مو می‌شود.


حتما بخوانید: آمبره چیست؟ آموزش قدم به قدم آمبره مو در خانه

رنگ‌ها به‌مرور زمان کم‌رنگ می‌شوند

فرایند شیمیایی رنگ‌آمیزی مو در ابتدا رنگ دل‌خواه‌تان را ایجاد می‌کند؛ ولی بعد از گذشتن چند هفته، متوجه تغییراتی در رنگ مو می‌شوید. ممکن است موهای شما کم‌کم نارنجی‌رنگ شوند. تغییر رنگ تقریبا قابل‌پیش‌بینی است. رنگ مو متشکل از ۳ رنگ‌دانه است: آبی، قرمز و زرد.

مولکول‌های رنگ آبی معمولا سریع‌تر کم‌رنگ می‌شوند که باعث باقی‌ماندن رنگ زرد و قرمز می‌شود. ترکیب این دو رنگ رنگ نارنجی مو را ایجاد می‌کند.

رنگ موی همه نارنجی نمی‌شود

البته این‌گونه نیست که همه کسانی که موهایشان را رنگ می‌کنند رنگ موهایشان نارنجی می‌شود. هیچ پاسخ روشنی برای این سؤال وجود ندارد که چرا موی بعضی از افراد بعد از رنگ‌کردن به رنگ نارنجی متمایل می‌شود و بعضی دیگر نارنجی‌شدن رنگ مو را تجربه نمی‌کنند؛ چون عوامل مختلفی دست به دست هم می‌دهند که موی یک نفر به نارنجی تغییر رنگ دهد.

مهم‌ترین دلایل آن عبارت است از:

  • ترکیب شیمیایی رنگ مو؛
  • روشن‌نشدن رنگ مو به‌اندازه کافی در مرحله دکلره؛
  • وضعیت کلی سلامت و مراقبت از مو و سابقه در رنگ‌کردن مو در فرد.
خوشبختانه راه‌هایی برای از بین بردن رنگ نارنجی مو و پیشگیری از وقوع آن وجود دارد.

چطور موی دکلره شده نارنجی را اصلاح رنگ کنیم؟

اگر موهای شما پس از رنگ‌کردن به نارنجی متمایل شد وحشت نکنید. چند راه خانگی وجود دارد که می‌توانید قبل از تماس با یک متخصص، برای از بین بردن رنگ نارنجی مو انجام دهید.

۱. از شامپوهای آبی یا بنفش استفاده کنید

شامپوی آبی برای نارنجی شدن رنگ مو

شامپوهای آبی و بنفش مخصوص موهای بلوندند. استفاده از این شامپوها کمک می‌کند طیف بلوند موهای شما حفظ شود. اگر موهایتان را بالیاژ کرده‌اید یا رنگ نارنجی موهای شما تیره‌تر است، از شامپوهای آبی استفاده کنید.

۲. از شامپوهای حرفه‌ای و فیلترهای دوش آب استفاده کنید

برای از بین بردن نارنجی موی دکلره شده می‌توانید از توصیه‌های زیر هم استفاده کنید:

  • فیلترهای دوش تهیه کنید. فیلترهای دوش برخی مواد معدنی موجود در آب را که باعث آسیب‌رساندن به خود مو و رنگ مو می‌شود حذف می‌کنند. بعضی از سردوش‌ها نیز قابلیت تولید یون دارند و سطح pH آب را تنظیم می‌کنند.
  • از شامپوها و نرم‌کننده‌هایی استفاده کنید که مخصوص موهای رنگ‌شده‌اند. این شامپوها با ترکیبات مخصوصی تهیه می‌شوند که عمر رنگ موی شما را افزایش می‌دهند و رنگ آن را برای مدت بیشتری حفظ می‌کنند.

حتما بخوانید: معرفی بهترین ماسک موها برای انواع مو

۳. از تونر در سالن‌های آرایش استفاده کنید

از بین بردن رنگ نارنجی مو در آرایشگاه

برای از بین بردن رنگ نارنجی مو می‌توانید به سالن‌های آرایش هم مراجعه کنید و از آرایشگر بخواهید با تونر، اصلاح رنگ مو را انجام دهد. تونرها موادی‌اند که دقیقا برای همین منظور (یعنی اصلاح رنگ مو با افزودن طیفی از رنگ‌های دیگر) تولید می‌شوند. البته این تونرها نیز بعد از چند هفته کم‌کم کم‌رنگ می‌شوند.

۴. موهای خود را تیره‌تر کنید

تیره‌ترکردن رنگ مو در از بین بردن نارنجی و قرمزی مو مؤثر است؛ اما این کار را بهتر است که نزد متخصص انجام دهید. گاهی اصلاح رنگ مو در خانه آن طور که توقع داریم پیش نمی‌رود و حتی گاهی اوضاع را بدتر می‌کند. برای اصلاح رنگ مو و حذف رنگ نارنجی، خودسرانه هر رنگ مویی که دوست داشتید از فروشگاه نخرید. این کار را به متخصص بسپارید.

چطور از نارنجی‌شدن مو هنگام رنگ‌کردن مو در خانه جلوگیری کنیم؟

همیشه پیشگیری‌کردن از مشکلی از حلش راحت‌تر است. برای اینکه از نارنجی‌شدن رنگ مویتان جلوگیری کنید، این نکات را در نظر داشته باشید:

۱. انتخاب آگاهانه رنگ مو

انتخاب رنگ مو باید آگاهانه باشد. رنگ‌های روشن‌تر و رنگ‌هایی که در طیف رنگ‌های سرد قرار می‌گیرند معمولا پیگمنت‌ها یا رنگ‌دانه‌های آبی بیشتری را در مو ذخیره می‌کنند. در نتیجه، رنگ‌دانه‌های گرم (مثلا زرد و قرمز) کمتری به‌مرور زمان ظاهر می‌شود.

۲. توجه به دستورالعمل‌ها

هر رنگی را که می‌خرید دقیقا مطابق با دستورالعمل خودش که روی بسته‌بندی یا بروشورش نوشته شده استفاده کنید. برای هر مرحله هرقدر زمان نیاز است صرف کنید تا همه مراحل به‌درستی انجام شوند. عجله‌کردن در یک مرحله ممکن است باعث شود کار به‌درستی پیش نرود و نتیجه دل‌خواهتان را نگیرید.

۳. تصمیم‌گیری واقع‌بینانه

در انتخاب رنگ مو باید واقع‌بین باشید. معمولا نمی‌توانید رنگ مویتان را بدون هیچ آسیبی دست‌خوش تغییرات بسیار زیاد کنید، به‌خصوص در خانه. اگر قصد دارید رنگ مویتان را بیشتر از ۳ درجه از رنگ موی فعلی تغییر دهید، احتمال موفقیت شما کاهش می‌یابد.

۴. شست‌وشوی مناسب مو

شست‌وشوی زیاد موها و همین‌طور استفاده از شامپوهای بسیار قوی موجب می‌شود رنگ موهایتان خیلی زودتر تغییر کند. به همین خاطر، سعی کنید از شامپوهای ملایم و مخصوص استفاده کنید و در شست‌وشوی مو زیاده‌روی نکنید.

۵. دوری از نور آفتاب

قرارگرفتن موها در معرض نور آفتاب روند کم‌رنگ‌شدن رنگ مو را سرعت می‌بخشد؛ بنابراین هرقدر موهای شما کمتر در معرض نور آفتاب قرار بگیرند رنگشان را بیشتر و بهتر حفظ می‌کنند.

۶. آب بدون نمک و کلر

آبی که کلر زیاد داشته باشد یا آب حاوی نمک ممکن است رنگ موها را به‌سرعت تغییر دهد. برای شستن موهایتان از آب بدون کلر استفاده کنید.

در نهایت، این نکته را فراموش نکنید که هرکسی ممکن است نارنجی‌شدن رنگ مو را تجربه کنید؛ چون رنگ موها دائمی نیستند و به‌مرور زمان کم‌رنگ‌تر می‌شوند. در نتیجه، از تغییر رنگ مویتان انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید.

موی آسیب‌دیده از دکلره و رنگ را چطور درمان کنیم؟

نارنجی شدن رنگ مو - آسیب دیدگی مو

دکلره‌کردن فرایندی است که رنگ‌دانه‌های مو را حذف می‌کند و شما می‌توانید رنگ جدیدی به موهای خود بدهید. منتها متأسفانه این فرایند عوارض جانبی ناخواسته و ناخوشایندی دارد که غالبا به‌شکل ضعیف‌شدن تارهای مو خودش را نشان می‌دهد. به همین دلیل، بعد از دکلره و رنگ‌کردن مو، احتمالا متوجه می‌شوید که موهایتان وز، خشک و دچار موخوره می‌شوند.


حتما بخوانید: تقویت مو؛ بهترین خوراکی‌هایی که به استحکام موها کمک می‌کنند

اگر دچار آسیب‌های ناشی از دکلره و رنگ‌کردن مو شده‌اید، باید هرچه سریع‌تر از آن مراقبت کنید. از روش‌های زیر برای رسیدگی به مو و حفظ سلامت آن استفاده کنید:

۱. آب‌رسانی

با استفاده از محصولات مخصوص آب‌رسانی به مو (مثلا انواع ماسک‌ها) آب ازدست‌رفته مو را تأمین کنید. علاوه بر انواع ماسک، می‌توانید از محصولات طبیعی هم استفاده کنید (مثل روغن‌های طبیعی مثل روغن بادام، روغن آرگان، روغن زیتون یا روغن نارگیل). استفاده از چند قطره از این روغن‌ها کافی است و کار نرم‌کنندگی مو را هم انجام می‌دهد.


حتما بخوانید: آبرسانی به مو با ۲۸ روشی که باعث درخشندگی موهایتان می‌شود

۲. محافظت

نارنجی شدن رنگ مو - مراقبت از موهای آسیب دیده

حالت‌دادن به مو با کمک حرارت رایج‌ترین روش برای تغییر شکل و حال موست. وسایلی مثل اتوی مو، سشوار و برس‌های حرارتی همگی با حرارت، به موها حالت می‌دهند. این حرارت گاهی به موهایتان آسیب می‌زند. تا جایی که امکان دارد، از این وسایل استفاده نکنید. اگر لازم بود که از این وسایل استفاده کنید، حتما قبل از حالت‌دادن به مو از اسپری‌ها و محصولات محافظ مو در برابر حرارت استفاده کنید.


حتما بخوانید: ۱۳ توصیه ضروری برای مراقبت از موهای رنگ‌شده

۳. فاصله‌انداختن بین هر بار رنگ‌کردن مو

دائما رنگ‌کردن و دکلره‌کردن موها آسیب‌های فراوانی برای مو دارند. بین هر بار دکلره‌کردن، حداقل ۸ هفته فاصله بگذارید. اگر موهای شما آسیب‌دیده‌ است، باید این فاصله را بیشتر کنید. اگر خشکی مو و موخوره با این روش‌ها بهتر نشد، می‌توانید از سایر روش‌های درمانی برای بهبود شرایط موهایتان استفاده کنید. برای اطلاع از این روش‌ها به سالن‌های آرایش مو مراجعه کنید.

جمع‌بندی

رنگ کردن مو فرایندی پیچیده است. وقتی موهایتان را روشن می‌کنید، احتمالش هست به‌مرور زمان رنگ آن به نارنجی متمایل شود. از بین بردن رنگ نارنجی مو راه‌حل‌های متعددی دارد. روش‌هایی مثل استفاده از شامپوهای بنفش کمک می‌کند تا مدتی از نارنجی‌شدن رنگ مو جلوگیری کنید. در این شرایط، از دکلره‌کردن مجدد موها خودداری کنید؛ چون آسیب زیادی به موهایتان می‌زند.

شما اهل رنگ کردن موهایتان هستید؟ خودتان این کار را انجام می‌دهید یا رنگ‌کردن موها را به آرایشگر می‌سپارید؟ اگر پیش آمده که موهایتان نارنجی شود، برای از بین بردن نارنجی و قرمزی مو چه کار کرده‌اید؟ اگر تجربه‌تان را در میان بگذارید، شاید به خیلی‌ها کمک کند.


در ادامه بخوانید: چطور رنگ موی مناسب پوست و چشم خود را پیدا کنیم؟
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع healthline bellatory
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.