آزمون دولینگو چه مزایا و تفاوت‌هایی دارد؟ روش اجرای آن چگونه است؟

0

آزمون دولینگو آزمونی برای اثبات تسلط به زبان است. روز‌به‌روز تعداد دانشگاه‌هایی که این آزمون را به‌‌عنوان مدرکی برای اثبات مهارت‌های زبان به رسمیت می‌شناسند، بیشتر می‌شود. اگر درباره این آزمون، اعتبار و شیوه‌ انجام آن سؤال دارید، ادامه مقاله را بخوانید.

آزمون زبان دولینگو چیست؟

همه‌گیری کرونا آزمون‌های حضوری را در بسیاری از نقاط جهان غیرقابل‌دسترس کرده است. به همین دلیل آزمون دولینگو که در خانه و اینترنتی برگزار می‌شود، اکنون به‌عنوان جایگزینی برای تافل و آیلتس در تعداد زیادی از دانشگاه‌ها پذیرفته می‌شود.

در حال حاضر، تقریبا ۱۰۰۰ دانشگاه آزمون دولینگو را می‌پذیرند و بسیاری از آنها این آزمون را شیوه اصلی اثبات مهارت انگلیسی دانشجویان تعیین کرده‌اند. برای اطلاع از اینکه کدام دانشگاه‌ها این آزمون را می‌پذیرند، به فهرست رسمی و قابل‌جست‌وجو در سایت دولینگو مراجعه کنید. می‌توانید به وب‌سایت‌ دانشگاه‌ها را رجوع کنید و ببینید هرکدامشان نمرات این آزمون را چگونه بررسی می‌کنند.

دولینگو که اپلیکیشن آموزش زبان است این آزمون انگلیسی را برگزار می‌کند. می‌توانید هر زمانی که خواستید از خانه در این آزمون شرکت کنید و هزینه‌ آن ۴۹ دلار است.

آزمون آنلاین دولینگو مثل تافل و آیلتس هر ۴ مهارت زبان را می‌سنجد، یعنی خواندن، گوش‌کردن، حرف‌زدن و نوشتن. این مهارت‌ها در این آزمون، با روش‌های جدید و متفاوتی سنجیده می‌شوند.

این آزمون کاملا تطبیق‌پذیر است، یعنی اگر به سؤالی درست پاسخ دهید، سؤال بعدی سخت‌تر می‌شود و اگر اشتباه پاسخ دهید، سؤال بعدی آسان‌تر می‌شود. یعنی این آزمون می‌تواند با تعداد نسبتا کمی سؤال به‌سرعت میزان مهارت شما را مشخص کند. به همین دلیل است که کل آزمون فقط ۱ ساعت طول می‌کشد!

چرا باید آزمون دولینگو بدهم؟

بسیاری از دانشجویان درباره این آزمون جدید زبان کنجکاو هستند، چون شرکت در آن بسیار راحت است و از اتاق‌خواب خود می‌توانید انجامش بدهید. البته ممکن است همچنان برای انجام آن تردید داشته باشید. اگر برای تعداد زیادی مؤسسه آموزشی درخواست می‌دهید، احتمالا برخی از آنها هنوز آزمون دولینگو را قبول نمی‌کنند، در حالی که همه آنها احتمالا تافل یا آیلتس را می‌پذیرند.

به دلایل زیر می‌توانید آزمون زبان دولینگو را مدنظر قرار دهید:

۱. هزینه کمتر

تافل به شما امکان می‌دهد نتایج آزمون خود را رایگان به ۴ دانشگاه ارسال کنید و آیلتس به ۵ دانشگاه. پس از آن، هر گزارش نتایج آزمون تافل ۲۰ دلار هزینه خواهد داشت. هزینه گزارش نتایج آیلتس هم مشابه است که بسته به مکان فرق می‌کند. دولینگو برای این گزارش‌ها هزینه‌ای دریافت نمی‌کند. بنابراین در بسیاری از موارد، شرکت در آزمون دولینگو ارزان‌تر خواهد بود.

۲. کاربردی‌بودن در زمینه‌های مختلف

در حال حاضر، آزمون زبان دولینگو در درجه اول برای پذیرش مقطع کارشناسی در آمریکا استفاده می‌شود. با این حال، این آزمون اهداف مختلفی دارد. برخی از کسب‌و‌کارها نیز شروع به پذیرش آن برای تأیید سطح انگلیسی متقاضیان کرده‌اند. این آزمون مختص کاربردهای دانشگاهی یا کاری نیست، بنابراین کاربردهای متنوعی در زمینه‌های مختلف دارد.

۳. تفاوت با آزمون‌های رایج

دولینگو می‌تواند گزینه خوبی برای کسانی باشد که در آزمون‌های سنتی زبان انگلیسی عملکرد خوبی ندارند. قالب این آزمون کاملا متفاوت است و ممکن است برای شما مفهوم‌تر باشد. علاوه‌ بر این، این آزمون بسیار کوتاه‌تر است و حداکثر ۱ ساعت طول می‌کشد، در حالی‌ که برای تافل یا آیلتس باید ۳ ساعت وقت بگذارید.

آزمون دولینگو چه تفاوتی با تافل دارد؟

اگرچه هر دو آزمون مبتنی بر کامپیوتر هستند، تفاوت‌های زیادی بین آزمون دولینگو و تافل وجود دارد. این تفاوت‌ها بسیار فراتر از مکان، زمان و قیمت است.

آیتم‌های دولینگو کاملا متفاوت با آیتم‌های آزمون‌های سنتی هستند و متن‌های طولانی برای خواندن، گوش‌دادن یا نوشتن ندارد. در واقع بیشتر موارد این آزمون نسبتا مختصر هستند.

در عوض تافل روی سناریوهایی تمرکز می‌کند که احتمالا در دنیای واقعی و به‌ویژه در دانشگاه با آنها روبه‌رو خواهید شد. اگر در آزمون‌های سنتی عملکرد خوبی دارید، ممکن است ترجیح دهید با متون آکادمیک تافل و سناریوهای دانشگاهی آشنا شوید.

علاوه بر این، سؤالات تافل بر اساس ۴ مهارت زبان (Reading، Listening، Speaking و Writing) تقسیم‌بندی می‌شوند، در حالی که دولینگو همه مهارت‌ها را در یک تست ترکیب می‌کند و ممکن است پس از سؤال نوشتاری، با سؤال خواندنی مواجه شوید.

آزمون تافل تطبیقی ​​نیست و سختی سؤالات ربطی به پاسخ‌های قبلی شما ندارد.

آزمون دولینگو چه تفاوتی با آیلتس دارد؟

مزیت بزرگ دولینگو غیرحضوری‌بودن آن است، در حالی که آیلتس معمولا در دوره‌ای ۲روزه در یک مرکز آزمون انجام می‌شود. این دو آزمون تفاوت‌های زیادی دارند که قبل از انتخاب، باید آنها را در نظر بگیرید.

هر دو آزمون هر ۴ مهارت اکتسابی زبان را بررسی می‌کنند. با این حال، متن‌های طولانی را در دولینگو نخواهید دید. این آزمون با سنجش توانایی زبانی از طریق بررسی مواردی مثل تسلط کافی به اصطلاحات و لحن کار می‌کند. آیلتس شامل انواع آیتم‌های سنتی مانند سؤالات چندگزینه‌ای، پاسخ کوتاه و بلند است.

تفاوت عمده دیگر این است که دولینگو تطبیقی ​​است، در حالی که فرمت آیلتس استاندارد است یعنی انطباق‌پذیر نیست. در دولینگو آزمون فقط کامپیوتری انجام می‌شود در حالی که آیلتس هم کامپیوتری و هم کاغذی برگزار می‌شود.

آزمون آیلتس دو نسخه (آکادمیک و جنرال) دارد، ولی دولینگو فقط یک نسخه آزمون عمومی دارد. البته آزمون دولینگو در برخی از دانشگاه ها پذیرفته می‌شود بنابراین می‌توان از آن برای مقاصد علمی هم استفاده کرد.

کدام مؤسسه‌های آموزشی آزمون دولینگو را می‌پذیرند؟

دانشگاه‌های پذیرنده آزمون دولینگو

اگر به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستید، باید بدانید تقریبا نیمی از دانشگاه‌های برتر آمریکا این آزمون را به‌جای آیلتس یا تافل می‌پذیرند، مثلا دانشگاه‌های ییل، دوک، کلمبیا و بسیاری از مراکز علمی پیشروی دیگر.

می‌توانید در سایت دولینگو فهرست مؤسسه‌های آموزشی و دانشگاه‌هایی را ببینید که آزمون دولینگو را می‌پذیرند یا آن را به‌عنوان آزمون مکمل قبول دارند. علاوه‌ بر این، باید قوانین دانشگاه مدنظر خود را هم جداگانه در نظر بگیرید.

آزمون دولینگو شامل چه بخش‌هایی است؟

قالب سؤالات آزمون دولینگو ممکن است برای شما کاملا جدید باشد. تست‌ها شامل نمونه‌های زیرند:

 • گوش‌دادن به جمله‌ها و انتخاب کلمات اداشده؛
 • مرور کلمات نوشته‌شده و انتخاب گزینه درست؛
 • تکمیل حروف حذف‌شده از یک متن؛
 • توصیف نوشتاری یا شفاهی یک تصویر؛
 • خواندن جمله‌ای نوشته‌شده؛
 • پاسخ شفاهی به سؤال گفتاری؛
 • پاسخ کتبی به سؤال کتبی (نمونه‌های نوشتاری حداکثر ۵۰۰ کلمه دارند، اما معمولا بسیار کوتاه‌تر هستند)؛
 • تایپ‌کردن عبارتی که می‌شنوید.

علاوه بر موارد بالا، آزمون شامل یک بخش مصاحبه ویدئویی است که در آن به‌مدت ۱ تا ۳ دقیقه درباره موضوعی که انتخاب می‌کنید حرف می‌زنید. این مصاحبه همراه با نتایج آزمون شما به دانشگاه‌ها می‌رود که می‌تواند مکملی عالی برای درخواست تحصیل شما در آن مجموعه باشد!

مدت‌زمان آزمون ۴۵ تا ۶۰ دقیقه است و تا حدی به سطح زبان شما بستگی دارد. هرچقدر مهارت بیشتری در زبان داشته باشید، آزمون شما کوتاه‌تر می‌شود.

منابع آزمون دولینگو چیست و چطور باید برای آزمون آماده شویم؟

آماده‌شدن برای این آزمون دشوار است، زیرا همه‌چیز را بررسی می‌کند، از طبیعی‌بودن لحن شما گرفته تا توانایی توصیف دقیق عکسی که قبلا هرگز ندیده‌اید. با این حال، چند راهکار برای آماده‌شدن برای این آزمون وجود دارد.

۱. تقویت تمام مهارت‌های زبان

بهترین کاری که می‌توانید برای بهبود نمره خود در آزمون دولینگو انجام دهید این است که با استفاده از منابع مختلف، مهارت‌های کلی زبان انگلیسی خود را تقویت کنید. این منابع عبارت‌اند از:

 • خواندن مقالات معتبر (منتشرشده در نیویورکر و وال استریت ژورنال)؛
 • گوش‌دادن به پادکست‌های انگلیسی؛
 • تمرین مکالمه با کسانی که زبان مادری آنها انگلیسی است.

آزمون دولینگو منبع خاصی ندارد و باید با روش‌های مختلفی که خودتان تشخیص می‌دهید، مهارت‌های زبانی خود را تقویت کنید.

۲. انجام آزمون آزمایشی

آزمون دولینگو شامل موارد غیرمعمول است، پس بسیار مهم است که ابتدا در یک آزمون تمرینی کوتاه (۱۰دقیقه‌ای) شرکت کنید. این آزمون آزمایشی شما را با آنچه در امتحان واقعی می‌بینید آشنا می‌کند و برای آشناشدن با محیط کاربری آزمون لازم است.

چگونه در آزمون شرکت کنیم؟

شرکت در آزمون دولینگو

این آزمون در خانه انجام می‌شود، اما به این معنی نیست که قوانین سفت و سخت ندارد. دولینگو قوانین بسیار سختگیرانه‌ای دارد تا مطمئن شود که شما بدون هیچ کمکی در آزمون شرکت می‌کنید.

برای آزمون باید تنها باشید و هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند با شما در اتاق باشد یا در طول امتحان با شما صحبت کند. در طول آزمون باید گوش‌های خود را نشان دهید، بنابراین اگر موهایتان بلند است باید آن را ببندید. دستورالعمل‌های دیگری هم هستند که حتما قبل از شرکت در آزمون باید آنها را بخوانید.

شاید برای کسانی که به امتحانات دیگر عادت کرده‌اند سخت باشد که در این آزمون نمی‌توانند چیزی را یادداشت کنند. البته سؤالات امتحان نسبتا کوتاه هستند، پس نیازی هم به یادداشت‌برداری نیست.

همچنین در طول امتحان نمی‌توانید از گوشی یا هر وسیله دیگری استفاده کنید.

محیط مناسب برای آزمون

شما از خانه و اینترنتی امتحان می‌دهید، پس مطمئن شوید که تمام تجهیزات لازم برای شرکت در آزمون را دارید که بتوانید بدون دردسر در آزمون شرکت کنید.

برای آزمون به موارد زیر نیاز دارید:

 • گذرنامه، گواهینامه رانندگی یا کارت شناسایی؛
 • اتاقی آرام و با نور کافی؛
 • ۱ ساعت وقت آزاد؛
 • اتصال به اینترنت قابل اعتماد؛
 • کامپیوتر.

کامپیوتر شما باید موارد زیر را داشته باشد:

 • مرورگر پشتیبانی‌شده (کروم یا اپرا)؛
 • دوربین جلو؛
 • میکروفون؛
 • بلندگو.

وقتی نتیجه آزمون دولینگو را برای دانشگاهی می‌فرستید، هم آزمون تطبیقی و هم مصاحبه ویدئویی در آن گنجانده می‌شود. اگر از عملکرد خود راضی نیستید، می‌توانید دوباره در آزمون شرکت کنید. تعداد دفعات شرکت در این آزمون هیچ محدودیتی ندارد.

نمره آزمون چگونه محاسبه می‌شود؟

نمره آزمون دولینگو کامپیوتری محاسبه می‌شود. البته برای اطمینان از اینکه آزمون‌دهندگان از قوانین پیروی کنند، دولینگو از ممتحن‌ها استفاده می‌کند. این ناظران ویدئوی آزمون شما را تماشا می‌کنند. ۲ نفر جداگانه صفحه شما را از نظر وجود افراد دیگر در اتاق بررسی می‌کنند، صداهای پس‌زمینه را می‌سنجند و سایر موارد نقض قانون را بررسی می‌کنند.

پس از پایان امتحان، نمره‌ای از ۱۰ تا ۱۶۰ می‌گیرید. این نمره کلی است، یعنی بر اساس مهارت‌های مختلف تقسیم نمی‌شود. برای برنامه‌های آموزشی برتر ممکن است به نمره بالاتر از ۱۲۰ نیاز داشته باشید، اما شرایط هر دانشگاه متفاوت است و باید آن را از قبل بررسی کنید. همچنین می‌توانید بعد از آزمون ببینید که چگونه نمره شما با تافل و آیلتس مقایسه می‌شود.

بعد از شرکت در آزمون چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از اتمام امتحان، آزمون شما برای ناظران ارسال می‌شود و ایمیلی دریافت خواهید کرد که به شما اطلاع می‌دهد چه زمانی نمرات خود را دریافت می‌کنید. هنگامی که نمره شما آماده شد، ایمیل دیگری دریافت خواهید کرد که نمره را به شما اطلاع می‌دهد و غیر از ایمیل، می‌توانید برای بررسی نمره خود به صفحه اصلی حساب خود در سایت دولینگو مراجعه کنید.

می‌توانید ۲ آزمون «تأییدشده» را در دوره‌ای ۲۰روزه انجام دهید. آزمون تأییدشده یعنی آزمونی که تکمیلش می‌کنید و در آن نمره می‌گیرید. به عبارت دیگر اگر در طول امتحان مشکلات فنی داشته باشید، آن جلسه آزمون حساب نمی‌شود.

نمره‌های این آزمون به مدت ۲ سال معتبر است. هنگامی که نمره شما مشخص شد، می‌توانید آن را مستقیم از صفحه نتایج به مؤسسات آموزشی مختلف ارسال کنید. هیچ محدودیتی برای تعداد گزارش‌هایی که می‌توانید ارسال کنید وجود ندارد.

حرف آخر

اگر برایتان سؤال شده که آیا آزمون زبان دولینگو آزمون مناسبی برای شماست یا نه، باید ابتدا مشخص کنید که مؤسسه آموزشی یا دانشگاه مدنظرتان این آزمون را می‌پذیرد یا نه. اگر دانشگاه مدنظر شما آن را می‌پذیرد، شرکت در این آزمون توصیه می‌شود.

اگر تجربه‌ای از شرکت در آزمون دولینگو دارید، لطفا آن را در بخش نظرات با سایر علاقه‌مندان در میان بگذارید.


در ادامه بخوانید: کتاب داستان برای یادگیری زبان انگلیسی؛ نکاتی که باید در نظر بگیرید
چگونه با مدیر و همکاران خود تعامل موثری داشته باشیم.
چگونه در سازمان خود پله‌های ترقی را به‌سرعت طی کنیم.


منبع magoosh thelanguagegallery
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.