روزی چند ساعت زبان بخوانیم؟

0

روزی چند ساعت زبان بخوانیم؟ برای جواب‌دادن به این سؤال نمی‌توان فرمولی کلی نوشت. حتما قبل از شروع یادگیری زبان انگلیسی باید از خودمان بپرسیم روزی چند ساعت زبان انگلیسی بخوانیم، اما برای رسیدن به جواب باید با خیلی عوامل آشنا باشیم. در این مطلب بهتان می‌گوییم باید روزی چند ساعت زبان بخوانیم تا به هدفمان برسیم. تا انتها همراهمان باشید.

یادگیری زبان انگلیسی چند ساعت طول می‌کشد؟

برای اینکه بتوانید به سؤال روزی چند ساعت زبان بخوانیم پاسخ بدهید باید قبلش به این سؤال‌ها پاسخ بدهید که می‌خواهید به چه سطحی در یادگیری زبان انگلیسی برسید و هدفتان از یادگیری زبان چیست.

CEFR چارچوب مرجع و مشترک برای یادگیری زبان‌ است و شش سطح زبانی را مشخص می‌کند. بنا بر چارچوب CEFR شش سطح زبانی وجود دارد:

 • A1؛
 • A2؛
 • B1؛
 • B2؛
 • C1؛
 • C2.

برای یادگیری زبان انگلیسی و رفتن از هر سطح به سطح بالاتر حداقل به ۲۰۰ ساعت زمان نیاز دارید. یعنی اگر بخواهید از اولین سطح، یعنی A1، به سطح C2 برسید باید حداقل ۱۲۰۰ ساعت زمان صرف کنید. البته این مدت‌زمان به عواملی مثل میزان آشنایی قبلی‌تان با زبان انگلیسی و روش مطالعه هم بستگی دارد. به‌طور کلی اگر با روزی ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت یادگیری را شروع کنید و پیوسته پیش بروید، حدود ۲ تا ۳ سال طول می‌کشد که به تسلط نسبی در زبان انگلیسی برسید.

حالا برای رسیدن به جواب سؤال روزی چند ساعت زبان بخوانیم باید شرایط دیگرتان را هم در نظر بگیرید تا در نهایت بتوانید به جوابی درست برسید.

برای برنامه‌ریزی روزانه مطالعه زبان انگلیسی چه مراحلی را طی می‌کنیم؟

۱. تعیین سطح شوید

قبل از هرچیز باید تعیین سطح شوید تا بدانید کجای مسیر یادگیری زبان انگلیسی هستید. این‌طوری بهتر می‌توانید برای یادگیری زبان انگلیسی برنامه‌ریزی کنید.

۲. هدفتان از یادگیری زبان انگلیسی چیست؟

 • می‌خواهید در آزمون آیلتس شرکت کنید؟
 • قصد مهاجرت تحصیلی دارید؟
 • برای ارتباط بهتر با دوست‌های خارجی دنبال یادگیری زبان هستید؟
 • می‌خواهید در محیط کاری‌تان جایگاه بهتری داشته باشید؟

برای رسیدن به جواب سؤال روزی چند ساعت زبان بخوانیم باید قبل از هرچیز هدف‌گذاری دقیق و درست داشته باشید.

۳. روزی چند ساعت برای یادگیری زبان وقت دارید؟

حتما در طول روز وظایف و مشغله‌های خودتان را دارید، پس واقع‌بینانه و با حساب‌کتابی ساده زمان‌های فراغت‌تان را پیدا کنید. محاسبه زمان‌های مرده‌ روز هم اینجا به‌ کار می‌آید. هر روز زمانی را به رفت‌وآمد، ترافیک، پیاده‌روی، ظرف‌شستن و… می‌گذرانید. اگر برنامه‌ریزی درستی داشته باشید، از این زمان‌ها هم می‌توانید برای یادگیری زبان استفاده کنید.

۴. بسته به هدفتان برای مطالعه وقت بگذارید

حتما تا اینجا فهمیده‌اید که پاسخ مشخصی برای سؤال روزی چند ساعت زبان انگلیسی بخوانیم وجود ندارد و باید تمام شرایط و اهداف را در نظر بگیرید.

اگر قرار است در آزمون‌های زبان شرکت کنید یا برای مهاجرت آماده می‌شوید، حتما وقت محدودتری دارید و باید مطالعه بیشتر و منظم‌تری داشته باشید. مثلا اگر می‌خواهید یک سال دیگر در آزمون آیلتس شرکت کنید، باید جدی دست‌به‌کار شوید و حداقل روزی ۵ ساعت زبان بخوانید. در نهایت همه‌چیز به شرایط و هدف خودتان بستگی دارد.

مطالعه زبان انگلیسی

۵. قدم‌به‌قدم سرعت‌تان را بیشتر کنید

ورزشکاران با روزی یکی‌دو ساعت تمرین کار خودشان را شروع می‌کنند و هرچقدر پیش می‌روند و حرفه‌ای‌تر می‌شوند، ساعت‌های بیشتری تمرین می‌کنند و تمرین‌های سخت‌تری را انجام می‌دهند. شما هم دقیقا باید چنین مسیری را طی کنید.

چطور با روزی یک ساعت مطالعه به سطح قابل‌قبولی در زبان انگلیسی برسیم؟

۱. هر روز ۳۰ دقیقه تمرین Listening

روزی نیم ساعت به‌طور فعال انگلیسی بشنوید. چه موضوعاتی حسابی نظرتان را جلب می‌کند و باعث تمرکز بهترتان می‌شود؟ فیلم؟ سریال؟ کارتون؟ داستان صوتی؟ ویدئوهایی درباره موضوع‌های خاص؟ شاید هم تد تاک‌ها.

اپلیکیشن زبانشناس برای پیداکردن منبع لیسنینگ محبوبتان حسابی به کارتان می‌آید.

۲. هر روز ۲۰ دقیقه تمرین Reading

متن‌های دلخواهتان را پیدا کنید و هر روز حداقل ۲۰ دقیقه از رویشان بلندبلند بخوانید. بلندخواندن از روی متن مزایای زیادی دارد. باعث می‌شود تمرکز بیشتری داشته باشید، مغزتان به انگلیسی‌شنیدن و فکرکردن عادت کند و جمله‌ها و اصطلاحات هم به‌خوبی برایتان جا بیفتد.

برای تمرین ریدینگ هم می‌توانید از اپلیکیشن زبانشناس کمک بگیرید. متن موردعلاقه‌تان را پیدا کنید. اول یک دور به فایل صوتی‌اش گوش بدهید و نوشته‌ها را با چشم دنبال کنید. سپس سعی کنید از روی متن دقیقا با همان لحن و تلفظ گوینده بخوانید.

۳. هر روز ۱۰ دقیقه تمرین Speaking

یک پارتنر برای خودتان پیدا کنید و حداقل روزی ۱۰ دقیقه با او انگلیسی حرف بزنید. می‌توانید برایش جوک تعریف کنید، درباره اتفاق‌های روزمره حرف بزنید یا از خاطره‌هایتان بگویید. بهتر است سطح پارتنرتان از شما کمی بالاتر باشد تا بتوانید اصطلاحات و واژه‌های جدیدی از او یاد بگیرید.

این ۱۰ دقیقه تمرین روزانه باعث تقویت اعتمادبه‌نفس‌ شما می‌شود که در طولانی‌مدت حسابی به‌ کارتان می‌آید.

آیا با ۱۰ دقیقه‌ تمرین در روز می‌توان زبان انگلیسی یاد گرفت؟

همه از خودشان می‌پرسند روزی چند ساعت زبان بخوانیم و خیلی‌ها دنبال پیداکردن ساده‌ترین جواب برای این سؤال هستند. بنابراین دنبال تبلیغ‌های جذاب و ساده می‌روند و می‌خواهند با برنامه‌های پیشنهادی آنها پیش بروند. مثلا در تبلیغات بعضی سایت‌ها با وعده یادگیری زبان با ۱۰ دقیقه مطالعه در روز مواجه می‌شوند و می‌خواهند دقیقا همان مسیر را بروند.

شما هم برای سؤال روزی چند ساعت زبان انگلیسی بخوانیم دنبال جواب هستید و برنامه‌های ۱۰دقیقه‌ای برایتان جذاب هستند؟ باید بهتان بگوییم چنین چیزی کاملا ممکن است و شما هم می‌توانید طبق این برنامه پیش بروید. فقط مسئله این است که با روزی ۱۰ دقیقه مطالعه، برای رسیدن به سطح متوسط باید حداقل ۸ سال وقت صرف کنید!

پس بهتر است بدانید راه میان‌بری وجود ندارد. کافی است با علاقه به یادگیری زبان بچسبید و با برنامه‌ای پیوسته و منسجم به هدفتان برسید.

استفاده از اپلیکیشن زبانشناس و انتخاب یک هدف روزانه‌ انعطاف‌پذیر

هر زبان‌آموزی هدف و شرایط مخصوص به خودش را دارد. یکی می‌خواهد با تلاش زیاد سر ۱ سال به هدفش برسد و دیگری می‌خواهد لابه‌لای مشغله‌های روزانه‌اش جایی هم برای یادگیری زبان باز کند و کم‌کم زبان انگلیسی‌اش را تقویت کند.

فرقی نمی‌کند شما جزو کدام دسته باشید. اپلیکیشن زبانشناس در هر حال به‌ کارتان می‌آید. شما می‌توانید اوقات فراغت و همین‌طور زمان‌های مرده روزتان را در زبانشناس بگذرانید و با تمرکز روی موضوع‌های موردعلاقه‌تان انگلیسی یاد بگیرید.

همه‌چیز به خودتان بستگی دارد:

 • اگر یادگیری زبان در حال حاضر برایتان از نان شب واجب‌تر است و می‌خواهید حسابی تلاش کنید و سریع به هدفتان برسید، هدف روزانه «دیوانه‌وار» مناسب شماست.
 • اگر تصمیم جدی برای تقویت زبان گرفته‌اید و می‌خواهید کنار بقیه فعالیت‌هایتان برنامه‌ای منسجم برایش داشته باشید، پس هدف روزانه «جدی» را انتخاب کنید.
 • اگر فقط دلتان می‌خواهد زبان انگلیسی را یاد بگیرید، هدف روزانه «معمولی» را انتخاب کنید تا زبانشناس مسیر روشن‌تری پیش پایتان بگذارد.
 • اگر دوست دارید زبان انگلیسی را یاد بگیرید، ولی اولویت‌های مهم‌تری دارید و این وسط فقط می‌خواهید گوشه چشمی هم به یادگیری زبان داشته باشید، هدف روزانه «غیرجدی» دقیقا به‌ کار شما می‌آید و مناسب هدف‌ شماست. پس در همین حد با زبانشناس همراه شوید و از یادگیری کند و تفریحی زبان انگلیسی لذت ببرید.

همین الان اپلیکیشن زبانشناس را دانلود کنید.

معرفی اپلیکیشن زبان‌شناس

لب کلام

در این مطلب سعی کردیم پاسخی برای سؤال روزی چند ساعت زبان انگلیسی بخوانیم پیدا کنیم و برنامه‌ای کلی و کاربردی ارائه دهیم. در نهایت همه‌چیز به تلاش خودتان، برنامه‌ریزی درست و استفاده از منابع آموزشی استاندارد، جذاب و جدید بستگی دارد. زبانشناس با قابلیت‌های ویژه‌اش می‌تواند در مسیر یادگیری مستمر و روزانه زبان انگلیسی کنارتان باشد و تا آخر مسیر همراهتان بیاید.

توصیه می‌کنیم با مطالعه این مقاله جوابی درست برای سؤال روزی چند ساعت زبان بخوانیم پیدا کنید، با کمک زبانشناس برنامه روزانه‌تان را اجرا کنید و خیلی راحت‌تر و بهتر به هدفتان برسید!


در ادامه بخوانید: یادگیری لهجه انگلیسی با ۴ راهکار کاربردی
اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.