یادگیری سریع انگلیسی؛ فوت‌وفن‌های آموزش زبان انگلیسی سریع

2

«به‌دلیل شرایط ویژه، مصاحبه شما زودتر انجام می‌شود!» با شنیدن این جمله احتمالا اولین فکری که به ذهنتان می‌رسد پیداکردن یک روش آموزش زبان انگلیسی سریع است، چراکه مصاحبه شغلی برای دریافت فاند و مهاجرت به کشوری خارجی خیلی مهم است و نمی‌توان به‌راحتی‌ چنین فرصتی را از دست داد.
یادگیری سریع زبان انگلیسی برخلاف اسمش فقط به ‌سرعت عمل شما بستگی ندارد. مثلاً فکر کنید در یک مسابقه شرکت کرده‌اید؛ آیا صرفاً به‌خاطر داشتن یک ماشین خوب می‌توانید برنده مسابقه بشوید؟ معلوم است که نه!
آموزش سریع زبان انگلیسی ریزه‌کاری‌های بسیاری دارد که در این مقاله به سراغشان رفته‌ایم. خب منتظر چه هستید؟ زود بروید سراغ ادامه مقاله و درباره روش‌های یادگیری سریع زبان انگلیسی بخوانید.

برای آموزش سریع زبان انگلیسی چه کنیم؟

۱. زمان یادگیری گرامر را کم کنید

وقت شما کم است، پس باید دور کتاب‌های قطور آموزش گرامر را خط بکشید:

 • از کتاب‌های کم‌حجمی استفاده کنید که سریع رفته‌اند سر اصل مطلب.
 • سعی کنید گرامر را واقعا یاد بگیرید. هرقدر هم وقت‌تان کم باشد، صرفا حفظ‌کردن نکات گرامری کمکتان نمی‌کند.
 • از انواع فیلم‌های آموزشی‌ای بهره بگیرید که نکات مهم گرامری را ساده و همراه مثال توضیح می‌دهند و از انواع کتاب‌ها و سایت‌های آموزش گرامر به زبان ساده استفاده کنید.
 • هنگام مرور مطالب و خواندن انواع کتاب‌های زبان انگلیسی، نکات را برای خودتان بازگو کنید.

۲. تمرین‌های غیرضروری انجام ندهید

شب‌های امتحان ریاضی را یادتان هست؟ همان موقعی که از هر بخش فقط یک مثال حل می‌کردیم تا نکات اصلی را متوجه بشویم؟ آن تجربه عجیب حالا که قصد آموزش سریع زبان انگلیسی را دارید هم به کارتان می‌آید.

رونیکس

در این شرایط، وقت تمرین‌‌های پی‌درپی را ندارید و باید خودتان را با کتاب‌های داستانی و فیلم‌های انگلیسی غرق زبان انگلیسی کنید تا ذهنتان مثل اسفنج زبان انگلیسی را جذب کند. اگر هم اصرار دارید که حتماً درست و اصولی پیش بروید و به انواع روش‌های یادگیری با کارت حافظه علاقه دارید، بهتر است زمانتان را مثل حرفه‌ای‌ها مدیریت کنید و در روز حداکثر سی دقیقه را به مطالعه کلاسیک اختصاص دهید.

۳. کمی بلندپرواز باشید

اوایل زبان‌آموزی می‌توانید از کتاب‌های متناسب با سطح دانش زبانی‌تان استفاده کنید که معمولا فایل‌های صوتی خوبی هم دارند، اما این کار برای آموزش سریع زبان انگلیسی مناسب نیست. حالا وقتش است که با پرشی بلند به‌سمت کتاب‌های پیچیده‌تر، انواع موسیقی‌ها و فیلم‌های انگلیسی، ویدئوهای کوتاه یوتیوب و پادکست‌ها بروید.

این محتواهای آموزشی چه فرقی با محتواهای ساده‌تر قبلی دارند؟

با تماشای فیلم‌ها می‌توانید روابط روزمره، فرهنگ بومی مردم انگلیسی‌زبان و بسیاری چیزهای دیگر را بیاموزید که در کتاب‌های درسی پیدا نمی‌شوند. (شاید باورش سخت باشد، ولی حتی ‌می‌توانید نحوه پیشبرد اولین مکالمه خود با رئیس انگلیسی‌زبانتان را هم به‌کمک فیلم‌ها یاد بگیرید.)

کمتر پیش می‌آید که پادکست‌ها و آهنگ‌ها به زبان معیار باشند، در نتیجه با اصطلاحات روزمره و عامیانه مواجه می‌شوید. ضمن اینکه با گوش‌دادن به پادکست‌های مرتبط دانشتان بیشتر می‌شود و می‌توانید از پس مصاحبه‌های تافل و آیلتس بربیایید.

یادتان باشد که پادکست‌ها و آهنگ‌ها فقط جنبه سرگرمی ندارند، بنابراین:

 • اول فقط به بخشی از پادکست گوش دهید و سعی کنید معنا و مفهومش را متوجه بشوید.
 • بعد سعی کنید کلمه‌های جدید را پیدا کنید.
 • در نهایت از روی متن پادکست هم‌زمان با راوی بخوانید تا هم‌ تلفظ کلمات جدید را یاد بگیرید و هم کاربردشان در جمله‌ را.

 

هیچ‌وقت از گوش‌دادن به پادکست‌ها و صوت‌های آموزشی غافل نشوید. در برنامه منسجم برای یادگیری سریع زبان انگلیسی استفاده از زمان‌های مرده و افزایش زمان یادگیری بسیار مهم است و باید خیلی سفت و سخت پای ضرب‌المثل «کار نیکو کردن از پر کردن است.» بمانید.

۴. یادگیری مکالمه را جدی بگیرید

اوایل زبان‌آموزی ممکن است دست‌تان آن‌قدر از واژه‌های زبان انگلیسی خالی باشد که نتوانید مکالمه را درست پیش ببرید، اما هرچه بگذرد به‌کمک انواع کتاب‌ها و پادکست‌ها یاد می‌گیرید مکالمه‌ای را شروع و در جای درست تمام کنید.

یادگیری مکالمه را از کجا شروع کنیم؟

اگر کسی در خانه یا اطرافتان به انگلیسی مسلط است، از او بخواهید در روز یکی‌دو ساعت با شما صحبت کند. (دقت کنید که بیشتر شما صحبت کنید.)

ممکن است هیچ دوست انگلیسی‌زبانی نداشته باشد؛ خب می‌توانید سراغ فروم‌های مجازی آموزش زبان انگلیسی بروید و تلاش کنید که پارتنر زبان انگلیسی پیدا کنید.

هیچ‌کدام از دو روش جواب نداد؟ وقتش است که به فکر معلم خصوصی باشید. البته اول زمان‌بندی و روش یادگیری‌تان را با معلم در میان بگذارید و از او بخواهید فقط روی مکالمه شما تمرکز کند و سراغ تصحیح اشتباهات نرود، فقط در پایان مکالمه فهرست کلماتی را بهتان بدهد که می‌توانستند به بیان بهتر منظورتان کمک کنند و شیوه صحیح استفاده از آنها را تا جلسه بعدی تمرین کنید.

۵. به یادگیری متعهد باشید

یادگیری زبان دوم دقیقا مثل شیرجه‌زدن در دریایی عمیق بدون هیچ تجهیزاتی است، اما این بار قرار است با استفاده از انواع تکنیک‌های آموزش سریع زبان انگلیسی مجهز به دل دریا بزنید. بنابراین طوری یاد بگیرید که انگار زندگی‌تان به این یادگیری وابسته است. هیچ ‌وقت مرده‌ای باقی نگذارید؛ دیگر وقت شرکت در کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی نیست. این بار باید خودتان جلو بروید؛ دیگر نمی‌توانید منتظر همکلاسی‌ها بمانید و حداکثر می‌توانید از حضور یک همراه برای تقویت توانایی مکالمه‌تان استفاده کنید. با خواندن کتاب‌ها، کمک گرفتن از فیلم‌ها و گوش‌دادن دائمی به پادکست‌ها ذهنتان ناخودآگاه درگیر یادگیری سریع زبان انگلیسی می‌شود و خیلی زود نتیجه‌‌اش را خواهید دید.

 

چند توصیه برای یادگیری سریع زبان انگلیسی

 • هدفتان از آموزش سریع زبان انگلیسی را مشخص کنید؛ صرفا می‌خواهید مهاجرت کنید یا بنا به هر دلیلی دوست دارید سریع‌تر در آزمون آیلتس و تافل شرکت کنید؟ شاید هم به‌خاطر موقعیتی شغلی باید فقط روی بخشی از دانش زبان انگلیسی‌تان سرمایه‌گذاری کنید.
 • واقع‌بینانه و بر اساس عواملی مانند مهارت و استعداد، زمان آزاد و تاریخ آزمون برنامه‌ای اصولی تدوین کنید.
 • مهارت‌های مختلف را با توجه به اهدافتان تقویت کنید.
 • برای افزایش انگیزه یادگیری سریع زبان انگلیسی سراغ علاقه‌هایتان بروید. مثلا سراغ کتاب یا فیلم ژانر محبوب خود بروید تا با لذت بیشتری زبان بیاموزید.
 • از به‌کارگیری فناوری برای افزایش دانش و مهارت‌تان، خواندن اخبار، و واردکردن زبان انگلیسی به زیست روزانه‌تان غافل نشوید.

 

چگونه زبان انگلیسی را با خواندن کتاب‌ها سریع‌ یاد بگیریم؟

استفاده از انواع کتاب‌ها یکی از راه‌های آموزش زبان انگلیسی سریع است، پس در این قسمت مفصل‌تر بررسی‌اش می‌کنیم. شاید بگویید خواندن کتاب که کاری ندارد! اما یادتان باشد که حالا پای یادگیری سریع زبان انگلیسی وسط است، پس علاوه بر انتخاب کتاب مناسب با میزان دانشتان این کارها را هم انجام بدهید:

 

 • به جمله‌ها و کاربردهای متفاوت کلمه در آنها دقت کنید. (مثلا یک کلمه در حالت قید و اسم به چه صورت استفاده می‌شود.)
 • معنای کلمه‌های ناآشنا، اصطلاح‌ها و ضرب‌المثل‌ها را با توجه به جایگاهشان در جمله حدس بزنید. بعد آنها را هایلایت کنید تا بعدا در فرصت مناسب دوباره سراغشان بروید.
 • هم‌زمان با خواندن داستان، به صوت قصه هم گوش بدهید تا تلفظ کلمه‌ها و تکیه (Stress) جمله‌ها هم در خاطرتان بماند.

با این اوصاف، شاید در میان کوهی از مقاله‌های گوگل درباره آموزش زبان انگلیسی دنبال لینکی برای دانلود کتاب‌های صوتی بگردید. اپلیکیشن زبانشناس اکثر کتاب‌های صوتی و داستانی مهم را در خود جای داده است. در این اپلیکیشن می‌توانید:

 • به متن داستان‌های مختلف دسترسی داشته باشید.
 • صوت کتاب‌ها را دانلود کنید.
 • کلمه‌های جدید را در جعبه لایتنر قرار بدهید تا بر اساس برنامه‌ای جامع آنها را یاد بگیرید.
 • کتابی هماهنگ با میزان دانش و علاقه‌تان پیدا کنید.
 • از کتاب‌هایی با لهجه مدنظرتان استفاده کنید.
 • از انواع ویدئوهای آموزش سریع گرامر به زبان ساده کمک بگیرید.
 • فیلم‌ها و محتواهای مناسب را با زیرنویس انگلیسی ببینید و از طریق تماشایشان دایره واژگان و دانش انگلیسی‌تان را افزایش دهید.
 • در بخش تالار، نظرات‌تان را با سایر زبان‌آموزان به اشتراک بگذارید.

لب کلام؛ آموزش زبان انگلیسی سریع

آزمون و مصاحبه مهاجرت هم گاهی مثل حادثه (البته از نوع شیرینش) سر راهمان سبز می‌شوند. بنابراین پیداکردن راهی برای آموزش زبان انگلیسی سریع شاید یکی از نیازهای اصلی ما باشد.

در این مقاله درباره راه‌های مختلف یادگیری سریع زبان انگلیسی گفتیم.

در بخش پایانی هم اپلیکیشن زبان‌شناس را معرفی کردیم که ابزاری کاربردی برای آموزش سریع زبان انگلیسی است و به‌کمکش می‌توانید:

 • محتوای هماهنگ با میزان دانش و علاقه‌تان را پیدا کنید.
 • با تماشای ویدئوهای آموزشی، گرامر یاد بگیرید.
 • با کمک جعبه لایتنر لغت‌ها را در فاصله‌های زمانی معین و بدون تلف‌شدن وقت به خاطر بسپارید.

در آخر آن چیزی که مهم است انگیزه شما برای یادگیری است که کمکتان می‌کند موتور یادگیری سریع زبان انگلیسی را روشن کنید و به‌سرعت پیش بروید.

اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 2 دیدگاه)
 1. علی احمدی می‌گوید

  نحوه ارتباط یا سفارش مقاله با نویسندگان مقاله چگونه است لطفا راهنمایی بفرمایید 🙏

  1. یحیی صرامی می‌گوید

   سلام. وقت به‌خیر.
   از این دو راه می‌تونین در ارتباط باشین:
   شماره تماس 09012688341
   یا این صفحه.