چند روش غیرمعمول برای صرفه‌جویی اقتصادی

2

قطره‌ قطره جمع گردد وانگهی دریا شود. کمی اینجا صرفه‌جویی کنید، کمی آنجا و می‌توانید بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید ثروتمندتر از قبل شوید. نکاتی که با شما درمیان می‌گذاریم به شما کمک می‌کنند هزینه‌هایتان را حداقل کنید و آخر ماه‌ها دچار دردسر نشوید. بعضی از آنها برای سلامتی‌تان هم خوب هستند، پس هم در پول صرفه‌جویی می‌کنید و هم در زندگی.

۱. مواد غذایی تازه بخرید

میوه و سبزیجات تازه

داشتن مقدار زیاد سبزیجات و میوه‌های تازه به چندین دلیل به شدت به بدن شما کمک می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند مصرف هفت وعده میوه و سبزی در روز خیلی بیشتر از پنج بار در روزی که قبلا توصیه می‌شد موثر است. داشتن یک رژیم سالم احتمال نیاز به دکتر رفتن شما را کم می‌کند، در نتیجه هزینه مراجعه به پزشک را نخواهید داشت. یادتان باشد هنوز هم با یک سیب در روز، نیازی به دکتر نخواهید داشت.

۲. خودتان غذا و میان‌وعده درست کنید

به خاطر سلامتی و صرفه جویی آشپزی کنید

غذاهای رستورانی به طور کلی گران هستند. خیلی از رستوران‌ها وعده‌های کوچکی را با قیمت یک وعده‌ی کامل سرو می‌کنند. وقتی برای خودتان آشپزی می‌کنید، می‌توانید مقدار وعده‌هایتان را کنترل کنید و می‌دانید چیزی که روی بشقاب‌تان هست دقیقا از کجا آمده. از این گذشته، اگر برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید با درست کردن غذاهای دیگر از ته‌مانده‌های غذاهایتان، در وقت و هزینه صرفه‌جویی کنید.

سرکار مدام میان‌وعده می‌خورید؟ من که می‌خورم!‌ هویج،‌ خیار، کاهو، فلفل دلمه‌ای و پنیر چیزهایی هستند که می‌توانید به راحتی‌ با آنها میان‌وعده درست کنید. وقتی خودتان میان‌وعده درست می‌کنید و سر کار می‌برید، هم دوستدار طبیعت هستید و هم دوستدار کیف پولتان. این مقاله هم کلی ایده‌‌ی سالم و ارزان به شما می‌دهد: « تغذیه در محل کار: چند پیشنهاد خوشمزه و سالم که دوست خواهید داشت»

۳. رسیدهای خرید را نگه دارید

رسیدهای خرید

نگه داشتن رسیدهای خرید برای صرفه‌جویی اقتصادی حیاتی است. رسید را به کمک آهن‌ربا به یخچال بچسبانید، بعد آیتم‌های آن را هایلایت کنید تا فراموش نکنید که توی یخچال منتظر شما نشسته‌اند. وقتی که چیزی تمام می‌شود، یادتان نرود که رویش خط بکشید. با این کار هیچ‌ چیز را هدر نمی‌دهید و واقعا از پولی که داده‌اید استفاده می‌کنید.

با نگه داشتن رسیدها،‌ همچنین می‌توانید پولی را که داده‌اید با تراکنش‌های بانکی‌تان مقایسه کنید. اگر تراکنش ناخواسته‌ای انجام شده باشد، متوجه آن خواهید شد.

۴. از پول‌هایی که خرج می‌کنید گزارش نوشته شده داشته باشید

گزارش روزانه تهیه کنید

نگه داشتن رسیدها اینجا هم به کارتان می‌آید. وقتی مقدار پولی که خرج کرده‌اید را با خودکار قرمز می‌نویسید، مغز شما به طور اتوماتیک آن عدد را به عنوان «زنگ خطر» یا «هشدار» تشخیص می‌دهد. همین می‌تواند به ناخودآگاه شما کمک کند توجه کنید که چقدر پول خرج کرده‌اید. من تمام چیزهایی را که در یک روز خریده بودم،‌ روی تقویم نوشتم. وقتی بعد از یک ماه، چشمم به این همه رنگ قرمز افتاد، دچار عذاب وجدان شدم و ماه بعد سعی کردم جبران کنم.

۵. نخ دندان بکشید

نخ دندان و مسواک

سر زدن به دندانپزشک‌ها هم عذاب‌آور است، هم هزینه زیادی دارد. پس بهتر نیست سرِ موقع مسواک کنید و نخ دندان بکشید تا نیازتان به درست کردن دندان به حداقل برسد؟ یک بار دندانپزشکم به من گفت بیشتر خرابی‌های دندان به خاطر این هستند که مریض نخ دندان نمی‌کشد. وقتی که غذا می‌خوریم، ذرات کوچک غذا بین دندان‌های ما گیر می‌کنند، باکتری‌ها به آرامی شروع به خوردن غذا می‌کنند و باعث خرابی و پوسیدگی دندان می‌شوند. هر روز نخ دندان کشیدن (اگر بعد از هر وعده باشد که خیلی بهتر است)، بوی بد دهان را کاهش می‌دهد، در نتیجه نیاز به آدامس یا خوشبو کننده دهان کاهش می‌یاید. مهم‌تر از همه اینکه خرابی دندان‌ها را هم کاهش می‌دهد.

۶. وسایل الکتریکی را شب‌ها از برق بکشید

در مصرف برق صرفه جویی کنید

تا حالا برای‌تان این سوال پیش آمده که چطور پولِ برق‌تان را کمی کم‌تر کنید؟ به‌جز وسایل الکتریکی ضروری مثل یخچال، قبل از به رختخواب رفتن همه چیزهای دیگر را از برق بکشید. راحت‌‌ترین راه برای این کار این است که آنها به یه یک چندراهی یا محافظ برق وصل کنید، با این کار فقط کافی‌ست دکمه آن را بزنید و چندین دستگاه را با هم خاموش کنید. میزان برقی را که هر روز برای این دستگاه‌ها نیاز است دستِ کم نگیرید.

۷. زمان‌بندی خوبی داشته باشید

زمان بندی و وقت شناسی

داشتن زمان‌بندی خوب یک مهارت است. یک شغل موفق به وقت شناس بودن و وظیفه شناس بودن بستگی مستقیم دارد. برای من راحت‌ترین راه برای نگه داشتن حساب ِزمان این است که همه جا ساعت باشد. وقتی می‌بینید که زمان واقعا در گذر است، به احتمالِ زیاد درمورد میزان کاری که می‌کنید حساس‌تر خواهید بود و وقت کمتری تلف می‌کنید. نگه داشتن حسابِ زمان نمی‌گذارد دیرتان بشود و مجبور شوید برای به موقع رسیدن تاکسی بگیرید یا سرِ راه صبحانه‌ی آماده نوش جان کنید.

۸. به‌جای عطر و خوشبوکننده هوا از اسانس استفاده کنید

اسانس

عطرها گران هستند و تحقیقات اخیر نشان داده‌اند بعضی از موادی که در عطرها استفاده می‌شوند ممکن است باعث تحریک آلرژی و سردرد شوند. یکی از راه‌های جایگزین کردن رایحه‌های‌ مصنوعی این است که اسانس مورد علاقه‌تان را تهیه کنید (از جاهایی که تخفیف دارند!) و چند قطره از آن را به اسپلش بدن‌تان اضافه کنید. با رقیق کردن اسانس، می‌توانید چند ماه از یک قوطی کوچکِ آن استفاده کنید. برای ساختن خوشبو کنند هوا، چند قطره اساس داخل یک بطری خالی اسپری بریزید، بقیه‌ی آن را آب بریزید و خوشبوکننده هوایی داشته باشید که نه برای محیط زیست ضرر دارد نه جیبِ مبارک شما.

۹. همیشه یک بطری آب همراه‌تان داشته باشید

بطری آب به همراه داشته باشید

اگر وقتی بیرون از منزل هستید همیشه یک بطری آب به همراه داشته باشید به این معنی است که می‌توانید در خرید نوشیدنی‌ها صرفه‌جویی کنید، بد‌ن‌تان آبِ کافی دارد و مهم‌تر از همه سالم می‌مانید. نوشیدن آب (نه چای،‌ نه آبمیوه و نه قهوه) بهترین راه آب‌رسانی به بدن شماست. به علاوه، نوشیدن آبِ کافی به این معنی است که پوست‌تان هم بهتر خواهد بود، چون از داخل مرطوب می‌شود و همین باعث می‌شود نیازتان به محصولات آرایشی مراقبت از پوست به حداقل برسد.

۱۰. به‌جای کارت با پول نقد خرید کنید

با پول نقد خرید کنید!

تعجب نکنید!‌ این روزها مردم کمتر پول نقد همراه‌شان دارند چون کارت‌های بانکی راحت‌تر هستند. اما وقتی که از بانک پول نقد می‌گیرید به شما حس واقعی بودن پول‌تان را می‌دهد. هر تکه کاغذ نماد فیزیکی پولی است که برای آن حسابی عرق ریخته‌اید و زحمت کشیده‌اید. وقتی که نقد خرید می‌کنید، پول برایتان فقط یک سری عدد در حساب بانکی‌تان نیست؛ در واقع نماد وقت و زحمت شماست. از طرف دیگر، وقتی استفاده از کارت حس پول خرج کردن را از شما بگیرد، یک احساس ثروتمندی کاذب به شما دست می‌دهد!‌ بیشتر از 20 هزار تومان در کیف پولتان نگه ندارید، چون وقتی نمی‌توانید نقد خرید کنید، ممکن است اصلا از خرید کردن منصرف شوید. ممکن است عجیب به نظر برسد اما امتحانش ضرری ندارد!

صرفه‌جو بودن کار راحتی نیست، اما مسلما فایده‌های زیادی برای شما دارد. پول زیادی صرفه‌جویی می‌کنید تا چیزهایی که لازم دارید را بخرید نه چیزهایی که می‌خواهید. برای مواقع اضطراری پولِ ذخیره خواهید داشت و زیرِ بار قرض نمی‌روید. اگر امروز کمی صرفه‌جویی اینجا و کمی صرفه‌جویی آنجا داشته باشید،‌ می‌بینید که هفته بعد این کار را راحت‌تر انجام می‌دهید و ماه بعد مثل آبِ خوردن.

برگرفته از: lifehack

اصول کسب ثروت را بیاموزید و عادت‌های افراد ثروتمند را در خود ایجاد کنید.ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 2 دیدگاه)
  1. شادی حلوایی می‌گوید

    پول نقد تو ایران خوب نیست
    بهتره کارت باشه
    چون اینجا چینج نمیدن، بعد به زور مجبورت میکنن چیزایی بخری که نمخوای

  2. پوپک می‌گوید

    عالی بود