مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

نحوه شکایت از قاضی در فرض تقصیر چگونه است؟

46

یکی از پرسش‌هایی که ممکن است بعد از مراجعه به دادگستری برای ما پیش بیاید این است که در صورتی که قاضی در تشخیص موضوع یا صادر کردن رأی دچار اشتباه یا قصور شود، چاره چیست؟ فرض کنید که حقی از شما ضایع شده است. برای نمونه، مالی را به شخصی فروخته‌اید ولی او بهای آن را پرداخت نمی‌کند. یا آنکه مال خود را جهت نگهداری و امانت به دیگری سپرده‌اید ولی او با سهل‌انگاری آن را تخریب کرده یا از بین می‌برد. در تمامی این موارد جهت احقاق حق خود، شکایت به دادگستری می‌برید. یعنی جایی که قرار است به داد شما برسد. می‌توانید تصور کنید که چه حال بدی بهتان دست می‌دهد اگر همین مرجعی که قرار است حق را به حق‌دار برساند با اشتباه یا حتی از روی عمد موجب تضییع مضاعف حق شما شود؟ فرض کنید قاضی بدون بررسی دقیق مدارک، خریدار را به پرداخت ثمن معامله محکوم نکرده یا از شما در قبال خسارت وارده از جانب شخصی که ملزم به نگهداری از مال‌تان بوده، حمایت نکند. آن وقت شما باید بنشینید و از دست رفتن مال‌تان را تماشا کنید؟


حتما بخوانید: نحوه محاسبه هزينه دادرسی در ایران چگونه است

آیا شکایت از قاضی قابل پیگیری است؟

نحوه شکایت از قاضی - آیا شکایت از قاضی امکان پذیر است

خوشبختانه، می‌توانید در صورت لزوم از قاضی پرونده‌تان شکایت کنید. مهمترین قانونی که در این موارد به کمک ما می‌آید، قانون اساسی کشورمان است. اصل ۱۷۱ این قانون می‌گوید که در صورتی که به دلیل تقصیر یا اشتباه قاضی ضرر مادی یا معنوی به کسی وارد شود، این ضرر باید جبران شود. اگر این ضرر به خاطر قصور قاضی باشد، خود او مسئول جبران خسارت است و در صورتی که به علت اشتباه او باشد، دولت مسئول جبران خسارت خواهد بود.

نحوه شکایت از قاضی

حال سؤال این است که نحوه شکایت از قاضی چگونه است و برای جبران خسارت ناشی از اشتباه او باید به کجا مراجعه کرد؟ در وهله‌ی اول ممکن است به نظر برسد که مثل بقیه‌ی موارد جبران خسارت، دادگاه‌های حقوقی صلاحیت رسیدگی به این موارد را نیز دارند. یعنی شما دادخواست بدهید و از دادگاه عمومی حقوقی (یعنی دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به همه پرونده‌های حقوقی را دارد مگر در مواردی که قانون، دادگاهِ دیگری را صالح دانسته باشد.) بخواهید که چون یک قاضی در رسیدگی به پرونده شما مرتکب اشتباهی شده و به این خاطر به شما ضرری وارد شده، آن قاضی را به جبران خسارت شما محکوم نماید. خب این‌طور نیست. همه‌ی قضات صلاحیت رسیدگی به اشتباهات یا تقصیرات همکارانشان را ندارند. برای این منظور دادگاه خاصی پیش بینی شده است که به آن دادگاه عالی انتظامی قضات می‌گویند. منظور از وصف انتظامی این است که در این دادگاه به تخلفاتی رسیدگی می‌شود که قضات به مناسبت شغلشان مرتکب آن می شوند. در کنار تخلفات قضات، یکی دیگر از مواردی که در صلاحیت دادگاه عالی انتظامی قضات است، رسیدگی به دعاوی‌ای است که بر اساس اصل ۱۷۱ قانون اساسی مطرح می‌شوند. مطابق با ماده‌ی ۳۰ قانون نظارت بر رفتار قضات، در صورتی که مدعی هستید به دلیل اشتباه یا تقصیر یک قاضی ضرری به شما وارد شده است، ابتدا باید دادخواستی برای اثبات تقصیر یا اشتباه قاضی به دادگاه عالی انتظامی قضات تقدیم کنید و بعد در صورتی که این دادگاه حکم به وجود تقصیر یا اشتباه مورد ادعای شما صادر کرد، با این حکم مجددا دادخواستی به دادگاه عمومی حقوقی تهران بدهید تا بر مبنای این حکم میزان خسارت را تعیین و حکم به جبران خسارت دهد. باید بدانید که در صورتی که دادگاه عالی انتظامی قضات تقصیر یا اشتباه قاضی را احراز کرده باشد، دادگاه عمومی باید از این نظر تبعیت کند و صرفا در مورد میزان خسارت امکان اظهارنظر دارد، نه اصل جبران خسارت. حال بسته به این که ضرر وارد شده به خاطر اشتباه قاضی بوده باشد یا تقصیر او، دولت یا خود قاضی مسئول جبران خسارت خواهند بود.

نحوه شکایت از قاضی


حتما بخوانید: اعاده حیثیت چیست؛ شرایط و نحوه تقاضای آن

نکاتی که باید در نظر بگیرید

اما باید چند نکته را هم مد نظر داشت. اولین مسئله این است که احراز اشتباه یا تقصیر قاضی از یک طرف و ایجاد رابطه بین این اشتباه و تقصیر و ضرر وارد شده به شما، ضروری است و امر ساده‌ای هم نیست. یعنی وقتی به دادگاه عالی انتظامی قضات مراجعه می‌نمایید و شکایت از قاضی می‌کنید، باید بتوانید اثبات کنید که اولا قاضی مرتکب اشتباه شده است، ثانیا به شما ضرری وارد شده است و ثالثا این ضرر به دلیل آن اشتباه یا تقصیر به شما وارد شده است؛ به این مورد آخر رابطه سببیت می‌گویند.

نکته‌ی مهم بعدی این است که در هر امر انسانی خطا وجود دارد (همان جمله‌ی معروف انسان جایز الخطاستِ خودمان). بنابراین باید بدانیم که قضاوت نیز از این مسئله مستثنی نیست و به دلیل ماهیت کار خطاهای بیشتر و مهمتری را نیز به وجود می‌آورد. مهم این است که این خطاها جبران شوند که قوانین کشور ما این امکان را فراهم آورده‌اند. حال در نظر بیاورید که هر قاضی این ترس را داشته باشد که نکند به خاطر هر خطای کوچکی مجبور شود از حساب خود خسارت را جبران کند. این ترس شاید تا جایی به دقت وی کمک نماید، اما از جایی به بعد تنها اثر مخرب خواهد داشت. قضاوت از شریف‌ترین مشاغل جامعه است. قضات باید با تمرکز و اطمینان خاطر به مشکلات مردم رسیدگی نمایند. به همین دلیل است که در بعضی نظام‌های حقوقی، حتی در صورت تقصیر قاضی هم جبران خسارت با دولت خواهد بود. همه‌ی اینها یعنی به خاطر هر خطای کوچک و هر ضرر قابل اغماضی انگشت اتهام را به سوی قضات نگیریم. و البته که از حقوق خود هم نگذریم.

تهیه شده در: chetor.com

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

46 دیدگاه
  1. علیمحمد خوانی می‌گوید

    سلام
    احتراماً مورد قضایی داشتم و از شما یاری و همفکری میخواستم. در دی ماه سال ۹۱ از شرکت پیمانکاری که ۶ سال بود بعنوان سرشیفت گروه تعمیر و نگهداری در فرودگاه امام، برایش کار میکردم، در اداره کار شکایت کردم. این شرکت نه دفتر داشت و نه اعتباری و فقط بر اساس رابطه این کار را گرفته بود و در آن زمان نیز کارفرما از این شرکت نارضایتی داشت و تا ماه بعد باید کارگاه را به پیمانکار جدید واگذار میکرد. در هر حال شرکت در اداره کار محکوم به پرداخت ۷۳۷۰۰۰۰ تومان شد. حکم اداره کار را به دادسرای فشافویه بردم و آنجا حکم اجرای احکام صادر شد و نامه آن(چون شرکت در مالی فرودگاه دارایی داشت مثل حسن انجام کار و غیره) به فرودگاه ارسال شد. مالی فرودگاه بدون در نظر گرفتن ماده ۱۳ قانون کار، بطور سلیقه ای رفتار کرد و گفت تا این شرکت بدهیش به دولت پرداخت نشود ، از مالش به شما پرداخت نمیشود. همینطئر ادامه داشت تا اینکه در سال ۹۴ فهمیدم مدیرعامل شرکت آمده و با فرودگاه تسویه کرده و وقتی پیگیر شدم گفتند دیگر اینجا مالی ندارد. سوال من اینجاست که چرا دادسرا پیگیر نامه ای که خودش به فرودگاه زده، نشده و چرا از حق من دفاع نکرده؟ وقتی به اجرای احکام دادسرا میرم، به من میگند که باید خودت دنبال کنی و وقتی میگم که من نمیتونم اینهمه راه رو بیام و برم و از کار و زندگیم بزنم. من که نمیتونم کار شما رو انجام بدم. آنها در جواب شانه بالا میندازند و میگند مالی ازش معرفی کن. اون شرکت هیچ چیزی به اسمش وجود ندارد و اصلا جایش هم معلوم نیست. استعلام از ثبت شرکت نیز کردم یه آدرس قدیمی دارند که سالهاست اونجا نیست و استعلام از بانک مرکزی کردم و هیچ حسابی نیز ندارد. تازه این موارد را من خودم پیگیری کردم نه دادسرا. حالا نمیدانم از دادسرا شکایت کنم یا از فرودگاه یا از خود شرکت. تمامی اینها به من ظلم کردند و گذاشتند حق من ضایع شود. شما مرا راهنمایی بفرمایید.

  2. فرشاد می‌گوید

    دوماه پیش احضاریه وقت رسیدگی از شورای حل اختلاف بابته مطالبه نفقه دستم رسید در تاریخ و وقت مقرر حاضر شدم و پرینت کپی و مدارک تمکین و‌.. حدود ۳۰ صفحه ارائه دادم. بعد ده روز رای با پست ارسال شد بصورت غیابی که من حضور نداشتم و مدارکیم ندادم. وقتی پیگیر شدم حضوری مراجعه کردم. قاضی شورا گفتن من ندیدم مدارک پروندتو رای صادره با لاک غلط گیر خط زد گفت حالا حضوری ولی رای همچنان من محکوم به پرداخت نفقه بودم. بعد از اعتراض و.. مجدد وقت رسیدگی دادن. بازهم من سر ساعت حضور داشتم مدارکمم و لاح مجدد ارائه دادم ولی همچنان رای اصلاح نشد اعتراض کرد گفتن اصلا ببر تجدید نظر. ناگفته نماند با رییس شورا مقام بالاترم مراجعه کردم ترتیب اثر ندادند. سوالم اینه میتونم شکایت کنم از قاضی شورا یا نه. اصلا هم مدارکمم مطالعه نکرد.