مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

چگونه برنامه ریزی درسی کنیم؛ نکاتی برای بهتر درس خواندن

48

مطالعه بخش مهمی از موفقیت تحصیلی است. اما گاهی اوقات پیدا کردن وقت کافی برای مطالعه‌، سخت به نظر می‌رسد. مخصوصا خواندن بخش‌هایی که به مرور بیشتری نیاز دارند. یکی از راه‌های مطمئن برای موفقیت در مطالعه، داشتن یک برنامه‌‌ ریزی درسی منسجم است. یک برنامه‌ی درسی مناسب می‌تواند راه‌گشا باشد، حتی اگر انجامش خیلی از آن چیزی که ما فکر می‌کنیم سخت‌تر به نظر برسد. شما نه‌تنها باید بر اساس اولویت مطالب برنامه‌ریزی کنید، بلکه باید آن‌قدر هوشمندانه عمل کنید که از مسئولیت‌های دیگرتان در قبال خانواده و دوستان غافل نشوید و در ضمن لازم نباشد سرگرمی‌هایتان را کنار بگذارید. در نهایت با کمی فکر و کمی فعالیت بیشتر، هیچ مشکلی برای انجام یک برنامه‌ریزی درسی مناسب و رسیدن به همه‌ی اهداف تحصیلی خود نخواهید داشت. با این نوشته همراه باشید تا گام به گام یاد بگیریم چگونه برنامه ریزی درسی کنیم و با صرف انرژی مناسب و وقت کافی، به تمام اهداف مطالعاتی خود برسیم.


حتما بخوانید: راهکارهای افزایش انگیزه برای درس خواندن

گام اول: برنامه‌‌‌هایتان را بنویسید

چگونه برنامه ریزی درسی کنیم

۱. لیستی از تمام مواردی که نیاز به مطالعه دارند، تهیه کنید

اولین گام برای برنامه ریزی درسی، تهیه‌ی فهرستی از تمام موضوعات و دروسی است که شما نیاز به مطالعه‌ی آنها دارید. تعهدات خود و کارهایی را که باید انجام بدهید، روی کاغذ بیاورید. این به شما کمک خواهد کرد تا ایده‌هایتان در رابطه با کارهایی که باید انجام شوند، پرورش یابند. اگر شما امتحاناتی پیش رو دارید، آنها را در اولویت مطالعه قرار بدهید.

۲. بررسی کنید برای هر کلاس درس یا امتحان چه کارهایی باید انجام بدهید

ابتدا همه‌ی موضوعاتی را که باید مطالعه کنید، یادداشت کنید. حالا ببینید برای هر موضوع چه کارهایی باید انجام بدهید. شاید زمان‌هایی که شما باید برای یک درس اختصاص بدهید یا روند برگزاری یک کلاس درسی خاص در هر هفته تغییر کند. این تغییرات، شانس‌ شما برای پیدا کردن زمان‌های سوخته‌ای است که می‌توانید برای مطالعه از آنها استفاده کنید.

تبلیغات
 • اگر یک کتاب راهنمای درسی یا یک کتاب برای مرور کردن دروس دارید، از آن برای کامل کردن لیستی که تهیه کرده‌اید، استفاده کنید.
 • زمان‌هایی را برای مطالعه ذخیره کنید.
 • زمان‌هایی را برای مرور یادداشت‌هایتان در نظر بگیرید.
 • زمان‌هایی را برای راهنمایی گرفتن و مطالعه درباره‌ی امتحان مورد نظرتان اختصاص بدهید، (البته اگر احتیاج به راهنمایی گرفتن دارید).

حتما بخوانید: چند نکته کاربردی برای اولویت بندی کارها

۳.لیست‌تان را اولویت‌ بندی کنید

پس از آنکه یک لیست از تمام موضوعات یا امتحانات پیش روی‌تان تهیه کردید، سعی کنید بفهمید برای هر کدام چه کارهایی لازم است انجام بدهید، حالا وقت آن رسیده است که لیست‌تان را بر اساس اولویت‌ها مرتب کنید. درس‌ها را به نسبت اهمیتی که دارند رتبه‌بندی کنید، این کار به شما کمک می‌کند بفهمید چه موضوعاتی نیاز به زمان بیشتری برای مطالعه دارند. همین‌طور اینکه چه موضوعاتی برای پر کردن زمان‌های خالی شما مناسب‌تر هستند.

 • برای همه‌ی موضوعات و امتحانات یک شماره در نظر بگیرید. مثلا اگر به زمان بیشتری برای درس ریاضی نیاز دارید، عدد ۱ را برای ریاضی در نظر بگیرید و اگر کمترین زمانی‌ که احتیاج دارید مربوط به درس تاریخ است (فرض کنید ۵ موضوع برای مطالعه در نظر گرفته‌اید) شماره ۵ را به تاریخ اختصاص بدهید.
 • برای هر موضوع درسی یا امتحان یک ضریب سختی قرار بدهید.
 • برای هر موضوع درسی یا امتحان مقدار زمان مشخص و مورد نیاز را در نظر بگیرید.
 • برای هر موضوع درسی یا امتحان مقدار زمانی‌ را که نیاز به مرور کردن دارد، اختصاص بدهید.

۴. یک جدول با ستون‌ها و خانه‌های مشخص برای تقسیم‌بندی زمان‌های مفید درس خواندن طراحی کنید

پیش از آنکه ادامه بدهید، نیاز است زمان‌های‌ در دسترس در طول هفته‌ را، به‌صورت یک جدول با خانه‌های اختصاصی برای هر درس تقسیم‌بندی کنید. پس از انجام این کار می‌توانید هر ستون جدول را به یک موضوع اختصاص بدهید.

 • یک ترفند برای ایجاد برنامه ریزی درسی، طراحی زمان مطالعه روزانه یا هفتگی هر درس است. با این کار شما یک برنامه دارید و دیگر لازم نیست مدام روند درس خواندن‌تان را کنترل کنید. با ایجاد یک برنامه‌ی روتین، شما به مطالعه کردن عادت می‌کنید.
 • چک کنید چه زمان‌ها و روزهایی در طول هفته هست که می‌توانید همیشه در این اوقات مطالعه کنید. به‌عنوان مثال ممکن است شما بین ساعت ۳ تا ۴ بعد از ظهر، وقت‌تان آزاد باشد یا مثلا هر سه‌شنبه یا پنج‌شنبه وقت آزادتان بیشتر باشد. در صورت امکان سعی کنید برنامه ریزی درسی خود را پس از جمع‌آوری این اطلاعات انجام بدهید؛ چون معمولا چینش یک برنامه‌ی روتین و منظم به شما کمک می‌کند یک ذهن درس‌خوان داشته باشید و مطالب با سرعت بیشتری در ذهن‌تان جا بیفتد.
 • بهتر است برای هر خانه‌ی جدول‌تان بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان در نظر بگیرید. خانه‌های با زمان کوتاه‌تر معمولا از خانه‌های با زمان طولانی‌ مناسب‌تر هستند. این‌طوری شما برای درس خواندن بیشتر ترغیب می‌شوید و درس‌ها به نظرتان خسته‌کننده نمی‌آیند.
 • برای تمام زمان‌های قابل استفاده‌تان خانه‌هایی را در نظر بگیرید.
 • اگر شما مقدار مشخصی وقت قبل از امتحان‌تان دارید، به جای یک برنامه‌ی هفتگی روتین یک تقویم متغیر برای خودتان درست کنید. به‌طوری‌ که بتوانید مقداری زمان قبل از هر امتحان در نظر بگیرید.

۵. زمان‌هایی را برای فعالیت‌های غیر درسی‌تان در نظر بگیرید

در حالی‌که برای هر موضوع درسی زمانی را در نظر می‌گیرید، باید مطمئن شوید که اوقاتی را به خانواده، دوستان و استراحت‌تان اختصاص داده‌اید. اگر نتوانید بین زندگی شخصی و زندگی علمی خود تعادل ایجاد کنید، هرگز در تحصیل‌تان موفق نخواهید شد.

 • زمان‌هایی را برای رویداد‌هایی که نمی‌توانید هرگز دوباره تجربه‌شان کنید (مثلا تولد مادربزرگ‌تان، یک مراسم مخصوص فامیلی، یا قرار ملاقات با پزشک‌تان) در نظر بگیرید.
 • ستونی را برای زمان‌بندی کارهایی که ملزم به انجام آنها هستید در نظر بگیرید. تعهداتی مثل جلسات تمرینی شنا، زمان‌های مربوط به برنامه‌های خانوادگی یا انجام مراسم مذهبی.
 • یادتان نرود مقدار مناسبی وقت برای استراحت، خواب و ورزش اختصاص بدهید.
 • اگر تنها زمان محدودی قبل از امتحان فرصت دارید، فعالیت‌های غیر‌درسی‌ و فوق‌برنامه‌تان را لغو کنید یا به تعویق بیندازید.

۶. جدولی را که در مرحله‌ی قبل طراحی کردید، پر کنید

زمانی‌ که ستون‌ها و خانه‌های جدول برنامه ریزی درسی‌ خود را طراحی کردید با توجه به آنچه که نیاز دارید، ستون‌ها را پر کنید. موضوعی را که هر جلسه باید مطالعه کنید، بنویسید. این کمک می‌کند که در مسیر درست باشید و به شما اجازه می‌دهد کتب و مطالب درسی‌تان را جلوتر از زمانی که پیش‌بینی کرده‌اید، پیش ببرید.

 • یک چارت روزانه‌ی آماده یا چیزی شبیه به این تهیه کنید. می‌توانید از یک دفتر یادداشت ساده استفاده کنید.
 • اگر تلفن همراه هوشمند دارید، می‌توانید برنامه‌ریزی خود را روی تلفن‌تان ذخیره کنید.
 • در ابتدا فقط برای یک هفته برنامه طراحی کنید، تا زمانی‌ که کاملا روی برنامه‌ریزی مسلط شوید.
 • اولویت مطالعه را برای نزدیک‌ترین امتحانات‌تان در نظر بگیرید. همه‌ی مطالب خود را برای محدودترین زمانی‌ که می‌توانید داشته باشید در نظر بگیرید و ببشتر به موارد اساسی قبل از امتحان مورد نظر بپردازید.
 • دوره‌های درسی‌تان را اولویت‌بندی کنید. به اینکه در ابتدا در انجام این‌ کار ضعیف هستید فکر نکنید؛ شما مصمم هستید که بزنید وسط خال.

حتما بخوانید: یک تکنیک ساده برای مدیریت زمان

گام دوم: برنامه‌‌ریزی مخصوص به خودتان را آماده کنید

چگونه برنامه ریزی درسی کنیم

۱. برنامه ریزی درسی فعلی خود را ارزیابی کنید

اولین قدم برای ایجاد یک برنامه ریزی درسی خوب این است که برنامه‌ریزی قبلی و چگونگی گذراندن زمان‌هایتان را تا این لحظه، بررسی کنید. ارزیابی برنامه‌ریزی فعلی‌تان کمک می‌کند که نگاه مناسب‌تری برای چگونگی استفاده از زمان داشته باشید، شما را قادر می‌سازد که بفهمید کدام زمان‌ها و روش‌ها برای اهداف مطالعاتی شما مناسب‌تر هستند و انجام کدام فعالیت‌ها را باید متوقف کنید.

 • معین کنید در حال حاضر چند ساعت در هفته مطالعه می‌کنید.
 • ببینید در حال حاضر چند ساعت در هفته به سرگرمی‌هایتان اختصاص می‌دهید.
 • بررسی کنید تا الان چند ساعت در هفته را با دوستان و خانواده وقت می‌گذراندید.
 • با یک حساب سرانگشتی ببینید کدام فعالیت‌ها را برای ذخیره زمان بیشتر می‌توانید حذف کنید. می‌دانم افراد علاقه‌ی زیادی دارند که وقت بیشتری را صرف سرگرمی کنند، اما چاره‌ای نیست شروع کنید.
 • اگر شاغل هستید، دقت کنید که برنامه ریزی درسی‌ تان با برنامه‌ریزی شغلی شما هماهنگی داشته باشد.

۲. سبک مطالعه‌ای را که برای‌تان مناسب‌تر است، پیدا کنید

درست است دانستن این مطلب که «زمان‌هایتان را چگونه سپری می‌کنید» برای ایجاد یک برنامه ریزی درسی خوب مهم است؛ اما در عین حال اینکه دقیقا بدانید کدام شیوه و سبک مطالعاتی برای شما مناسب‌تر است موضوع مهم‌تری است. همین‌طور به شما کمک می‌کند تا زمان‌هایی را که به‌طور معمول به هدر می‌رفته است کشف و از آنها برای مطالعه استفاده کنید. از خودتان چند سؤال بپرسید:

 • آیا شما جزو کسانی هستید که یادگیری شنیداری‌تان بهتر است؟ اگر این‌طور باشد، می‌توانید از زمان‌هایی که مشغول رانندگی هستید یا اوقاتی که در حال ورزش یا پیاده‌روی هستید هم استفاده کنید.
 • آیا شما به لحاظ بصری راندمان بهتری در یادگیری دارید؟ با مرور تصاویر یا دیدن فیلم بهتر مطالب را می‌فهمید و به خاطر می‌سپارید؟ اگر این‌طور است سعی کنید از طریق دیدن فیلم‌های مرتبط با مطالبی که باید بیاموزید، هم آموزش ببینید و هم سرگرم شوید.

حتما بخوانید: آشنایی با موثرترین روش های مطالعه و یادداشت برداری

۳. خودتان را ملزم به اجرای برنامه‌تان کنید

اگرچه ممکن است شما یک برنامه‌‌ی بسیار جذاب برای خودتان طراحی کنید، اما توجه داشته باشید که طراحی برنامه تضمین نمی‌کند که آن برنامه حتما اجرا شود. برای گرفتن نتیجه‌ی مناسب از برنامه‌ریزی‌تان، باید کمی وقت صرف کنید و سعی کنید خودتان را به اجرای برنامه‌ریزی طراحی شده «وادار» کنید. برای انجام این کار:

 • باید بدانید برنامه‌ریزی شما چگونه عمل می‌کند؛ این یک نکته اساسی است. اگر معمولا تمرکزتان را از دست می‌دهید و زمان‌های زیادی از دست می‌رود سعی کنید در برنامه‌ریزی خود وقت‌های اضافه‌ای برای خودتان در نظر بگیرید.
 • اگر می‌دانید که اهل وقت تلف کردن هستید و اصطلاحا کسی هستید که دقیقه‌ی نود به فکر درس خواندن می‌افتید، در جدول‌تان مقداری وقت اضافه قبل از پایان مهلت درس خواندن‌تان در نظر بگیرید. این وقت مثل یک ضربه‌گیر عمل می‌کند و باعث می‌شود ناگهان با پایان مهلت‌تان مواجه نشوید. این کار در واقع مقداری وقت برای‌ شما ذخیره می‌کند.
 • اگر شما کسی هستید که انعطاف کمی در انجام کارها و برنامه‌ها دارید، خودتان را عادت بدهید تا بتوانید سرعت عمل بیشتری داشته باشید. می‌توانید این کار را با در نظر گرفتن پاداش یا تشویق در صورت سر وقت و دقیق انجام دادن برنامه ریزی درسی‌ تان انجام بدهید.

گام سوم: از برنامه‌ریزیتان پیروی کنید

چگونه برنامه ریزی درسی کنیم

۱. از وقت‌های آزادتان به بهترین شیوه استفاده کنید

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌‌ها در دنبال کردن برنامه ریزی درسی، وسوسه شدن است. وسوسه‌ی اینکه با خودتان بگویید به جای اجرای برنامه استراحت کن، تفریح کن. یا اینکه خودتان را به نحوی سرگرم کنید. در هر صورت باید در برابر این وسوسه‌ها مقاومت کنید و فقط از زمان‌هایی که در برنامه ریزی درسی‌تان برای سرگرمی در نظر گرفته‌اید، استفاده کنید.

 • وقت آزاد را به‌عنوان پاداش درس خواندن‌تان بدانید.
 • از وقت آزاد به‌عنوان یک راه شارژ کردن دوباره‌ی خودتان استفاده کنید. می‌توانید چرت زدن در وقت آزاد را امتحان کنید. پیاده‌روی کنید یا برای آرامش‌ خود تمرینات یوگا انجام بدهید. یوگا کمک می‌کند برای برگشتن دوباره به فضای درس خواندن، تمرکز لازم را به‌دست آورید.
 • در وقت‌های آزادتان از محلی که در آنجا درس می‌خوانید خارج شوید؛ این باعث می‌شود حال و هوایتان عوض شود و کسل نشوید.

۲. برای خودتان زنگ تفریح‌های کوتاه در نظر بگیرید و بیش از آن وقت‌تان را هدر ندهید

مطمئن شوید که برای هر کدام از خانه‌های جدول مشخص شده در برنامه‌‌ریزی، یک زنگ تفریح در نظر گرفته باشید، تا بتوانید در زمان مناسب به استراحت بپردازید. مهمترین عنصر در پیروی از برنامه‌ریزی‌تان این است که مطمئن شوید کاملا همه‌ی موارد برنامه‌ را رعایت می‌کنید و تنها از همان مقدار زمان استراحت که در برنامه گنجانده شده است، استفاده می‌کنید. تلف کردن زمان، بیشتر از آن مقداری که در برنامه‌ریزی به‌عنوان زنگ تفریح در نظر گرفته شده است، می‌تواند باعث تخریب برنامه‌ریزی شما شود و در این صورت در درس‌تان موفق نخواهید شد.

 • برای هر کدام از خانه‌های مربوط به جدول برنامه‌ریزی‌تان یک زنگ تفریح بین ۵ تا ۱۰ دقیقه در نظر بگیرید. این زمان نباید از این مقدار بیشتر شود.
 • در ابتدای کار می‌توانید از زنگ هشداردهنده روی ساعت یا تلفن همراه‌تان برای شروع و اتمام زنگ تفریح استفاده کنید. این کار باعث می‌شود زمان را رعایت کنید.
 • از زنگ تفریح‌تان آگاهانه استفاده کنید. مطمئن شوید که از این وقت برای بازسازی خودتان بهره می‌برید. حرکات کششی انجام بدهید، به یک پیاده‌روی کوتاه بروید، یک میان وعده مختصر میل کنید، یا خوتان را با شنیدن موسیقی سرحال بیاورید.
 • از مواردی که ممکن است حواس‌تان را پرت کند تا زمان استراحت‌تان را رعایت نکنید و وقت زیادتری به آن اختصاص بدهید اجتناب کنید.

حتما بخوانید: چطور یک برنامه ریزی روزانه ایده‌آل و همه‌جانبه داشته باشیم؟

۳. به برنامه‌ریزی‌تان پایبند باشید و از آن سرپیچی نکنید

مهم‌ترین نکته درباره‌ی برنامه‌‌ریزی این است که شما باید آن‌ را درست اجرا کنید. هیچ موضوعی نباید باعث شود که شما از برنامه‌ریزی خودتان سرپیچی کنید.

 • سعی کنید به‌طور منظم به تقویم یا برنامه‌تان نگاه کنید تا برای‌تان عادت شود. چون معمولا چیزی که جلوی چشم نیست، فراموش می‌شود. پس یادتان باشد که برنامه‌تان باید همیشه جلوی چشم‌تان باشد.
 • هنگامی‌ که چیزی برای شما به روال عادی زندگی‌تان تبدیل شود، ذهن شما شروع به هماهنگی با آن می‌کند و اتوماتیک به انجام آن کارها عادت می‌کنید، مثل عادت به نشستن پشت میز یا مطالعه کردن. به‌عبارت دیگر، وقتی شما این کارها را انجام می‌دهید چون ذهن‌تان آماده شده است، ناخودآگاه برای درس خواندن متمرکز می‌شوید.

۴. دیگران را در جریان برنامه‌ریزیتان قرار بدهید

گاهی اوقات اجرای برنامه‌ها سخت می‌شود؛ چون افراد مهم زندگی‌مان باعث می‌شوند ما از اهداف‌مان فاصله بگیریم. این اتفاق از طرف آنها عمدی نیست، آنها دوست دارند وقت‌شان را با شما بگذرانند. پس ناچارید برای جلوگیری از این اتفاق، برای افرادی که در زندگی‌تان هستند درباره‌ی برنامه‌‌ریزی‌تان توضیح بدهید. از آنها بخواهید خود را با برنامه‌‌ریزی شما هماهنگ کنند.

 • یک کپی از برنامه‌ریزی روزانه‌تان را روی در یخچال خانه بچسبانید و یک کپی دیگر از برنامه‌ریزی‌تان را برای دوستان‌تان که مدام با آنها وقت می‌گذرانید ایمیل کنید.
 • اگر کسی برنامه‌ای برای وقت گذراندن با شما ترتیب داده‌ است که با برنامه‌ریزی شما و زمان‌های مطالعه‌تان تداخل دارد، مؤدبانه از او بخواهید که اگر مقدور است برای زمان دیگری برنامه‌ریزی کند.

برگرفته از: wikihow

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

48 دیدگاه
 1. دریا می‌گوید

  ممنون به خاطر پاسخگوییتون

 2. محمد مهدی می‌گوید

  سلام خیلی ممنون از مطالب آموزندتون.
  من آدرس ایمیلتون رو نتوانستم پیدا کنم در کجای سایت آدرس ایمیلتون میتوانم پیدا کنم؟

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   ممنونم از حسن توجهتون
   اگر سوالی دررابطه با برنامه ریزی تحصیلی دارید و براتون مقدور سوالتون رو همین جا بنویسید در اولین فرصت جواب میدم در غیر اینصورت آدرس ایمیلتون رو اینجا بذارید
   سپاس

 3. دریا می‌گوید

  سلام
  من کلاس دهم هستم ازوقتی که وارد دبیرستان شدم دیگه حوصله درس خوندنو ندارم و وقتی میام شروع کنم به درس خوندم خوابم میگیره وهیچی تو مغزم نمیره وفکرم همه جا میرن جز درسی که دارم میخونم…اگه میشه لطفا راهنماییم کنین.

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   اینکه شما با ورود به یک مقطع تحصیلی جدید و حساس مثل دبیرستان دچار افت تحصیلی یا انگیزه برای درس خوندن بشید طبیعیه اما باید این شرایط رو کنترل کنید و به روال عادی برگردید از اونجاییکه باتوجه به آیدیتون حدس میزنم یک دخترخانم هستید وارد شرایط سنی شدید که ممکنه اتفاقات و رویکردهای شما به زندگی رنگ و لعاب متفاوتی بگیرند پس باید حواستون باشه این موضوع مانع پیشرفت درسی شما نشه. دوست عزیزم آینده شما ارتباط مستقیم با عملکرد فعلی شما داره و تنها کسی هم که می تونه بهتون کمک کنه خودتون هستید. به اهداف و چیزهایی که در زندگی دوست دارید فکر کنید و بنویسیدشون هر زمان که می خواید درس بخونید اهدافتون رو، مرور کنید و به خودتون یادآوری کنید که برای آینده مطلوب تر الان باید تلاش کنید. زمانیکه می خواید درس بخونید اگر افکار دیگه به سراقتون اومد با آرامشون به خودتون بگید الان ۵دقیقه به این افکار فکر می کنم و بدش درس می خونم بعدا در موقعیت مناسب تر به این چیزها فکر می کنم و به قراری که با خودتون گذاشتید عمل کنید.بعد از ۵دقیقه چشماتونو ببندید و بگید درب همه افکار دیگه رو در ذهنم می بندم و حالا فقط درب درس بازه و شروع کنید به مطالعه، به مطالب درسیتون به عنوان یه چیز عذاب آور نگاه نکنید. دوست عزیزم این زمان و عمر ماست که می گذره و دیگه هیچوقت برنمی گرده اگر بخواید در دنیای رقابت با همسن و سالای خودتون جایگاه خودتون رو حفظ کنید باید بدونید که دیگران دارن به مسیرشون ادامه میدن پس اگر توقف کنید بعدا برای جبرانش باید بیشتر تلاش کنید.

 4. نگار سالاری می‌گوید

  مشاور درسی ازتون میخوام البته اگه مشکلی نداشته باشه
  از طریق ایمیل اگه میشه؟

  1. هدی جباری می‌گوید

   آدرس ایمیلتون رو اینجا بذارید
   سپاس

 5. نگار سالاری می‌گوید

  سلام
  مطالب خیلی خوب بود
  چطور میتونیم باهاتون در ارتباط باشیم؟

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   ممنونم از حسن توجهتون
   اگر منظورتون ارتباط با بنده هست می تونم همینجا در خدمتتون باشم هر سوالی در کامنت ها مطرح بشه من حتما پاسخگو خواهم بود اگر هم می خواید با مجموعه چطور در ارتباط باشید می تونید از بخش ارتباط با ما که در وبسایت هست استفاده کنید.
   سپاس

 6. رضا خلیلی می‌گوید

  خیلی خوب بو این مطالب. ممنون

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   ممنونم از حسن توجهتون و خوشحالم که همراه ما هستید
   سپاس

 7. ز.ه.ر.ا می‌گوید

  سلام میخواستم بگم که من تا پارسال معدلم ۲۰ بود ینی تا کلاس نهم . دهم هم امتحانات کلاسیم عالی بود در حد ۲۰ ولی نمیدونم چرا تو امتحان اصلی اصلا خوب ندادم و فکر میکردم ۲۰ میشم و اون نمره ای که شدم با اون نمره ای که فک میکردم میشم خیلی متفاوت بود لطفا راهنماییم کنید که باید چی کار کنم.

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   البته من دقیقا نمی دونم مشکل برگه امتحانی شما چی بوده و چه موارد اشتباهی پاسخ داده بودید اما از اونجایی که شما کلاس دهم هستید و در واقع وارد پایه تحصیلی شدید که دروس تخصصی تر هستند باید شیوه مطالعه خودتون رو کمی تغییر بدید و دروس رو کاملا مفهومی یاد بگیرید چون اصطلاحا در پایه دبیرستان نحوه طرح سوالات متفاوته و ممکنه سوالی که طرح میشه جوابش در واقع چیزی که شما در وهله اول تصور می کنید نباشه بنابراین سعی کنید مباحث رو حفظ نکنید و کاملا یاد بگیرید از طرفی سر جلسه امتحان با تمرکز کامل چندبار سوال رو بخونید بطوریکه کاملا صورت سوال رو براتون جا بیوفته.
   امیدوارم موفق باشید
   سپاس

 8. امیرحسین می‌گوید

  ممنون و من و تو کنکور ایا معدل چقدر تاثیر داره چون خوندن برخی برنامه های درسی واقعا زمانگیر است

  1. هدی جباری می‌گوید

   ببینید تاثیر معدل در کنکور یه مقدار فرآیند پیچیده ای هست. اگر بخوام به زبان ساده تر توضیح بدم اول اینکه معدل کل شما محاسبه نمیشه بلکه معدل دروسی که بصورت امتحان نهایی برگزار شدند محاسبه می شوند. از طرفی نوع محاسبه بصورت مثبت است به این معنا که اگر ترازی که به عنوان مثال از نمره درسی مثل زیست شناسی محاسبه می شود کمتر از ترازی باشد که از این درس در کنکور کسب می کنید، تراز کنکور شما ملاک قرار می گیرد. البته درباره تاثیر معدل می تونید از مشاورین کنکور مربوطه هم اطلاعات دقیق تری بگیرید. در نهایت می تونم بگم از اونجاییکه به هرحال معدل دیپلم جزو سوابق تحصیلی شما محسوب میشه بهتره که از معدل غافل نشید و مطمین باشید با برنامه ریزی درست می تونید هم افت معدل نداشته باشید هم به کنکور برسید.
   سپاس

 9. امیرحسین می‌گوید

  من خیلی موقع ها میشینم و برنامه ریزی میکنم اما با مشکلی که مواجه میشم اینه که نمیتونم به اون عمل کنم مثلا استراحت های بین دریم طولانی میشه و از این جور مثاءل به نظرتون چطور من میتونم این مشکلم رو حل کنم

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   برنامه ریزی در واقع قدم اوله قدم بعدی اینه که به برنامه ریزیتون پایبند باشید و بهش عمل کنید. سعی کنید برای خودتون قوانینی تعیین کنید که مجبور بشید بهشون عمل کنید. ساعت بذارید و نشانه هایی قرار بدید که بهتون یادآوری کنه. فقط کافیه عادت کنید پس حدود یک ماه تا ۴۰روز به خودتون سختی بدید بعدش عادت می کنید و طبق برنامه ریزیتون پیش خواهید رفت.
   سپاس