نحوه نوشتن صحیح چک چگونه است؟

56

چک یکی از اسناد تجاری است. برای تنظیم چک (به‌عنوان معروف‌ترین سند تجاری) لازم است اصولی را مدنظر داشته باشیم تا احتمال سوءِ استفاده از آن توسط فرد دیگر، کاهش یابد. برای اینکه با نحوه نوشتن صحیح چک آشنا شوید، مطلب زیر را بخوانید.


حتما بخوانید: مجازات چک برگشتی چیست؛ رفع سوءاثر از چک برگشتی چگونه است؟

در ابتدا باید بگوییم منظور ما از چک، همان چک‌های عادی (چک‌هایی که توسط بانک در اختیار مشتریان قرارداده می شود) است که چند جای خالی دارند که باید پر شوند.

الف‌. یکی از مواردی که باید در برگ چک درج شود، تاریخ است:

 1. سفید گذاشتن جای تاریخ به این معناست که دارنده‌ی چک هر زمان که بخواهد می‌تواند به بانک مراجعه و مبلغ چک را دریافت کند.
 2. بهتر است تاریخ چک هم به عدد و هم به حروف نوشته شود تا احتمال جعل و اعمال تغییرات در آن توسط سایرین کاهش یابد.

ب‌. قسمت دیگری که باید تکمیل شود، مبلغ چک است.

 1. بهتر است مبلغ هم به عدد و به حروف، و هم به ریال و به تومان درج شود. ضمنا مرسوم است که روی مبلغ عددی و حروفی را با چسب شیشه‌ای می‌پوشانند تا در صورت کندن چسب، چک مخدوش شود. برخی نیز هنگام پر کردن اطلاعات لازم در برگ چک از یک کاربن برای درج اطلاعات در پشت چک استفاده می‌کنند. با این‌گونه ترفندها احتمال تغییر مندرجات چک و سوءِ استفاده از آن دشوار می‌شود.
 2. هیچ‌گاه چک را بدون درج مبلغ به کسی تحویل ندهید. چون وقتی چک سفید امضا را به شخصی می‌دهید به این معناست که به او این حق را داده‌اید که هر مبلغی خواست بر روی آن درج کند.

ج‌. اگر در وجه چک عبارت «بابت» درج شود یا شرطی قید شود، وصول چک شما منوط به اجرا و اثبات آن موضوعی است که چک بابت آن موضوع کشیده شده است. بنابراین از پذیرفتن چک‌های مشروط خودداری کنید.

د. اطلاعات دیگری که لازم است در برگ چک پر شود این است که در وجه چه کسی صادر شده است. برخی در این قسمت می‌نویسند «در وجه حامل» به این معنی که اگر چک در اختیار هرکسی قرار گرفت، او می‌تواند بدون اینکه چک را پشت‌نویسی کند آن را در اختیار دیگران قرار بدهد. تا حد امکان چک را در وجه حامل صادر نکنید تا هر کسی نتواند ادعا کند که چک متعلق به اوست.

ه‌. قسمت بعدی چک، امضاست، زیرا چک بدون امضا اعتباری ندارد و تأکید بر این است که حتما زمان مراجعه به بانک، از امضاهایی استفاده شود که ساده و قابل تقلید نباشند. نکته‌ی حائز اهمیت در این خصوص این است که به هیچ وجه چک را قبل از نوشتن امضا نکنید. برخی از مردم تمام برگه‌های دسته چک را برای سهولت کار خود امضا و آماده می‌کنند که خطرات بسیاری در بر دارد.

و. هرگز در نگارش چک، خودکارتان را عوض یا از خودکار دیگران استفاده نکنید. چرا که جاعل بعدا می‌تواند ادعا کند که خودکار سومی هم در کار بوده است و تشخیص تغییرات در چک بسیار دشوار خواهد شد.


حتما بخوانید: سفته چیست؛ آشنایی با شرایط صدور و مزایای داشتن آن

ز. هیچ‌وقت تنظیم تمام یا قسمتی از چک را به دیگران واگذار نکنید.

ح‌. در صورتی‌که قراردادی تنظیم می‌کنید، مشخصات چک شامل مبلغ، تاریخ و شماره‌ی چک را در قرارداد درج و تصاویر چک‌ها را پیوست کنید و چنانچه برای پرداخت‌های سنگین از چک استفاده می‌کنید، حتما از آن رونوشت بگیرید و در نسخه‌ی رونوشت از گیرنده‌ی چک اثر انگشت بگیرید.

ط‌. برخی از چک‌ها دو یا چند امضایی هستند (یعنی حتما دو نفر یا بیشتر باید آن را امضا کنند) یا بدون مهر فاقد اعتبار هستند. این موارد فرصت کلاهبرداری را افزایش می‌دهد. بهتر است در زمان گرفتن چک، از صادرکننده بخواهید درج کند که این چک به امضای دیگر یا مهر نیاز ندارد.

ی‌. هرگز چک را جهت اصلاح، تعویض و… در اختیار صادرکننده قرار ندهید، زیرا صادرکننده می‌تواند ادعا کند که وجه چک را پرداخته و چک را پس‌گرفته است. و این شمایید که باید خلاف آن را ثابت کنید.

تهیه شده در: chetor.com

مانند یک حقوق‌دان قراردادی حرفه‌ای تنظیم کنید

16000تومان 8000تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

56 دیدگاه
 1. محمدشفیعی می‌گوید

  بنده می خواهم ضامن شخصی بشوم و می بایست چک ضمانت به بانک تحویل دهم. آیا در قسمت در وجه فقط نوشتن نام بانک کافیست یا می بایست بنویسم در وجه مثلا بانک صادرات بابت ضمانت آقای… ؟؟ همچنین این چک آیا نیازی به تاریخ دارد یا خیر؟ لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  1. مونا عبدی می‌گوید

   سلام.
   حتما در قسمت در وجه مشخصات کامل تر را بنویسید و حتما قید نمایید که این چک بابت تضمین از آقای … می باشد زیرا چک هایی که بابت تضمین باشند جنبه کیفری نخواهند داست.
   تاریخ را به روزی که می نویسید تاریخ همان روز را بزنید.

 2. pha می‌گوید

  خیلی عالی بووووووووووووود

  1. مونا عبدی می‌گوید

   سلام و ممنون بابت حسن نظرتون.

 3. Mohsen می‌گوید

  سلام و خسته نباشید
  من با قوانین نوشتن چک اشنا نیستم لطفا رهنمایی فرمایید:
  از شخصی کالایی خریداری کردم و قرار شد مبلغ کالا را بصورت اقساطی طی چند ماه پرداخت کنم، فروشنده از من جهت ضمانت چک طلب کرد که با دادن چک بهش، اطمینان داشته باشه به اینکه اقساطم رو بموقع پرداخت کنم و پس از تسویه کامل، چک را بمن پس دهد، لطفا بفرمایید چطور باید چک را بنویسم و تحویل به فروشنده دهم که بعدا مشکلی پیش نیاید؟
  باتشکر

  1. مونا عبدی می‌گوید

   سلام و روزتون بخیر:
   هم روی چک بنویسید بابت تضمین پرداخت ثمن قرارداد شماره ….
   و هم در قرارداد منعقده بین شما و فروشنده در یک بند ذکر کنید که بابت تضمین پرداخت اقساط ثمن معامله … یک فقره چک به شماره … و تاریخ … در تاریخ …. تحویل فروشنده (نام فروشنده را بنویسید) شد. ایشان مکلف هستند که پس از پرداخت کامل اقساط معامله این چک را به خریدار آقای (نام خودتان را بنویسید) مسترد نمایند. در صورت عدم استرداد حق طرح شکایت کیفری خیانت در امانت برای خریدار محفوظ است. امضا، تاریخ و ترجیحا اگر امکان پذیر بود هر دو طرف اثر انگشت بزنند. اگر شهود هم امضا کنند بهتر است.
   با این کار چک شما بابت تضمین خواهد بود و قابلیت پیگیری کیفری نخواهد اشت و پس از این که شما اقساط را به طور کامل پرداختید ایشون مکلف به استرداد چک به شما هستند و الا شما تحت عنوان خیانت در امانت می توانید از او شکایت کیفری مطرح کنید.
   ضمنا حتما رسیدهای پرداخت اقساط را نگهداری کنید تا ثابت شود که اقساط را به طور کامل پرداخته اید و امکان طرح دعوای مدنی هم بر علیه شما وجود نداشته باشد.

   1. Mohsen می‌گوید

    سلام و تشکر بابت پاسختون
    فقط اینکه قراردادی بینمون نیست که بخوام شماره قرارداد بنویسم، جنسی از مغازه ای گرفتم و قرار شد ماهی مثلا ۵۰۰ تومان به حسابش واریز کنم، مغازه دار چک واسه تضمین خواست که بعد از تسویه باهاش، چک را پس دهد، قرارداد نوشته شده ای بینمون نیست فقط همین فیش هایی که واریز کنم، حالا نحوه نگارش چک به چه صورت است؟
    شرمنده که مجدد پیام دادم چون با قواعد چک آشنا نیستم و باید چک رو تحویل بدم و ضروری بود که پرسیدم، باتشکر

    1. مونا عبدی می‌گوید

     سلام مجدد.
     پس روی چک حتما بنویسید این چک بابت تضمین پرداخت مبلغ …. بابت خرید مثلا یک دستگاه …. است.
     و حتما بابت خرید از فروشنده فاکتور یا رسیدی بگیرید و روی آن قضیه چک را مطرح کنید یا روی یک برگ ساده مطالب بالا را بنویسید و حتما دو تا شاهد امضا کنند یا اثر انگشت بگیرید.

     1. Mohsen می‌گوید

      تشکر از لطف شما