مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

نحوه نوشتن صحیح چک چگونه است؟

47

چک یکی از اسناد تجاری است. برای تنظیم چک (به‌عنوان معروف‌ترین سند تجاری) لازم است اصولی را مدنظر داشته باشیم تا احتمال سوءِ استفاده از آن توسط فرد دیگر، کاهش یابد. برای اینکه با نحوه نوشتن صحیح چک آشنا شوید، مطلب زیر را بخوانید.


حتما بخوانید: مجازات چک برگشتی چیست؛ رفع سوءاثر از چک برگشتی چگونه است؟

در ابتدا باید بگوییم منظور ما از چک، همان چک‌های عادی (چک‌هایی که توسط بانک در اختیار مشتریان قرارداده می شود) است که چند جای خالی دارند که باید پر شوند.

الف‌. یکی از مواردی که باید در برگ چک درج شود، تاریخ است:

 1. سفید گذاشتن جای تاریخ به این معناست که دارنده‌ی چک هر زمان که بخواهد می‌تواند به بانک مراجعه و مبلغ چک را دریافت کند.
 2. بهتر است تاریخ چک هم به عدد و هم به حروف نوشته شود تا احتمال جعل و اعمال تغییرات در آن توسط سایرین کاهش یابد.

ب‌. قسمت دیگری که باید تکمیل شود، مبلغ چک است.

 1. بهتر است مبلغ هم به عدد و به حروف، و هم به ریال و به تومان درج شود. ضمنا مرسوم است که روی مبلغ عددی و حروفی را با چسب شیشه‌ای می‌پوشانند تا در صورت کندن چسب، چک مخدوش شود. برخی نیز هنگام پر کردن اطلاعات لازم در برگ چک از یک کاربن برای درج اطلاعات در پشت چک استفاده می‌کنند. با این‌گونه ترفندها احتمال تغییر مندرجات چک و سوءِ استفاده از آن دشوار می‌شود.
 2. هیچ‌گاه چک را بدون درج مبلغ به کسی تحویل ندهید. چون وقتی چک سفید امضا را به شخصی می‌دهید به این معناست که به او این حق را داده‌اید که هر مبلغی خواست بر روی آن درج کند.

ج‌. اگر در وجه چک عبارت «بابت» درج شود یا شرطی قید شود، وصول چک شما منوط به اجرا و اثبات آن موضوعی است که چک بابت آن موضوع کشیده شده است. بنابراین از پذیرفتن چک‌های مشروط خودداری کنید.

د. اطلاعات دیگری که لازم است در برگ چک پر شود این است که در وجه چه کسی صادر شده است. برخی در این قسمت می‌نویسند «در وجه حامل» به این معنی که اگر چک در اختیار هرکسی قرار گرفت، او می‌تواند بدون اینکه چک را پشت‌نویسی کند آن را در اختیار دیگران قرار بدهد. تا حد امکان چک را در وجه حامل صادر نکنید تا هر کسی نتواند ادعا کند که چک متعلق به اوست.

ه‌. قسمت بعدی چک، امضاست، زیرا چک بدون امضا اعتباری ندارد و تأکید بر این است که حتما زمان مراجعه به بانک، از امضاهایی استفاده شود که ساده و قابل تقلید نباشند. نکته‌ی حائز اهمیت در این خصوص این است که به هیچ وجه چک را قبل از نوشتن امضا نکنید. برخی از مردم تمام برگه‌های دسته چک را برای سهولت کار خود امضا و آماده می‌کنند که خطرات بسیاری در بر دارد.

و. هرگز در نگارش چک، خودکارتان را عوض یا از خودکار دیگران استفاده نکنید. چرا که جاعل بعدا می‌تواند ادعا کند که خودکار سومی هم در کار بوده است و تشخیص تغییرات در چک بسیار دشوار خواهد شد.


حتما بخوانید: سفته چیست؛ آشنایی با شرایط صدور و مزایای داشتن آن

ز. هیچ‌وقت تنظیم تمام یا قسمتی از چک را به دیگران واگذار نکنید.

ح‌. در صورتی‌که قراردادی تنظیم می‌کنید، مشخصات چک شامل مبلغ، تاریخ و شماره‌ی چک را در قرارداد درج و تصاویر چک‌ها را پیوست کنید و چنانچه برای پرداخت‌های سنگین از چک استفاده می‌کنید، حتما از آن رونوشت بگیرید و در نسخه‌ی رونوشت از گیرنده‌ی چک اثر انگشت بگیرید.

ط‌. برخی از چک‌ها دو یا چند امضایی هستند (یعنی حتما دو نفر یا بیشتر باید آن را امضا کنند) یا بدون مهر فاقد اعتبار هستند. این موارد فرصت کلاهبرداری را افزایش می‌دهد. بهتر است در زمان گرفتن چک، از صادرکننده بخواهید درج کند که این چک به امضای دیگر یا مهر نیاز ندارد.

ی‌. هرگز چک را جهت اصلاح، تعویض و… در اختیار صادرکننده قرار ندهید، زیرا صادرکننده می‌تواند ادعا کند که وجه چک را پرداخته و چک را پس‌گرفته است. و این شمایید که باید خلاف آن را ثابت کنید.

تهیه شده در: chetor.com

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

47 دیدگاه
 1. ارش می‌گوید

  ببخشید میشه بگید در قسمتی که نوشته شماره ملی-شماره شناسنامه چه چیزی باید بنویسیم و باید برای کدوم طرف رو بنویسیم میشه جوابشو برام ایمیل کنید به ایمیلی که نوشتم

  1. مونا عبدی می‌گوید

   سلام.
   اصولا بر روی چک، نوشتن کد ملی یا شماره شناسنامه معمول نیست و صرفا نکاتی که در مقاله ذکر شده است، خواسته می شود اما با این حال می توانید برای توصیف دقیق تر کسی که چک در وجه او صادر شده است کد ملی یا شماره شناسنامه او را هم علاوه بر نامش درج کنید.
   معمولا در زمانی که کسی می خواهد چک را به حسابش بخواباند مهر مخصوصی در پشت چک زده می شود که حاوی جاهای خالی برای پر کردن مشخصات دریافت کننده وجه چک است که یکی از آن ها به کدملی یا شماره شناسنامه اشاره دارد و باید شماره کسی که چک را به حسابش می گذارد نوشته شود.
   همین طور برخی، هنگام پشت نویسی چک برای تضمین یا انتقال یا … ، اقدام به درج اطلاعات تکمیلی از جمله کد ملی می نمایند.
   به طور کلی برای انجام کلیه عملیات بانکی داشتن کارت ملی ضروری است اما برای نوشتن آن در هر موردی که ضروری باشد جای مخصوصی برای آن در فرم های چاپی یا مهرهای بانکی قرار داده می شود.

 2. مهدی می‌گوید

  ممنون بابت این مطلب بسیار مفید ، این مطلب رو با قید منبع روی سایتمون میزارم که همه کاربرای ما که تو نوشتن چک مشکل دارن استفاده کنن .

  1. مونا عبدی می‌گوید

   سلام.
   ممنون که نظرتان را با ما درمیان گذاشتید و خوشحالم که این مطلب را مفید ارزیابی کردید. امیدوارم برای خوانندگان سایت شما هم مفید واقع شود.🙏

 3. رضا می‌گوید

  خوب بود مونا خانم

  1. مونا عبدی می‌گوید

   سلام.
   از حسن نظرتون ممنون.

 4. احسان می‌گوید

  مطلب در سطح پایین بود. انتظارم این بود که مقاله شامل موارد سطح بالاتری برای اشخاص حرفه ای تر می بود که نبود.

  1. مونا عبدی می‌گوید

   سلام. با توجه به این که رویکرد وبسایت چه طور بیان بسیار ساده ای از مطالب برای عموم مردم است لذا امکان درج مطالب خیلی تخصصی و حرفه ای وجود ندارد.
   در هر حال متاسفم که این مقاله برای شخص شما مفید نبود و امیدوارم که مطالب دیگر وبسایت چه طور براتون مفید باشد.

 5. کمال جعفری می‌گوید

  عالی ومفیدبرای اینجانب بود

  1. مونا عبدی می‌گوید

   عرض سلام و احترام.
   خوشحالم که این مقاله برای شما مفید بود و ممنونم که نظرتون را با ما در میان گذاشتید.
   سال بسیار خوبی براتون آرزومندم.

 6. حمید می‌گوید

  بسیار مفید بود اگه ممکنه مطالبی در مورد خرید و فروش خانه و مسائل حقوقی آن خصوصاً انجام پرداخت وجه آن با چک مطالبی درج فرمایید

  باتشکر

  1. مونا عبدی می‌گوید

   سلام. ممنون از لطفتون و این که نظراتتون رو با ما در میان می گذارید.
   حتما دوستانم در بخش حقوقی موضوعات پیشنهادی شما را در لیست موضوعات آینده، مدنظر قرار می دهند.

 7. میثم احسانی می‌گوید

  سلام اطلاعات مفید بود.ممنون

  1. مونا عبدی می‌گوید

   سلام و ممنونم از حسن نظرتون.

 8. علی اقوامی مقدم می‌گوید

  تمام مطلب چرت و پرت هستش – دوست من لطفا قانون مربوط به چک رو یه بار بخونید

  1. مونا عبدی می‌گوید

   سلام و روزتون بخیر.
   متاسفم که این مطلب برای شخص شما مفید نبود و امیدوارم که مطالب دیگر وبسایت چه طور براتون مفید باشد.
   در مورد مطالعه قانون هم باید خدمتتون یادآور شوم که من و دوستان نویسنده در بخش مسائل حقوقی، به اقتضا رشته و کار خود بارها قوانین مرتبط را مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار می دهیم. این مورد هم مستثنی نیست اما اگر نکته، مطلب، ایراد یا تعارضی مشاهده می فرماید بگید تا پاسخ گو باشیم یا مطالب جدیدی از دوستان یاد بگیریم.

  2. حجت اراسته می‌گوید

   جناب دانشمند بزرگوار , امکان مطالعه قانون برای همه میسر نیست و این سایت قطعا قصد اموزش به اشخاص عالم و با فضیلتی مثل شما را ندارد . افراد عام هم همینقدر که بدانند که قضیه اندکی نیاز به وداقه دارد کفایت میکند . ضمنا میتونستید بجای چرت و پرت از کلمات محترمانه تری هم استفاده بفرمایید.

 9. سيدحسن حسيني می‌گوید

  مطالب مفيدي بود

  1. مونا عبدی می‌گوید

   خوشحالم که براتون مفید بود.

   1. شاهین محلوجی می‌گوید

    دارای نکاتی بود که تابحال متوجه آن نبودم خیلی ممنونم

    1. مونا عبدی می‌گوید

     سلام و سپاس.

  2. حجت اراسته می‌گوید

   مداقه و تدقیق

 10. اميرسام می‌گوید

  لطفا به موارد تخصصي تري در نوشتن چك اشاره كنيد .
  مثل اينكه در هنگام نوشتن عدد ، ارقام تا جاي ممكن نزديك به هم نوشته شوند و فاصله اي بين اعداد نباشد تا امكان تغيير در آنها نباشد بطور مثال امكان دندانه دادن اضافه اي به عدد ٢ نباشد كه ٣ خوانده شود .

  يا اينكه بر روي كلمه به حواله كرد خط كشيده شود كه امكان انتقال چك نباشد .

  1. مونا عبدی می‌گوید

   سلام و وقت شما بخیر.
   در مورد این نکته که فرمودید اعداد با فاصله نزدیک به هم نوشتن شوند، این نکته تخصصی به نظر نمی رسد چرا که در هرسندی که شخصی تنظیم می نماید اصل بدیهی و اولیه این است که مطالب با فاصله مناسب نوشته شوند نه بسیار نزدیک و نه بسیار دور. ضمن این که وقتی شما از تکنیک هایی همچون استفاده از چسب شیشه ای و کاربن استفاده می نمایید احتمال تغییرات از جمله اضافه کردن دندانه و … بسیار دشوارتر خواهد شد.
   در مورد خط زدن عبارت حواله کرد هم باید متذکر شوم که با توجه به این که چک اصولا وسیله ای برای پرداخت است بعضا خود تنظیم کننده یا دارنده آن می خواهند که عبارت حواله کرد باشد تا امکان انتقال آن فراهم باشد . به علاوه حتی طرفین می توانند در ظهر چک انتقال چک به دیگری را قید و امضا نمایند. بنابراین خط زدن یا نزدن ارتباطی به تخصصی نوشتن چک ندارد و به نیاز طرفین مربوط می شود.