ماجان

چطور بفهمیم رئیس خوبی هستیم؟

7

تا به حال از خود پرسیده‌اید که رئیس خوبی هستید یا نه؟ آیا از پاسخ خود مطمئن هستید؟ پاسخ به این سوال دشوار است؛ چطور می‌شود به این سوال پاسخ داد؟ هر کسی نظرات مختلفی درباره‌ی رهبری دارد، مگر آنکه کارمندان شما بگویند در مورد شما چه احساسی دارند که البته هیچ راهی برای فهمیدن اینکه در مورد شما چگونه فکر می‏‌کنند، وجود ندارد.
اما یک خبر خوب برای شما داریم و آن این است که خصوصیات زیادی برای یک رئیس خوب وجود دارد و اگر خصوصیاتی مانند امانت‌داری و دلسوزی را در خود داشته‌ باشید، احتمالا همه‌ی خصوصیات دیگر را هم دارید.
هنوز نمی‌دانید که چطور می‌توانید بفهمید این خصوصیات را دارید یا نه؟ 16 نشانه‌ی یک رئیس خوب طبق نظر متخصصان کسب‌و‌کار و رهبری عبارتند از:

۱. مهربان هستند

یک رئیس خوب کسی است که کارمندانش را در اولویت قرار می‌دهد و می‌داند که گاهی رویدادهای زندگی خارج از کنترل ماست. یک رئیس خوب در شرایط سخت به کارمندان خود آزادی عمل و اعتماد‌به‌نفس می‌دهد تا آنها بتوانند در آینده کار خود را به درستی انجام دهند.

۲. کارمندان‌شان احساس راحتی می‌کنند

رئیس خوب

بیت‌پین

زیردستان شما حس می‌کنند که به راحتی می‌توانند نظرات و ایده‌های خود را با شما مطرح کنند، از گفتن اینکه چیزی را نمی‏‌دانند نترسند و اشتباهات خود را بپذیرند. اگر چنین ویژگی‌هایی را دارید، یک رئیس خوب هستید، زیرا کارمندان شما می‏‌توانند ریسک‌پذیر باشند و افکارشان را به راحتی بیان کنند. این موارد باعث ایجاد بهره‌وری فوق‌العاده‌ای ‌شده و کارمندان استرس کمتری خواهند داشت. همچنین آنها می‌‏توانند در مواردی با ریسک بالا، عملکرد بهتری داشته باشند.

۳. خودآگاهی دارند

بهترین رهبران افرادی هستند که نسبت به انگیزه‌های خود آگاهی دارند و قادر به تصمیم‌گیری هستند. خودآگاهی یک ویژگی الزامی برای مدیران موفق است. با‌ این ‌حال پرورش این صفت برای برخی افراد آسان نیست.

۴. با اصول کار تیمی آشنا هستید

وقتی سایرین یا مشتریان با تیم شما همراه هستند، نمی‌توانند بفهمند چه کسی رئیس است، زیرا یک رئیس خوب، افراد خود را به درستی سازماندهی کرده و آنها را در مسیر درست هدایت می‌کند.

۵. اسباب پیشرفت کارمندان‌شان را فراهم می‌کنند

رهبران خوب

وقتی کارمندان خوبی دارید، سعی می‌کنید آنها را حفظ کنید، زیرا بهره‌وری بالایی دارند ولی هیچ‌کس دوست ندارد برای مدت طولانی در یک نقطه باقی بماند. سعی کنید از دید آنها به این قضیه نگاه کنید و شرایط را برای رشد و پیشرفت آنها فراهم سازید. اگر آنها در کارشان پیشرفت و یادگیری نداشته باشند، با شما نخواهند ماند. گاهی اوقات شرایط پیشرفت آنها در شرکت شما فراهم می‌شود و گاهی ممکن است فرصت‌های دیگری خارج از شرکت شما برایشان مهیا باشد.

۶. منصف هستند

رئیس‌های خوب نظرات بقیه را می‌شنوند، خوب، بد و زشت. ممکن است کسی به شما بگوید، می‌دانی که پس از ناهار، غذا به دندانهایت می‌چسبد؟ دوست ندارید چنین چیزی را بشنوید؟ اما شنیدن نظرات دیگران، در ایجاد یک تیم موفق بسیار مهم و حیاتی است.

۷. سخت‌گیر و جدی هستند

در کنار انجام کارها و تحقق اهداف کاری، شما باید خیلی جدی به هدایت افراد خود بپردازید. پاداش‌ها ضامن موفقیت کارها هستند و موجب می‌شوند افراد مسئولیت‌پذیری بیشتری داشته باشند و چالش‌ها را با آغوش باز بپذیرند. بهترین رئیس‌ها آنهایی هستند که کارهای جذاب یا کسالت‌آور و ضروری را در کنار هم قرار می‌دهند.

۸. اهل افراط و تفریط نیستند

رویکرد بسیاری از رئیس‌ها به جایگاه و نقش‌شان یا از موضع اعتمادبنفسِ بیش از حد و خودرأیی است یا از موضع ترس و احساس ناامنی؛ در حالت اول رئیس‌ها گمان می‌کنند برای تضمین حرف‌شنوی و پیروی از دستورات توسط کارمندان، اصلا نباید هیچ آسیب‌پذیری و نقطه‌ضعفی از خود نشان دهند و در حالت دوم به خاطر نگرانی از مقابله و واکنش نشان دادنِ کارمندان به رفتارها و برخوردهای رئیس‌مآبانه، بیش از حدِ نیاز خودمانی، افتاده و هم‌ترازِ کارمندانشان می‌شوند. اما یک رئیس خوب از نقاط ضعفِ کار آگاه است و برای ایجاد روحیه و انگیزه در افراد، آنان را به چالش می‌کشد تا از منطقه‌ی آسایش خود بیرون بیایند و با انگیزه‌ی خود پیش بروند نه به دلیل اطاعت از رئیس‌شان.

۹. می‌توانند به کمک دیگران، کارهایشان را پیش ببرند

رهبری و تیم

رئیس‌های خوب وضعیت خود را بررسی می‌کنند و با استخدام افرادی که دانش و مهارت بیشتری دارند کارهای خود را انجام می‌دهند. من اعتقاد راسخ به تشکیل تیمی از مدیران اجرایی در سطوح پایین دارم که می‌توانند به کارمندان کمک کنند تا تصمیمات مهمی بگیرند و به طور مستقل همه‌ی کارها را پیش ببرند. همچنین توانایی تفویض امور به سایرین و اجازه دادن به دیگران برای بیان افکارشان، از نکات مهم در پرورش مدیران اجرایی در سطوح پایین است.

۱۰. شفاف‌سازی می‌کنند

یک رئیس خوب باید همیشه شفاف‌سازی کند. رابطه‌ی مستقیمی بین رضایت کارکنان و شفافیت محل کار وجود دارد. رهبران و مدیرانی که شفاف‌سازی می‌کنند، از احترام بیشتری در میان کارمندان خود برخوردار هستند.

۱۱. الهام‌بخش تیم خود هستند

چه چیزی واقعا باعث می‌شود که یک رئیس توانایی واگذاری امور به سایرین یا مدیریت کارها، کارمندان یا وظایف روزانه را نداشته باشد. آنچه از افراد یک رییس خوب می‌سازد قابلیت الهام‌بخشی آنها است که البته این قابلیت گوهری کمیاب است. الهام‌بخش بودن چه از طریق اقدام عملی، چه سخنرانی یا ایمیل، همه‌ی افراد را متمرکز می‌سازد و به کار وامی‌دارد. رئیسی که می‌تواند بر تیم خود تأثیرگذار باشد، فارغ از صنعت یا بخشی که در آن کار می‌کند، می‌تواند نتیجه‌ی کارهای خود را ببیند. مدیریت بر افراد آسان است اما الهام‌بخش بودن و تأثیر‌گذاری بر آنان مهارت و تجربه‌ی خاصی را می‌طلبد.

۱۲. از کارمندان خود قدردانی می‌کنند

یک رئیس خوب همیشه از کارمندان خود و تلاش‌هایشان قدردانی می‌کند، بدون آنکه حس کند از شأن او کاسته شده است. رئیس‌های خوب معتقدند که وقتی کارمندان احساس کنند کارشان مورد تأیید و مقبول است، بیشتر تلاش می‌کنند، هوشمندتر عمل می‌کنند و وفاداری بیشتری خواهند داشت.

۱۳. ساز و کار امور را مشخص می‌کنند

سعی کنید به هر کارمند، ساختار مشخصی بدهید. اطمینان حاصل کنید که آنها از شرح وظایف و مسئولیت خود آگاهی دارند، به آنها آموزش بدهید و آنها را بر امور مسلط سازید. در برخی موارد، وقتی شما دائما به آنها وظایف جدید بدهید و مسئولیت‌شان را تغییر دهید، آنها دچار سردرگمی می‌شوند و این نتیجه‌ی معکوس دارد.

۱۴. روابط خوبی با کارمندان دارند

رئیس و کارمندان

ارتباط یک جاده‌ی دو طرفه است. به یاد داشته باشید که بر عهده‌ی شماست که با کارکنان خود رابطه برقرار ساخته و انتظارات خود را به آنها بفهمانید و متقابلا به دغدغه‌های آنها هم توجه داشته باشید. یک رهبر خوب، فردی است که در دسترس باشد و در مسائل مربوط به کارمندان هوشمندانه عمل کند. من ترجیح می‌دهم کارمندانم بتوانند به راحتی به من مراجعه کنند به جای اینکه شاهد عدم موفقیت آنها به دلیل عدم شفافیتِ شرح کاری و مسئولیت‌هایشان باشم.

۱۵. کاریزما دارند

یک رئیس خوب، دیگران را به شخصیت خود جذب می‌کند. کاریزما به معنای توانایی شما در سوق دادن افراد به سوی ارتباطی لذت‌بخش‌تر است. یک رئیس خوب این کار را هوشمندانه، با طرح سوالات، گوش دادن و نگرش مثبت انجام می‌دهد. محققان دانشگاه MIT دریافته‌اند که افراد خوش‌بین که به سخنان دیگران با علاقه‌مندی بیشتری گوش می‌دهند، به طور طبیعی دارای کاریزما هستند و معمولا در مذاکرات و ارائه‌هایشان موفق عمل می‌کنند. رئیس اگر در تعاملات خود با افراد، هوشمند نباشد، دچار نقص مهمی است.

۱۶. به نظرات و بازخوردها اهمیت می‌دهند

یک رئیس خوب به بازخوردها و پیشنهادات سایرین اهمیت می‌دهد و سعی می‌کند بازخوردها را دریافت کند. در اغلب موارد، رهبران به ظاهر بازخوردها را دریافت می‌کنند ولی عملا آنها را به کار نمی‌برند. رهبران بزرگ برای نظرات و پیشنهادات دیگران اهمیت و احترام قائل هستند و به آنها گوش می‌دهند که این وجه تمایز امروزه با ورود نسل جوانِ نیروی کار به بازار، بیش از پیش اهمیت خود را به عنوان فاکتوری مهم در بالا بردن مشارکت کارمندان نشان می‌دهد.

برگرفته از: businessnewsdaily

جلسات خود را به موثرترین شکل ممکن مدیریت کنید. و از اتلاف هزاران ساعت زمان در سازمان جلوگیری کنید.
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 7 دیدگاه)
  1. رضا می‌گوید

    خیلی عالی بود

  2. حسام می‌گوید

    ریاست وفن وفنون آن درحدودبالای 95درصددرسازمانهاوشرکت ها بعلت عدم استفاده ازافرادشایسته ،کلاایراددارد.متاسفانه درخیلی ازشرکت هاریاست فقط بلدهست که حقوق خوبی بگیردتااینکه مخش روبکاربگیردبرای استفاده ازنیروهای بسیارمتخصص زیردستش.ازدیگرقابلیت های روسای این شرکت ها اخراج راحت نیرو،عدم به خطرانداختن خودبرای زیردستان ؛عدم حمایت ودهن بینی وتخریب افرادزیردست میباشد.رییس بودن فن وتخصص هست که اینجابهش باچشم حقوق اضافه بگیربه لطف آشناداشتن توشرکتاست.

  3. مهدی می‌گوید

    حتما همین طور هست کارتیمی انجام دادن و اداره نمودن و شخصیت کاریزماتیک داشتن هنر وفن مدیریت هست هرسازمانی همچنین شخصیتی داشت مطمئنا” موفق خواهد بود.ممنون از همه شماها