چطور پشتکار خود را زیاد کنیم؟

16

کالوین کولیچ، سی‌امین رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید: «هیچ چیز در دنیا جای پشتکار را نمی‌گیرد، نه استعداد؛ آدم‌های با استعداد ناموفق کم نیستند، نه نبوغ؛ حتما در مورد زنبور بی‌عسل شنیده‌اید و نه تحصیلات؛ دنیا پر است از آدم‌های تحصیل کرده‌ای که بیکار در خانه نشسته‌اند. عزم و پشتکار هستند که به تنهایی قدرت مطلقند.» پشتکار از ویژگی‌های ثابت‌شده برای دستیابی به موفقیت است. اگر شما هم می‌خواهید پشتکار خود را زیاد کنید در ادامه همراه ما باشید.

تعریف مرسوم پشتکار این است که ناامید یا تسلیم نشویم، سرسختی کنیم و با وجود موانع و مشکلات به راهمان ادامه دهیم. پس جای تعجب ندارد اگر بگوییم پشتکار اساسی‌ترین تفاوت بین شکست و پیروزی است. بنابراین چاره‌ای نداریم جز اینکه تمرین کنیم این صفت حیاتی را در خودمان تقویت کنیم. اگر از همین امروز شروع کنید عالی است و این چند نکته حتما به کارتان می‌آید تا پشتکار خود را زیاد کنید:

۱. هدف‌گذاری

هدف تعیین کنید

هدف‌گذاری یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در هر تلاشی است. پس وقت بگذارید و دقیقا تعیین کنید می‌خواهید به چیزی دست پیدا کنید. مثلا آیا می‌خواهید چند کیلو از وزنتان را کم کنید، از دانشگاه دانش‌آموخته شوید، در مسابقه‌‌ی دو اول شوید، از کوه اِوِرست بالا بروید، سیگار کشیدن را ترک کنید یا می‌خواهید در کسب‌و‌کارتان موفق شوید؟ هدفتان هرچه هست، با فکر کردن عمیق به جزئیات و راه‌های رسیدن به آن، مسیرتان روشن‌تر می‌شود و راحت‌تر می‌توانید شروع کنید.

۲. رویا‌پردازی

خودتان را در حال انجام آن کار و بعد از دست یافتن به هدفتان تصور کنید. خودتان را ببینید که حسابی غرق کار شده‌اید، احساس پیروزی یا غروری که به همراه دارد را مجسم کنید. ممکن است اول فقط مراحل کار و در نهایت نتیجه‌ی آن را تصور کنید، اشکالی ندارد، اما منظور ما این است که حس عمیقی از درگیر شدن با آن کار را به دست بیاورید. یک گوشه تنها بنشینید و در مورد هدفتان رویا‌پردازی کنید.

۳. سنگ کوچک

Big-rock

شنیده‌اید که سنگ بزرگ علامت نزدن است. اول با چیزهای کوچک تمرین کنید. یکی از پروژه‌های کوچکی را که خیلی وقت بود دلتان می‌خواست انجام دهید، انتخاب کنید و تصمیم بگیرید که می‌خواهید انجامش دهید و از همین هفته شروع کنید. چیزی را انتخاب کنید که فکر می‌کنید می‌توانید حداکثر تا یکی دو هفته به اتمام برسانید. اگر بیشتر از اینها طول می‌کشد، آن را به چند قسمت کوچک‌تر تقسیم‌ کنید. بعد به خودتان قول بدهید تا زمانی که تمام نشده، حتی شده روزی 10 دقیقه برایش وقت بگذارید. اگر یک روز نتوانسید یا حوصله نداشتید، اشکالی ندارد. فقط یک وقت همه چیز را رها نکنید، می‌توانید از روز بعد دوباره شروع کنید.

10 دقیقه زمان زیادی نیست، اما واقعا موثر است. چون تحمل غیرجذاب‌ترین کارها هم برای 10 دقیقه چندان طاقت‌فرسا نیست و از پسش برمی‌آیید. اما همین 10 دقیقه شما را با کار درگیر می‌کند و اغلب بعد از مدتی وقتی شروع می‌کنید دلتان می‌خواهد بیشتر ادامه بدهید.

بعد از اینکه در چند پروژه‌ی کوچک موفق شدید، سراغ اهداف بزرگ‌تر و مهم‌تر بروید.

۴. موانع و مشکلات

موانع و مشکلات

بپذیرید که مشکلات و موانعی وجود خواهند داشت و خودتان را برای استقبال از آنها آماده کنید. هیچ هدف مهمی بدون سختی و گرفتاری در بین راه به دست نمی‌آید. هنری فورد که سه بار قبل از طراحی اولین اتوموبیلش شکست خورد می‌گوید: «شکست فرصتی است تا دوباره و این بار هوشمندانه‌تر شروع کنیم.» و البته همه می‌دانیم که فورد بعدها به یکی از ثروت‌مندترین آدم‌های دنیا تبدیل شد.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید برای موانع آماده شوید این است که مشکلات احتمالی را پیش‌بینی کنید و برای آنها راه‌حل‌های احتمالی داشته باشید. مثلا اگر سعی دارید وزن کم کنید، باید بدانید مواقعی پیش می‌آید که نمی‌توانید به رژیمتان پایبند بمانید. در چنین مواقعی، می‌توانید یک جایگزین مناسب برای وعده‌ی بعدی داشته باشید، یا حداقل از نظر روحی آماده باشید تا بعد از آن باز هم به راهتان ادامه دهید. خیلی از افراد در چنین موقعیتی زود ناامید می‌شوند و فکر می‌کنند رژیم داشتن غیرممکن است و به برنامه‌ی غذایی ناسالمشان برمی‌گردند.

یادتان باشد که مشکلات تابلوی ایست نیستند، بلکه راهنمای ادامه‌ی راه هستند. آنها به شما نشان می‌دهند که کجاها را باید بهبود دهید و روی چه چیزهایی تمرکز بیشتری داشته باشید. پس بد نیست روی پس‌زمینه‌ی صفحه نمایشتان یا دیوار اتاقتان بنویسید: «پایان شب سیه سفید است.»

۵. مشورت

از آدم‌هایی که قبلا این راه را رفته‌اند یا دوستانی که موفقیت و خوشحالی شما را می‌خواهند مشورت بگیرید. این افراد بر اساس تخصص و تجربه‌شان شما را راهنمایی و تشویق می‌کنند. البته قسمت سخت کار را باید خودتان انجام بدهید، اما هیچ چیز بیشتر از تشویق دیگران به شما روحیه نمی‌دهد و رو به جلو هُلتان نمی‌دهد. فقط حواستان باشد که سمت افراد منفی‌باف نروید.

۶. پیروزی

persistence-12-1

وقتی به عقب نگاه می‌کنید و می‌بینید که برای موفقیت و رسیدن به هدفتان بر چه موانع و مشکلاتی غلبه کرده‌اید، احساس عالی پیروزی را تجربه خواهید کرد. پیروزی نهایی شما در راهی است که طی کرده‌اید و احساس رضایت و غروری که از پشتکار و سرسختی خواهید داشت، شیرینی موفقیت را دوچندان می‌کند.

برگرفته از:‌ essentiallifeskills

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 16 دیدگاه)
 1. SabaGhobadi می‌گوید

  پشتکار یعنی ما قبول میکنیم که مسیر رسیدن به هدفمون سخته و طی کردن این راه اصلا راحت نیست .اما بخاطر اهدافمون و ارزشی که هدفمون در زندگی ما داره سختی ها رو تحمل میکنیم و با پشتکار ادامه میدیدم. ولی خب باید قبول کنیم که داشتن پشتکار تنها هم کافی نیست.

 2. Alireza می‌گوید

  بعد از گذشتن چند ماه نتونستم هنوز هدفی که واسه زندگیم گرفتم استارتش را بزنم واسه رسیدن به موفقیت وهمه ش تبنلی میکنم وفردا فردا میکنم یک نفر هست کمکم کنه باید چه کار کنم همه‌ش به فردا موکول نکنم

  1. ابوالفضل می‌گوید

   کتاب عادت های اتمی رو بخون

 3. پیتر پارکر می‌گوید

  سلام ممنون از شما واقعن ممنون