رهبری چیست؛ تعریف رهبری از دید ۳۳ مدیر برجسته دنیا

0

فرهنگ لغات وبستر رهبری را به‌عنوان «قدرت یا توانایی هدایت افراد دیگر» تعریف کرده است، اما اغلب مردم رهبری را چیزی فراتر از این تعریف می‌دانند. از هر کس بپرسید که رهبر بودن به چه معناست، احتمالا هر بار جوابی منحصربه‌فرد می‌شنوید؛ چون هر فردی ایده‌ی خودش را در مورد رهبری دارد و نیز هر رهبری به شیوه‌ی خود تیمش را هدایت می‌کند. بعضی افراد فکر می‌کنند رهبری به معنای راهنمایی دیگران برای تکمیل یک تکلیف خاص است، و بعضی دیگر باور دارند رهبری یعنی انگیزه دادن به اعضای تیم‌تان تا بهترین عملکرد را از خود نشان دهند. اگرچه تعاریف متنوع هستند، کل نظرات وجوه مشترکی دارند: رهبران افرادی هستند که می‌دانند چگونه به اهداف برسند و چطور افراد را در طی این مسیر تشویق کنند. در این مقاله از صاحبان کسب‌وکار، مدیران و متخصصان پرسیده شده که به نظرشان رهبری چیست و در پاسخ ۳۳ تعریف مختلف از رهبری ارائه شده است.


حتما بخوانید: معرفی انواع سبک های رهبری؛ سبک رهبری شما کدام یک است؟

کیتی کریستی (Katie Christy)، بنیان‌گذار Activate Your Talent:

«رهبری نه تنها توانایی درک و به‌کارگیری استعدادهای درونی است، بلکه به کار بردن مؤثر نقاط قوت تیم برای تکمیل یک مأموریت است. هیچ نسخه‌ی منحصربه‌فرد، پاسخ کلیدی یا فرمولی برای رهبری وجود ندارد. رهبری به معنای بروز متواضعانه و صحیح شخصیت منحصربه‌فرد شما در راستای بهبود محیطی است که در آن حضور دارید.»

باب رینا (Bob Reina)، مؤسس و مدیرعامل Talk Fusion:

«رهبری یعنی داشتن قلبی فداکار و رضایت همیشگی برای به فکر دیگران بودن و کمک کردن.»

سمی کوهن (Sammy Cohen)، از پایه‌گذاران Neon Bandits:

«برای من، رهبری یعنی به‌کار‌گیری نقاط قوت و توجه به نقاط ضعف با کارآمدترین و مؤثرترین شیوه‌ی ممکن. یعنی تیم‌‌تان و خودتان را بشناسید و بهترین کار را برای موفقیت هر دو انجام دهید.»

آندریا واکر-لیدی (Andrea Walker-Leidy)، مالک Walker Publicity Consulting:

«رهبری یعنی توانایی دیدن یک مشکل و یافتن راه حل. افراد بسیاری حاضرند در مورد مشکلات صحبت یا حتی همدلی کنند، اما تعداد اندکی پس از دیدن مشکل یا چالش از عهده‌ی آن برمی‌آیند. فقط یک رهبر یک مشکل را واقعا به‌عنوان یک چالش می‌بیند و می‌خواهد آن را حل کند. به همین دلیل افراد می‌خواهند از چنین فردی پیروی کنند و رهبر واقعی پیروانی دارد.»


حتما بخوانید: آشنایی با رهبری کاریزماتیک و نمونه‌های موفق آن

رهبری چیست - برابر بودن در آغاز کردن و توانایی تبدیل شدن به مربی در زمان مورد نیاز

متیو آدامز (Matthew Adams)، مدیر ارتباطات Tru-Colour Bandages:

«رهبری، داشتن تواضع برای اولویت دادن به کارمندان است تا شرکت بتواند رشد کند. رهبران باید برای کارمندان‌شان زمان بگذارند و مطمئن شوند آنها در محیط کار احساس راحتی می‌کنند. این اقدام، کارآمدی و بهره‌وری شرکت را بالا می‌برد.»

مارک لیتل (Mark Little)، مؤسس و رئیس Diversified Funding:

«رهبر کسی است که با الگو بودن خود تیم را هدایت می‌کند و شرافت انجام کار درست را دارد، حتی زمانی که این کار مورد قبول دیگران نیست. یک رهبر خوب اثر مثبت بر دیگران می‌گذارد، آنها را تشویق می‌کند تا افراد بهتری باشند و به الگوی بقیه در زندگی تبدیل شوند.»

جوردن فرنچ (Jordan French)، رئیس BNB Shield:

«رهبری خدمت به افرادی که است برای شما کار می‌کنند، آن هم با در اختیار قرار گذاشتن ابزاری که برای موفقیت نیاز دارند. کارکنان شما باید با نگاه رو به جلو، مشتاقانه منتظر مشتری باشند، نه اینکه نگاه‌شان به پشت سر باشد و انتظار کمکی از سوی شما داشته باشند. همچنین رهبری یعنی تحسین آنچه خوب پیش می‌رود و هدایت از طریق قبول مسئولیت زودهنگام و بلافاصله، زمانی که چیزی درست پیش نمی‌رود.»

مکنزی مرزلوف (Makenzie Marzluff)، بنیان‌گذار Delighted By:

«رهبری توانایی بیان و دنبال کردن چشم‌انداز تجاری بدون هیچ عذری است. رهبری به معنای استفاده از شهود برای هدایت خود و تشویق تیم‌تان برای همراهی است. رهبری یعنی گوش دادن به «صدای درونی»، حتی زمانی که وضع موجود خطرناک، ترسناک و چالشی به نظر می‌رسد.»


حتما بخوانید: معرفی انواع شیوه های رهبری و کارکردهای آن

رندی استاکلین (Randy Stocklin)، از پایه‌گذاران و مدیرعامل Readers.com:

«رهبری به معنای توانایی کمک به مردم برای رسیدن به چیزهایی است که فکر می‌کنند ناممکن هستند. رهبران مربیانی صبور برای رشد مردم و نه بازیکن هستند. رضایت آنها با رسیدن به اهداف از طریق دیگران جلب می‌شود. رهبران به افراد از طریق یک چشم‌انداز مشترک و ایجاد محیطی که در آن احساس ارزشمندی و رضایت می‌کنند، انگیزه می‌دهند.»

میندی گیبینز-کلین (Mindy Gibbins-Klein)، مؤسس REAL Thought Leaders:

«رهبری به معنای داشتن یک چشم‌انداز و به اشتراک گذاشتن آن با دیگران و تشویق آنها برای حمایت از چشم‌اندازتان است، تا زمانی که برای خودشان چشم‌اندازی بسازند.»

لیزا کش هانسون (Lisa Cash Hanson)، مدیرعامل Snuggwugg:

«رهبری، توانایی راهنمایی دیگران بدون وادار کردن‌ ایشان به یک مسیر یا تصمیم خاص است، به‌طوری که همچنان احساس قدرت و موفقیت را در آنها نگه می‌دارد.»

رهبری چیست - کمک به دیگران برای رشد کردن و تبدیل شدن به رهبر

استن کیمر (Stan Kimer)، رئیس Total Engagement Consulting by Kimer:

«رهبری مؤثر یعنی فراهم کردن چشم‌انداز و انگیزه برای یک تیم تا برای رسیدن به هدفی مشترک با هم کار کنند؛ سپس فهم استعدادها و خلق‌وخوی هر فرد و تشویق تک تک آنها برای داشتن بهترین عملکرد در راستای رسیدن به هدف گروهی است.»


حتما بخوانید: معرفی انواع تئوری های رهبری

دفنی مالوری (Daphne Mallory)، متخصص کسب‌وکار خانوادگی در The Daphne Mallory Company:

«رهبری هنر خدمت به دیگران از طریق تجهیز کردن آنها با آموزش، ابزار و افراد در کنار زمان، انرژی و هوش احساسی خودتان است تا بتوانند بفهمند که هم از نظر شخصی و هم حرفه‌ای دارای ظرفیت کاملی هستند.»

کتی هیسلی (Kathy Heasley)، بنیان‌گذار و رئیس Heasley & Partners:

«رهبری یعنی داشتن جسارت کافی برای داشتن چشم‌انداز و تواضع برای تشخیص اینکه در رسیدن به این چشم‌انداز نیاز به تلاش افراد بسیاری است؛ افرادی که وقتی به جای صرفا کار کردن، استعدادها و نبوغ خود را به اشتراک می‌گذارند، بیشترین احساس رضایت را دارند. رهبران چنین فرهنگی به وجود می‌آورند و در خدمت منافع جمعی هستند و اجازه می‌دهند دیگران بلندپروازی کنند.»

الکسیس دیویس (Alexis Davis)، پایه‌گذار و طراح Hoo-Kong by Alexis Davis:

«از نظر من یک رهبر، فردی است که ورودی‌ها و خروجی‌های یک کسب‌وکار را می‌داند، پس می‌تواند با پیروانش همدلی کند. علاوه بر تأثیر مثبتی که رهبر بر افراد مورد هدایتش دارد، رهبری یعنی تنظیم لحن، انگیزه دادن و الهام‌بخشی، بزرگ فکر کردن و هرگز دست از تلاش برنداشتن، حتی زمانی که دیگران می‌خواهند انصراف دهند.»

جودی کروکت (Judy Crockett)، مالک Interactive Marketing & Communication:

«رهبر واقعی از ایجاد چارچوبی که دیگران را به بهره‌برداری از مهارت‌ها و ایده‌هایشان تشویق می‌کند، اطمینان دارد و آزادانه در کل پروژه یا شرکت مشارکت می‌کند.»


حتما بخوانید: بیل گیتس چگونه به اسطوره‌ رهبری تبدیل شد؟

لری گرفیلد (Larry Garfield)، رئیس Garfield Group:

«در تجربه‌ی من، رهبری یعنی سه چیز: گوش دادن، تشویق کردن و قدرت بخشیدن. طی سال‌ها، سعی کردم یادم بگیرم با گوش دادن فعالانه بهتر کار کنم و مطمئن شوم دیدگاه طرف مقابل را واقعا درک می‌کنم و از این اعتماد و همکاری برای تشویق و قدرت بخشیدن استفاده کنم. رهبری یعنی انتظارات بالایی داشتن و فراهم کردن زمان و منابع برای انجام کاری فوق‌العاده.»

رهبری چیست - داشتن راه حل برای مشکلات

دان شونباوم (Dan Schoenbaum)، مدیر عامل Redbooth:

«من رهبری را اینگونه تعریف می‌کنم: دانستن اینکه چه زمانی باید رهبری و تیمی را در طول مسیر راهنمایی کرد و چه زمانی باید گامی به عقب برداشت و اجازه داد تا دیگران هدایت کنند. درست شبیه ورزشکاری که می‌داند در هر زمان دقیقا باید در چه موقعیتی قرار گیرد، یک رهبر تجاری توازن حساس بین اینکه چگونه به دیگران کمک کند تا تبدیل به رهبر شوند، به آرزوهای شغلی نیرو دهد و اینکه به آنها فرصتی برای درخشش دهد.»

کرت اوهلیر (Kurt Uhlir)، مدیرعامل و از مؤسسان Sideqik:

«افراد زیادی مدیریت را به‌عنوان رهبری می‌بینند، در حالی که چنین نیست. رهبری از تأثیرگذاری می‌آید و تأثیرگذاری می‌تواند از هر کس در هر مقام و نقشی ناشی شود. گشاده‌رویی و معتبر بودن، کمک به دیگران و کار کردن در راستای یک مأموریت مشترک، باعث ایجاد تأثیرگذاری می‌شود. رهبری واقعی زمانی است که اطرافیان شما به شکل مثبت تحت تأثیر زندگی شما قرار می‌گیرند.»


حتما بخوانید: انواع قدرت در رهبری و کاربرد آن برای مدیران

دارلن تنس (Darlene Tenes)، بنیان‌گذار و طراح CasaQ:

«رهبری زمانی است که کسی حاضر است در جلو بایستد، به‌عنوان هدف یا قهرمانی که مسئولیت موفقیت یا شکست یک هدف را می‌پذیرد. هر کسی جرأت ندارد یک رهبر باشد و شخصا ریسک کند که با چنین مسئولیت‌هایی روبه‌رو شود.»

کتی ایسلی (Katie Easley)، مؤسس Kate Ryan Design:

«رهبری یعنی خارج شدن از محدوده‌ی آرامش و قبول خطر برای کسب پاداش.»

دارسی ایکنبرگ (Darcy Eikenberg)، پایه‌گذار RedCapeRevolution.com:

«رهبر کسی است که دقیقا می‌داند کارهای درست برای انجام چه هستند و اعتماد به نفس برای دانستن اینکه چه زمانی اشتباه می‌کند و شجاعت انجام کارهای درست را حتی در زمان‌های سخت دارد.»

مت بارنی (Matt Barney)، بنیان‌گذار و مدیر عامل LeaderAmp:

«رهبری یعنی با رویابافی در مورد آنچه ممکن است و قانع کردن دیگران برای کمک به شما برای تحقق بخشیدن به آن، آینده را به زمان حال بیاورید.»

جری بولاندر (Jarie Bolander)، مدیر عملیات و از مؤسسان Lab Sensor Solutions:

«رهبری یعنی اهمیت دادن به هدف و افراد شرکت‌تان به جای مشکلات و موفقیت شخصی خود. رهبری یعنی داشتن چشم‌انداز بزرگ‌تر که در آن شرکت شما تلاش می‌کند به سوی آن برود و در عین حال مسیر را برای دیگران باز می‌گذارد تا رشد کنند و به رهبر تبدیل شوند.»

سوزان آشر (Susan Ascher)، مدیر عامل، پایه‌گذار و رئیس SusanAscher.com:

«رهبر کسی است که شما را به جایی می‌برد که تنها نیستید.»

رهبری چیست - انگیزه بخشیدن به دیگران

ماری هانسن (Marie Hansen)، رئیس کالج کسب‌وکار دانشگاه هوسن (Husson):

«رهبری یعنی استفاده از تأثیرگذاری یک نفر برای کمک در راهنمایی دیگران برای دستیابی موفق به یک هدف، بدون میل به شناخته شدن و عدم نگرانی از اینکه دیگران چه فکری می‌کنند و نیز با آگاهی از مسائل داخلی یا خارجی که ممکن است نتایج مورد نظر را تغییر دهند.»

مایکل وومک (Michael Womack)، از مؤسسان hovelstay.com:

«رهبری به معنای یافتن شیوه‌هایی برای هدایت بهتر یا انگیزه دادن به تیم نیست، بلکه به معنای شروع از جایی که است همه با هم برابرند و در زمانی که دیگران نیاز به مربی دارند، شما به مربی تبدیل شوید.»

تام مدین (Tom Madine)، مدیرعامل و رئیس Worldwide Express:

«سبک‌های رهبری متفاوت هستند، اما هسته‌ی مرکزی همه‌شان چنین است: رهبران عالی باعث می‌شوند افرادی که رهبری می‌کنند به چیزی بیش از آنچه بدون رهبری به دست می‌آوردند، برسند. مؤثرترین رهبران این کار را نه با ترس، ارعاب یا کینه، بلکه با ایجاد توافقی بر یک هدف مشترک انجام می‌دهند.»

استیو زیتچیک (Steve Zeitchik)، مدیرعامل Focal Point Strategies:

«رهبری یعنی تشویق دیگران برای پیگیری چشم‌انداز شما با معیارهایی که شما تعیین کرده‌اید تا جایی که به یک تلاش، چشم‌انداز و موفقیت مشترک تبدیل شود.»

کندرا کلمن (Kendra Coleman)، مشاور Sheppard Moscow:

«برای من، رهبری یک اقدام است، یک تصمیم برای موضع گرفتن یا گام برداشتن به‌منظور تشویق، الهام‌بخشی یا تحریک کردن دیگران برای حرکت کردن با شما. فراتر از این، مؤثرترین رهبران به‌ قدرت یا عنوان موقعیتی خود برای رهبری تکیه نمی‌کنند، بلکه توانایی آنها برای استفاده از قدرت شخصی‌شان در ترکیب با استفاده از تأثیرگذاری استراتژیک چیزی است که آنها را مؤثر می‌کند.»


حتما بخوانید: چطور هوش هیجانی خود را برای رهبری افزایش دهیم؟

جوناس فالک (Jonas Falk)، مدیرعامل OrganicLife:

«رهبری توانایی قبول یک تیم متشکل از افراد متوسط و تغییر آنها به فوق ستاره‌هاست. بهترین رهبر کسی است که هر روز کارکنانش را تشویق می‌کند تا به بهترین‌ها برسند.»

سونی نیومن (Sonny Newman)، رئیس EE Technologies:

«رهبری یعنی تأثیرگذاری بر دیگران با شخصیت، فروتنی و الگو بودن‌. مشخص است که چه زمانی دیگران بدون هیچ اجبار یا تحمیلی از یک نفر پیروی می‌کنند.»

دیوید کاسولو (David Casullo)، رئیس Bates Communications:

«رهبری یک عمل جمعی از سوی تک تک افرادی است که شما بر آنها تأثیرگذار هستید. رفتار شما (اقدامات و کلمات‌تان) تعیین می‌کند چگونه تأثیرگذار خواهید بود. کار ما به‌عنوان رهبران، انرژی دادن به دیگران است.»

برگرفته از: businessnewsdaily

جلسات خود را به موثرترین شکل ممکن مدیریت کنید. و از اتلاف هزاران ساعت زمان در سازمان جلوگیری کنید.
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.