داستان زندگی کارلوس اسلیم؛ کارآفرینی که ۲۰۰ شرکت دارد

4

در این مقاله قرار است با یکی از ثروتمندترین افراد جهان به نام «کارلوس اسلیم» آشنا شویم. او کارآفرینی است که روی پای خودش ایستاده، بیش از ۲۰۰ شرکت در مکزیک دارد و پولش از پارو بالا می‌رود. ثروت خالص او بیش از ۳۵/۴ میلیارد دلار برآورد شده که باعث می‌شود قدرت و نفوذ کمتر کسی در مکزیک و حتی دنیا به گرد پایش هم برسد. علت موفقیت او چیست؟ چه چیزی باعث شده تا کارلوس اسلیم بتواند یک امپراتوری به آن عظمت در یکی از فقیرترین کشورهای دنیا بنا کند؟ با ما همراه شوید تا دلایل موفقیت کارلوس اسلیم را با هم مرور کنیم.


حتما بخوانید: ۲۴ پند وارن بافت برای پولدار شدن

پدر و مادر کارلوس اسلیم لبنانی بودند، اما قبل از تولد او به مکزیک مهاجرت کردند. آنها فرزندشان را با ارزش‌های مهم و محکمی بار آوردند. پدر کارلوس به او یاد داد کتاب‌های اقتصادی و تجاری بخواند و در جوانی سرمایه‌گذاری کند. کارلوس اسلیم خانه‌ی دوران کودکیش را خیلی دوست دارد و همیشه یک عکس از پدرش روی میزش می‌گذارد. پدر کارلوس در تجارت خرده و عمده موفق بود تا اینکه بعد از مرگش در سال ۱۹۵۳ فرزندش، کارلوس، تجارتش را به ارث برد. اسلیم کشورش را خیلی دوست دارد و می‌گوید: «مکزیک فرهنگ و تاریخی غنی دارد که من همیشه از آن لذت می‌برم.»

رونیکس

کارلوس اسلیم در دانشگاه خودگردان ملی مکزیک مهندسی عمران خوانده و در سال ۱۹۶۱ فارغ‌التحصیل شده است. مدت زیادی از فارغ‌التحصیل شدنش نگذشته بود که اولین شرکتش را تأسیس کرد که یک شرکت بیمه بود. با اینکه شهرت کارلوس اسلیم به خاطر ریاست و بنیان‌گذاری گروه کارسو (Carso) و ریاست مخابرات تِلمِکس (Telmex) است، اما ثروت کلانش از جرئت و جسارت او در سرمایه‌گذاری زمینه‌های اقتصادی دیگری می‌آید. در دهه‌های ۶۰، ۷۰ و ۸۰ میلادی کارلوس اسلیم سرمایه‌گذاریِ زیادی در سهام و بازار بورس انجام داد که حالا کل اقتصاد مکزیک را فرا گرفته است.


حتما بخوانید: چطور درون‌گرایی، بیل گیتس را پولدار کرد؟

کارلوس اسلیم - دانشگاه خودگردان ملی مکزیک

روش اسلیم برای پول درآوردن شاید احمقانه برسد، اما در مورد او تا حالا خوب جواب داده: کارلوس اسلیم شرکت‌هایی را می‌خرد که با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، از آنها یک شرکت چند میلیارد دلاری می‌سازد و بعدا با فروش سهامش سود می‌کند. او از بحران مالی و بدهی مکزیک در سال ۱۹۸۲ به نفع خودش استفاده کرد و تعداد زیادی شرکت را به قیمت ارزان خرید. کارلوس اسلیم در سال ۲۰۰۹ این ایده را برای اولین بار در آمریکا به کار برد و ۲۵۰ میلیون دلار به روزنامه‌ی نیویورک تایمز (New York Times) وام داد که این معامله ۱۴درصد سود برایش به همراه آورد. او فکر می‌کند این معامله یک ریسک تجاری بوده، اما حالا او بزرگ‌ترین سهام‌دار روزنامه‌ی تایمز است.

در سال ۱۹۹۱ که فوربز (Forbes) نام کارلوس اسلیم را، با دارایی خالص ۱/۷ میلیارد دلار، در لیست ثروت‌مندترین افراد جهان منتشر کرد، نگاه‌ها به سمت او جلب و برای اولین بار نامش در عرصه‌های بین‌المللی مطرح شد. سال قبل از این اتفاق، اولین موفقیت بزرگ کارلوس به‌دست آمده بود و گروه کارسو آنقدر فراگیر و همگانی شده بود که شرکت تلفن ایالتی تلمکس انحصاری شد. در سال ۲۰۱۰ او بیل گِیتس (Bill Gates) را به‌عنوان ثروتمندترین مرد دنیا کنار زد و به این ترتیب برای اولین بار بعد از ۱۶ سال ثروتمندترین فرد جهان از آمریکا نبود. با اینکه در حال حاضر بیل گیتس دوباره جایگاهش را پس گرفته، اما هنوز هم کارلوس اسلیم با دارایی خالص بیش از ۳۵/۴ میلیارد دلار ثروتمندترین مرد مکزیک است.


حتما بخوانید: ۱۰ توصیه مهم درباره‌ی پولدار شدن

کارلوس اسلیم - بیل گیتس

قدرت کارلوس اسلیم کل مکزیک را فراگرفته است، به‌طوری که مجله‌ی تلگراف (The Telegraph) می‌نویسد: «قلمرو مالکیت اسلیم آنقدر بزرگ است که مردم مکزیک صبح‌ها ملافه‌هایی را کنار می‌زنند که از مغازه‌های اسلیم خریداری شده، نان‌شان را از نانوایی‌های متعلق به اسلیم می‌خرند و با ماشین‌هایی سر کار می‌روند که در شرکت‌های کارلوس اسلیم بیمه شده و…»

منتقدان، کارلوس اسلیم را به انحصارگرایی متهم می‌کنند و می‌گویند سیاست‌ها و کارهای او تورم و بیکاری را به بیشترین حد خود رسانده است،‌ اما کارلوس اسلیم اجازه نمی‌دهد حرف‌های منتقدان او را آزار بدهند و می‌گوید: «اگر برای نظر دیگران زندگی کنید، می‌میرید. اصلا دوست ندارم زندگیم را با فکر کردن به آنچه در موردم می‌گویند هدر بدهم.» در حقیقت کارلوس اسلیم نیازی به جلب نظر و توجه مردم ندارد، چون ثروت او، نفوذ سیاسی‌اش را تضمین می‌کند. این نفوذ به حدی است که دولت مکزیک هم مجبور است چشمانش را به روی محدوده‌ای از صنعت مخابرات ببندد که در دست کارلوس اسلیم است.


حتما بخوانید: چگونه میلیاردر شویم؛ ۷ راهکاری که با آن می‌توانید پول پارو کنید

با وجود همه‌ی انتقادها او می‌گوید از وقتی میلیاردر شده «فعالیت، مسئولیت و تعهدش هم بیشتر شده است. این تعهد، چالشِ حل مشکلات مکزیک است. من تلاش می‌کنم در زمینه‌هایی که می‌توانم کشورمان را بهتر کنم.» او می‌گوید بزرگ‌ترین هدفش کم کردن فقر و نداری است و این کار مسئولیت تاجرهای مستقلی مثل خودش است.‌ کارلوس اسلیم طرح‌های زیادی برای پیشرفت صنایع مختلف مکزیک در سال ۲۰۱۵ ارائه داد که بیش از ۴ میلیارد دلار برایش هزینه داشت. او جایزه‌های زیادی برای نوع‌دوستی هم برده است.‌

کارلوس اسلیم فکر می‌کند تا زمانی که صدقه بدهیم، برای کم کردن فقر به مؤسسه‌های خیریه احتیاج داریم.‌ او می‌گوید: «فقر با صدقه دادن حل نمی‌شود.‌ کارآفرینی برای جامعه مؤثرتر از این است که مثل بابانوئل (Santa Clause)، این طرف و آن طرف برویم و به مردم فقیر کمک کنیم.»

با اینکه کارلوس اسلیم آنقدر ثروتمند است که می‌تواند هر آرزوی عجیب و غریبی را که به ذهن‌تان می‌رسد، عملی کند، اما اصلا ولخرجی را دوست ندارد.‌ مثلا هیچ‌وقت هواپیمای شخصی نخریده و پولش را برای وسایلی که بی‌خود و بی‌جهت گران هستند، هدر نمی‌دهد؛ در عوض ثروتش را برای سرمایه‌گذاری کارهای بشر‌دوستانه خرج می‌کند. خبرنگار مجله‌ی تایمز که با کارلوس اسلیم مصاحبه کرده در موردش می‌گوید: «اگر او را ببینید اصلا باورتان نمی‌شود که یک میلیاردر است. او ۴۰ سال در یک خانه‌ی ۶ خوابه زندگی کرده است. کارلوس فقط برای دو چیز حسابی پول خرج می‌کند: سیگار کوبایی و مجموعه‌های هنری.» او یک میلیاردر بی‌نظیر است، چون هیچ خانه‌ای خارج از مکزیک ندارد، هر چند املاک و دارایی‌های زیادی دارد مثل عمارت بزرگی که در سال ۲۰۱۰ در خیابان پنجم خرید، اما نه به‌عنوان محل اقامت، بلکه به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری. این ملک حالا ۸۰ میلیون دلار می‌ارزد و گران‌ترین خانه‌ی نیویورک محسوب می‌شود و سرمایه‌ی اولیه‌ی کارلوس را تقریبا دو برابر می‌کند.‌


حتما بخوانید: چگونه پولدار شویم؛ ۱۶ راه پولدار شدن که باید بدانید

کارلوس اسلیم - موزه هنری

کارلوس اسلیم ۳۲ سال با همسرش سمیه زندگی کرد، اما سمیه در سال ۱۹۹۹ بر اثر بیماری کلیوی درگذشت. آنها ۶ فرزند دارند که این امپراطوری بزرگ را به ارث خواهند برد. او اولین شرکتش را به یاد همسرش کارسو نامید که از جمع شدن اسم‌های کارلوس و سمیه به‌دست می‌آید.‌ در سال ۱۹۹۴ کارلوس اسلیم موزه‌ی هنری سمیه را به یاد همسرش در شهر مکزیکوسیتی افتتاح کرد. بزرگ‌ترین مجموعه‌ی رادین (Rodin) شخصی دنیا در این موزه قرار دارد. بعد از مرگ همسرش شایعاتی در مورد روابط عاشقانه‌ی او وجود دارد که معروف‌ترین آنها با ملکه نورالحسین بحرین است.‌ سمیه و پادشاه حسین، همسر ملکه نور، هر دو در یک روز در سال ۱۹۹۹ فوت کردند. ده سال بعد روزنامه‌ها خبر روابط نزدیک اسلیم و ملکه نور را انتشار دادند. آنها با جت به مسافرت دور دنیا می‌روند و بدون اینکه به رسانه‌ها بگویند در خانه‌ی دوستان با هم شام می‌خورند.

با اینکه کارلوس اسلیم هنوز هم کنترل شرکت‌هایش را خودش بر عهده دارد، اما بیشتر مسئولیت‌ها و تصمیم‌گیری‌ها را به سه پسرش به نام‌های کارلوس، مارک آنتونیو و پاتریک و دامادش آرتور الیاس ایوب واگذار کرده است. از سال ۲۰۰۴ کارلوس اسلیم پایش را از هیئت مدیره‌ی سه تا از بزرگ‌ترین شرکت‌هایش بیرون کشیده تا وقت بیشتری برای خانواده، بشر‌دوستی و سلامتش داشته باشد. او هر دوشنبه با فرزندان و همسران‌شان شام می‌خورد و با آنها در مورد کسب و کار صحبت می‌کند و هر چهارشنبه هم برای صرف ناهار با نوه‌هایش وقت می‌گذارد.

برگرفته از: businessinsider

موانع پیشرفت خود را بشناسید و موفقیت را به عادت همیشگی‌تان تبدیل کنید.

۱۳،۰۰۰ تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 4 دیدگاه)
 1. ئشتهی می‌گوید

  ایده خاصی در جهت پولدار شدن نمی دهد؟

 2. businessman می‌گوید

  شخصیت این مرد جالبه…ممنون بابت این مقاله

 3. psychotic می‌گوید

  از زندگی افراد میشه درس ها و انگیزه زیادی گرفت ممنون بابت حسن سلیقتون واسه انتخاب شخصیت مورد بحث و خیلی دوست دارم که زندگینامه های بیشتری مخصوصا از افرادی که شکست خوردند و ممکنه خیلی هم گم نام مونده باشند رو بذارید، با تشکر ‌

  1. امین ادراکی می‌گوید

   سلام.
   ممنون از پیشنهاد شما.