با ۵ عامل اتلاف وقت آشنا شوید

4

وقتی کاری روزانه را با تعداد ساعات مشخصی انجام می‌دهید، چه در عرض ۵ دقیقه آن را ارائه کنید و چه ۵ ساعت، همان میزان دستمزد را دریافت می‌کنید (اگرچه ممکن است رئیس‌تان از طول کشیدن کار شما، متعجب شود!). اما به عنوان یک کارآفرین، برای به حداکثر رساندن درآمد، استفاده‌ی موثر از زمان حائز اهمیت است. زمان در این مورد واقعا طلا است.
تهیه‌ی لیستی از همه‌ی کارهایی که باید انجام دهید، شروع خوبی است. اما حذف کارهایی که نباید انجام دهید نیز به همان میزان مهم است. در این مقاله با ۵ عامل اتلاف وقت آشنا می‌شوید که با کنار گذاشتن آنها می‌توانید بیشتر کار کنید.

۱. ایمیل

ممکن است ارسال یک ایمیل، سریع و آسان به نظر برسد، اما گاهی اوقات انتظار دریافت پاسخ باعث به زحمت افتادن شما می‌شود و در برخی موارد افراد فراموش کرده و هرگز پاسخ نمی‌دهند!قبل از اینکه ایمیلی را ارسال کنید، ببینید می‌شود با یک تماس تلفنی ترتیب آن کار را داد یا نه. اینطوری سعی کنید سریع‌تر از شر آن کار خلاص شوید و به اولویت‌های دیگرتان بپردازید، به خصوص مواقعی که از نظر زمانی شرایط حساسی دارید و لازم است هر چه سریع‌تر کارهایتان را استارت بزنید.

۲. انجام همزمان چند کار

مشتاق بودن و گرفتن چندین کار تا جای ممکن، فوق‌العاده است، اما لحظه‌ای پیش می‌آید که دیگر بس است و نباید بیش از آن کاری را قبول کنید. هنگامی که پروژه‌های زیادی را همزمان قبول می‌کنید، اغلب نمی‌رسید آنها را به موقع تحویل دهید. با اولویت‌بندی وظایف خود (از طریق تهیه‌ی لیستی از آنچه باید انجام شود) می‌توانید بر این مسئله تمرکز و برنامه‌ریزی کنید که چه کاری را باید چه زمانی انجام دهید تا به موقع تمام شود. به علاوه، انجام همزمان چند کار غیر‌ممکن است. به تمام موارد موجود در لیست کارهایی که باید انجام دهید، نگاه کنید و آنها را از نظر اهمیت اولویت‌بندی کنید. چقدر اهمیت دارد که آنها را امروز، این هفته یا این ماه تکمیل کنید؟ آنهایی که واقعا مهم هستند را در لیست روزانه‌ی خود قرار دهید،‌‌ به این ترتیب می‌دانید که باید بر چه چیزی تمرکز کنید.

۳. شبکه‌های اجتماعی

همه‌ی ما از تلف کردن وقت خود در اینترنت،احتمالا بیش از هر کار دیگری احساس گناه می‌کنیم. چک کردن سریع فیسبوک یا توییتر می‌تواند منجر به ساعت‌ها اتلاف وقت شود. کلیک کردن از یک لینک به لینک دیگر طبیعی است و در نهایت باعث می‌شود در پایان روز هیچ پیشرفتی در کار شما حاصل نشود. اگر خودتان را از این لحاظ گناهکار می‌دانید، برنامه‌ای به نام SelfControl وجود دارد که به شما امکان می‌دهد برخی وبسایت‌ها را تا ۲۴ ساعت مسدود کنید. همچنین من دوست دارم که از گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی به عنوان پاداشی برای اتمام یک کار استفاده کنم. این باعث می‌شود که گشت و گذار شما در شبکه‌های اجتماعی حتی شیرین‌تر شود!

رسانه های اجتماعی

۴. راه‌های میان‌بُر

می‌خواهید بدانید که نزدیک‌ترین فروشگاه لوازم‌التحریر کجاست؟ وقت خود را با جستجو از طریق گوگل هدر ندهید. نرم‌افزار «Siri» در آیفون یا «OK Google» را در گوشی‌های اندرویدی دانلود کنید تا کارهای سخت را برای شما انجام دهند. فقط کافی است از این نرم‌افزارها بپرسید تا جواب بگیرید. همچنین اطمینان حاصل کنید که تمام کلیدهای میانبر صفحه کلید خود را می‌شناسید. بنا به اعتقاد کارشناسان فناوری، این کلیدهای میانبر می‌توانند در زمان شما دو ثانیه در هر دقیقه صرفه‌جویی کنند. شاید این ۲ ثانیه زمان زیادی به نظر نرسد، اما مجموع این ۲ ثانیه‌ها بسیار زیاد خواهد بود! وقتی تیک‌تاک ساعت هرگز متوقف نمی‌شود، حتی کوچک‌ترین لحظه‌ها هم تفاوت ایجاد می‌کنند.

۵. جلسات

آقای «گری واینرچاک» به دلیل برنامه‌ریزی جلسات هفت دقیقه‌ای شهرت یافته است. بله، فقط هفت دقیقه! او می‌گوید این جلسات هفت دقیقه‌ای مردم را مجبور به مختصر‌گویی می‌کند و باعث می‌شود تک تک ثانیه‌ها اهمیت پیدا کنند. من به عنوان یک تولیدکننده‌ی برنامه‌های تلویزیونی، فکر می‌کنم این یک روش عالی برای تقسیم‌بندی زمان شما است. اگر شما به افراد فرصتی یک ساعته برای تکمیل یک کار بدهید، آن کار یک ساعت طول خواهد کشید. اما به آنها هفت دقیقه برای اتمام پروژه فرصت دهید تا فقط در عرض هفت دقیقه آن را انجام دهند!
حالا وقت آن رسیده است که از خود بپرسید چه کارهای دیگری باعث اتلاف زمان‌تان می‌شوند که باید آنها را از زندگی خود حذف کنید؟

 

برگرفته از: entrepreneur.com

اولویت‌بندی کارها را بیاموزید تا در زمان کمتر، بهینه‌تر کار کنید.
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 4 دیدگاه)
 1. امین می‌گوید

  به نظر بنده بعضی از این ها هیچ ربطی به موضوع نداشت

 2. آرمان والی می‌گوید

  بسیار مطلب مفیدی بود .. ممنون از آقای احمدی.

 3. Mr.Right می‌گوید

  موضوعی که در بخش 5 که بهشاشاره شد واقعا درسته
  من خودم وقتی برای اتمام یه بخشی از درسم 15 دقیقه وقت میگذام اون کارو تو 15 یا حتی کم تر تموم میشه اما بوده برای انجام همون کار بازه یک ساعته در نظر گرفتم و اون کار رو نتونستم زود تر از 1 ساعت به پایان برسونم 😐

  مطلب خوبی بود
  با سپاس از نویسنده 🙂