اختلال شخصیت مرزی چیست و چطور درمان می‌شود؟

17

می‌دانید اختلال شخصیت مرزی چیست؟ راستی دقت کرده‌اید تازگی‌ها چقدر اسم‌ اختلال‌های روانی را در مکالمه‌هایمان به‌کار می‌بریم؟ دقیقه‌به‌دقیقه از «افسرده»شدن و «بیش‌ فعالی» و «وسواسی»شدن و چنین چیزهایی حرف می‌زنیم، اسم خودمان را می‌گذاریم «پارانوئید» و «فوبی‌»هایمان را برای بقیه فهرست می‌کنیم.

آن زمان که روان‌شناس‌ها تصمیم گرفتند نقشه‌ی بزرگ «افزایش دانش عمومی درمورد مشکلات روانی» را اجرا کنند، هیچ‌کس حتی نمی‌دانست «افسردگی» یعنی چه. عوضش تا معلوم می‌شد کسی مشکل روانی دارد، همه می‌نشستند به غیبت‌کردن پشت سر فرد: «بیچاره، زده به سرش»، «پاک خل شده» و «زنش اون‌قدر درِ گوشش خوند که روانی شد». آن نقشه‌ی بزرگ، موفقیت‌آمیز از آب درآمد، اما آن چیزی که روان‌شناس‌ها به‌هیچ‌وجه انتظارش را نداشتند، این بود که اسم‌ اختلال‌ها تبدیل شود به وسیله‌ای برای پزدادن و «خاص»بودن: «من اختلال x دارم؛ تو چه اختلالی داری؟» انگارنه‌انگار افرادی که سابقه‌ی مسائل روانی دارند، فقط ۲۳درصد جامعه را تشکیل می‌دهند.

دسته‌ای از این اختلال‌ها که داشتن‌شان به‌تازگی مد شده، اختلالات شخصیت‌اند. این اختلال‌ها را فقط ۹ نفر از هر ۱۰۰ نفر دارند. حتی کم‌بودن آنها باعث شده بعضی‌ها بااینکه الکی پزِ داشتن‌شان را می‌دهند، درست‌وحسابی ندانند با چه چیزی طرف‌اند. اگر شخصی اختلال شخصیت داشته باشد، اطرافیانش نه‌تنها متوجه نمی‌شوند او مشکلی دارد، بلکه شاید فکر ‌کنند کلا آدم مردم‌آزاری است و عمدا برخوردهایی می‌کند که اعصاب‌شان را به‌هم بریزد.

شخصیت «مرزی» نمونه‌ای از این اختلال‌هاست. امروز قصد دارم درست‌وحسابی درموردشان توضیح بدهم تا اگر روزی شخص مبتلایی را دیدیم، بتوانیم بهتر او را درک کنیم و علت رفتارهایش را بفهمیم. ویژگی‌های شخصیت مرزی را یکی‌یکی و مفصل برایتان می‌گویم؛ اما آسیاب به‌نوبت: اول باید بدانیم اصلا خود «اختلال شخصیت» چیست؟

مرلین مونرو، بازیگر و مدل امریکایی، ازجمله شخصیت‌های مشهوری است که حدس می‌زنند به اختلال شخصیت مرزی مبتلا بوده است.

اختلال شخصیت

اختلال شخصیت یعنی داشتن مجموعه‌ای از صفت‌های شخصیتیِ بادوام که در جنبه‌های مختلف زندگی‌ دیده می‌شوند، در طول زمان ثبات دارند و باعث می‌شوند فرد در زندگی عاطفی، شغلی، روابط بین‌فردی و دیگر بخش‌های زندگی‌‌اش به مشکل بربخورد و اذیت شود.

این اذیت‌شدن شبیه آن نارضایتی‌ای نیست که هر انسانی روی کره زمین از ویژگی‌های منفی خودش دارد. داشتن صفت منفی کاملا طبیعی است. زود عصبانی‌شدنِ من بعضی وقت‌ها برایم دردسرساز می‌شود، اما اگر اختلال شخصیت داشته باشم، در مقایسه با دیگر آدم‌های دنیا این دردسرها آن‌قدر زیاد پیش می‌آیند که همه‌ی زندگی‌ام را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

اگر از اطرافیانِ مبتلایان به اختلال شخصیت پرس‌وجو کنید، برایتان می‌گویند که فلانی «از اولش هم همین‌طوری بود»، یعنی این صفت‌ها از اوایل جوانی یا حتی نوجوانی در او وجود داشته‌اند. وقتی مشکلات زندگی سخت بشوند، این صفت‌ها ممکن است شدیدتر شوند، اما هیچ‌وقت کلا غیب نمی‌شوند. مثلا کسی را تصور کنید که در کل زندگی‌اش جز خواهرش با هیچ‌کس صمیمی نبوده است. چنین شخصی اگر به دوره‌ای از بیکاری و بی‌پولی بخورد، ممکن است با همان خواهرش هم نتواند چندان احساس راحتی کند.


حتما بخوانید: سایه‌ شخصیت چیست و چه نقشی در زندگی ما دارد؟

اختلال شخصیت مرزی

«تغییر» عنصر اصلی شخصیت مرزی است، البته نه از آن تغییرهایی که همیشه از لزوم آنها برای زندگیِ بهتر داد سخن می‌دهیم، بلکه تغییرْ درست در همان‌‌جاهایی که انتظار ثبات داریم. شخصیت‌های مرزی مجموعه‌ای از ویژگی‌های بادوام دارند که از نوجوانی و جوانی، با آنها زندگی کرده‌اند:

۱. ترس از ترک‌شدن

هرکدام از ما ترس‌هایی داریم که آنها را در گوشه‌ای امن، ته ته قلبمان قایم کرده و خروارخروار خاک رویش ریخته‌ایم تا یادشان نیفتیم. شخصیت‌های مرزی هم ترس بزرگی دارند و آن این است که نکند یک‌وقت عزیزان‌شان آنها را تنها بگذارند.

فرض کنید کسی که از اول راهنمایی با او دوست‌ صمیمی بوده‌اید، ارتباطش را با شما قطع کند. حسابی توی پرتان می‌خورد، نه؟ روزهای متمادی فکرتان درگیر است، حتی شاید از دست او حسابی عصبانی شوید. حالا فکر کنید همین دو ماه پیش با کسی دوست شده‌اید و حالا او دیگر نمی‌خواهد شما را ببیند. این بار چقدر ناراحت می‌شوید؟

واکنش شخصیت مرزی به حالت دوم، بیشتر شبیه واکنشی است که دیگران به مثال اول نشان می‌دهند. طردشدن از طرف فردی دیگر، هرچقدر هم که دور باشد، مثل پتکی یک‌تُنی بر سر آنها می‌خورد و اذیت‌شان می‌کند. اما شرایط برای آنها از این حد هم فراتر می‌رود. اگر دوستی فقط چند دقیقه دیر سر قرار بیاید یا قرار را لغو کند هم، ترس شخصیت مرزی عود می‌کند و وحشت، وجودش را فرامی‌گیرد. برای همین است که، چه کسی واقعا بخواهد ترک‌شان کند و چه مسئله‌ی کوچکی مثل دیررسیدن به قرار پیش بیاید، شخصیت‌های مرزی با استیصال تلاش می‌کنند نگذارند فرد موردعلاقه‌شان، تنهایشان بگذارد. این وحشت و نگرانیِ مداوم باعث می‌شود برخی شخصیت‌های مرزی، هم‌نشینی با چیزهایی را ترجیح بدهند که قرار نیست کسی را ترک کنند، مثلا حیوانات، گل‌ها و اشیای بی‌جان.


حتما بخوانید: چطور می‌توان با طرد شدن مقابله کرد؟

۲. روابط پرتنش

سخت‌ترین بخش زندگی برای شخصیت‌های مرزی، روابط بین‌فردی است. فرقی نمی‌کند این رابطه با مادر و پرستار و رفیق باشد یا رابطه‌ای عاشقانه. شخصیت‌های مرزی، خدایان نگاه صفروصدی به وقایع‌اند. یک روز طرف مقابل را تا عرش بالا می‌برند و چنین شخصی برایشان می‌شود بهترین انسان روی کره‌ی زمین: دوست دارند تا می‌شود با او وقت بگذرانند، صمیمی شوند و حتی شاید همان اول آشنایی، او را در خصوصی‌ترین مسائل زندگی‌شان سهیم کنند. اما هنوز مدتی نگذشته که آسمان و زمین جابه‌جا می‌شوند: همان انسان بهشتی، در ذهن‌شان می‌شود بدترین، پست‌ترین و بی‌ارزش‌ترین آدم دنیا! چرا؟ چون در ذهن شخصیت مرزی، آن فرد به‌اندازه‌ی‌کافی برای او اهمیت قائل نشده، آن‌قدر که باید برایش مایه نگذاشته و خلاصه در کنارش نبوده است.

اگر با اختلال شخصیت مرزی سروکله بزنید، ذهن‌تان مثل ماشینی کار می‌کند که سرعتش یا می‌تواند ۱۰ باشد یا ۲۰۰! نمی‌شود با سرعتی حرکت کرد که هم زیادی کند نباشد و هم از محدوده‌ی سرعت مجاز بیشتر نشود. همچنین نمی‌توانید آدم‌ها را طوری تصور کنید که بتوانند هم ویژگی‌های خوب داشته باشند و هم ویژگی‌های بد.

حالا تصور کنید نه‌تنها سرعت میانه ندارید، بلکه عقربه‌ی سرعت‌سنج ماشین‌تان مدام دارد بین ۱۰ و ۲۰۰ نوسان هم می‌کند. قضاوت شخصیت‌های مرزی درمورد اطرافیان‌شان هم، مدام بین خوب‌ترین و بدترین در نوسان است و ثباتی ندارد.


حتما بخوانید: ۸ نشانه‌ای که می‌گوید یک رابطه دوستانه به پایان رسیده است

۳. بی‌ثبات‌بودن تصویر فرد از خودش

سلف‌پرتره‌ی سه‌تایی؛ اثر نورمن راک‌ول

بیایید چالشی راه بیندازیم: بروید توی خیابان جلوِ خانه‌تان و به‌طور تصادفی از فردی بپرسید خودش را چطور توصیف می‌کند. شرط می‌بندم اول می‌نشیند به فهرست‌کردن چند تا از ویژگی‌های شخصیتی‌اش. شاید بعضی ارزش‌ها و قوانین اخلاقی‌ را که برایش مهم هستند هم بیان کند. اگر کمی با او گرم بگیرید، احتمالا از هدف‌ها و آرزوهایش هم برایتان تعریف خواهد کرد. مجموعه‌ی این ویژگی‌ها و ارزش‌ها و هدف‌ها، تصویری را نشان می‌دهد که دوست جدیدتان از خودش دارد.

اگر چند ماه بعد دوباره از او درمورد خودش سؤال کنید، قریب‌به‌یقین دوباره همان جواب‌های دفعه‌ی پیش را تحویل‌تان خواهد داد. اما اگر او اختلال شخصیت مرزی داشته باشد، احتمالش خیلی بیشتر است که داستانِ کاملا متفاوتی برایتان تعریف کند: ممکن است تصمیم گرفته باشد دنبال شغل کاملا متفاوتی برود یا اینکه ارزش‌های اخلاقی قبلی‌اش را به‌کل بی‌خیال شده و قوانین جدیدی جایگزین آنها کرده باشد. حتی ممکن است نظرش درمورد جنسیتی که دارد هم عوض شود. مثل بخش‌های دیگرِ زندگی‌اش، تصویر شخصیت‌ مرزی از خودش هم به‌طور نوسانی تغییر می‌کند.

اما این تصاویر، هرچه باشند، معمولا پیش‌زمینه‌ی یکسان و پنهانی دارند: باور به اینکه «من آدم بدی هستم». بعضی وقت‌ها همین باور و اعتماد به‌ نفسِ کم باعث می‌شود درست زمانی که چیزی نمانده به هدف‌شان برسند، خودشان را دست‌کم بگیرند و به‌نحوی جلوِ موفقیت خودشان بایستند، مثلا درست نزدیک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، تصمیم بگیرند تحصیل را کنار بگذارند، یا وارد رابطه‌ی جدیدی بشوند و درست در همان زمانی که به‌نظر می‌رسد این رابطه قرار است ماندگار باشد، از آن بیرون بیایند.

۴. رفتارهای تکانشی و خطرناک

بعضی افرادِ مرزی، افرادی تکانشی هستند؛ این یعنی خیلی ناگهانی به ذهن‌شان خطور می‌کند که فلان کار را انجام بدهند و بلافاصله بدون فکرکردن، همان‌جا عملی‌اش می‌کنند. مثلا ممکن است در حین رانندگی وسط شهر، پا را بگذارند روی گاز و با سرعتِ جاده‌ی بین‌شهری شروع کنند به ویراژدادن وسط خیابان کوچک شهر.

بیشترِ کسانی که اختلال شخصیت مرزی دارند، حوصله‌شان خیلی زود سرمی‌رود. همین باعث می‌شود کارهای تکانشی‌شان از نوع خطرناک باشد تا ایجاد هیجان کند، مثلا همین رانندگی غیرعادی، مصرف مواد مخدر، قمار یا روابط جنسی پرخطر. البته همه‌ی مرزی‌ها هم دنبال کارهای پرخطر نمی‌روند، بلکه برخی مرزی‌ها ممکن است خریدهای یکهویی بکنند یا اینکه بعضی وقت‌های خاص، یک‌دفعه و بدون اینکه گرسنه باشند، شروع کنند به پرخوری.


حتما بخوانید: چطور می‌توان خشم و عصبانیت را کنترل کرد؟

۵. خودزنی و خودکشی

تا حالا کسی از دوروبری‌هایتان بوده که قصد خودکشی داشته و نقشه‌اش را با شما مطرح کرده باشد؟ اگر بوده، لابد خبر دارید که وقتی شنونده‌ی حرف‌های آن آدم باشید، چقدر ترس و اضطراب و چرا و چطور در ذهن‌تان ولوله می‌کند؛ آن تلاش پردلهره که برای عوض‌کردن تصمیم طرف باید بکنید به کنار، در همه‌ی ساعت‌ها و روزهای بعدی مدام فکرتان درگیر می‌ماند که نکند کارش را کرده باشد؟ نکند واقعا منصرف نشده باشد؟ نکند الان بروم پیشش و ببینم… .

این قصه‌ای است که اطرافیانِ شخصیت‌های مرزی، قهرمانانش هستند. شخصیت‌های مرزی ممکن است بارهاوبارها برای خودکشی اقدام کنند؛ همان‌طورکه گفتیم، تنهاماندن و ترک‌شدن برایشان بسیار دردناک است، بنابراین اگر فکر کنند یکی از نزدیکان‌شان به هر دلیلی می‌خواهد از آنها دور شود، ممکن است از تهدید به خودکشی به‌عنوان حربه استفاده می‌کنند تا جلوِ رفتنش را بگیرند.

البته این به این معنی نیست که بلوف می‌زنند، بلکه ۱۰درصد آنها واقعا تا آخر خط می‌روند و واقعا خودکشی می‌کنند، به‌خصوص اگر مشکلاتی مثل افسردگی یا اعتیاد به مواد مخدر هم داشته باشند که زندگی را برایشان سخت‌تر کرده باشد.

شخصیت‌های مرزی خیلی وقت‌ها لباس آستین بلند می‌پوشند؛ چرا که روی ساعد و بازویشان جراحت‌های زیادی دارند که خودشان با تیغ یا با سوزاندن ایجاد کرده‌اند. این کار که به آن خودزنی می‌گوییم، علاوه‌بر بازو، در هر قسمت دیگر بدن هم ممکن است وجود داشته باشد. برای بیشترِ مرزی‌ها، خودزنی راهی است برای تسکین رنج تحمل‌ناپذیر روحی. البته ممکن است بعضی از آنها دچار بی‌احساسی یا آپاتی شده‌ باشند (حالتی که در آن، به‌نظرتان می‌آید هیچ حسی ندارید و هیچ هیجانی احساس نمی‌کنید) و با زخم‌کردن خودشان و ایجاد درد، می‌خواهند به خودشان ثابت کنند واقعا تمام احساسات‌شان از بین نرفته است.

بااین‌حال، خودزنی راه مناسب و سالمی برای آرام‌شدن نیست و حتی ممکن است در اثر اشتباه، منجر به مرگ شود. خود مرزی‌ها هم از این کار شرم دارند و سعی می‌کنند همیشه زخم‌هایشان را پنهان کنند. بنابراین، برخلاف تصور خیلی‌ها، این کار را برای جلب‌توجه انجام نمی‌دهند.


حتما بخوانید: چگونه از خودکشی دیگران جلوگیری کنیم

۶. هیجان‌های بی‌ثبات

برای من، مدیریت هیجان‌هایی که پیدا می‌کنم، همیشه خیلی سخت است؛ وقتی ناراحت می‌شوم در قعر غم فرو می‌روم و نمی‌دانم باید چه کار کنم تا از آن بیرون بیایم. وقتی استرس می‌گیرم، حسابی هول می‌کنم تا بالاخره چند ساعت بعد، تازه یادم می‌آید که «آهان! اگر نفس عمیق بکشم، آرام‌تر می‌شوم». برای منی که به‌سادگی اسیر هیجان‌هایم می‌شوم، درک‌کردن «الاکلنگ هیجانی» در شخصیت‌های مرزی آسان است. وقایع و اتفاق‌ها به‌شدت روی شخصیت‌های مرزی اثر می‌گذارند و گاهی اتفاق کوچکی می‌تواند خُلق‌شان را کاملا از این رو به آن رو کند.

مسئله‌ی دیگر این است که شخصیت‌های مرزی به هیجانات مختلف عادت نمی‌کنند. بعضی آدم‌ها خودشان را خوب می‌شناسند: می‌دانند غمگین‌شدن‌شان چه شکلی است و چه فکرهایی در آن حالت به‌سراغ‌شان می‌آید. اما وقتی اختلال شخصیت مرزی داشته باشید، هربار که غمگین شوید، احساس می‌کنید انگار دفعه‌ی اول‌تان است؛ برای همین هم هربار شوکه می‌شوید، انگار چیزی مثل پتک توی سرتان می‌خورد و وسط دریایی مواج و طوفانی، تنها رها می‌شوید. خیلی وقت‌ها این تجربه‌های هیجانی صرفا شامل حس خاصی هم نیستند؛ آنها غمگین، عصبانی یا نگران نیستند، بلکه ملغمه ای از همه‌ی اینها با هم‌اند.

افراد مرزی ممکن است برای چند ساعت تا چندین روز پیاپی، به‌طور مداوم افسرده، عصبانی یا مضطرب باقی بمانند. این دوره‌های هیجانی از چند روز بیشتر نمی‌شوند، اما بعدشان لزوما خوش‌حالی و حال خوب هم نمی‌آید. بلکه به‌احتمال‌زیاد، اتفاق دیگری می‌افتد، موج هیجانات جدیدتری به ساحل می‌کوبد و دوره‌ی طوفانی جدیدی آغاز می‌شود.

۷. عصبانیت غیرعادی

ملغمه‌ی مشکلاتی که شخصیت‌های مرزی دارند، باعث می‌شود برخی اوقات در کنترل خشم‌شان دچار مشکل شوند. وقتی مسئله‌‌ی عصبانی‌کننده‌ای پیش می‌آید، افراد مرزی ممکن است نسبت‌به بقیه‌ی افراد، خیلی بیشتر به موضوع واکنش نشان بدهند یا اینکه خیلی سریع‌تر خشم‌شان فوران کند. این فوران‌ها به‌خصوص وقتی پیش می‌آید که کسی دست روی نقاط حساس آنها بگذارد، یعنی کاری کند که فرد مرزی فکر کند مورد بی‌اعتنایی قرار گرفته یا اینکه عزیزش دارد او را ترک می‌کند.

مثل بقیه‌ی انسان‌ها، افراد مرزی هم ممکن است در زمان عصبانیت‌شان حسابی نیش‌وکنایه بزنند، دادوفریاد کنند یا حتی به‌طور فیزیکی درگیر شوند. البته بیشتر وقت‌ها بعد از فوران خشم، از خودشان شرمنده می‌شوند، عذاب وجدان می‌گیرند و به‌خاطر اعتمادبه‌نفس پایین، با خود فکر می‌کنند چقدر آدم بدی هستند.


حتما بخوانید: ۱۰ راهکار برای مواجهه با افراد عصبانی

درمان

به‌طورکلی، اختلال شخصیت مثل افسردگی و اضطراب به‌راحتی درمان نمی‌شود. علتش هم منطقی است: بالاخره این ویژگی‌های مشکل‌دار از زمان نوجوانی با فرد بوده‌اند و در جان و تنش ریشه کرده‌اند. نمی‌شود کل شخصیت طرف را از پایه خراب کرد و از اول ساخت. علاوه‌براین، بعضی مبتلایان به اختلال شخصیت، به‌کل مشکلی در خودشان نمی‌بینند؛ همین باعث می‌شود سفت و محکم جلوِ تغییرکردن بایستند و خب، خوب نشوند.

مشکل سومی هم هست: خیلی وقت‌ها آدم‌ها در کنار اختلال شخصیت‌شان مشکلات دیگری هم دارند، مثلا مرزی‌ها ممکن است هم‌زمان افسرده هم باشند یا با مشکل سوءمصرف مواد هم سروکله بزنند. این چندگانگی مشکلات هم، دوباره کار درمان را سخت می‌کند.

اما نگران نباشید؛ همه‌ی داستان هم تاریک و ناامیدکننده نیست! خبر خوش این است که برخلاف بیشتر اختلال‌های شخصیت، افراد مرزی خودشان حسابی دنبال درمان‌اند و همین باعث می‌شود درمان‌شان خیلی بیشتر مؤثر باشد! علتش هم این است که خودشان متوجه‌اند که مشکلات‌شان چقدر اذیت‌شان می‌کند. اگر روان‌شناس، برخورد درستی نشان دهد، این افراد مشتاق‌اند در صورت لزوم، در خودشان تغییری ایجاد کنند.

برای شخصیت‌های مرزی، دو راه اصلی برای درمان وجود دارد: یکی روان‌درمانی و دیگری خوردن دارو. اما راه‌حل ایدئال‌تری هم هست: هردو راه را برداریم و قاتی کنیم؛ هم روان درمانی کنیم و هم در حینش دارو بخوریم.

درمان اختلال شخصیت مرزی نیاز به مهارت کافی دارد، بنابراین بهتر است حتما به روان‌شناسی مراجعه کنید که مطمئنید کارش را بلد است. روان‌درمانی درست، می‌تواند به شخصیت‌های مرزی کمک کند از باورها و هیجانات خودشان آگاهی بیشتری پیدا کنند و درنتیجه کنترل‌شان بر آنها بیشتر شود. تحقیقات نشان داده‌اند بااینکه اختلال شخصیت به‌کلی از بین نمی‌رود، بعد از روان‌درمانی مناسب، از میزان اقدام شخصیت مرزی به خودکشی و خودزنی کاسته می‌شود. او یاد می‌‌گیرد بر هیجانات خودش کنترل داشته باشد و برای مقابله با مشکلاتش از راه‌حل‌های مناسب‌تری استفاده کند.

منابع

گنجی، مهدی. (۱۳۹۲). آسیب‌شناسی روانی براساس DSM-5 (جلد دوم). تهران: ساوالان.

American Psychiatric Association. (2013). Diagnostic and statistical manual of mental disorders (DSM-5®). American Psychiatric Pub.

Vandad Sharifi, M., Hajebi, A., & Radgoodarzi, R. (2015). Twelve-month prevalence and correlates of psychiatric disorders in Iran: the Iranian Mental Health Survey, 2011. Archives of Iranian medicine, 18(2), 76.

تهیه شده در: chetor.com

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 دیدگاه
 1. محمد می‌گوید

  “”خداوندا نه در بزرگیت شکی بود و نه در مهربانیت
  اما در عدالتت بسیار شک دارم””
  من که راضی نیستم از زندگیم. به میل و رضایت خودمم که به دنیا نیومدم. حالا هم که بدون هیچ گناهی این اختلال رو دارم. اما براستی چه کسی مسئولیت وضع الانم رو به عهده باید بگیره؟ پدرمادرم یا خدا؟ هر کدوم که باید باشن دقیقا الان شونه خالی کردن. پدرمادر که میگن ما فقط بخاطر یه سری شرایط اون موقع تنهام گذاشتن. (دوسالگیم تنهام گذاشتن و خواهرم منو بزرگ کرد) و الان خیلی راحت اصلا هیچ توجهی نمیکنن و از من همون انتظاراتی رو دارن که باید از یه فرد سالم داشته باشن. انگار نه انگار که من بیمارم و هیچ چیزی دست خودم نیست. اما خدا. خدا هم که خیلی التماسش کردم خیلی گریه کرده کردم ولی کمکی نکرد. شاید بگین که مرد که گریه نمیکنه. اما باور کنید که من مرد نیستم مرد این بازی نبودم و این بیماری کمرمو شکسته. نمیدونم چی دارم مینویسم. همشو با گریه نوشتم نفهمیدم چی شد

 2. مهرناز می‌گوید

  خب پس درمان نمی شیم 🙁
  مشاور خوب درین زمینه میشه معرفی کنید؟
  همچنین در ایران جایی وجود دارد که تخصص کافی داشته باشند و همچنین به افرادی که از نظر اقتصادی نمی تونن روان درمانی یا دارو درمانی رو کامل کنند، کمک کنند؟ کسی هست یا سازمانی!؟

  1. زهرا می‌گوید

   بذار راحت بهت بگم رسیدگی به ماها سخته و تو این کشور به خودشون زحمت خوب کردن مارو نمیدن. یه عالمه روانشناسو روانپزشک رفتم بی فایده بود.حتی پولم داشته باشی بی فایدست چه برسه به نداشته باشی.ساده ای به ماها کمک کنن محاله.ما سزطان نداریم که با کمک بهمون مشهورو محبوب شن. نهایتش حالمون خیلی بد شه بخش اعصابو روان بیمارستان بستری میشیم که اونم مدتی که بیمه هزینه بستریمونو قبول میکنه یکی دو هفتست بقیش یا باید پول بدی یا میندازنت بیرون. بستری شدن چجوریه یه جا بدون گوشی لپ تاپ.کم کم همه تورو یادشون میره کسی بهت سر نمیزنه اخه تو دیوونه هستی. به نظرم اگه واقعا مرزی هستی به فکر خوب شدن نباش.فقط بی احساس شو انسانیتو بریز دور ک لذت ببر از زندگی برا هیچکسم اهمیتی قائل نباش

 3. زهرا می‌گوید

  من اختلال شخصیت مرزی دارم.چند سال اول گفتن افسردگی یه عالمه قرص یه عالمه مشاوره بعد چند سال گفتن دو قطبی خفیف ۵ ماه دارو خوردم مشاوره شدم اولا بهتر شدم بعد بدتر از قبل. بعد فهمیدن تا اختلال شخصیت مرزیه.اره یه عالمه خودکشی و خودزنی انجام دادم تا ببیننم.هیچ وقت هیچی نداشتم هیچ کس نخواستم هرکسی اومد اخر رفت بد رفت.قبول من بدم من غیر قابل تحملم اما مگه دسته منه حتی نمیفهمم باید چکار کنم.یک سالو نیم فقط با کمک یکی زندگی کردم بخاطر اون چون برام یه امید بود که تلاش کنم که ارزو داشته باشم که هدف داشته باشم میخواستم زود خوب شم تا اونو خوشحال کنم تا بتونم ازش دور شم. اره خیلی اذیت شد ولی من هر کاری روانشناسا و روانپزشکا گفتن سعی کردم انجام بدم اولا خوب بود بعد هی بد شد.الان حتی روانشناسمم محل نمیذاره البته طبیعیه اونم زندگیش براش مهمه.دارم از درد میمیرم از زجر میمیرم حتی بدتر از مردنه.تقصیر من چیه من خواستم اینجوری باشم؟ من از دنیا فقط یه زندگی عادی مثه همه میخواستم.دلم اون ادمو میخواد اون بهم یاد داد میتونم زندگی کنم الان چکار کنم.از همتون بدم میاد از همه شما سالما و خودخواهیتون متنفرم.ما هم زنده ایم

  1. مریم مقدس می‌گوید

   سلام زهرای عزیز. در درجه اول این رو بگم که هدف از این پست، این بوده که آدم ها بتونن افراد مرزی رو کمی بیشتر درک کنند، بفهمنشون و همدلی شکل بگیره. من به هیچ وجه دوست نداشتم این متن این حس رو به شما بده که شما «بد» یا «غیر قابل تحمل» هستین. متاسفم اگر که این متن این حس رو در شما ایجاد کرده…من اصلا همچین فکری در مورد شما ندارم و برعکس، مطمینم که شما کلی ویژگی های خوب دارین و آدم قوی ای هستین، چون با این وقایع ناراحت کننده ای که گفتین سر و کله زدین اما تونستین از سر بگذرونینشون! مطمینم که راحت نبوده تجربه کردن این اتفاق ها و حس ها.

   پیشنهاد می کنم ناامید نشی و اگه یک روانشناس یا یک دارو برات جواب نداده پیش روانشناس جدید بری و داروی جدید هم بخوری. درمان روانشناسی مثل باز شدن سر زخمه، اول آدم احساس خوبی میکنه اما بعد از زخمش خون میاد و اذیت میشه…. چون داری ناراحتی هایی رو که قبلا روشونو پوشوندی دوباره برررسی میکنی و این دردناکه. اما این بد شدن حال، یه مرحله ایه که لازمه، و بعدش آدم حالش بهتر میشه اما این بار حال خوبش طولانی تر براش میمونه. دنبال روانشناس ها و روان پزشک های خوب تو شهرتون بگرد…و درمان رو نصفه قطع نکن. امیدوارم خوب و خوشحال باشی و روزهای خوبی از سر بگذرونی 🙂

   1. زهرا می‌گوید

    فقط شما نه.همه همینطورن.چند تا روانشناسو روانپزشک دیگه باید عوض کنم مگه یکیو دوتا بوده. الان سالهاست که برای مشکلاتم پیش روانشناسو روانپزشک میرم بخصوص از سال ۹۲٫ هیچی تغییر نکرده بدترم شدم.چون هر بار نا امیدتر از قبل میشم.دارو دیگه چقدر دارو بخورم بیشتر از روزی ۸ ۹ تا.تقریبا همه داروهارو حفظم. اون داروها حتی یه شب خواب راحتو برا من نیاوردن.من شیراز زندگی میکنم شهره پر دکتر.اما بعد این همه سال یه نتیجه گرفتم برا روانشناسا و روانپزشکا ما فقط مشتری هستیم.هیچ اهمیتی نداریم براشون هیچ اهمیتی.دیگه محاله امیدوار شم.دیگه محاله باور کنم خوب میشم.ما همینیم.همیشه بیچاره بودیمو هستیمو خواهیم بود. همه فقط تحقیرمون میکنن ذره ای برا کسی مهم نیست چون از اول بختمون سیاه بوده.

  2. مهرناز می‌گوید

   چقدر قابل درک بود کل حرفات تو این پست و پست ریپلای من و پست ریپلای اخریت.. 🙁 منم قرص زیاد خوردم قرص ها خارجی و گرون شدند و همینطور بیشتر شدند برای موقت بهتر میشدم ولی از قبل بدتر میشدم انگار به بدنی که عفونت و التهاب داره هی کورتون بزنی اره التهاب اش میخوابه ولی عفونت شدیدتر میشه. نمیفهمم با این میزان خودزنی و خودکشی که کردیم چرا هنوز زنده ایم؟ کاش جرات اینو داشتم اساسی بزنم راحت شم.

   1. زهرا می‌گوید

    ماها میتونیم زندگی خوبی داشته باشیم اما هیچکس به خودش زحمت نمیده به ما کمک کنه. فقط میگن از ما دور شن ادما. اما من نتیجه بهتری گرفتم چرا به خودمون اسیب بزنیم چرا جواب کسایی که اینکارو کردن ندیم.بذار ادمایی که زجرمون دادن زجر بکشن.من فقط به این امید زندگی میکنم

    1. مهرناز می‌گوید

     یعنی چیکار کنیم؟

 4. Soram می‌گوید

  از کجا بتونیم صد در صد مطمعن باشیم کسی این بیماری رو داره؟:-(

  1. مریم مقدس می‌گوید

   سلام. دادن تشخیص کار روانشناس متخصصه، بنابراین تنها راه اینه که اون فرد خودش مراجعه کنه به روانشناس. از اونجایی که اختلالات شخصیت خیلی تنیده در شخصیت هستن، ممکنه هم یک جلسه برای دادن تشخیص کافی نباشه و لازم باشه چند جلسه ای بره 🙂

   1. Soram می‌گوید

    واقعا از شما ممنون هستم بابت پاسخ گویی صبورانتون و مقاله ارزشمندتون

 5. سحر می‌گوید

  سلام
  …..(اما هنوز مدتی نگذشته که آسمان و زمین جابه‌جا می‌شوند: همان انسان بهشتی، در ذهن‌شان می‌شود بدترین، پست‌ترین و بی‌ارزش‌ترین آدم دنیا! چرا؟ چون در ذهن شخصیت مرزی، آن فرد به‌اندازه‌ی‌کافی برای او اهمیت قائل نشده، آن‌قدر که باید برایش مایه نگذاشته و خلاصه در کنارش نبوده است.)
  این فکریه ک اونا دارن حتی اگه واقعا اینجوری نباشه..
  ممکنه این فکرشون تغییر کنه و مثل اوایل رابطه بشن؟؟
  اگه باهاشون مدارا کرد و نذاشت این فکرا ب سرشون بزنه در این صورت میشه رو این افراد و احساساتشون حساب باز کرد؟ یا نه در هر صورت تغییر میکنن ؟؟

  1. مریم مقدس می‌گوید

   سلام سحر. ذهن افرادی که شخصیت مرزی دارند هم مثل همه آدم‌ها، در پاسخ به عوامل محیطی واکنش نشون میده؛ اینطور نیست که ذهنشون خودبخود تصمیم بگیره که با افراد نزدیکشون «همیشه» بد تا کنه. بلکه صرفا اینه که اونها به سرنخ‌هایی که ممکنه نشون بده طرفشون بهشون اهمیت نمیده، خیلی حساس‌ترن. بنابراین اگر طرف مقابلشون سعی کنه چیزهایی که چنین تعبیری ازشون میشه رو کم کنه، قطعا شرایط ساده‌تر شده و شخصیت مرزی ما هم کمتر اذیت و دلخور میشه. با اینحال، چون حساسیتشون زیاده ممکنه با تمام مدارای های طرف مقابل، باز هم یه چیزهایی دلخورشون کنه.
   در کل، به هیچ وجه این مدلی نیست که نشه با یه شخصیت مرزی دوست بود یا زندگی کرد. اما یک سری چالش‌ها در راه خواهد بود. البته هرکسی که شخصیت مرزی داشته باشه هم علایمی در این حد شدید نداره و مثل همه اختلال‌های دیگه، در اینجا هم ممکنه علایم خفیف یا متوسط یا شدید باشن.

   امیدوارم که تونسته باشم سوالت رو جواب بدم 🙂

 6. سحر می‌گوید

  سلام
  …..(چون در ذهن شخصیت مرزی، آن فرد به‌اندازه‌ی‌کافی برای او اهمیت قائل نشده، آن‌قدر که باید برایش مایه نگذاشته و خلاصه در کنارش نبوده است.)
  این فکریه ک اونا دارن حتی اگه واقعا اینجوری نباشه..
  ممکنه این فکرشون تغییر کنه و مثل اولایل رابطه بشن ؟؟

 7. فرهاد می‌گوید

  سلام و ممنون از مقاله تون.
  دو نکته فقط هست که نیاز به وضوح بیشتری داره در متن:
  ۱٫ این اختلال الزاما از نوجوانی در فرد وجود نداره و برعکس بیشتر در بزرگسالی بوجود میاد.
  ۲- درمان اصلی از جنس روانشناسی هست و نه دارو. تاثیر داروها روی درمان تایید شده نیستن و بیشتر برای درمان سایر مشکلات همراه این اختلال مثل افسردگی و اختلال دوقطبی استفاده میشن, نه درمان خود اختلال مرزی.

  سپاس

 8. بهروز می‌گوید

  عالی بود مرسی. تو سرچا اینم خوب بود