۷ روش برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی در منزل

24

همه‌ی ما می‌دانیم که یادگیری زبان خارجی، فرایندی زمان‌بر است و نیاز به تلاش زیادی دارد. علاوه‌برآن، انجام تمرین‌های مختلف و به‌خاطرسپردن کلمات برای مدت طولانی خسته‌کننده و حوصله‌سر‌بر است و این موضوع منجر به بی‌انگیزگی می‌شود. یکی از راه‌هایی که به‌کمک آن می‌توان یادگیری زبان را کمی آسان‌تر و مفرح‌تر کرد، تهیه‌ی برنامه‌ای آموزشی است. این نوشته را بخوانید تا با ۷ روش برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی در منزل آشنا شوید.

این برنامه مطالعات شما را منظم و اهداف‌تان را مشخص می‌کند. وقتی به هدف‌هایتان می‌رسید، انگیزه‌ی بیشتری برای ادامه‌ی یادگیری خواهید داشت.

نکاتی که برای برنامه‌ریزی به منظور آموزش زبان انگلیسی باید در نظر داشته باشید:

رونیکس
 • سه یا چهار فعالیت آموزشی مختلف را انتخاب کنید؛
 • فعالیت‌هایی انتخاب کنید که کوتاه و لذت‌بخش باشند؛
 • برای فعالیت‌هایتان هدف‌های قابل‌دستیابی و واقعی در نظر بگیرید؛
 • فعالیت‌ها را مطابق برنامه و در طول هفته انجام دهید.

سؤال اصلی در این بخش این است که چه فعالیت‌هایی را بهتر است انتخاب کنید. در ادامه می‌توانید بعضی از ایده‌های مرتبط را بخوانید:

۱. مشخص کنید می‌خواهید چه تعداد کلماتی یاد بگیرید

یادگیری کلمات در زبان انگلیسی

چه کاری باید بکنید؟

تعداد مشخصی کلمه‌ یا عبارت جدید انگلیسی را هر روز یاد بگیرید.

چطور این فعالیت را لذت‌بخش کنید؟

یادگرفتن ۳ یا ۴ کلمه‌ی جدید در روز کافی به‌نظر می‌رسد. اگر سرتان شلوغ است و فرصت کافی ندارید، یادگرفتن حتی یک کلمه در روز بهتر از این است که چیزی یاد نگیرید.

سعی کنید لغات یا عبارت مرتبط با کلمات جدید مانند مترادف‌ و متضادهای آنها را نیز هم‌زمان یاد بگیرید. با این روش با صرف کمترین زمان و هزینه، دامنه‌ی لغات‌تان را گسترش می‌دهید.

محبوب‌ترین ویدئوهای آموزش لغات انگلیسی را ببینید

چقدر تکرار کنید؟

روزی یک بار یا هر دو روز یک بار، زمان مناسبی برای تکرار است. برای یادگیری لغات، برنامه‌ی آموزشی هفتگی آماده کنید: از شنبه تا چهارشنبه تمرین کنید، پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها را به خودتان استراحت بدهید.


حتما بخوانید: چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم؟

۲. اشتباهات معمول‌تان را اصلاح کنید

اصلاح اشتباهات انگلیسی

چه کاری باید بکنید؟

درمورد اشتباهاتی فکر کنید که به‌طور معمول مرتکب می‌شوید. شاید معلم‌تان همیشه یک اشتباه خاص شما را اصلاح می‌کند یا ممکن است اغلب یک نکته‌ی گرامریِ بخصوص را در امتحانات فراموش می‌کنید. به خودتان بگویید: «من دیگر این اشتباه را تکرار نمی‌کنم و حالت درست آن را یاد می‌گیرم.»

چطور این فعالیت را لذت‌بخش کنید؟

شنبه تصمیم بگیرید که این هفته روی کدام اشتباه‌تان می‌خواهید تمرکز کنید. هر روز، چند دقیقه حالت درست اشتباه‌تان را حتی به‌صورت ذهنی، با خودتان تکرار کنید. دقت کنید که فقط روی یک مورد تمرکز کنید و سعی نکنید حجم زیادی از گرامر را با هم یاد بگیرید.

چقدر تکرار کنید؟

اصلاح‌کردن یک اشتباه در هفته کافی است. در روز یک یا دو دقیقه را به این کار اختصاص دهید. این فعالیت ذهنی را می‌توانید در وقت‌های مرده‌ی روز انجام دهید، مثل وقتی که در مسیر خانه به محل کار یا دانشگاه هستید یا وقتی که در صف‌های طولانی منتظرید.

پکیج اصول یادگیری زبان در ۹۰ روز

۳. آهنگ‌های انگلیسی گوش کنید

گوش کردن به آهنگ انگلیسی

چه کاری باید بکنید؟

متن آهنگ انگلیسی موردعلاقه‌تان را بخوانید و سعی کنید معنی آن را بفهمید.

چطور این فعالیت را لذت‌بخش کنید؟

متن آهنگ را در اینترنت جست‌وجو کنید و سعی کنید خودتان هم همراه با خواننده آن را بخوانید. اگر متن سخت به‌نظر می‌رسد، می‌توانید آهنگ ساده‌تری انتخاب کنید یا فقط روی بخشی از آهنگ تمرکز کنید، مثل بخشی که تکرار می‌شود یا بخشی که خودتان آن را بیشتر دوست دارید.

چقدر تکرار کنید؟

گوش‌کردن یک یا دو آهنگ در ماه کافی است.

اگر به موسیقی علاقه‌ای ندارید، سعی کنید فیلم یا سریال‌های طنز موردعلاقه‌تان را دوباره به‌انگلیسی تماشا کنید. در اینترنت می‌توانید تعداد بی‌شماری ویدئوی انگلیسی پیدا کنید.


حتما بخوانید: راهکارهایی موثر برای یادگیری زبان از طریق فیلم

۴. با دوست‌تان زبان بخوانید

یادگرفتن انگلیسی با دوستان

چه کاری باید بکنید؟

با دوست‌تان قرار بگذارید و با هم زبان یاد بگیرید. می‌توانید کلماتی را که تابه‌حال آموخته‌اید، با هم مرور کنید، تمرینات را با هم انجام دهید یا حتی در یادگیری گرامر به هم کمک کنید.

چطور این فعالیت را لذت‌بخش کنید؟

داشتن دوستی همراه می‌تواند منجر به این شود که بیشتر انگلیسی صحبت کنید. می‌توانید زمان مشخصی در هفته، مثلا ۳۰ دقیقه را در نظر بگیرید و خود را وادار کنید در آن انگلیسی صحبت کنید. در این بازه‌ی زمانی استفاده از هیچ زبان دیگری نباید مجاز باشد.

اگر می‌خواهید به‌صورت متمرکز‌تری کار کنید، می‌توانید یک موضوع گرامری یا یک کلمه‌ی خاص را انتخاب کنید و درمورد آن صحبت کنید. شما یا دوست‌تان باید جمله‌ای به‌کار ببرید که از این موضوع گرامری یا کلمه در آن استفاده شده باشد و نفر بعدی باید مکالمه را ادامه دهد.

چقدر تکرار کنید؟

هرقدر می‌خواهید، تکرار کنید. وقت‌گذراندن با دوستان همیشه لذت‌بخش است.

اگر نمی‌توانید با دوست‌تان به‌طور منظم برنامه داشته باشید، می‌توانید از نرم‌افزار‌ها یا سایت‌های اینترنتی‌ای استفاده کنید که برمبنای مکالمه بنا شده‌اند. گروهی متشکل از دوستان‌تان در شبکه‌های اجتماعی تشکیل دهید و بازی‌های مرتبط به یادگیری لغات و گرامر را به‌اشتراک بگذارید و از آن لذت ببرید.


حتما بخوانید: تقویت انگیزه‌ یادگیری زبان با ۱۰ روش کاربردی

۵. ۱۵ دقیقه از روز را صرف یادگیری لغت یا گرامر کنید

اختصاص بخشی ار روز به یادگیری انگلیسی

چه کاری باید بکنید؟

هر روز زمان خاصی را به یادگیری لغت یا گرامر زبان انگلیسی اختصاص دهید و حواس‌تان باشد زیاده‌روی نکنید.

چطور این فعالیت را لذت‌بخش کنید؟

برای انجام این فعالیت، هم می‌توانید برنامه‌ی خاص روزانه‌ای را دنبال کنید و هم می‌توانید از زمان‌های مرده‌تان در روز استفاده کنید، مثل وقتی که منتظر کسی هستید یا در مطب دکتر نشسته­‌اید تا نوبت‌تان شود.

۱۵ دقیقه در روز، بهتر از این است که یک روز در هفته را انتخاب کنید و سه ساعت را صرف این کار کنید. با صرف این زمان کوتاه به‌صورت روزانه، همیشه برای یادگیری آماده‌اید، زمان سریع‌تر سپری می‌شود و مطالب را بهتر به‌خاطر می‌سپارید.

چقدر تکرار کنید؟

درصورتی‌که فرصت کافی در روز دارید، ۱۵ دقیقه را به این فعالیت اختصاص دهید.


حتما بخوانید: بهترین روش برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی

۶. متن انگلیسی بخوانید

خواندن متن های انگلیسی

چه کاری باید بکنید؟

هر هفته یک متن کوتاه انگلیسی بخوانید.

چطور این فعالیت را لذت‌بخش کنید؟

یکی از سایت‌های معتبر خبری را انتخاب کنید و موضوع موردعلاقه‌تان را در آن پیدا کنید. یکی از مقالات کوتاه این بخش را مطالعه کنید.

اصرار نداشته باشید همه‌ی لغات متن را بفهمید. در این مرحله، فقط مطمئن شوید که ایده‌ی کلی متن را فهمیده‌اید. از خواندن متن لذت ببرید و طوری به آن نگاه کنید که در حال خواندن مقاله‌ای جالب به‌زبان فارسی هستید و این کار را فقط برای افزایش اطلاعات یا گذراندن اوقات فراغت‌تان انجام می‌دهید. نباید فکر کنید در حال درس‌خواندنید.

از این متن ۴ یا ۵ کلمه‌ی جدید را انتخاب و یادداشت کنید. این کلمه‌ها را در برنامه‌ی یادگیری لغات هفته‌ی آینده قرار دهید.

چقدر تکرار کنید؟

مطالعه یک متن در ماه به‌صورت کامل، کافی است.

و آخرین و بهترین فعالیت:


حتما بخوانید: یادگیری مکالمه زبان انگلیسی با ۶ تمرین روزانه

۷. از منابع آنلاین استفاده کنید

فعالیت ها برای یادگیری زبان

چه کاری باید بکنید؟

از سایت‌ها و منابع آنلاین استفاده کنید. سایت‌هایی مانند منبع این مقاله، می‌تواند به شما در یادگیری زبان انگلیسی بسیار کمک کند.

چطور این فعالیت را لذت‌بخش کنید؟

بار دیگر تأکید می‌کنم که هیچ‌وقت عجله نکنید و تمرینات را پشت هم انجام ندهید.

به‌عنوان بخشی از برنامه‌ی آموزشی، این هدف را برای خودتان مشخص کنید که ۴ یا ۵ تمرین گرامر را در طول هفته باید انجام دهید. تمریناتی انتخاب کنید که دربردارنده‌ی بخش‌هایی از گرامر باشند که با آن مشکل دارید. اگر در پاسخ‌دادن به تمرینی اشتباه کردید، آن را یادداشت کنید و چند روز بعد، دوباره سعی کنید آن را انجام دهید.

پرطرفدارترین ویدئوهای آموزش گرامر انگلیسی

و در پایان

به‌خاطر داشته باشید در هر برنامه‌ی آموزشی باید قوانین زیر را رعایت کنید:

 • اهداف واقعی و قابل‌دستیابی داشته باشید؛
 • بازه‌های زمانی کوتاه برای یادگیری مشخص کنید؛
 • فعالیت‌های آموزشی متنوعی در آن بگنجانید؛
 • به برنامه‌ی آموزشی‌تان وفادار و متعهد باشید.

برگرفته از:Speakspeak.com

اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 24 دیدگاه)
 1. اعجارالحق حکیمی می‌گوید

  تشکر
  دم تون گرم!

 2. venos می‌گوید

  باسلام مطالب بسیار مفید بودن اما من دنبال اپی میگردم که انلاین بتونم انگلیسی صحبت کنم و اونم جوابموبده حالاباکمک ربات این کاروانجام میدن یاهرچی ایاچنین اپی وجود داره؟

 3. احمد می‌گوید

  خیلی ممنون بابت کمک⁦👌🏻⁩🙏

  1. Kika می‌گوید

   اره اپ replika