گام به گام تا پایان تبعیض جنسیتی

26

تبعیض جنسیتی به معنای برتری یک جنس بر دیگری سوای درنظر گرفتن شایستگی های اوست.همانطور که پیداست این رویه کاملا مقابل شایسته سالاری است و نتیجه اش نابودی استعدادهای میلیون ها دختر در طول تاریخ است،استعدادهایی که اگر کشف و شکوفا میشدند ما حالا در جهانی متفاوت زندگی میکردیم، شاید اگر یک دختر زاغه نیشین میتوانست به مدارج بالای پزشکی برسد تاحالا درمان ایدز و سرطان را یافته بود،شاید یک دختر اگر مدرسه میرفت تاحالا پرفروش ترین کتاب قرن را نوشته بود، رکورد دوی سرعت را شکسته بود و صدها مثال دیگر!
برای درک بهتر فرض کنید اگر پدر مریم میرزاخانی میگفت “آخه دختر رو چه به ریاضیات؟ بهتره کلاس گلدوزی بری” و یا پدر آنگلا مرکل به اون میگفت “سیاست محیط بسیار خشنی است و جای موجود لطیفی مثل تو نیست”، الان وضعیت چطور بود؟
برای ازمیان برداشتن تبعیض جنسیتی باید از خودمان شروع کنیم،از کارهایی ساده که کم اهمیت بنظر میرسد ولی اگر همه،همیشه به آن ها پایبند باشیم تبعیض جنسیتی به تاریخ خواهد پیوست.
1.تبعیض را در هرجایی نفی کنید
گام نخست را بردارید و هرجایی که تبعیض میبینید اعلام کنید و اعتراض کنید بی توجه به اینکه آیا آن تبعیض درظاهر به نفع شماست یا به ضرر شما.تبعیض در هرجا و به هر شکلی که باشد به ضرر همه است!
اگر مرد هستید و در یک شرکت با امتیاز مرد بودنتان استخدام میشوید خوشحال نباشید چون اگر تبعیض یکجا توجیه شود یعنی در دیگر جاها هم قابل توجیه است؛پس اگر وارد شرکت شدید و دیدید همکار شما نصف شما کار میکند ولی 3برار دستمزد دارد حق ندارید ناراحت شوید چون شما قبلا یکبار تبعیض را پذیرفته بودید.

2.تمام زن ها با هم برابرند!
بله! همه انسان ها با هم برابرند و این یعنی همه زن ها هم با هم برابرند و باید از نظر حقوقی همه را به یک چشم دید، نمیشود برای خواهر خودتان بهترین شغل و مدرک تحصیلی را بخواهید ولی به همکلاسی یا همکار دختر خودتان طعنه بزنید که “زن رو چه به اینکارا!”.

3.آموزش،آموزش،آموزش
ذهن بچه ها مانند کاغذ سفیدی است که هرآنچه رویش بنویسید تا همیشه باقی میماند و به سختی پاک میشود.
موثرترین گام برای زدودن تبعیض جنسیتی این است که از خود و خانواده خودتان شروع کنید! بین فرزند دختر و پسر خود هیچ تفاوتی نگذارید و به آنها آزادی عمل بدهید تا به دنبال علایق و استعدادهایشان بروند.
از همان بچگی به آنها با رفتار و گفتارتان یاد بدهید که دختر و پسر صرف نظر از تفاوت های فیزیکی هر دو انسانند و حقوق برابر دارند.
به این دور باطل که قرن هاست زندگی میلیون ها نفر را تباه کرده فکر کنید و باافتخار کسی باشید که این حلقه رامیشکند و نمیگذارد خانواده خودش دستخوش تبعیض شود.

4. کلیشه ها و باورهای نخ نما درباره جنسیت ها را دور بریزید
“زنها رانندگی بلد نیستند،حسودند، زیاد حرف میزنند،زیادی احساساتی اند، مردها شلخته اند، هوسبازند و …”
همه ما ده ها جمله در این قالب درباره هم زنان و هم مردان شنیده ایم، برخی از آنان آنقدر تکرار شده اند که خیال میکنیم با یک آزمایش علمی ثابت شده اند!
مردانگی یا زنانگی یک قالب از پیش تعریف شده از سوی جامعه نیست و در حقیقت بیشتر ماها اصلا در این قالب ها جای نمیگیریم،اصلا چرا باید در این قالب که نمیدانیم چه کسی تعریف کرده، خودمان را به قیمت محدود و انکار کردن کسی که واقعا هستیم بگنجانیم؟؟
همه مردها فوتبال دوست ندارند،همه زنها عاشق رنگ صورتی نیستند و باور کنید این هیچ اشکالی ندارد.
خودتان و اطرفیانتان را بخاطر قرار نگرفتن در این قالب ها سرزنش نکنید و بگذارید هرکسی خودش باشد.

5.به تغییر باور داشته باشید، شما خیلی مهم هستید!
خود شما به تنهایی و اقدام های کوچک و درظاهر بی اهمیتی که برای از میان برداشتن تبعیض جنسیتی میکنید بسیار مهم هستند،اصلا خودتان را دست کم نگیرید!
شما با تربیت یک نسل نو و آگاهی رسانی به اطرافیانتان چه در گفتگوهای روزانه و چه در شبکه های اجتماعی تاثیر بسیار بزرگ و عمیقی دارید، شاید درظاهر قابل دیدن و اندازه گیری نباشد اما مطمئنا پرقدرت و تاثیرگذار است.
به این اصل باور داشته باشید که هرگونه تبعیضی چه جنسیتی،چه نژادی و…غیرانسانی است و در زندگی خود همیشه برای کنار زدن آن مصمم باشید و ناامید نشوید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

26 دیدگاه
 1. Ahmad می‌گوید

  اون قسمتی که گفتید اگر تبعیض یکجا توجیه بشه بقیه جاها هم توجیه پذیر میشه عالی بود، واقعا باید همه به این موضوع پی ببریم که تبعیض هیچوقت به نفع قشر خاصی نیست و همه ضرر می‌کنند.

  1. Amir می‌گوید

   بابت توجه و لطفی که دارین سپاسگزارم.

 2. Reza می‌گوید

  ساده، کاربردی و موثر!
  عااااااالی بود

  1. Amir می‌گوید

   خیلی ممنونم

 3. M.bpr می‌گوید

  واقعا عالی بود
  راه حل هاتون مفید و ساده بودند

  1. Amir می‌گوید

   بابت وقتی که گذاشتید و لطفی که دارید ممنونم 🙂