زندگی موفق چیست؛ افراد موفق دنیا در این‌باره چه نگرشی دارند؟

7

هنگامی‌ که درباره‌ی فرد موفق حرف می‌زنیم معمولا منظورمان کسی است که پول زیادی در حساب بانکی‌اش دارد، پرفروش‌ترین کتاب‌ها را می‌نویسد یا مسئولیت رهبری یا اداره‌ی یک کشور یا مجموعه‌ی بزرگی را برعهده دارد. با این وجود اگر شما از افراد واقعا موفق بپرسید «زندگی موفق چیست» به شما خواهند گفت که هیچ‌کدام از این دستاوردها نمی‌تواند ضامن داشتن یک زندگی موفق باشد. در واقع درک احساس موفقیت عمیق در زندگی فراتر از چیزی است که ظاهرا یک فرد را شخص موفقی نشان می‌دهد.

«معیارهای سنتی موفقیت به‌تنهایی برای احساس موفقیت در زندگی کافی نیستند». مایکل بوکنر

در این نوشته می‌خواهیم درباره‌ی آنچه زندگی موفق می‌خوانیمش از زبان کسانی مثل باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا گرفته تا نویسنده‌ی فقید مایا آنجلو (Maya Angelou) با شما صحبت کنیم. با این نوشته همراه باشید.

ریچارد برانسون

ریچارد برانسون یکی از کارآفرینان برجسته‌ی انگلیسی و بنیان‌گذار گروه شرکت‌های ویرجین با ارزشی بالغ بر ۵ میلیارد دلار، موفقیت را با شاد بودن( رابطه موفقیت و شادکامی) مرتبط می‌داند. این سرمایه‌گذار بریتانیایی معتقد است موفقیت با میزان رضایت خاطر ما در زندگی شخصی رابطه‌ی مستقیم دارد.

موفقیت با میزان رضایت خاطر ما در زندگی شخصی رابطه‌ ی مستقیم دارد - زندگی موفق چیست

«افراد اغلب میزان موفقیت خود را با مقدار درآمدشان یا موقعیت افرادی که با آنها در ارتباطند، می‌سنجند. به نظر من اگر می‌خواهید بدانید چقدر زندگی موفقی دارید باید ببینید چقدر احساس خوشحالی می‌کنید».


حتما بخوانید: خوشبختی یعنی چه؛ نگاهی به مفهوم خوشبختی در فرهنگ‌های دیگر دنیا

آریانا هافینگتون

پول و قدرت ضامن داشتن زندگی موفق نیست - زندگی موفق چیست

این نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی-‌یونانی تبار یکی از مؤسسان و سردبیر نشریه‌ی «هافینگتون پست» معتقد است پول و قدرت ضامن داشتن زندگی موفق نیست.

این تحلیلگر سیاسی معتقد است درحالی‌که که اکثر افراد پول و قدرت را عوامل مهمی برای موفقیت می‌دانند اما عامل سومی هم وجود دارد که دیگران از آن غافلند:

«برای زندگی کردن به معنای واقعی کلمه، آن‌گونه که دل‌مان می‌خواهد و استحقاقش را داریم، به عامل سومی فراتر از پول و قدرت نیاز داریم. می‌توانید نام این عامل را هرچه دل‌تان می‌خواهد بگذارید؛ اما این عامل ۴ رکن اساسی دارد: تندرستی، خرد، شگفتی و بخشندگی».

وجود تمام این عوامل در کنار هم به شما در مراقبت از بعد روانی زندگی‌تان کمک می‌کند و می‌توانید زندگی موفق واقعی را تجربه کنید.


حتما بخوانید: ۹ نشانه‌‌ که می‌گویند شما آدم موفقی هستید، حتی اگر خودتان باور ندارید

مارک کوبان

برای موفقیت نیازی به پول نیست - زندگی موفق چیست

این سرمایه‌دار و صاحب تیم بسکتبال دالاس ماوریکس در لیگ NBA آمریکا، شرکت HDnet و چند شرکت دیگر معتقد است برای موفقیت نیازی به پول نیست.

«زندگی موفق برای من وقتی شروع می‌شود که صبح با لبخندی بر لب بیدار می‌شوم و به یاد می‌آورم روز عالی دیگری در پیش است. من زمانی به معنای واقعی خوشحال بودم و زندگی موفقی داشتم که درآمدم کم بود، شش نفری در یک آپارتمان سه اتاقه زندگی می‌کردیم و روی زمین می‌خوابیدم».


حتما بخوانید: راز انسان های موفق چیست؟

جان وودن

آرامش ذهنی برآیند رضایت درونی فرد است - زندگی موفق چیست

این مربی بسکتبال افسانه‌ای با کسب ۶۲۰ عنوان پیروزی باشگاهی و ۱۰ عنوان ملی، موفق‌ترین مربی بسکتبال در تاریخ باشگاه‌های بسکتبال آمریکاست و احساس رضایت در زندگی را رمز زندگی موفق می‌داند.

اما تعریف او از موفقیت بیشتر درباره‌ی رقابت‌های بین‌فردی است. او در گفت‌و‌گو با رسانه‌ی خبری TED Talk در سال ۲۰۰۱ عنوان کرد:

«آرامش ذهنی برایند رضایت درونی فرد است. اگر برای انجام هر کار یا رسیدن به هر هدفی تا جایی که توان دارید تلاش کنید، احساس رضایت فردی را تجربه خواهید کرد».

وارن بافت

من به اندازه‌ی تعداد افرادی که مرا دوست دارند، موفق هستم - زندگی موفق چیست

این کارآفرین، سرمایه‌گذار، بازرگان و نیکوکار آمریکایی، روابط را برتر و بالاتر از هر چیز دیگری در زندگی می‌داند. او که در حال حاضر موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم و دومین ثروتمند دنیا بعد از بیل گیتس شناخته می‌شود، تعریفش از زندگی موفق هیچ ارتباطی با پول و سرمایه ندارد. این رئیس هیئت‌‌مدیره‌ی شرکت برکشایر هاتاوی در یکی از نشست‌های سالیانه این شرکت به نقل از جیمز آلوتسر گفت:

«من به‌اندازه‌ی تعداد افرادی که دوستم دارند، موفق هستم».


حتما بخوانید: ۲۴ پند وارن بافت برای پولدار شدن

بیل گیتس

بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت و یکی از کارآفرینان بنام که همگی او را به‌خوبی می‌شناسیم، شرط زندگی موفق را در میزان تأثیرگذاری ما بر جامعه می‌داند. او که با دارایی برابر با ۸۶ میلیارد دلار ثروتمندترین مرد دنیاست، زندگی موفق را در داشتن روابط خوب و به‌جا گذاردن میراث نیکو از خود برای آیندگان می‌داند.

«وارن بافت همیشه می‌گفت ببینید نزدیکان‌تان چقدر خوشحالند یا چقدر دوست‌تان دارند، آن‌وقت می‌فهمید در زندگی‌تان موفق بوده‌اید یا نه! این احساس موفقیت زمانی کامل خواهد شد که شما متفاوت باشید، در زندگی‌تان در پی ساختن چیزی باشید، به پرورش کودکان بپردازید و به افراد نیازمند کمک کنید».

مایا آنجلو

زندگی موفق یعنی به خودتان افتخار کنید - زندگی موفق چیست

این نویسنده‌ی معروف آمریکایی زندگی موفق را لذت بردن از کاری که انجام می‌دهید عنوان می‌کند. این شاعر و نویسنده‌ی فقید که در سال ۲۰۱۴ در سن ۸۶ سالگی درگذشت بیشتر عمر خود را پشت حجمی از کتاب‌هایش و در مطالعه و نوشتن گنجینه‌ی جملات پندآموز به‌سر برد. تعریفی که او از زندگی موفق دارد یکی از بهترین و زیباترین تعاریف زندگی است.

«زندگی موفق یعنی به خودتان افتخار کنید. به دنبال کاری باشید که به آن عشق می‌ورزید و سعی کنید هر کاری را که انجام می‌دهید، برای خودتان دوست‌داشتنی کنید».


حتما بخوانید: خصوصیات افراد موفق چیست و چرا از بقیه متفاوت هستند؟

دیپاک چوپرا

موفقیت یعنی شخصیت شما مدام در حال رشد باشد - زندگی موفق چیست

این پزشک، نویسنده و معلم معنوی متعقد است موفقیت یعنی شخصیت شما مدام در حال رشد باشد و این ارتقای شخصیت پایدار بماند. او در کتاب «هفت قانون معنوی» خود می‌نویسد:

«موفقیت در زندگی می‌تواند پیشرفت مداوم برای رسیدن به سعادت و خوشبختی باشد. دست یافتن به اهداف متعالی و بهبود آنها رمز زندگی موفق است».

باراک اوباما

باراک اوباما کسی است که به بالاترین مقام دولتی در یک کشور بزرگ رسید، اما او قدرت را به معنای کسب موفقیت نمی‌داند. او ترجیح می‌دهد زندگی آدم‌ها را تغییر بدهد تا احساس موفقیت کند. در همین رابطه در سال ۲۰۱۲ میشل اوباما در مجمع ملی دموکراتیک عنوان کرد که شوهرش می‌خواهد حقوق تمام افراد پردرآمد را کاهش بدهد تا در عوض بتواند با برپایی مجدد کارخانه‌ها و کارگاه‌های فولاد و فلزات در محله‌های مختلف برای افراد بیشتری اشتغال ایجاد کند.

«موفقیت ارتباطی به میزان درآمد شما ندارد، باید ببینید چگونه می‌توانید زندگی دیگران را تغییر بدهید».

توماس ادیسون

موفقیت مستلزم ۱درصد اشتیاق و علاقه و ۹۹ درصد سخت‌کوشی و پشتکار است - زندگی موفق چیست

این مخترع شناخته‌شده با بیش از ۱۰۰۰ عنوان اختراع ثبت‌شده، دیوانه‌ی کار کردن است و زندگی موفق را در سخت‌کوشی خلاصه می‌کند، تا جایی که رکورددار ۶۰ ساعت کار متوالی و بدون وقفه است. پس به همان نسبت هم تعریف بلندپروازانه و هیجان‌انگیزی از موفقیت دارد:

«موفقیت مستلزم ۱ درصد اشتیاق و علاقه و ۹۹ درصد سخت‌کوشی و پشتکار است».


حتما بخوانید: یک قانون ۵ ساعته که افراد معمولی را به افراد موفق تبدیل می‌کند

استفن کاوی

موفقیت حسی کاملا منحصربفرد است - زندگی موفق

این معلم، نویسنده، تاجر و سخنران انگیزشی آمریکایی که قسمت اعظم محبوبیت و موفقیت خود را مدیون کتاب پرفروشش «هفت عادت افراد تأثیرگذار» با تیتراژ بیش از ۲۵ میلیون نسخه است تعریف جالبی از زندگی موفق دارد. او موفقیت را حسی کاملا منحصربه‌فرد می‌داند.

«اگر بتوانید دقیقا تصور کنید در مراسم تدفین‌تان چه اتفاقی می‌افتد، می‌توانید به تعریف مشخصی از موفقیت برسید».

جان پل جونز

موفقیت ارتباطی با موجودی بانک‌تان یا موقعیتی که در آن هستید ندارد - زندگی موفق چیست

این کارآفرین و میلیاردر خودساخته‌ی آمریکایی همانند ادیسون موفقیت را در کارِ سختِ تمام‌وقت می‌داند. او که مؤسس یکی از برندهای محصولات آرایشی موست به گفته‌ی خودش این راز موفقیت را هنگامی آموخته که مرد جوانی بوده و در یک خشکشویی کار می‌کرده است. او چون لباس‌ها را خیلی خیلی تمیز می‌شسته است، با وجود اینکه از طبقه‌ی پایین اجتماع بوده، توانسته رئیس خشکشویی را تحت‌تأثیر خود قرار بدهد.

«موفقیت ارتباطی با موجودی بانک‌تان یا موقعیتی که در آن هستید ندارد. موفقیت یعنی شما کارتان را به بهترین شکل ممکن انجام بدهید آن هم جایی که هیچ‌کدام از همکاران‌تان به کیفیت انجام آن کار توجهی ندارند».

برگرفته از: businessinside

موانع پیشرفت خود را بشناسید و موفقیت را به عادت همیشگی‌تان تبدیل کنید.

۱۳،۰۰۰ تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 7 دیدگاه)
 1. ali می‌گوید

  بسیار مفید و خوب

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   ممنونم از حسن توجهتون

 2. مهدی می‌گوید

  آفرین به این ترجمه ی خوب

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   ممنونم از حسن توجهتون و خوشحالم که همراه ما هستید

 3. کیان می‌گوید

  با سلام ممنون از سایت عالی شما تشکر