وقت بازی و زندگی

0

درس پیشنهادی : وقت بازی و زندگی

بنظر شما جایگاه آموزش بسیاری از مهارت­های روز دنیا کجاست؟ از چه سنی باید شروع کنیم؟

درهرجامعه­ای و با هر نظام ارزشی در هر مقطع سنی باید آموزش­هایی مناسب در محیط مناسب آن به کودکان داده شود، اگر محیط فیزیکی و فضای کالبدی با میل ذاتی و طبیعت کودک و نوجوان سازگاری نداشته باشد، در آن صورت بعید است روح او تشویق به یادگیری شود.

مشکلاتی که جوانان ما در این دوره با آن درگیرند نداشتن مهارت کافی در مهارت­های روز دنیا مثل مطالعه و کتابخوانی، کار تیمی، دید سیستمی، هدف­گذاری، خودشناسی، هوش هیجانی، برنامه­ریزی و منظم بودن، مهارت­های مدیریتی، روش تعامل با مردم و خانواده، مهارت­های اقتصادی، مهارت­های ارتباط مؤثر با دیگران و… است. یکی ازمهمترین چالش­های امروزه نداشتن برنامه­ریزی مدون و نظم در انجام آن در زندگیه روزمره است. بسیار عالی می­شود کودکان یادبگیرند بطور خودکار چگونه منظم باشند و این نظم را همراه با خلاقیت داشته باشند، چگونه نظم همراه با فکر باز داشته باشند.

بهتره از کودکان شروع کنیم. کودکان و نوجوانان، مهمترین سرمایه­های یک کشور هستند. ناتوانی در ارائه­ی راهکارهای متعدد و پیدا نکردن راه­حل­های مناسب در شرایط سخت زندگی در بزرگسالی، ریشه در ضعف و ندیدن موارد مهم فردی در کودکی دارد و چه عالی می­شود، اگر بتوانیم کودکان و نوجوانان را به طور فردی بشناسیم درکشون کنیم و از نیازهایشان باخبر باشیم و در راستای رفع نیازهایشان آموزش­های کاربردی ارائه بدیم.

یکی از راه­های ایجاد فضای مناسب یادگیری بازی کردن است. فروید بازی را فعالیتی تخلیه­ای می­داند. فعالیتی که کودکان را با موقعیت­ها و شرایط دشوار مواجه می­سازد. کودک با موقعیتی خیالی که در بازی دارد به قالب بزرگسالان درمی­آید و تجربه­هایی کسب می­کند و از آن طریق می­تواند در برابر واقعیت­ها ایستادگی کند. کودک، خود را در بازی با رویدادهای آزاردهنده و مطلوب درگیر می­کند.

ارزش بازی در یادگیری: شخصیت کودک در هنگام بازی، تحت­تأثیر قوانینی اخلاقی قرار نمی­گیرد و آن­گونه که هست ظاهر می­شود. بنابراین مربی بهترین فرصت را برای مشاهده و شناسایی کودک بدست می­آورد و می­تواند شخصیت او را آن­گونه که هست مشاهده کند.

پیاژه تأکید می­کند، بازی فرد را قادر می­سازد که خود را با واقعیت­ها وفق دهد. ازنظر پیاژه بازی راهی است برای دسترسی به جهان بیرون و لمس آن، با این تعبیر بازی در رشد هوش کودک نقش حیاتی دارد.

به طور مثال رویکرد تربیته مهدکودک «شیروکین»که بیش از 50 سال است از آن استفاده می­کند تشویق کودکان به یادگیری از طریق ارتباط با طبیعت است. علی­رغم رشد اقتصادی بی­رویه که باعث تجاوز شهرهای بزرگ به حریم جنگل­ها و اکثر محیط­های سبز شده، این نزدیکی به حفظ محیط طبیعی کمک کرده است. مثل«مدرسه­ی طبیعت نوج ساری»، جایی که بچه­ها می­توانند از درختان، خرگوش­ها، گربه­ها و دیگر حیوانات اهلی کوچک لذت ببرند.

پیشنهاد:

  • استعدادیابی در دوران قبل از مدرسه(درواقع شناخت کودک)

زنگ­های پیشنهادی برای 6 سال ابتدایی

  1. ارتباط با طبیعت
  2. کشف و پرورش خلاقیت
  3. ارتقای روابط اجتماعی و دوستانه
  4. یادگیری نظم و برنامه­ریزی
  5. مطالعه و افزایش دانش
  6. مهارت شاد زندگی کردن

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.