چطور خرید اینترنتی مطمئن داشته باشیم؟

8

دهها سال پیش، شاید کسی فکر نمی‌کرد روزی برسد که تقریبا بیشتر امور روزانه و حتی خریدکردن را بتوان از طریق اینترنت و در منزل انجام داد. برای بسیاری از ما که یا وقت کافی نداریم یا شلوغی مراکز خرید و ترافیک خیابان‌ها کلافه‌مان می‌کند، خرید اینترنتی بهترین راه‌حل است. واقعا از این بهتر نمی‌شود که در خانه بنشینی و با چند کلیک و واردکردن یک سری اطلاعات خریدهایت را انجام بدهی؛ تازه چیزی که سفارش داده‌ای را صاف می‌آورند دمِ درِ خانه تحویل می‌دهند! البته همه‌ی اینها زمانی به وقوع می‌پیوندد که یک خرید اینترنتی مطمئن انجام داده باشیم.

مزایا و معایب خرید اینترنتی

خرید اینترنتی مزایای زیادی دارد. علاوه‌بر اینکه در وقت صرفه‌جویی می‌شود، مقایسه‌ی قیمت‌ها نیز بسیار آسان است و می‌توان نظرات و دیدگاه‌های مشتریان را قبل از خرید محصول بررسی کرد. در کنار این مزایا، فقط یک نگرانی از خرید آنلاین وجود دارد و آن احتمالِ سرقت پول و اطلاعات‌تان از سوی سارقان و کلاهبردارانِ اینترنتی است. خوشبختانه، با رعایت برخی نکات ساده می‌توانید این نگرانی را برطرف کنید و از مزایای خرید آنلاین بهره‌مند شوید. کافی است هوشیار باشید و اقدامات احتیاطی لازم را به منظور خرید اینترنتی مطمئن به عمل آورید.

۱۵ نکته‌ی مهم برای خرید اینترنتی مطمئن

۱. از وبسایت‌های مطمئن خرید کنید

یکی از مزایای خرید از فروشگاه‌های واقعی این است که شما خودِ فروشگاه و موجودی کالا را به چشم می‌بینید، اما در وب، برخی فروشگاه‌ها و کسب‌وکارها اصلا وجود خارجی ندارند و صاحبان آنها وبسایت را صرفا برای دستیابی به اطلاعاتِ کارت اعتباری و سایر مشخصات بازدیدکنندگان ساخته‌اند. به‌منظور خرید اینترنتی مطمئن، فقط به خرده‌فروشان معتبر که قبلا هم از آنها خرید کرده‌اید، مراجعه کنید.

۲. مشخصات وبسایت را بررسی کنید

با اینکه خریدکردن از وبسایت‌های ناآشنا توصیه نمی‌شود، اما گاهی پیش می‌آید که به‌طور اتفاقی در یک وبسایت که از قبل با آن آشنایی نداریم چیزی را می‌بینیم و واقعا دلمان می‌خواهد آن را بخریم. در این مواقع شمّ کارآگاهی‌تان را به کار بیندازید و مشخصات وبسایت را کاملا بررسی کنید. آیا این شرکت در رسانه‌های اجتماعی فعالیت دارد؟ اگر این‌طور است دیدگاه‌های مشتریانش چگونه است؟ برای اطمینان بیشتر با شماره‌ای که در وبسایت درج شده تماس بگیرید. در یک وبسایت معتبر معمولا نشانی ایمیل، شماره‌تلفن یا آدرس واقعیِ محل شرکت یا فروشگاه قرار داده شده است. اگر چنین اطلاعاتی در وبسایت وجود ندارد، ممکن است شرکت جعلی باشد.

۳. هیچ ارزانی بی‌دلیل نیست

اگر در یک وبسایت محصولی را یافتید که قیمتش بیش‌ازحد پایین است، ابتدا تصویر و مشخصات محصول را در چند وبسایت مشابه جست‌وجو کنید و قیمت‌ها را با هم مقایسه کنید. اگر قیمت ارائه‌شده در این وبسایت تفاوت زیادی با سایت‌های مشابه دارد، باید بیشتر تحقیق کنید. احتمال دارد این وبسایت اصلا آن محصول را موجود نداشته باشد. حتی ممکن است اصلا فروشگاهی در کار نباشد و وبسایت فقط به قصد دستیابی به اطلاعات شخصی شما ایجاد شده باشد.

۴. از Wi-Fi عمومی برای خرید آنلاین استفاده نکنید

خرید اینترنتی مطمئن - از Wi-Fiعمومی استفاده نکنید

هرگز از طریق اتصال به Wi-Fi عمومی خرید آنلاین انجام ندهید. شبکه‌های Wi-Fi از امواج رادیویی عمومی استفاده می‌کنند. شاید دل‌تان بخواهد هنگامی‌که در کافه‌ی موردعلاقه‌تان درحال‌نوشیدن یک فنجان قهوه هستید، سری هم به اینترنت بزنید و خریدهایتان را انجام دهید، اما یک سارق اینترنتی هم به راحتی می‌تواند، با استفاده از یک تکنولوژی نه‌چندان پیشرفته و رمز عبور Wi-Fi رایگان، به اطلاعات شخصی ازجمله اسم و اطلاعات کارت اعتباری شما دسترسی پیدا کند. در برابر این وسوسه مقاومت کنید!

۵. رمز عبور حساب کاربری‌تان باید بسیار قوی باشد

اگر کسی به رمز عبور شما دسترسی داشته باشد، می‌تواند وارد حساب کاربری‌تان شود، آدرس گیرنده را تغییر بدهد و هر چه را می‌خواهد سفارش دهد، درحالی‌که صورت‌حسابش از شما کسر می‌شود. یک رمز قوی برای حساب‌تان ایجاد کنید. نکات زیر در انتخاب رمز بسیار مهم هستند:

 • از یک مجموعه‌ی پیچیده از حروف لاتین بزرگ و کوچک همراه با اعداد و نشانه‌های مختلف استفاده کنید.
 • از اطلاعات شخصی که به راحتی قابل حدس‌زدن است، مانند تاریخ تولد، نام فرزندان یا رنگ دلخواه‌تان استفاده نکنید.
 • برای چند حساب کاربری از یک رمز عبور مشابه استفاده نکنید، حتی اگر قوی باشد. در این صورت حداقل اگر یکی از حساب‌هایتان هک شود، بقیه‌ی حساب‌هایتان به راحتی قابل دسترسی نخواهد بود.

۶. امنیت وبسایت را بررسی کنید

خرید اینترنتی مطمئن - امنیت وب‌سایت را بررسی کنید

این کار به سادگی امکان‌پذیر است. آیا در سایتی که در حال خرید از آن هستید، در کنار آدرس URL یک آیکون قفل کوچک قرار دارد؟ این قفل به شما می‌گوید که صفحه‌ی وبی که در حال بازدید از آن هستید، سیستم محافظت از حریم خصوصی را نصب کرده است. در این حالت آدرس URL با https آغاز خواهد شد نه با http. این وبسایت‌ها اطلاعاتی مانند رمز عبور و اطلاعات مالی را به صورت ایمن انتقال می‌دهند. اگر آیکون قفل کوچک یا حرف s را پس از http نمی‌بینید، این صفحه‌ی وب سیستم حفاظت از حریم خصوصی ندارد. بنابراین قبل از ارائه‌ی اطلاعات شخصی حتما این موارد را بررسی کنید.

۷. مراقب ایمیل‌های جعلی باشید

گاهی اوقات در ایمیل‌های دریافتی‌تان ایمیل‌های وسوسه‌کننده‌ای با عنوان پیشنهاد ویژه، فرصت طلایی و نظایر آن را می‌بینید. برخی از این ایمیل‌ها ممکن است حاوی ویروس یا بدافزار باشند و به محض بازکردن آنها، کامپیوتر یا گوشی‌تان مشکل پیدا کند. قبل از بازکردن ایمیل‌های ناشناس تبلیغاتی از منابع یا کسب‌وکارهای ناآشنا بهتر است آنها را حذف کنید. روی لینک‌ها یا پیوست‌هایی که از منابع ناشناس دریافت کرده‌اید کلیک نکنید.

۸. درباره‌ی اطلاعات شخصی‌تان احتیاط کنید

بسیاری از وبسایت‌های خرید اینترنتی فقط به اطلاعات محدودی نیاز دارند. هیچ وبسایتی نیاز به شماره‌ی ملی یا کارت هویت شما ندارد. اگر چنین اطلاعات بسیار شخصی از شما خواسته شد، با شماره‌ی خدمات به مشتری تماس بگیرید و دلایل را جویا شوید یا اینکه دنبال یک وبسایت دیگر بگردید.

۹. از درگاه‌های پرداخت ایمن استفاده کنید

بسیاری از سایت‌ها درگاه‌های ایمن برای پرداخت دارند. اگر درگاه پرداختیِ سایت ناشناخته بود یا تاکنون آن را ندیده‌اید، بهتر است از آن وبسایت خرید نکنید. به عنوان نمونه، یکی از درگاه‌های ایمن پرداخت اینترنتی که تقریبا همه با آن آشنایی دارند «شاپرک» است.

 

۱۰. صورت‌حساب‌ها را به دقت بررسی کنید

حداقل هفته‌ای یک‌بار باید صورت‌حساب‌هایتان را بررسی کنید. اگر از طرف بانک (یا صادرکننده‌ی کارت) پیامک مبنی بر کسر مبلغ از حساب‌تان را دریافت می‌کنید، کارتان راحت‌تر است. می‌توانید پیام‌ها را بررسی کنید و از جزئیات خریدها مطلع شوید.

۱۱. جزئیات را به‌خاطر بسپارید

پس از انجام خرید، کد تأیید سفارش و کد رهگیری پستی را در یک مکان امن یادداشت کنید. اگر در تحویل سفارش مشکلی پیش بیاید این اطلاعات به فروشنده کمک می‌کند مشکل را حل کند.

۱۲. در صورت عدم تحویل سفارش کارت اعتباری کمک‌کننده است

اگر سفارش به دست‌تان نرسید، با فروشنده تماس بگیرید و جزئیات آن را ارائه دهید. اگر از یک شرکت جعلی خرید کرده باشید یا اگر فروشنده نتواند کمکی بکند، صادرکننده‌ی کارت‌اعتباری می‌تواند به حل مشکل کمک کند. اغلب آنها می‌توانند این مبلغ را از صورت‌حساب شما خارج کنند.

۱۳. تخلفات شرکت‌های آنلاین را گزارش کنید

اگر درباره‌ی عملکرد یک شرکت یا یک کسب‌وکار اینترنتی که از آن خرید کرده‌اید و اطلاعات کارت اعتباری‌تان را به آن داده‌اید مشکوک هستید با شرکت صادرکننده‌ی کارت اعتباری‌تان تماس بگیرید و حساب‌تان را ببندید. در صورت اثبات تخلف می‌توانید از آن شرکت نیز شکایت کنید.


در ادامه بخوانید: نکات خرید اینترنتی لباس؛ ۱۰ نکته‌ای که شما را از پرو کردن بی‌نیاز می‌کند
اصول کسب ثروت را بیاموزید و عادت‌های افراد ثروتمند را در خود ایجاد کنید.منبع lifelock
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 8 دیدگاه)
 1. حامد می‌گوید

  سلام اگه نشان اعتماد داشته باشه سایت و بریم تو نشان و همه مشخصات فروشنده و ادرس اوکی باشه مشکلی نداره؟

  1. بهاره رضاجو می‌گوید

   درود حامد عزیز. در هر صورت باز هم باید مسائل امنیتی رو رعایت کنی. مثلا بهتره از رمز پویا برای خرید اینترنتی استفاده کنی، آدرس URL درگاه پرداخت رو چک کنی و حتما حتما، همیشه یه کارت جداگانه برای خرید اینترنتی داشته باش و هر وقت قصد خرید داری به اندازه همون مبلغ خریدت به اون کارت منتقل کن. توی این کارت هیچ وقت مبلغ زیادی رو نگهداری نکن و در ضمن رمزش رو با رمز هیچ کارت دیگه‌ای مشابه انتخاب نکن. موفق و مراقب باشی!

 2. فرشید می‌گوید

  خیلی خوب بود ممنون از پیشنهاداتون خیلی بدرد من خورد با اینکه مطلب قدیمی بود ولی بازم کاربردی بود منم گشتم یه سایت خوب برای خرید پیدا کردم که تخفیف عالی داشت همه مطالبتون عالیه اگه کاربری خواست ی خرید به صرفه کنه پیشنهاد میدم خلاق شاپ رو تو گوگل سرچ کنه میاره براش واقعا عالیه دستتون درد نکنه

  1. معصومه عرب‌سرخی می‌گوید

   من خرید کردم و راضی هستم

 3. فاطمه چکین می‌گوید

  من که همیشه خریدامو از دیجی کالا یا دیجی استایل انجام میدم خیلی فروشگاه های خوبی ان. تازه هر دفه میرم از تخفیف هات کد تخفیف دیجی استایل هم میگیرم .