مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

۱۰ ویژگی رفتاری آدم‌های باهوش

154

ممکن است ادعا کنید همیشه تعداد افرادی که هوش متوسط دارند بیشتر است؛ در حالی که واقعیت این است که این افراد صرفاً صدای بلندتری دارند. افراد باهوش ذکاوت خودشان را به رخ دیگران نمی‌کشند چرا که هوش زیادشان به نظرشان طبیعی می‌آید و تنها تلاش‌شان این است که بدون جلب توجه آزادانه زندگی کنند. شاید شما اسم این را تواضع یا سادگی و اخلاق نیک بگذارید، اما این افراد در حالت عادی کاملاً متوسط و معمولی به نظر می‌آیند تا یک روز ناگهان شما را با جرقه‌ای از هوش‌شان حیرت‌زده می‌کنند. در این مقاله با ۱۰ ویژگی رفتاری آدم‌های باهوش آشنا می‌شوید.


حتما بخوانید: ۱۰ ویژگی رفتاری که هرگز در افراد موفق نمی‌بینید

635897125499497403-1455430955_Midnightcubicle

۱. جغد شب‌اند

تحقیقات نشان داده است، افرادی که شب را تا دیروقت بیدار می‌مانند و به کارهایشان می‌رسند و در واقع شب‌ها بیشترین میزان کار مفید را دارند نسبت به افراد سحرخیز دارای آی‌کیوی بالاتری هستند. البته باید گفت که بیدار ماندن تا نیمه‌های شب، فی‌نفسه شما را آدم باهوشی نمی‌کند! این افراد برای‌شان راحت‌تر است که شب‌ها بیدار بمانند و به وبگردی، مطالعه و یادگیری مطالب جدید بپردازند. چون این یادگیری‌ها در پشت صحنه اتفاق می‌افتد، دانش و مهارت‌هایشان معمولاً برای دیگران عجیب است.

۲. ساکت‌اند

همه فکر می‌کنند آدم‌های ساکت درونگرا هستند و به لحاظ روابط اجتماعی ضعیف عمل می‌کنند. این همیشه صحیح نیست. نمی‌توان گفت که همه‌ی آدم‌های ساکت باهوش‌اند، بلکه افراد باهوش سعی می‌کنند اگر موقعیتش فراهم باشد گوشه‌ای ساکت بنشینند. این افراد به حرف‌هایی که زده شده گوش می‌دهند، فکر می‌کنند و خود را برای پاسخ آماده می‌کنند و همیشه سکوت را به گفتگوهای بی‌هدف ترجیح می‌دهند.

۳. از مشکلات‌شان فرار نمی‌کنند

یک فرد باهوش اجازه نمی‌دهد مشکلات فراوانی که در زندگی‌اش وجود دارد او را شکست دهد. او پیش از اینکه مشکلاتش از کنترل خارج شوند، آن‌ها را اولویت‌بندی کرده و با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند. اگر شما به‌راحتی با مشکلاتتان مواجه می‌شوید، چالش‌های زندگی را با آغوش باز می‌پذیرید و همیشه روی لبه‌ی حاشیه‌ی امن زندگی حرکت می‌کنید، به نظر می‌آید بسیار آدم باهوشی هستید.

۴. دوستان‌ باهوش و خلّاقی دارند

دوستانی که در کنار خود دارید همیشه نشان‌دهنده‌ی بخشی از شخصیت شما هستند. افرادی که هوش استثنایی دارند، دایره‌ی دوستان‌شان را هم از بین افراد باهوش، فرهیخته و خلّاق انتخاب می‌کنند. همیشه استثناهایی هم بر این امر وجود دارد. اما اگر ۸۰٪ از آدم‌های زندگی‌تان آدم‌های باهوش و جالبی هستند، احتمال می‌رود که شما هم جزو دسته‌ی افراد باهوش قرار بگیرید.


حتما بخوانید: ۱۰ جمله‌ای که افراد باهوش در محل کار هرگز نمی‌گویند

۵. برای کامل شدن تلاش می‌کنند

هوش فراوان را نمی‌توان از ظاهر فرد و یا صرفاً صحبت‌هایش دریافت، بلکه می‌توان آن را در اینکه این افراد چگونه با خود رفتار می‌کنند جست. افراد باهوش همیشه به دنبال تکامل هستند، به همین دلیل است که هر بار که آن‌ها را ملاقات می‌کنید متوجه تغییرات و پیشرفت‌های کوچکی در آن‌ها می‌شوید. این ذهنیّت کمال‌گرا در تمام جنبه‌های زندگی افراد باهوش خود را نشان می‌دهد؛ در ظاهرشان که سعی می‌کنند همیشه در بهترین حالت خود باشند؛ تلاش برای اینکه فن بیان خوبی داشته باشند و یا این که ساعت‌ها تمرین می‌کنند تا در گلف و یا پرتاب دارت بهتر شوند.

۶. از خود انتقاد می‌کنند

همه‌ی ما همه‌جا افراد خودشیفته‌ای را می‌بینیم که مرتب در مورد اینکه چقدر خوب هستند به خودشان و دیگران دروغ می‌گویند. پس اگر در این بین فردی را ببینیم که انتقادپذیر است و مرتباً خودش را نقد می‌کند نفس راحتی می‌کشیم. همین امر که فردی به دنبال فخر فروشی و تحت تأثیر قرار دادن دیگران نیست و پیوسته به دنبال عیب‌های خود و اصلاح کردن آن‌هاست، هوش او را نشان می‌دهد.


حتما بخوانید: اگر شما هم این مشکلات را دارید پس واقعا باهوش هستید

۷. دوست دارند مطلع باشند

افراد باهوش همیشه از تازه‌ترین خبرها در زمینه‌های مختلف آگاه‌اند و همیشه در پی افزایش ذره به ذره‌ی آن هستند. اخبار داخلی و خارجی را دنبال می‌کنند و تلاش می‌کنند یاد بگیرند برای بهبود مسائلی که مستقیماً به زندگی‌شان مربوط است چه قدمی بردارند. هدف همیشگی این افراد یادگیری چیزهای جدید، جمع کردن اطلاعات و افزایش مهارت‌هایشان است. آن‌ها هیچوقت بیکار نمی‌نشینند و همیشه راهی برای مشغول بودن خود پیدا می‌کنند.

۸. پیوسته مشغول انجام کارهای مختلف هستند

یک شاخص خوب برای شناختن فرد باهوش این است که همیشه به‌طور همزمان مشغول انجام چند پروژه و فعالیت هستند. زبان انگلیسی‌شان را تقویت می‌کنند، دستورالعمل تعمیر شیرآب خانه را می‌خوانند، کلاس ورزش‌ می‌روند، دستور پخت غذاهای جدید را یاد می‌گیرند و یا مشغول گردآوری کتاب‌های مربوط به معماری قرون وسطی هستند. درحالی‌که بسیاری از افراد دوست دارند شغلی داشته باشند، افراد باهوش در پی پر کردن وقت آزادشان با فعالیت‌های مفیدی هستند که آن‌ها را در مسیر پیشرفت و یادگیری قرار دهد.

Thoughtful young woman with drawn question marks circulating around her head


حتما بخوانید: آیا افرادی که دیر می‌خوابند باهوش‌تر و خلاق‌تر هستند؟

۹. سؤال‌های بجا می‌پرسند

وقتی با فرد باهوشی صحبت می‌کنید او مدام وسط حرف شما نمی‌پرد و با سروصدای زیاد سعی نمی‌کند مکالمه را به تنهایی به دست گیرد. افراد باهوش معمولاً به آرامی گوش می‌دهند و ممکن است لحظاتی برای فکر کردن به آنچه شما گفته‌اید سکوت کنند اما در جای صحیح سؤالی می‌پرسند که دقیقاً در جای درست پرسیده شده است. به شما مشاوره‌های مفیدی می‌دهند یا مسیر مکالمه را به سمتی می‌برند که خودتان به نتیجه‌ی مطلوب برسید. اگر دوستان‌تان از هم‌صحبتی با شما لذت می‌برند و به شما گفته‌اند که شنونده‌ی خوبی هستید، شما احتمالاً بهترین و باهوش‌ترین دوست آن‌ها بوده‌اید.

۱۰. تصور نمی‌کنند که خیلی باهوش‌اند

به دلیل وجود واقعیتی به نام اثر دانینگ-کروگر افرادی که از سطح پایینی از هوش و شایستگی برخوردارند معمولاً در بیان توانایی‌های خود مبالغه می‌کنند، درحالیکه افراد باهوش توانایی‌های خود را دست کم می‌گیرند. دلیل این امر این است که شما هرچقدر باهوش باشید متوجه می‌شوید فاصله‌ی شما با کمال چقدر است و هیچ‌گاه از سطح رشد و پیشرفت خود احساس رضایت نمی‌کنید.

هوش واقعی هیچ‌گاه کاملا از دید دیگران دور نمی‌ماند. اینطور نیست که افراد باهوش مدام در حال معمولی جلوه دادن خود باشند، بلکه آن‌ها فقط هوش خود را به رخ دیگران نمی‌کشند و با آن خودنمایی نمی‌کنند. هرچند این ده نشانه به‌راحتی چهره‌ی واقعی آن‌ها را نشان می‌دهد.

برگرفته از: lifehack

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

154 دیدگاه
 1. شاهين می‌گوید

  از مطالب خوشم امد

 2. علی می‌گوید

  عالی بود من تمام خصوصیات را داشتم بجز گزینه ۱۰

 3. Pari می‌گوید

  منم پس باهوشم😊😊😊😜

 4. هانا _ لئو می‌گوید

  مطلب جالبی بود ، مرسی که وقت گذاشتین واسه نوشتنش ^_^
  من نمیگم کودن هستم یا باهوش ، چون مسلما این من نیستم که باید درباره خودم نظر بدم *_*
  من همیشه مسائل سخت ریاضی رو بهتر از مسائل آسونش میفهمم ‘_’
  یعنی توی حل کردن اسونا میمونم ولی مبحث های سخت نه -_-
  نميدونم چرا اینطوریم ؟
  ممنون میشم اگه واسه این مشکل من راه حلی بدین ^_^

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام هانای عزیز
   مرسی از شما که هم مطلب رو خوندی و هم دیدگاهت رو نوشتی 🙂
   دلیل مسئله‌ای رو که مطرح کردی نمیدونم، اما با حل کردن تمرین‌های زیاد حتما می‌تونی انواع سؤالات رو حل کنی. پیشنهاد میکنم مقاله‌‌های زیر رو هم مطالعه کن. احتمالا برات جالب هستن:
   چگونه ریاضی خود را قوی کنیم؟
   هوش منطقی ریاضی و دیگر مولفه‌های نظریه هوش‌های چندگانه

 5. محمد می‌گوید

  ممنون.جالب بود.اگر هوش و استعداد با هدفمندی و تلاش و پشتکار همراه باشد به نتیجه خواهد رسید و به تنهایی کافی نیست.

 6. parsa می‌گوید

  mn ba kamelan ba matlabe movafegh nistam belakhas morede 1

 7. علی می‌گوید

  سلام ممنون از شما یه سوال داشتم من وقتی یه کار ساده مثل گره زدن بند کفش به سختی و یا هنگ میکنم ولی تو فعالیت های سخت پیچیده خیلی سریم چرا اینجوری ؟؟؟؟؟؟

 8. سعدیه می‌گوید

  منم زیاد درگیر این مقاله شدم و چیز های را دانستم واقعا عالی بود ممنون شما

 9. امیرحسین می‌گوید

  در ادامه حرفم یه چیز رو می خوام بگم که شاید هیچ کس در این نوع ازمقاله ها نمی گه
  موقعی که شما زود منظور رو می گیرید زود می فهمید پیچیدگی هایی که بقیه نمی فهمند اصلا براتون پیچیده نیست کابوسی که من الان دارم رو پیدا می کنید
  همه چیز حوسلتون رو زود سر می بره. حرف های بقیه ساده و پیش پا افتاده می شه. کلاه بر داری هایی که در جامعه می بینید بد اخلاقی ها بد رفتاری ها همه جلوی چشتونه. همیشه باید به خودتون بگید به هیچی اهمیت نده خودت رو درگیر نکن به حرف های حوسله سر برش بخند حرف درستی که ناراحتش می کنه نزن تا کی می خوای تنها باشی شاید تو هم مثل اون فرد کند ذهن هستی و مثل بقیه سالم نیستی. خسته می شی از همه اما لبخند می زنی و می گی شاید کسی پیدا بشه و من رو اون جور که باید بفمه
  اگر این مطلب براتون جالبه چون مثل یه داستانه اما وقتی خودتون کاراکتری هستین که در این نقش داره زندگی می کنه نعمت همرگ بقیه بودن رو می فهمید