مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

۳۰ کاری که قبل از ۳۰ سالگی باید انجام داد

163

همه‌ی ما به کارهایی فکر می‌کنیم که اگر تا قبل از مرگ انجام‌شان ندهیم، پشیمان خواهیم شد. خیلی از این کارها در میان افراد مختلف مشترک است. به شما پیشنهاد می‌کنیم برنامه‌ی زندگی‌تان را طوری بچینید که پرونده‌ی ۳۰ مورد از این کارها را که در ادامه به آنها اشاره شده‌است، قبل از ۳۰ سالگی بسته باشید.


حتما بخوانید: سخن بزرگان درباره موفقیت؛ ۷۵ نقل قولی که می‌تواند الهام‌بخش شما باشد

۱. در دانشگاه ادامه تحصیل دهید

در دانشگاه ادامه تحصیل دهید

دانشگاه رفتن هزینه‌بردار است، اما در بیشتر موارد پولی که در طول مدت تحصیل هزینه می‌کنید به موقعیت‌هایی که در ازای آن به دست می‌آورید، می‌ازرد. در دانشگاه با آدم‌های جدید آشنا خواهید شد و مدام با کسانی سر و کار خواهید داشت که دغدغه‌های علمی‌شان می‌تواند در آینده‌ی شغلی شما نیز تأثیرگذار باشد. پس چه بهتر که این آدم‌ها وقتی جوان‌تر هستید وارد زندگی‌تان شوند. البته، قصد ما این نیست که دلسردتان کنیم. اگر ۳۰ سالگی را رد کرده‌اید و می‌خواهید تحصیلات دانشگاهی داشته باشید خیلی هم خوب است، اما در این جا روی سخن ما با کسانی است که هنوز ۳۰ سال‌شان نشده است، چرا که جوان‌ترها انرژی و انگیزه‌ بیشتری برای تجربه‌ی فراز و نشیب‌های زندگی دانشجویی دارند.

۲. سریال دکتر هو را حتما ببینید

سریال دکتر هو را حتماً ببینید

دکتر هو یکی از بهترین سریال‌های علمی تخیلی جهان است که پخش آن از شبکه‌ی بی بی سی ۲۶ سال طول کشید (از ۱۹۶۳ تا ۱۹۸۹). این سریال می‌تواند دیدگاه شما را نسبت به زندگی تغییر دهد، البته در جهت مثبت. تماشای دکتر هو به ویژه به کسانی که در سنین نوجوانی هستند توصیه می‌شود، چرا که آدم ها در نوجوانی تأثیرپذیرترند. از آن‌جا که این سریال خیلی طولانی است، اگر تماشای آن را از نوجوانی آغاز کنید، تقریباً تا میانسالی همراه‌تان خواهد بود. پس تا دیر نشده دست به کار شوید.

۳. ورزش کنید

ورزش کنید

آدم‌هایی که در میانسالی اندام قشنگی دارند، از جوانی روی هیکل‌شان کار کرده‌اند. بهتر است از نوجوانی یا حداکثر بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی دست به کار شوید و روزانه حدود ۴۵ دقیقه ورزش کنید. مطمئن باشید خیلی کار سختی نیست. وقتی ورزش کردن به بخشی از زندگی روزمره‌ی‌تان تبدیل شود، آن وقت خواهید دید که اگر یک روز ورزش نکنید انگار پژمرده شده‌اید. فواید ورزش کردن را هم که حتما خودتان می‌دانید، پس با مرور نکته‌های تکراری سرتان را درد نمی‌آوریم.


حتما بخوانید: رژیم لاغری یک هفته ای؛ چگونه در یک هفته ۴٫۵ کیلوگرم وزن کم کنیم؟

۴. از بازی‌های کامپیوتری لذت ببرید

از بازی‌های کامپیوتری لذت ببرید

اگر بچه‌ی این دوران باشید، بدون شک لذت انجام بازی‌های کامپیوتری را چشیده‌اید. چه قدر خوب می‌شد اگر همه‌ی آدم‌ها وقتی را به انجام بازی‌های کامپیوتری اختصاص می‌دادند. این قبیل بازی‌ها علاوه بر این که شما را با فناوری‌های جدید آشنا می‌کنند، باعث می‌شوند زمانی را در دنیای قصه‌های تخیلی به دور از مشغله‌های ذهنی سپری کنید. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم شگفت‌انگیزترین اختراع این قرن را نادیده نگیرید. البته، فراموش نکنید که این بازی‌ها فقط جنبه‌ی سرگرمی دارند و باید در حد یک تفریح سالم به آن‌ها پرداخته‌شود.

۵. تاریخ بخوانید

تاریخ بخوانید

خیلی شرم آور است که آدم‌ها، در بسیاری موارد حتی آدم‌های تحصیل کرده، هیچ چیزی از گذشته نمی‌دانند و هنگامی که نیاز می‌شود در یک جمع از وقایع تاریخی حرف بزنند، بیشتر ارجاعات‌شان غلط و غیر مستند است. به شما پیشنهاد می‌کنیم که از نوجوانی، خودتان را به مطالعه‌ی کتاب‌های تاریخی عادت دهید تا وقتی سن‌تان بالاتر رفت، اطلاعات درستی در این حوزه داشته باشید. وقتی تاریخ مملکت‌تان یا حتی ممالک دیگر را بدانید آن وقت به راحتی می‌توانید مچ آن‌هایی را که بیهوده اظهار فضل می‌کنند، بگیرید.

۶. گوشی هوشمند بخرید

گوشی هوشمند بخرید

اگر قصد دارید از همه چیز دنیا با خبر شوید، پس حتماً یک گوشی هوشمند بخرید. به وسیله‌ی این گوشی‌ها می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی عضو شوید و با کسانی که از آن‌ها دور هستید ارتباط برقرار کنید. علاوه بر این‌ها، اگر از گوشی‌های هوشمند درست و تأکید می‌کنیم سالم استفاده کنید، خلاقیت‌تان هم افزایش خواهد یافت. پس اگر هنوز به گوشی‌های قدیمی عادت دارید، هر چه زودتر تا ۳۰ سال‌تان نشده یک گوشی هوشمند بخرید. هر مدل و هر قیمتی هم که بخواهید در دسترس است.

۷. یاد بگیرید کامپیوتر شخصی‌تان را خودتان تعمیر کنید

یاد بگیرید کامپیوتر شخصی‌تان را خودتان تعمیر کنید

همه‌ی ما لازم است بدانیم کامپیوتری که با آن کار می‌کنیم از چه قطعاتی ساخته شده است و چه طور کار می‌کند. نیاز نیست در حد یک کارشناس یا برنامه نویس اطلاعات داشته باشید، همین قدر که بلد باشید صحت عملکرد قطعات مختلف را بررسی کنید کافی است. هدف اصلی این است که یاد بگیرید اشکالات کوچک را خودتان برطرف کنید و مدام سراغ تعمیرکار نروید و چه بهتر که قبل از ۳۰ سالگی به این مهارت برسید. در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که دانستن همین چیزهای کوچک می‌تواند از بسیاری هزینه‌های غیرضروری بکاهد.


حتما بخوانید: ۸ حقیقت درباره زندگی که دانستن آن ما را قوی‌تر می‌کند

۸. تیراندازی یاد بگیرید

تیراندازی یاد بگیرید

اسلحه دست گرفتن شوخی نیست و منظور ما هم این نیست که دست به اسلحه شوید و آدم بکشید. پیشنهاد ما این است که در یک باشگاه تیراندازی ثبت نام کنید تا با تجربه‌ای که از این رشته‌ی ورزشی در یک محیط محافظت شده بدست می‌آوردید، یاد بگیرید که اسلحه یک ابزار دفاعی قدرتمند است و چنان چه نا‌آگاهانه و به قصد ارتکاب جرم استفاده شود، صدمات جبران ناپذیری به بار خواهد آورد.

۹. دوست صمیمی پیدا کنید

دوست صمیمی پیدا کنید

همه‌ی ما در زندگی دست کم به دو سه دوست صمیمی نیاز داریم. چه بهتر که تعداد زیادتری دوست خوب داشته‌باشیم؛ اما شاید یک دوست صمیمی هم بتواند به تنهایی دنیای‌مان را چنان تغییر دهد که از داشتن دوستان متعدد بی‌ نیاز شویم. این قبیل دوستی‌ها بیشتر در دوران نوجوانی و جوانی پا می‌گیرند و در بیشتر موارد تا پایان عمر ادامه می‌یابند.


حتما بخوانید: با جالب‌ترین فواید دوستی برای سلامتی آشنا شوید

۱۰. قصه بنویسید

قصه بنویسید

خیلی آدم‌ها از نوشتن متنفرند. اما توصیه می‌شود تا وقتی جوان هستید و ذهن خلاق دارید، حداقل یک بار نویسندگی را تجربه کنید. قصه نوشتن نه تنها یک فعالیت سرگرم کننده است، بلکه مهارت‌های نگارشی‌تان را نیز پرورش خواهد داد، مهارت‌هایی که این روزها بیشتر افراد نادیده می‌گیرند. یک بار قلم دست بگیرید و چند خط از افکارتان را روی کاغد بنویسید، خواهید دید که انجام مداوم این فعالیت در بهبود مهارت‌های نگارشی تان معجزه می‌کند.

۱۱. اخبار مهم روز را دنبال کنید

اخبار مهم روز را دنبال کنید

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که تماشای اخبار و خواندن روزنامه کسل‌تان می‌کند. اما در روزگاری به سر می‌بریم که لازم است از وقایع پیرامون‌مان با خبر باشیم. بدانید که بزرگ‌تر‌ها از این که شما جوان‌ترها به تماشای اخبار علاقه نشان دهید خوش‌شان می‌آید و به طور حتم از این که ببینند از وقایع مهم روز مطلع هستید تحسین‌تان خواهند کرد.

۱۲. از فیلم راکی درس بگیرید

از فیلم راکی درس بگیرید

به احتمال زیاد اسم راکی به گوش‌تان خورده است. پیشنهاد می‌کنیم تماشای نسخه‌ی اصلی این فیلم را از دست ندهید. این فیلم ماجرای یک بوکسور بینوای ایتالیایی است که قصد کرد خودش را به همه‌ی دنیا ثابت کند، کاری که هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد. تماشای این فیلم می‌تواند برای جوان‌ترها ترغیب کننده باشد و به آن‌ها نشان دهد که حتی انسان‌های فقیر نیز می‌توانند فرصت ترقی داشته باشند؛ فقط کافی است که آدم اراده کند و خودش را باور داشته باشد.

۱۳. موضع سیاسی خود را مشخص کنید

موضع سیاسی خود را مشخص کنید

هر وقت حرف از سیاست می‌شود، همه‌ی ما یک جورهایی متعصب می‌شویم و خلاصه از یکی از مواضع سیاسی دفاع می‌کنیم.به دلیل وجود گروه‌ها یا تفکرات سیاسی متفاوت، چه بهتر که از جوانی موضع سیاسی خود را مشخص کنید. تا جوان هستید با مواضع سیاسی مختلف آشنا شوید. از آن جا که افراد در سنین جوانی کمتر رفتار متعصبانه دارند، فرصت خواهند داشت که از زوایای متفاوت به قضایای سیاسی نگاه کنند و تحمل پذیرش عقاید مخالف را در خود پرورش دهند.


حتما بخوانید: یک قانون ۵ ساعته که افراد معمولی را به افراد موفق تبدیل می‌کند

۱۴. به خارج از کشور سفر کنید

به خارج از کشور سفر کنید

قبل از ۳۰ سالگی فراغت و انرژی بیشتری برای سفر کردن خواهید داشت. پس اگر امکان‌اش را دارید، تا قبل از ۳۰ سالگی به یک سفر خارج از کشور بروید. حتماً شنیده‌اید که می‌گویند بسیار سفر باید تا پخته شود خامی. آدم‌هایی که زیاد سفر می‌کنند، کوله باری از تجربه هستند. این افراد چون شیوه‌های مختلف زندگی کردن مردمان کشورهای دیگر را دیده‌اند، ذهن‌شان بازتر است و راحت‌تر می‌توانند خودشان را با شرایط مختلف وفق دهند.

۱۵. به کنسرت موسیقی بروید

به کنسرت موسیقی بروید

هر وقت پیش آمد، به کنسرت موسیقی بروید و حسابی حال کنید. کنسرت رفتن کاری نیست که نشود بعد از ۳۰ سالگی انجام‌اش داد، اما وقتی جوان‌تر هستید شور و انرژی بیشتری دارید و بهتر می‌توانید با جمعیت همراهی کنید. یک آدم ۴۰ یا ۵۰ ساله شور و هیجان دوران جوانی را پشت سر گذاشته است و نمی‌تواند آن طور که جوان‌تر‌ها با کنسرت حال می‌کنند از آن لذت ببرد.

۱۶. زبان خارجی یاد بگیرید

زبان خارجی یاد بگیرید

منظور از یادگیری زبان خارجی این نیست که به همه‌ی چند و چون آن مسلط شوید، بلکه همین قدر که با یک زبان خارجی آشنا شوید کافی است. البته، اگر توانستید یک زبان خارجی را آن قدر کامل یاد بگیرید که مسلط و روان صحبت کنید که خیلی هم عالی است. اگر چه برای یادگیری هیچ وقت دیر نیست، توصیه می‌شود یادگیری زبان‌ خارجی را در سنین جوانی آغاز کنید و به تعویق نیندازید.


حتما بخوانید: یادگیری زبان دوم در بزرگسالان با ۶ ایده واقعا کاربردی

۱۷. شب زنده‌ داری کنید

شب زنده داری کنید

البته که بعد از ۳۰ سالگی هم می‌شود شب زنده داری کرد، اما شاید شما از آن دسته افرادی باشید که وقتی سن‌تان بالاتر رفت، تمایل بیشتری به خواب و استراحت پیدا کنید. شب زنده داری به ویژه در دوران دانشجویی امکان پذیرتر است. این کار از سوی پزشکان توصیه نمی‌شود، اما بد نیست چند باری امتحان‌اش کنید و حداقل یک بار در عمرتان شاهد طلوع خورشید باشید.

۱۸. از ستاره‌های مغرور انتقاد کنید

از ستاره‌های مغرور انتقاد کنید

کم نیستند ستاره‌هایی که وقتی طعم شهرت را می‌چشند، چنان خودشیفته می‌شوند که به هیچ کس اجازه‌ی انتقاد نمی‌دهند. بد نیست در عالم جوانی به یکی از این ستاره‌های مغرور پیغام دهید و به جای چاپلوسی از انتقادات‌تان بنویسید. شاید چون جوان هستید و کم سن و سال به شما توجه کنند و اگر خیلی خوش شانس باشید، در پاسخ به شما چیزی بنویسند. فراموش نکنید که حتی در انتقاد کردن هم از رعایت ادب فروگذار نکنید.

۱۹. پیاده‌روی کنید

پیاده روی کنید

پیاده روی کنید، مثلاً در یک وعده ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر راه بروید. پیاده روی ورزش فوق العاده‌ای است که چنان چه اصولی انجام شود، کمک‌تان می کند مقدار زیادی کالری بسوزانید. وقتی حسابی پیاده روی کردید، دیگر می‌توانید حداقل یک هفته هر چه دل‌تان خواست میل کنید.اگر قبل از ۳۰ سالگی خودتان را به پیاده روی عادت دهید، با افزایش تندرستی خطر مرگ زودرس نیز را از خودتان دور کرده‌اید.

۲۰.حتما سریال ۲۴ را ببینید

سریال ۲۴ را حتماً ببینید

مگر می‌شود صحنه‌ای را که جک باور با شلیک گلوله یک فروند هلیکوپتر را سرنگون می‌کند از دست داد! به طور حتم تماشای این مجموعه‌ی تلویزیونی در سنین میانسالی و بالاتر از آن هم امکان پذیر است، اما چرا باید هیجان تماشای یکی از بهترین مجموعه‌های تلویزیونی قرن ۲۱ را به بعد از ۳۰ سالگی موکول کرد؟!

۲۱. قهوه مصرف کنید

قهوه مصرف کنید

هستند کسانی که روزانه سه تا شش فنجان قهوه میل می‌کنند. مصرف متعادل قهوه برای سلامت بدن مفید است. پیشنهاد می‌کنیم نوشیدن قهوه را از جوانی آغاز کنید تا از فواید معجزه آسای این دانه‌های قهوه‌ای بهره‌مند شوید. چون نوشیدن قهوه بی‌خوابی می‌آورد به طور ویژه به دانشجویانی که قصد دارند شب امتحان تا صبح درس بخوانند توصیه می‌شود.


حتما بخوانید: خواص چای ترش برای بدن چیست؟

۲۲. گم و گور شوید

گم و گور شوید

آدم‌ها گاهی وقت‌ها ناخواسته راه گم می‌کنند، اما منظور ما گم و گور شدن خود‌خواسته است. مثلا یک بار با جی‌پی‌اس خاموش رانندگی کنید. همین طور بروید و بروید تا ببنید از کجا سر در می‌آورید. معمولا در دوران جوانی وقت بیشتری برای این جور کارها خواهید داشت و چون جوان و کم تجربه هستید، عذرتان پذیرفته‌تر است.

۲۳. نجوم یاد بگیرید

نجوم یاد بگیرید

یاد گرفتن نجوم یک تجربه‌ی فوق العاده است. رصد آسمان شب و چشم دوختن به ستاره‌ها آرامشی دارد که کمک‌تان می‌کند چند لحظه‌ای از دغدغه‌هایی که آرامش‌تان را گرفته‌اند دور بمانید. این احساس آرامش زمانی بیشتر حس خواهد شد که دقیقاً بدانید در آسمان چه می‌گذرد. این امر زمانی میسر می‌شود که در کلاس‌های آموزشی نجوم شرکت کنید یا این که خودتان به صورت آماتوری درباره‌ی آن کتاب بخوانید.

۲۴. رؤیاپردازی کنید

رؤیاپردازی کنید

به احتمال زیاد بارها به عنوان یک جوان کم سن و سال شاهد بوده‌اید که بزرگ‌ترها از رؤیاپردازی منع‌تان می‌کنند و از شما انتظار دارند که از آرزوهای دور و دراز دست بردارید. اما بدانید که اگر برای هر آرزویی نهایت تلاش‌تان را به کار ببندید، آن آرزو هر مقدار هم که دست نیافتنی باشد احتمال دارد که محقق شود. ما آدم‌ها فقط یک بار فرصت زندگی کردن داریم، پس بیایید این فرصت را با سستی و تنبلی از دست ندهیم و برای آرزوهایی که می‌توانند به خودمان، اطرافیان‌مان و در نمای کلی تر به جامعه سود برسانند، تلاش کنیم.


حتما بخوانید: موانع خلاقیت و راهکارهای مقابله با آن چیست

۲۵. برنامه‌ریزی داشته باشید

برنامه ریزی داشته باشید

برنامه ریزی برای زندگی فردی از جمله مهارت‌هایی است که باید از دوران کودکی به آن توجه شود. توصیه می‌شود فهرست اموری را که باید انجام دهید روی کاغذهای یادداشت پشت چسب‌دار بنویسید و آن‌ها را به میز کارتان بچسبانید تا مدام جلوی چشم‌تان باشند. فهرستی را که تنظیم کرده‌اید نیز هر چند وقت یک بار به روز کنید تا از انجام هیچ کاری باز نمانید.

۲۶. از مصرف نوشیدنی‌های گازدار بپرهیزید

از مصرف نوشیدنی‌های گازدار بپرهیزید

سعی کنید هر چه زودتر مصرف نوشیدنی‌های گازدار را برای همیشه کنار بگذارید. شاید در روزهای اول برای‌تان خیلی سخت باشد که آب خالی میل کنید، اما مطمئن باشید که به مرور زمان عادت خواهید کرد. پیشنهاد می‌کنیم موادغذایی پر شکر را نیز از برنامه‌ی غذایی روزانه‌ی‌تان حذف کنید تا میانسالی و پیری سالم‌تری داشته باشید.

۲۷. به کلاس تئاتر بروید

به کلاس تئاتر بروید

اگر فرصت دارید، به کلاس تئاتر بروید و حداقل با اصول اولیه‌ی آن آشنا شوید. در این کلاس‌ها یاد می‌گیرید که به طور مثال چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنید یا این که چگونه بر ترس خود از صحبت مقابل جمع غلبه کنید. آموختن این قبیل درس‌های آموزنده در جوانی، کمک بزرگی به مدیریت روابط‌تان با دیگران خواهد کرد.

۲۸. مدیریت کنید

مدیریت کنید

خیلی آدم ها از این که در یک کار گروهی مدیر باشند خجالت می‌کشند یا بهتر بگوییم می‌ترسند. اما یادتان باشد اگر در مدرسه یا دانشگاه فرصتی پیش آمد که بتوانید رهبری یک کار گروهی را به عهده بگیرید، از این فرصت پیش آمده نهایت استفاده را ببرید و مهارت‌های مدیریتی‌تان را امتحان کنید. این کار کمک‌تان می‌کند که یاد بگیرید مستقل فکر کنید و مسئولیت پذیرتر باشید.


حتما بخوانید: ۱۵ شیوه میلیونرها برای مدیریت پول

۲۹. مستقل زندگی کنید

مستقل زندگی کنید

یکی از مزیت‌های زندگی با پدر و مادر این است که به شما فرصت می‌دهد مقدار زیادی پول پس انداز کنید. اما وقتی ۲۹ سال‌تان شد، دیگر وقت آن است که به دست و پا کردن یک زندگی مستقل فکر کنید. تجربه‌ی زندگی مستقل به شما یاد خواهد داد که مسئولیت پذیر باشید و بار زندگی را خودتان به دوش بکشید.

۳۰. خودتان آشپزی کنید

خودتان آشپزی کنید

به جای این که خودتان را به خوردن غذاهای حاضری عادت دهید، یاد بگیرید خودتان آشپزی کنید. با تمرین مداوم آشپزی و تهیه‌ی غذای روزانه‌ی خودتان نه تنها در مهارت آشپزی استاد می‌شوید، بلکه می‌توانید پس‌انداز کنید، چون تهیه‌ی غذا در منزل در بسیاری موارد ارزان‌تر تمام می‌شود. با این کار به تدریج یاد می‌گیرید که با مواد اولیه‌ی ساده یک وعده‌ی غذایی خوشمزه و بی نظیر تدارک ببینید.

برگرفته از: lifehack

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید

موفقیت چیزی جز رعایت یک سری اصول و تمرین مداوم آنها نیست

14000تومان 7000تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

163 دیدگاه
 1. میلاد می‌گوید

  با تشکر از نویسنده و مترجم عزیز بابت مطلب عالی
  تعدادی انتقاد بود که گفتم بهتره خواننده‌ها در نظر بگیرن یه سری هم مطلب اضافه و محکم کاری
  اول اینکه در دانشگاه قرار نیست فقط درس بخونن و از نظر اخلاقی خیلی پیشرفت میکنن البته خیلی هم بهش امیدوار نباشید و اگر در جست و جوی دانش هستید خودتون برید دنبالش
  دوم اینکه سریال دکتر هو خوبه در کل یه سرگرمیه خوبیه چیزای جالبی هم داره اما زیاده روی که کلا ۲۴ ساعت بشینید فصل به فصل تمومیش کنید تا ببینید اخرش چی میشه شما رو از کارو زندگی میندازه و مواظب باشید
  سوم اینکه ورزش واقعا به دردتون میخوره ولی اصولی انجامش بدین و به خودتون اسیب نزنید. اگر باشگاه میرید هزار جور مکمل ناکجاآبادی رو استفاده نکنید و به فکر سلامتی باشید تا بدن زیبا چون اولی نباشه دومی به دردتون نمیخوره
  چهارم اینکه بازی های کامپیوتری خوبن و سرگرمیه خیلی باحالین اما زیاده روی توی اون میتونه باعث بشه عقربه های ساعت هیجان‌زده بشن و شما از کاراتون بمونین و اگر هم معتادش بشین که دیگه کارتون در اومده خلاصه سعی کنید به خودتون بگین که قسمت های دیگه ی زندگیتون هم مهم هست و یه خوبی هم که داره میتونه ارومتون کنه و مشغله ها رو فراموش کنید ولی از کاراتون شونه خالی نکنید و زیاده روی هم نکنید توی چیزی
  پنجم اینکه تاریخ خوبه باعث میشه هرکی یه نظر چرت و پرت از تاریخ داره بهتون غالب نکنه و اینکه زیاد مطالعه کنید باعث میشه زندگیتون بهتر بشه.
  ششم اینکه گوشی هوشمند خیلی خوبه اگر بدونید تنها استفادش شبکه های اجتماعی نیست و میشه کارای دیگه ای هم باهاش کرد. همیشه سرتون داخلش نباشه و یه خورده هم برای سلامتیتون کارای دیگه انجام بدین، درست توی دست بگیریدش و گردنتون اسیب نبینه. و اینکه زیاده روی نشه چون اگر این شبکه های اجتماعی رو بیخیال بشین یه روز میتونین توی اون روز خیلی کارا انجام بدین یه چیزی هم وقت اضاف میارین.
  هفتم اینکه از تعمیر کامپیوترتون نترسید یه سری فایل های مهم رو بریزید روی فلش مموری یا سی دی بعد کارایی که میخواین انجام بدین رو انجام بدین البته مواظب باشین که تعمیرات سخت افزاری نیاز به تخصص داره و همه کارا رو نمیتونید شما انجام بدین اما خوندن یه چند تا کتاب سخت افزاری و عیبیابی میتونه خیلی بهتون کمک کنه و عوض کردن ویندوزتون هم کلی اموزش این روزا هست که میتونین استفاده کنین و اینکه نترسید و فوقش ببریدش براتون تعمیرش کنن که معمولا این روزا فقط یه بار ویندوز رو عوض میکنن
  هشتم اینکه تیراندازی خوبه، دفاع شخصی هم خوبه اگر بتونید یه وقت باز کنید و برید کلاس اما اینکه به هرکی دیدین گیر بدین و بزنیدش بیشتر براتون دردسره پس اگر رفتین برای محافظت از خودتون یه چیزی یاد گرفتین یادتون باشه یه مبارز واقعی هیچوقت دعوا رو شروع نمیکنه و به عواقبش هم فکر میکنه.
  نهم اینکه دوست صمیمی خوبه اما مواظب باشید که به دوستایی که فکر میکنید عالی هستن و ظاهر عالی ای دارن همینطوری اعتماد نکنید و یه سری چیزا رو در نظر بگیرید، حسادتشون رو برانگیخته نکنید و کلی کار دیگه. اگر میبینید دوست خوبی نیست تنها باشید اما اگر دوست خوبی دارین از دست ندینش هر از گاهی یه احوال پرسی میتونه این پیوند ها رو نگهداره و اینکه دوستای احمقتون رو هم زیاد روشون حساب نکنید چون دردسر هایی که درست میکنن خیلی زیاده و باهاشون توی کارایی که میگن حال میده شرکت نکنید چون ممکنه بعد ها ضررش رو ببینید و عواقب بیاد سراغتون پس قبل از هر کاری که توش هیجان هست و دوستان هم پیشنهادش کردن کلی فکر کنید و بدونید چیزی که برای اولین بار امتحانش میکنید دومین بارش هم میاد و خیلی مرد میخواد که بتونه ترکش کنه که ۱۰۰ امین بار نشه پس تعقل فراموش نشه.
  دهم اینکه قصه خوبه و اگر بخوام در مورد تجربه نوشتاری بگم میتونید کتاب های کوچکی بنویسید یا وبلاگ و اگر دانشی دارین اون رو به اشتراک بزارید و کلی هم فایده های دیگه داره که سرتون رو درد نمیارم.
  یازدهم اینکه اخبار مهم رو بخونید ولی همه زندگیتون رو درگیر ردگیری این اخبار نکنید خیلی وقت میگیره و به پشرفت شما هیچ کمکی نمیکنه.پس زیاد‌ه‌روی نکنید.
  دوازدهم اینکه فیلم هایی مثل راکی زیاده و یه جستجو کنید میتونید کلی فیلم پیدا کنید ولی اگر بتونید ازش درسی بگیرید و انگیزه بهتون بده و شما رو به سمت اینده‌ها هل بده. البته توی همه فیلما هم دنبال درس نباشید.
  سیزدهم اینکه وارد سیاست بشید ولی سیاستمدار نشید لطفا و تمام خوبیهاتون رو با بهانه‌های اینکه بقیه هم همینکارو میکنن یا اینکه خب مگه چیه و فلانی که اینقدر ادعای دین و دیانت داره هم اینکارو میکنه، خراب نکنید. بدونین چی میگذره بینشون و مثلشون نباشید و یه خورده انعطاف فکری داشته باشین و برای سیاست های دیگران و دعوای دیگران با عزیزانتون دعوا نکنید.
  چهاردهم اینکه سفر خوبه اگر یه چیزایی یاد بگیرید و خودتون رو فقط توی دردسر نندازین و پولتون رو برای حرف دیگران اتیش نزنید و برای چشم و هم چشمی هم نباشه و البته فکر تایلند و افتاب گرفتن هم نباشید برید یه تجربه جدید داشته باشید.
  پانزدهم اینکه کنسرت خوبه ولی میتونید توی همایش ها و نمایشگاه ها و استارت‌آپ های باحال هم شرکت کنید و هیجان خاص خودشو داره یا سخنرانی های انگیزشی برای افرادی که یه خورده سوخت لازم دارن برای ادامه راه.
  شانزدهم اینکه زبان انگلیسی رو خیلی خوب یاد بگیرید چون کارای باحالی میشه انجام داد و برای بعضی ها که دوس دارن کلاس بزارن یه آپشن خیلی خاصه و حال میده
  ۱۷ اینکه (خسته شدم از بس تایپ کردم خب) شب زنده داری هم خوبه ولی باعث میشه یه خورده برنامه هاتون به هم بریزه پیشنهاد من اینه که یه سری خوشی های شب رو بزارید کنار و شب زودتر بخوابید و صبح قبل از طلوع افتاب بیدار باشید و هم سکوت خاصی داره هم حالت روانی جالب تری و هم طلوع افتاب رو میتونید ببینید.
  ۱۸ اینکه انتقاد خوبه یه سری ها دوس دارن شما هم سعی کنید حرفای من رو انتقاد کنید و ادمایی که دنبال پیشرفت هستن انتقاد لازم دارن و فیدبک های زیادی میخوان شما هم کم لطفی نکنید اگر انتقادی داشتین از من پیشاپیش ممنونم و اینکه کلا انتقاد کنید شاید ادمایی که یه سری عیب دارن به حرفتون گوش کنن و تغییر کنن.
  ۱۹ اینکه این حرکت خیلی خوبه و اصلا حال میده مخوصا اگر یه همراه خوب داشته باشین اگر هم ندارین نگران نباشید تنهایی خودش کلی مزایا داره ولی سلامتی بهترین چیزی هست که دارین و تنها چیزی که اگر نداشته باشیدش وجود چیزای دیگه خیلی به چشم نمیاد.
  ۲۰ اینکه سریال ۲۴ رو هم تایید میکنم. انتقادی براش ندارم
  ۲۱ اینکه قهوه بخورین ولی نه زیادی چون معتادش میشین کلا زیاده روی نکیند توی چیزی مشکلی هم براتون پیش نمیاد. اگر طرف های ظهر و اوایل عصر استفاده کنید میتونه خوب باشه یا صبح ها.
  ۲۲ اینکه اینکه گم و گور بشین به فکر دردسر هاش باشید و همیشه هم به خوشی خودتون فکر نکنید و نگرانی هایی که دیگران متحمل میشن به خاطر خوشی شما رو هم در نظر بگیرید و این مطالبی که اینجا نوشته حتما نباید همرو انجام بدین اگر میدونین عاقبت خوبی نداره و بعدا ممکنه براتون دردسر سازبشه و عواقبش به حالش نمیارزه انجامش ندین .
  ۲۳ اینکه نجوم هم خوبه. حرف دیگه ای نیست
  ۲۴ اینکه خیال پرداری چیز فوق العاده ای هست ولی یه وقتایی به یه چیزایی فکر میکنید که وقتی بهش میرسید اونی که توی فکرتون هست رو بیشتر از واقعیتش دوس دارین که این بیشتر برای افرادی که توی ذهنتون هست پیش میاد و باعث میشه دیگه اون براتون دلچسب نباشه. توی این هم زیاده‌روی نکنید و یه سری چیزا رو توی فکرتون به تصویر بکشید تا بتونید اهدافتون رو بهتر ببینید اما به اونا زیادی دل نبندید و واقعیت ها رو هم در نظر داشته باشید و توی خیالتون زندگی نکنید. اما خیلی عالیه برای افراد خلاق حتما استفاده کنید از اون قسمت از مغزتون
  ۲۵ اینکه برنامه ریزی کنید و باز داخل این هم زیاده‌روی نکنید و برای لحظه لحظه برنامه نداشته باشید چون زندگی باحال نمیشه البته این نظر شخصیه ولی برنامه ریزی باعث میشه استرس ها کم بشه
  کارها سریع تر انجام بشه و خیلی چیزای دیگه . البته اگر بتونید اول اهدافتون رو پیدا کنید و بعد براش برنامه داشته باشین اون هم برنامه های هفتگی و روزانه و ماهانه و کلی خیلی به پیشرفتتون کمک میکنه.
  ۲۶ اینکه غذای سالم بخورین و نگین این بدنو سالم ببریم زیر خاک که چی. یه خورده به سلامتیتون بیشتر اهمیت بدین و هر کاری که میکنین نگات ایمنی رو در نظر بگیرید.
  ۲۷ اینکه این کار خیلی خوبیه که برید کلاس تئاتر ولی در اصل هدفتون این باشه که از رودروایستی بیاید بیرون و به قول ما برنامه نویس ها این یه باگ توی تصمیم گیری های خوبه. خجالت رو بزارید کنار، خوب حرف بزنید و بی‌حیایی رو با پررویی اشتباه نگیرید
  ۲۸ اینکه یه خورده از محدوده ارامش بیاین بیرون. نترسید یه کم استرس برای زندگی خوبه. مسئولیت کاراتون رو بپذیرید و هرچی میشه چشماتون به دهن بزرگتر ها نباشه که اونا به جاتون تصمیم بگیرن و خودتون برای زندگیتون تصمیم بگیرید چون سرنوشتی وجود نداره و همه چیزا همون انتخاب های خودمونه و این کار ها هم میتونه یه پایه خوب باشه برای مدیریت زندگی و مدیریت بحران ها و بالا بردن مهارت حل مساله
  ۲۹ اینکه اگر میخواین مستقل زندگی کنید نیاز به یه عقل خوب و فعال دارین و باید خیلی محتاط عمل کنید چون تمام زندگی بر دوش خودتونه و باید خیلی چیزا رو رعایت کنید و خیلی مواظب باشید.
  ۳۰ اینکه نگین اشپزی کار خانوماس خودتون هم یه بار امتحان کنید کار باحالیه و برای افراد مستقل خیلی به کار میاد. تازه توی زندگی حرکت های رمانتیک زیادی میشه باهاش زد.
  هرچی بالا گفتم نظر شخصی بود
  منتظر انتقاد ها هستم
  ممنون که خوندین.

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   عالی بود!!! واقعا از اینکه وقت گذاشتید و دیدگاه‌تون رو درمورد تک‌تک موارد این‌قدر مفصل باهامون در میون گذاشتید، خیلی خیلی سپاسگزارم. این همراهی صمیمانه‌تون با چطور برای ما بسیار ارزشمنده.
   شاد و تندرست باشید

 2. Nobody می‌گوید

  سلام من الان ۱۷سالمه میشه بپرسم چطوری خانوادتون و راضی کردین که مستقل زندگی کنید؟

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   مخاطب عزیز سلام،
   احساس می‌کنم تصور کردید که این مطلب چکیده‌ای از تجربه‌ی شخصی خودمه، اما نه، مطلبی که مطالعه فرمودید ترجمه‌ست.
   ضمنا توجه داشته باشید که مستقل زندگی کردن مستلزم یه سری پیش‌نیازه و باید با رفتار صحیح و تصمیمات‌ معقولانه نشون بدید که اگه روزی جدا از خانواده زندگی کنید، می‌تونید زندگی‌تون رو در مسیر درست پیش ببرید و از خطا دوری کنید.
   موفق باشید

 3. صبا می‌گوید

  خوب بود ولی همه از نظر مالی توانایی انجام بعضی از موارد ذکر شده رو ندارند مثل سفر خارج و کنسرت و مستقل زندگی کردند و چند مورد دیگر.متاسفانه در ایران جوانان تازه درسی سالگی از نظر مالی مستقل میشوند.
  اما خوب در کل مقاله ایی بود که باعث افزایش انگیزه میشه. تشکر

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   درود بر شما،
   درسته که بسیاری از ما بنا به دلایل متنوعی امکان انجام تک‌تک موارد ذکرشده رو نداریم، اما قطعا می‌تونیم موارد دیگه‌ای رو با توجه به امکانات و شرایط خاص خودمون جایگزین کنیم.
   ضمنا خیلی ممنون که با چطور همراه شدید و دیدگاه‌تون رو با ما به اشتراک گذاشتید.
   موفق باشید

 4. ساغرخانوم می‌گوید

  عالیییییییییییییییی بودن…. برنامه ریزی میکنم واسه انجام دادنشون…. ممنون بخاطر این مقاله ی ریبا و این همه انرژی مثبتتتتتتتتتتت….

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   سپاس متقابل از انرژی‌ مثبت شما 🙂