۷ نکته هوشمندانه برای کاهش وزن زنان بالای ۴۰ سال

0

کاهش وزن برای همه سخت است. اما کاهش وزن در زنان بالای ۴۰ سال ممکن است حتی مشکل‌تر هم باشد، چون باید به تغییرات هورمونی، تغییرات سبک زندگی و ملاحظات ورزشی مربوط به زنان در این سن نیز توجه شود. در این مقاله ما را همراهی کنید تا شما را با راهکارهای کارآمد برای کاهش وزن زنان بالای ۴۰ سال آشنا کنیم.

اگر بیش از ۴۰ سال دارید، هنوز هم می‌توانید وزن‌تان را کاهش دهید و به اندامی ایده‌آل برسید. ولی باید از پیش برنامه‌ریزی کنید، هوشمندانه‌تر ورزش کنید و رژیم غذایی مناسبی، سرشار از مواد مغذی مهم داشته باشید که بدن‌تان را جوان و قوی نگه می‌دارد. با رعایت راهنمایی‌ها و نکات مربوط به رژیم غذایی، برنامه‌ی غذایی و برنامه‌ی تناسب اندام زیر می‌توانید به اندام متناسبی که شایستگی آن را دارید برسید و تناسب اندام خود را حفظ کنید.

۱. به پزشک مراجعه کنید

مراجعه به پزشک پیش از رژیم غذایی و کاهش وزن در زنان بالای ۴۰ سال

در سنین بالای ۴۰ سال، کاهش وزن می‌تواند نقش مهمی در سلامتی کلی و توانایی شما برای رسیدن به سنین بالاتر و عمری طولانی ایفا کند. وقتی برای چک‌آپ سالیانه یا پیش از شروع رژیم غذایی به پزشک مراجعه می‌کنید، با پزشک خود مشورت کنید و از او بپرسید که آیا کاهش وزن موجب بهبود وضعیت سلامتی شما می‌شود. کاهش وزن احتمال ابتلا به بیماری‌ها را کاهش می‌دهد یا حتی موجب می‌شود که مصرف بعضی داروها را متوقف کنید. به‌دست آوردن این اطلاعات مهم باعث می‌شود که در زمان‌های دشوار و چالش‌برانگیز در طول مسیر تلاش برای کاهش وزن، انگیزه‌ی بیشتری پیدا کنید.

۲. از افزایش وزن در دوران یائسگی جلوگیری کنید

آیا تغییرات یائسگی روی وزن شما تأثیر گذاشته است؟ بسیاری از زنان پیش از یائسگی، درطول آن و گاهی حتی مدت‌ها پس از آن در کاهش وزن مشکل دارند. گاهی افزایش وزن در این دوره با تغییرات هورمونی شما مرتبط است. ولی گاهی علاوه‌بر تغییرات هورمونی، تغییر روال روزمره‌ی زندگی نیز بر وزن شما تأثیر می‌گذارد. برای نمونه، وقتی بچه‌ها خانه‌ی والدین را ترک می‌کنند و مستقل می‌شوند، زنان دیگر مانند گذشته فعال نیستند و فعالیت‌های فیزیکی غیرورزشی انجام نمی‌دهند. یعنی انجام فعالیت‌هایی مانند خرید خواروبار و موادغذایی، بلند کردن سبد لباس‌های کثیف و سایر کارهای خانه کاهش می‌یابد. بنابراین شما باید سبک زندگی‌تان را ارزیابی و بررسی کنید که آیا تغییر عادت‌های روزانه روی وزن‌تان اثر گذاشته یا بی‌‌تأثیر بوده است؟

۳. دوباره اعتمادبه‌نفس خود را به‌دست بیاورید

چه کسی گفته است که با افزایش سن، جاذبه‌ی جنسی کاهش می‌یابد؟ بسیاری از زنان می‌گویند که در دهه‌ی ۴۰، بیشترین تمایلات جنسی خود را دارند. بیشتر زنان در طول این دهه از زندگی، اعتمادبه‌نفس، موفقیت حرفه‌ای و حس جذابیت بیشتری را تجربه می‌کنند. پس چرا از این احساس به‌نفع خود استفاده نکنید؟ اگر در دهه‌ی ۴۰ زندگی تلاش می‌کنید که ظاهر بدن خود را تغییر دهید یا وزن‌تان را کم کنید، افزایش حس اعتمادبه‌نفس و جاذبه‌ی جنسی به شما کمک می‌کند که به اهداف‌تان برسید. شاید فکر کنید که پس از رژیم‌گرفتن و کاهش وزن، احساس بهتری درمورد خود پیدا خواهید کرد، ولی درواقع اگر پیش از کاهش وزن احساس بهتری نسبت‌به خود داشته باشید، توانایی بیشتری برای مدیریت تغییرات سبک زندگی لازم برای کاهش وزن خواهید داشت.

۴. اهدافی را برای کاهش وزن در سن بالای ۴۰ سالگی تعیین کنید

در دهه‌ی ۴۰ زندگی دیگر نمی‌توانید از رژیم‌های غذایی شدید و سخت برای کاهش وزن سریع استفاده کنید. خودتان این را می‌دانید و باید برای سلامتی، آسایش، کاهش وزن و حفظ وزن خود در بلندمدت برنامه‌ریزی کنید. برای این کار باید اهداف هوشمندانه‌ای داشته باشید. مربی‌های انگیزشی می‌توانند اهداف هوشمندانه‌ای را برای کمک به افزایش موفقیت افراد تعیین کنند. اگر می‌خواهید برنامه‌ی کاهش وزن‌تان به نتیجه برسد، باید هدف هوشمندانه‌ای داشته باشید. برای تعیین چنین هدفی فقط ۳۰ دقیقه زمان لازم است. این هدف به شما نقشه‌ی راهی برای تمام مسیر کاهش وزن‌تان می‌دهد.

۵. انرژی خود را افزایش دهید

افزایش انرژی با استفاده از راه های طبیعی برای افزایش تاثیر رژیم غذایی و تلاش برای کاهش وزن

گاهی عادت‌های خواب، غذاخوردن و فعالیت زیاد موجب داشتن خوابی نامناسب می‌شود. وقتی به‌خوبی استراحت نمی‌کنید، آب کردن چربی‌ها بسیار مشکل می‌شود. برای کاهش وزن در سنین بالای ۴۰ سال باید با روش‌های طبیعی و سالم انرژی خود را افزایش دهید. ابتدا با ایجاد تغییراتی کوچک، کیفیت خواب شبانه‌تان را افزایش دهید. سپس در طول روز از مصرف نوشیدنی‌های پرکالری که باعث افزایش وزن‌تان می‌شود پرهیز کنید و از روش‌هایی که برای رژیم‌غذایی‌تان ضرری ندارد، برای افزایش سطح انرژی‌تان استفاده کنید.

۶. برنامه‌ی ورزشی متعادلی داشته باشید

در دهه‌های ۲۰ و ۳۰ زندگی خود می‌توانستید با برنامه‌ی پیاده روی یا صرفا افزایش فعالیت‌های روزانه وزن کم کنید. ولی در دهه‌ی ۴۰ زندگی، برای کاهش وزن به برنامه‌ی هوشمندانه‌تری نیاز دارید. برای لاغر شدن، تقویت عضلات و افزایش سلامتی به ۳ نوع ورزش نیاز دارید. حتما در برنامه‌ی ورزشی هفتگی‌تان، ورزش‌های هوازی، ورزش‌های مناسب برای افزایش قدرت بدنی و تمرین‌های کششی را بگنجانید. هریک از انواع ورزش‌ها مزیت‌های کاهش وزن خاص خود را دارد.

۷. رژیم غذایی‌تان را تغییر بدهید

هیچ رژیم غذایی ثابتی که برای همه مناسب باشد، وجود ندارد. ولی به‌طور کلی رژیم غذایی دهه‌ی ۴۰ زندگی باید رژیمی باشد که با استفاده از آن بتوانید به اهداف کاهش وزن‌تان برسید و سپس هر زمان که لازم بود آن را تغییر بدهید و تا آخر عمر از آن استفاده کنید. شیوه‌ی فعلی غذا خوردن خود را ارزیابی کنید، در مورد رژیم غذایی گذشته‌تان فکر کنید و رژیمی را انتخاب کنید که متناسب با نیازهایتان باشد. می‌توانید از رژیم‌های غذایی آماده استفاده کنید یا برنامه‌ی غذایی خودتان را در خانه تنظیم کنید.


در ادامه بخوانید: ۱۲ اشتباه در ورزش کردن که باعث می‌شود به نتیجه دلخواه‌تان نرسید
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع verywellfit
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.