سواحل تایلند؛ ۲۵ ساحل شگفت‌انگیز در سرزمین هزار معبد

1

سواحل تایلند به‌قدری اعجاب‌انگیزند که حتی در دورترین نقاط دنیا نیز شهرت‌شان در میان گردشگران زبانزد است. این کشور بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر خط ساحلی و ۸۰۰۰ جزیره دارد که با شن‌های سفید و آب‌های زلال فیروزه‌ای رنگ‌شان منظره‌ی معرکه‌ای را پیش چشم گردشگران رونمایی می‌کنند. برای عاشقان تفریحات ساحلی، تایلند یکی از بهترین مقصدهاست. با ما همراه باشید تا با ۲۵ ساحل برتر تایلند آشنا شوید.

۱. ساحل رِیلِی (Railay Beach)

سواحل تایلند - ساحل رِیلِی

ساحل رِیلِی واقع در استان کرابی (Krabi) در احاطه‌ی دریای آندامان قرار دارد و فقط با قایق قابل دسترسی است. صخره‌های آهکی‌ اطراف ساحل به‌گونه‌ای این محل را محاصره کرده‌اند که گویی از مابقی دنیا کاملا جداست. ساحل رِیلِی فضای بسیار آرامش‌بخشی دارد و چون مسیرش با ماشین قابل دسترسی نیست، معمولا گردشگران زیادی به‌ خود نمی‌بیند. اگر قصد سفر به اینجا را دارید، باید سوار قایق‌های دُم‌دراز معروف تایلند شوید و وقتی به ساحل رسیدید، می‌توانید تمام روز را از تماشای منظره‌ی بی‌نظیرش لذت ببرید.

۲. ساحل تون سای (Ton Sai Beach)

سواحل تایلند - ساحل تون سای

ساحل شنی تون سای نیز در استان کرابی قرار دارد و بیشتر مناسب گردشگرانی است که بودجه‌ی محدودی برای سفر دارند. در اطراف ساحل می‌توانید به اقامتگاه‌های نسبتا ارزان‌ دسترسی داشته باشید. اگر هم اهل صخره‌نوردی هستید، ساحل تون سای گزینه‌ی مناسبی برای این کار است.

دو راه برای دسترسی به این ساحل وجود دارد: یکی اینکه می‌توانید با همان قایق‌های دُم‌دراز کرایه‌ای خودتان را به اینجا برسانید و اگر از ساحل رِیلِی سوار شوید، فقط ۵ دقیقه راه خواهد بود؛ مسیر دوم از داخل جنگل‌های بارانی می‌گذرد و پای پیاده و تجربه‌ی راه‌نوردی می‌طلبد و آن‌ هم اگر از آئو نانگ (Ao Nang) که یکی از شهرهای استان کرابی است حرکت کنید، یک ساعت‌ و نیم طول خواهد کشید.

ازآنجایی‌که مسیر دسترسی به این ساحل همیشه آسان نیست، گردشگران کمتری به اینجا می‌آیند. بنابراین اگر خودتان را به ساحل تون سای برسانید، قطعا می‌توانید اوقات آرامی را به‌دور از جمعیت و شلوغی تجربه کنید.

۳. ساحل فرا نانگ (Phra Nang Beach)

سواحل تایلند - ساحل فرا نانگ

ساحل فرا نانگ واقع در استان کرابی به‌تازگی در فهرست ۱۰ ساحل برتر جهان قرار گرفت.

راه دسترسی به این ساحل نیز با همان قایق‌های دُم‌دراز کرایه‌ای است که اگر از ساحل آئو نانگ سوار شوید، حدود ۲۰ دقیقه راه خواهد بود و به مسافتش می‌ارزد.

امتداد ساحل با شن‌های سفید پوشیده شده است و در انتهای دو طرف ساحل نیز صخره‌هایی عظیم قرار دارند. اینجا علی‌رغم شهرتش چون مسیر جاده‌ای ندارد، منطقه‌ی پرگردشگری نیست.

در اینجا کلا مسیر تردد جاده‌ای وجود ندارد، اما چند غرفه‌ی فروش خوراکی و نوشیدنی به‌صورت پراکنده در ساحل مستقرند تا از گشنگی و تشنگی هلاک نشوید!

۴. ساحل مای کائو (Mai Khao Beach)

سواحل تایلند - ساحل مای کائو

ساحل مای کائو واقع در استان پوکِت (Phuket) حدود ۱۱ کیلومتر طول دارد و بخشی از پارک ملی سیرینات (Sirinat National Park) است.

حاشیه‌ی این ساحل هنوز خیلی دستخوش پروژه‌های توسعه‌ای نشده است و به‌جز فقط چند هتل چیز خاص دیگری وجود ندارد.

به این معنی که اگر در امتداد ساحل قدم بزنید، برخی نقاط کاملا خلوت و خالی از آدمیزاد است! نام این ساحل به‌معنای «جنگل سفید» است و علتش هم درشتی شن‌‌های آنجاست. خلاصه اینکه اگر قصد گریز از سروصداهای شهری را دارید، ساحل بکر مای کائو گزینه‌ی مناسبی است.

۵. ساحل کارون (Karon Beach)

سواحل تایلند - ساحل کارون

ساحل کارون سومین ساحل بلند پوکت و دومین ساحل محبوب جزیره در میان گردشگران است.

این ساحل در امتداد کرانه‌ی غربی جزیره قرار دارد و به‌خاطر شن‌های طلایی و آب‌های زلالش حسابی به‌دل می‌نشیند. در این ساحل فضای بسیار وسیعی وجود دارد و هرگز در آنجا شاهد شلوغی نخواهید بود.

در قسمت‌هایی از ساحل امکان غواصی در سطح کم‌عمق آب نیز وجود دارد. از دیگر جاذبه‌های تفریحی اطراف ساحل می‌توان به کارون سِنتِر اشاره کرد که شامل رستوران‌ها، کافه‌های متعدد و همچنین یک معبد بودایی زیباست.

۶. ساحل کاتا (Kata Beach)

سواحل تایلند - ساحل کاتا

ساحل کاتا فقط چند دقیقه از ساحل کارون فاصله دارد و به‌خاطر شن‌های سفید و آب‌های زلالش معروف است. در امتداد نوک ساحل درختان نخل صف کشیده‌اند و سایه‌ی کافی برای نشستن و استراحت وجود دارد. چند رستوران عالی هم در حاشیه‌ی ساحل به گردشگران خدمات‌رسانی می‌کنند.

۷. ساحل کانتیانگ (Kantiang Beach)

ساحل کانتیانگ - سواحل تایلند

ساحل کانتیانگ در جزیره‌ی کوه لانتا (Koh Lanta) در استان کرابی واقع است.

در این جزیره سواحل مختلفی وجود دارد که زیباترین‌شان همین کانتیانگ است. این ساحل دنج با مشخصه‌ی شن‌های نرم طلایی و آب‌های فیروزه‌ای در داخل پارک ملی جزیره قرار دارد و معمولا هم‌زمان گردشگران زیادی در آنجا نیستند.

راه دسترسی به ساحل کانتیانگ فقط با پای پیاده و از داخل پارک است، چون هیچ جاده‌ای به‌طور مستقیم به این ساحل راه ندارد.

درست در کنار ساحل یک صخره‌ی کوچک به‌چشم می‌خورد که در بالای آن یک فانوس دریاییِ بی‌استفاده وجود دارد. اگر خودتان را بااحتیاط به‌ بالای صخره برسانید، می‌توانید منظره‌ی پارک و ساحل زیر پای‌تان را با دید ۳۶۰ درجه ببینید.

تعداد کمی میمون هم در داخل پارک زندگی می‌کنند، اما به‌ندرت پیش می‌آید که این میمون‌ها به ساحل بیایند.

۸. ساحل لانگ (Long Beach)

سواحل تایلند - ساحل لانگ

محلی‌ها ساحل شنی لانگ را واقع در جزیره‌ی کوه لانتا به‌نام فرا آئه (Phra Ae) می‌شناسند.

این ساحل در شمال جزیره قرار دارد و یکی از توسعه‌یافته‌ترین سواحل منطقه برای اقامت گردشگران است.

اقامتگاه‌های کلبه‌ای متعددی در پشت نوار ساحلی مستقرند که فقط چند دقیقه‌ی کوتاه با دریا فاصله دارند. تعداد رستوران‌ها نیز کم نیست و بیشترشان گوشت و ماهی کبابی می‌فروشند.

آب‌های زلال این ساحل برای شنا مناسب‌اند و گاهی غروب‌ها نمایش‌ آتش‌بازی نیز در ساحل برپا می‌شود. این ساحل علی‌رغم محبوبیت فراوان هرگز پرازدحام نیست و همیشه می‌توانید جایی برای استراحت و آفتاب‌گرفتن پیدا کنید.

۹. خلیج مایا (Maya Bay)

سواحل تایلند - خلیج مایا

از زمانی که فیلم هالیوودی «ساحل» (The Beach) در سال ۱۹۹۹ در خلیج مایا ساخته شد، اینجا رنگ آرامش به‌ خود ندیده است!

از جاذبه‌های گردشگری خلیج مایا که در جزیره‌ی کوه فی فی (Koh Phi Phi) قرار دارد، می‌توان به شن‌های نرم ابریشمی، مرجان‌های زیر آب، دریای زلال کریستالی و ماهی‌های عجیب‌وغریب اشاره کرد.

این ساحل از سه طرف با صخره‌های آهکی احاطه شده است و خلاصه اینکه کلمه‌ی بهشت برای توصیفش کافی نیست. بهترین زمان سفر به خلیج مایا را بین ماه‌های نوامبر تا آوریل می‌دانند، زیرا در سایر اوقات سال ممکن است که این منطقه تحت‌تأثیر جبهه‌های آب‌وهوایی پیش‌بینی‌نشده قرار بگیرد.

خلیج مایا هر روز پذیرای هزاران گردشگر است و علی‌رغم زیبایی‌های فراوانش دیگر به‌اندازه‌ی گذشته بکر و دنج نیست.

۱۰. ساحل چاوِنگ (Chaweng Beach)

سواحل تایلند - ساحل چاوِنگ

چاوِنگ بزرگ‌ترین شهر تفریحی و محبوب‌ترین ساحل جزیره‌ی کوه ساموئی (Koh Samui) است.

تعداد زیادی رستوران و کافه در این شهر مستقرند و چون رقابت سر قیمت و دزدیدن مشتری خیلی تنگاتنگ است، قیمت‌ها نسبتا ارزان‌ترند. اما اگر به‌دنبال جای خلوت‌تری در چاوِنگ می‌گردید، می‌توانید در کافه‌های ساحلی که فضای آرام‌تری دارند وقت بگذرانید و از شنیدن صدای امواج و نوازش نسیم دریا لذت ببرید.

۱۱. ساحل مائه نام (Mae Nam ‌‌Beach)

ساحل مائه نام - سواحل تایلند

ساحل ساکت مائه نام به‌اندازه‌ی بخش‌های دیگر جزیره‌ی کوه ساموئی پیشرفت نکرده است.

این ساحل حدود هفت کیلومتر طول دارد و ابتدای آن با تعداد زیادی درخت نخل پوشیده شده است که مرز بین ماسه‌ها و شروع خشکی را مشخص می‌کنند.

این ساحل بیشتر مورد استقبال کوله‌گَردان (کسانی که فقط با یک کوله‌پشتی به دل طبیعت می‌زنند) و کسانی است که بودجه‌ی محدودی برای سفر درنظر گرفته‌اند.

همچنین چون در اینجا تعداد رستوران‌ها و دست‌فروش‌ها به‌نسبت سایر سواحل منطقه کمتر است، حال‌وهوای بکرتری دارد. البته چند غذاخوری و کافه در اطراف وجود دارد که تا ساعت ۱۱ شب باز هستند تا به گردشگرانی که از شلوغی شهر بیرون‌ زده‌اند خدمات‌رسانی کنند.

۱۲. ساحل چوئِنگ مون (Choeng Mon Beach)

ساحل چوئِنگ مون - سواحل تایلند

ساحل چوئِنگ مون واقع در جزیره‌ی کوه ساموئی متشکل از خلیج‌هایی است که همگی‌شان پوشش شنی سفید دارند.

این ساحل حدود ۱۵ دقیقه از چاوِنگ و فقط ۵ دقیقه از مجسمه‌ی بزرگ بودا فاصله دارد. سواحل این منطقه تقریبا خلوت‌ و ساکت‌اند و سانگ تائوها یا همان تاکسی‌وانتی‌های تایلندی زیاد به اینجا رفت‌وآمد ندارند.

ازجمله تفریحاتی که می‌توانید در ساحل چوئِنگ داشته باشید عبارت‌اند از ورزش‌های آبی، کایاک‌سواری، شنا، غواصی کم‌عمق و غواصی اِسکوبا.

۱۳. ساحل تونگ‌تاکیان (Thongtakian Beach)

سواحل تایلند - ساحل تونگ‌تاکیان

ساحل تونگ‌تاکیان را به‌اسم ساحل نقره‌ای هم می‌شناسند. این ساحل کوچک یکی از شگفت‌انگیزترین و بکرترین سواحل کوه ساموئی است که به‌خاطر شن‌های سفید و آب‌های زلالش قطعا در همان لحظه‌ی اول ورود، به دل‌تان خواهد نشست.

اطراف ساحل را چند تپه و صخره‌ی خوش‌منظره احاطه کرده‌اند و تعدادی درخت نارگیل هم به‌صورت پراکنده به‌چشم می‌خورد.

چند استراحتگاه و رستوران و کافه نیز در همان حوالی آماده‌ی پذیرایی از گردشگران است. طبیعت بکر اینجا به‌قدری جذابیت دارد که هیچ گردشگری نباید جزیره را بدون بازدید از تونگ‌تاکیان ترک کند.

۱۴. ساحل هاد رین (Haad Rin Beach)

سواحل تایلند - ساحل هاد رین

ساحل هاد رین واقع در جزیره‌ی کوه فانگان (Koh Phangan) محل برپایی جشن‌های افسانه‌ای قرص کامل ماه است.

اگر در گذشته گردشگران به‌قصد آفتاب‌گرفتن به اینجا می‌آمدند، اکنون هزاران گردشگری که هر ماه از هاد رین بازدید می‌کنند، قصدشان چیزی جز شرکت در جشن‌های معروف این ساحل نیست.

از وقتی جشن‌های قرص کامل ماه در میان گردشگران محبوب شدند، جشن‌های دیگری نیز در سایر وضعیت‌های ماه، مانند زمانی که ماه در وضعیت نیمه یا یک‌چهارم قرار دارد، برگزار می‌شوند.

به‌عبارتی ساحل هاد رین پایتخت جشن‌ و پایکوبی جزیره است. این جشن‌ها گاهی چندین روز ادامه دارند و شامل نمایش‌هایی مانند رقص آتش هستند.

۱۵. ساحل هاد یائو (Had Yao Beach)

سواحل تایلند - ساحل هاد یائو

ساحل هاد یائو نیز در جزیره‌ی کوه فانگان واقع است و به‌عنوان یک ساحل تمام‌عیار شناخته می‌شود.

شن‌های سفید ساحل با شیب ملایمی به آب‌های گرم و زلال دریا ختم می‌شوند و در کنار منظره‌ی درختان نخل جلوه‌ی ویژه‌ای دارند.

یک صخره‌ی مرجانی در فاصله‌ی ۴۰۰ متری از ساحل وجود دارد و اگر اهل غواصی سطحی و کم‌عمق باشید، می‌توانید از مشاهده‌ی زندگی زیر آب نیز فیض ببرید. چندین مدرسه‌ی غواصی اِسکوبا در جزیره مستقر است که شاگردان‌شان را برای غواصی به این محل می‌آورند.

۱۶. ساحل باتِل (Bottle Beach)

سواحل تایلند - ساحل باتِل

ساحل دنج باتِل یکی دیگر از سواحل جزیره‌ی کوه فانگان است که در خلیج کوچکی مختص همین ساحل قرار دارد.

فقط چهار مجموعه اقامتگاه کلبه‌ای در این ساحل مستقرند و از تعداد کم اقامتگاه‌ها می‌توان تصور کرد که اینجا چقدر ساکت و خلوت است. چند رستوران نیز در حاشیه‌ی ساحل مشغول به‌کارند و ماهیِ تازه‌ی صیدشده و غذاهای تایلندی می‌فروشند و قیمت‌ مقرون‌به‌صرفه‌ای هم دارند.

برای رسیدن به این ساحل باید از خلیج چالوکلوم (Chaloklum Bay) قایق دُم‌دراز سوار شوید یا با پای پیاده از داخل جنگل خودتان را به اینجا برسانید.

۱۷. ساحل هاد سالاد (Haad Salad Beach)

سواحل تایلند - ساحل هاد سالاد

این ساحل نیز در جزیره‌ی کوه فانگان واقع است. هاد سالاد «ساحل دزد دریایی» معنی می‌دهد، زیرا این محل در گذشته‌های دور مخفیگاه مناسبی برای دزدان دریایی بود، اما این روزها مقصد گردشگرانی است که اینجا را به‌خاطر شن‌های سفید و آب‌های زلالش انتخاب می‌کنند.

طول ساحل هاد سالاد به حدود ۶۰۰ متر می‌رسد و ازآنجایی‌که مرجانی هم هست، بهترین زمان شنا هنگام بالاآمدن آب دریاست.

۱۸. ساحل تانگ نای پان نوی (Thong Nai Pan Noi Beach)

ساحل تانگ نای پان نوی - سواحل تایلند

سواحل تانگ نای پان نوی و تینگ نای پان نای (Thing Nai Pan Yai) در مجاورت یگدیگر خلیجی دوتایی تشکیل داده‌اند. البته ساحل تانگ نای پان نوی شلوغ‌تر است و چون این سمت جزیره مرجانی نیست، محل مناسبی برای شناست. در اطراف ساحل علاوه‌بر کافه‌های متعدد مغازه‌های تاتو نیز مستقرند که بعضی‌هاشان به‌روش سنتی با چوب بامبو تاتو می‌کنند.

۱۹. ساحل هات سای کیو (Hat Sai Kaew Beach)

سواحل تایلند - ساحل هات سای کیو

ساحل هات سای کیو طولانی‌ترین و محبوب‌ترین ساحل جزیره‌ی کوه سامِت (Koh Samet) است.

این ساحل را به‌اسم «ساحل الماس» هم می‌شناسند و با اینکه طولانی‌ترین ساحل جزیره است، فقط ۷۸۰ متر طول دارد و به‌همین خاطر اینجا همه‌چیز تقریبا چسبیده به‌هم قرار دارد.

شن‌های ساحل هات سای کیو به سفیدی برف و آب‌هایش آبی‌سبز است. ازجمله تفریحاتی که در این ساحل می‌توانید داشته باشید عبارت‌اند از بادموج‌سواری، جت‌اسکی، غواصی کم‌عمق و نیز لذت تجربه‌ی قایق‌های موزی.

در حاشیه‌ی ساحل تعداد زیادی رستوران و کافه‌ نیز مستقرند و با انواع غذاهای تایلندی و نوشیدنی از گردشگران پذیرایی می‌کنند.

۲۰. ساحل آئو پرائو (Ao Prao Beach)

سواحل تایلند - ساحل آئو پرائو

ساحل آئو پرائو نیز در جزیره‌ی کوه سامِت واقع است و چون فقط ۲۰۰ متر طول دارد، خیلی زود از این سر ساحل به آن سر ساحل خواهید رسید.

اینجا بیشتر به‌خاطر منظره‌ی غروب‌ آفتابش معروف است. می‌گویند که اگر در هوای صاف به‌تماشای غروب آفتاب در این ساحل بنشینید، چنان منظره‌ی توصیف‌ناپذیری مقابل چشمان‌تان ظاهر خواهد شد که محال است هرگز فراموشش کنید.

در همان حین که آفتاب غروب می‌کند، می‌توانید به صدای آهنگ‌های کافه‌های ساحلی گوش بسپارید و ظهور ستارگان در پهنه‌ی آسمان شب را نظاره کنید.

۲۱. ساحل وایت سَند (White Sand Beach)

سواحل تایلند - ساحل وایت سَند

ساحل وایت سَند واقع در جزیره‌ی کوه چانگ (Koh Chang) با آن شن‌های طلایی و آب‌های زلالش و نیز وسعت زیادی که دارد، محل مناسبی برای ورزش‌های آبی و همچنین آفتاب‌گرفتن است.

چون این ساحل در داخل پارک ملی جزیره قرار دارد، در اینجا خیلی از دوره‌گردانی که وسایل‌شان را با قیمت بالا به گردشگران قالب می‌کنند خبری نیست. با‌این‌حال باز ممکن است با محلی‌هایی برخورد کنید که چیزی می‌فروشند، اما تعدادشان خیلی کم است و اگر هم قصد خرید از آنها را دارید، حتما چانه بزنید، چون قیمتی که می‌گویند واقعی نیست.

۲۲. ساحل چا‌ آم (Cha-Am Beach)

سواحل تایلند - ساحل چا‌ـ‌آم

ساحل چا‌-آم در کرانه‌ی خلیج تایلند در جزیره‌ی پِچبوری (Petchburi) واقع است.

در این ساحل طویل می‌تواند خودتان را با انواع تفریحات ساحلی مانند اسب‌سواری، اسکی روی آب، قایق‌سواری، بادموج‌سواری و چتربازی بر فراز دریا سرگرم کنید. ازآنجایی‌که ساحل چا‌ـ‌آم دارای وسعت کافی است، همچنین می‌توانید به‌راحتی جای خالی پیدا کنید و آفتاب بگیرید یا کتاب بخوانید.

کسانی هم که دنبال سایه می‌گردند، می‌توانند زیر درختان ساحل استراحت کنند.

۲۳. ساحل هوآ هین (Hua Hin Beach)

ساحل هوآ هین واقع در منطقه‌ی تفریحی هوآ هین در خلیج تایلند مکان مناسبی برای گردش‌های خانوادگی است.

در این ساحل برخلاف بسیاری از سواحل دیگر جای پارک خودرو به‌فراوانی وجود دارد و مسیر دسترسی به ساحل نیز سرراست است. عمق آب در جلوی ساحل زیاد نیست و یکی از مطمئن‌ترین سواحل تایلند برای شناست، اما در نزدیکی ورودی اصلی حالت صخره‌ای دارد و در قسمت‌هایی نیز صدف‌های دریایی تیز پیدا می‌شوند.

ازآنجایی‌که ساحل هوآ هین گردشگران زیادی دارد، تعداد دوره‌گردانی که غذا و نوشیدنی می‌فروشند کم نیست. در پشت نوار ساحلی نیز رستوران‌ها و کافه‌های متعددی وجود دارند.

۲۴. (Hat Suan Son Beach)

ساحل هات سوآن سون - سواحل تایلند

هزاران درخت نخل در پشت نوار ساحلی هات سوآن سون صف کشیده‌اند و چون سایه‌ی زیادی وجود دارد، این ساحل مکان مناسبی برای پیک‌نیک‌های خانوادگی است.

علاوه‌بر سایه‌ی کافی، شن‌های سفید و آب‌های زلال هات سوآن سون نیز به آرامش این ساحل اضافه کرده‌اند. کسانی که در بانکوک زندگی می‌کنند، معمولا برای گردش‌های آخر هفته به اینجا می‌آیند.

۲۵. ساحل سایری (Sairee Beach)

سواحل تایلند - ساحل سایری

ساحل سایری واقع در جزیره‌ی کوه تائو (Koh Tao) طولانی‌ترین و پرگردشگرترین ساحل این جزیره است.

این محل با قوس ملایمی در کرانه‌ی غربی جزیره قرار دارد و چون در اینجا خبری از قایق‌های موتوری نیست، می‌توانید سکوت دل‌پذیری را تجربه کنید.

فقط گاه‌به‌گاه قایق‌های دُم‌دراز ماهیگیران یا گردشگران را در ساحل پیاده می‌کنند. اطراف ساحل را نیز تپه‌های سرسبز و درختان نارگیل فرا گرفته‌اند.


در ادامه بخوانید: جاهای دیدنی جزیره بالی که به جزیره خدایان معروف است

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع thecrazytourist
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
  1. سجاد می‌گوید

    بسیار عالی بود و از همه چیز قشنگتر متن زیبا و پر احساس و تشکر از خواننده بود که باعث دلگرمی خواننده میشه
    همیشه موفق و پرکار و سلامت باشید