۱۰ عادت روزانه‌ افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند

13

آیا وقتی تنها در موقعیت‌های اجتماعی قرار می‌گیرید، مرتب تلفن همراه‌ خود را چک می‌کنید؟ وقتی با کسی اختلاف‌نظر پیدا می‌کنید، برای راضی کردن او کوتاه می‌آیید؟ بدون آرایش نمی‌توانید از خانه بیرون بروید؟ اگر کسی انتقاد سازنده‌ای از شما بکند، بیش از حد دل‌خور می‌شوید؟ نمی‌دانید با تعریف و تمجید دیگران از خودتان، چگونه برخورد کنید؟ اگر پاسخ شما به این سؤالات مثبت است، در گام نخست، به کمک این مقاله با ۱۰ عادت روزانه‌ی افرادی که برعکس شما، اعتماد به‌ نفس بالایی دارند، آشنا شوید.

۱۰ عادت روزانه افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند

من در این مقاله نمی‌خواهم چیزی را به کسی تفهیم کنم. خودتان می‌دانید اگر با ژست بهتری راه بروید، به‌زور یک لبخند قلابی بزنید یا مدل جدیدی به موهای‌تان بدهید، می‌توانید مغزتان را گول بزنید و اعتمادبه‌نفس‌تان را بالا ببرید. شاید برای ۲۰ دقیقه هم که شده، فکر کنید ریچارد برَنسون (کارآفرین و سرمایه‌گذار بریتانیایی و رئیس و بنیان‌گذار گروه شرکت‌های ویرجین) بعدی هستید. بلکه می‌خواهم به شما بگویم راه‌های اثبات‌ شده‌ای وجود دارند که می‌توانید برای بالا بردن اعتمادبه‌نفس‌تان از آنها استفاده کنید و تغییرات واقعی و بلندمدتی را در زندگی‌تان ایجاد کنید. حالا به سراغ ۱۰ عادت افرادی برویم که اعتمادبه‌نفس بالایی دارند:


حتما بخوانید: اعتماد به نفس چیست و از کجا می‌آید؟

۱. آنها مراقبه می‌کنند

تمرکز و اعتماد به نفس

احساس عدم امنیت به شکل‌های مختلفی در ما بروز می‌کند. مثلا این احساس، زمانی در وجود ما رخنه می‌کند که مدام نگران آینده باشیم، درنتیجه بدن ما مثل همیشه روبه‌راه نیست و تمرکز نداریم. احساس ناامنی وقتی به ذهن ما رسوخ می‌کند که در زمان حال زندگی نمی‌کنیم.

کنترلِ ذهنی آشفته و ناآرام، گام بزرگی به سوی اعتمادبه‌نفس واقعی است. پیشنهاد می‌کنم برنامه‌ی Headspace را برای تمرین مراقبه، امتحان کنید که شعار آن این است: «۱۰ دقیقه مراقبه می‌تواند کل روز شما را تغییر دهد».


حتما بخوانید: آموزش مدیتیشن برای تازه‌کارها با ۲۰ نکته عملی

۲. آنها معمولی و در چارچوب‌ها فکر می‌کنند

تفکر منطقی

شاید یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد تصمیم می‌گیرند کارآفرین شوند، این است که آزادیِ تصمیم‌گیری دارند، اما مواجهه با گزینه‌های متنوع می‌تواند به بحران تصمیم‌گیری منجر شود و زمینه‌ساز شکست گردد.

«تفکر خلاقانه» از آن دسته از باورهای غالب در جامعه است که در ذهن افراد از اهمیت بیشتری نسبت تفکر در چارچوب‌های موجود برخوردار است، اما در تفکری که درون چارچوب‌های موجود به دنبال جواب است، یک لذت رهایی‌بخش وجود دارد: انجام کاری که نتیجه‌اش را می‌دانید، تمرکز و ایجاد تغییرات قابل‌توجه و البته قابل پیش‌بینی، به شما اختیار و قدرت می‌دهد.

برای تهیه مجموعه صوتی اعتماد به نفس کلیک کنید

۳. آنها هر روز نکته‌ی جدیدی می‌آموزند

گوش دادن به کتابی صوتی، به‌طور متوسط ۱۰ ساعت زمان می‌برد. اگر هر روز ۶۰ دقیقه در رفت‌و‌آمد باشید، می‌توانید ظرفِ یک‌سال، تقریبا به ۲۴ کتاب گوش دهید.

این عادت، زندگی‌تان را عوض می‌کند. هر چه آگاهی‌تان بیشتر باشد، اعتمادبه‌نفس‌تان هم بیشتر می‌شود.

۴. آنها دانش خود را به اشتراک می‌گذارند

اگر در زمینه‌ای متخصص هستید، دانش خود را با دیگران به اشتراک بگذارید تا به‌عنوان یک انسان، احساس رضایت بیشتری کنید. احساس رضایت به اعتمادبه‌نفس شما می‌افزاید.

اگر سخنرانی عمومی برای شما دشوار است، در شبکه‌های اجتماعی نظیر لینکدین (LinkedIn) یا مدیوم (Medium) دانسته‌های‌تان را به اشتراک بگذارید یا در سایت‌هایی نظیر Teachable.com عضو شوید که فرصت آموزش آنلاین را برای شما فراهم می‌کنند.

۵. آنها کنترل کارشان را به عهده می‌گیرند

بهترین روشی که من برای انجام این کار سراغ دارم، ساخت وبلاگی شخصی است. پیشنهاد می‌کنم آدرس وب‌سایت به این شکل ساخته شود: «com.نام خانوادگی.نام»

این ایده‌ ساده‌ است. اگر شما کنترل برند شخصی‌تان را به عهده بگیرید و محتوایی ایجاد کنید که الهام‌بخش شما باشد، اعتمادبه‌نفس‌تان بیشتر می‌شود.

۶. آنها ورزش می‌کنند

نقش ورزش در اعتماد به نفس

می‌توانید به‌جای خریدن لباس‌های گران‌قیمت، ورزش کنید تا هر لباسی به تن‌ شما قشنگ بنشیند. به‌جای اینکه تلاش کنید موقع راه رفتن، ژست بگیرید و شانه‌های‌تان را عقب بکشید، با ورزش کردن، بدن‌تان را به‌طور طبیعی خوش‌فُرم کنید. مقاومت ماهیچه‌های میانی بدن، طرز ایستادن و راه رفتن شما را تقویت خواهد کرد.

به‌جای خرید محصولات مراقبت از پوست، ورزش کنید و به‌طور طبیعی به بدن‌تان آبرسانی کنید. عوض اینکه به‌زور، لبخند به لب بیاورید تا شاید احساس بهتری پیدا کنید، ورزش کنید تا روحیه‌تان بهتر شود. به گفته‌ی کلینیک مایو (Mayo): «وقتی به‌طور منظم ورزش کنید، نسبت به خودتان و ظاهرتان، احساس بهتری پیدا می‌کنید و اعتمادبه‌نفس و عزت‌ِ نفس‌تان بالا می‌رود.»

۷. آنها به خواب‌شان اهمیت می‌دهند

اگر با خوابیدن مشکل دارید، برنامه‌ی چرخه‌ی خواب (Sleep Cycle app) را امتحان کنید. این برنامه کیفیت خواب‌ شما را تجزیه‌ و تحلیل می‌کند و زمان وقوع عمیق‌ترین و آرامش‌بخش‌ترین مرحله‌ی خواب شما را مشخص می‌کند و در پایان، با یک صدای ملایم، شما را در سبک‌ترین مرحله‌ی خواب، بیدار می‌کند.

خواب کافی به عملکرد مغز و بدن کمک می‌کند. ذهن تیزتر، خلق‌و‌خوی بهتر و اعتمادبه‌نفس بیشتر، همگی از فواید خواب کافی هستند. به گفته‌ی خبرنامه‌ی سلامت هاروارد‌: «در عمیق‌ترین مرحله‌ی خواب، تغییرات فیزیولوژیکی در بدن ایجاد می‌شود که عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.»


حتما بخوانید: کم‌خوابی چه تاثیری بر شما و شغل‌تان دارد؟

۸. آنها داوطلبانه به دیگران کمک می‌کنند

من سابقا در خیریه‌ی حمایت از کودکان آسیب‌دیده‌ی دِن (Den) در گرینویچ، کنتیکت داوطلب بودم. حادثه‌ی ۱۱ سپتامبر اتفاق افتاد و من و داوطلبان هم‌قطارم یک شبکه‌ی پشتیبانی تشکیل دادیم.

فکر می‌کردم فداکاری و بخشش فقط از جانب من به آنها بود، اما هیچ عشقی نمی‌تواند با عشقی که در هفته‌ها و ماه‌های پس از ۱۱ سپتامبر از کمک به آسیب‌دیدگان دریافت کردم، برابری کند. کسی چه می‌داند، شاید روح ما با التیام دادن دیگران، التیام یابد.

۹. آنها اهل معاشرت هستند

نقش اعتماد به نفس در فعالیت های اجتماعی

این کار شاید برای درون‌گرایان دشوار باشد، اما اجتماعی بودن همیشه با حضور فیزیکی در اجتماع، اتفاق نمی‌افتد. حتی پیوستن به یک انجمن آنلاین که از اعضایی با روحیات مشترک تشکیل شده است،‌ می‌تواند عزت‌نفس شما را بالا ببرد.

هرم سلسه‌مراتبِ نیاز آبراهام مازلو (Abraham Maslow) احساس تعلّق را جزو ملزومات قرار می‌دهد. مثلا همکاری با وب‌گاه پرسش‌وپاسخ کورا (Quora) یا به اشتراک‌گذاری مطالب جذاب در شبکه‌ی اجتماعی لینکدین می‌تواند حس واقعی تعلق را ایجاد کند. همینطور، ایجاد یک انجمن از طریق حساب کاربری توئیتر (Twitter) هم می‌تواند سبب ایجاد این حس قوی شود.


حتما بخوانید: با جالب‌ترین فواید دوستی برای سلامتی آشنا شوید

۱۰. آنها کنجکاو هستند

جویای افرادی باشید که تجربیات‌شان از شما بیشتر است. یادگیری از آنها، حس آرامشِ حاصل از دانستن را در شما القاء خواهد کرد. درس‌هایی که از آنها می‌آموزید، بسیار ارزشمند خواهد بود.

اغلب افرادی که داستان «موفقیت‌های یک‌‌شبه» خود را برای شما می‌گویند، آزمون‌های سختی را پشت سر گذاشته‌اند که شاید شما در حال تجربه کردن یکی از آنها باشید. آنها از آن آزمون‌های سخت جانِ سالم به دَر برده‌اند و شاید هم‌صحبتی با آنها چیزی به شما بیفزاید.

 

برگرفته از:‌ inc.com

موانع پیشرفت خود را بشناسید و موفقیت را به عادت همیشگی‌تان تبدیل کنید.

۱۳،۰۰۰ تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 13 دیدگاه)
 1. فاطمه می‌گوید

  سلام مقالتون خیلی عالی بود میشه مقاله ای راجع به روش های صحیح مطالعه بگذارید؟

  1. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   سلام. ممنون از شما فاطمه ی عزیز. لینک دو مقاله مربوط به «مطالعه» رو براتون گذاشتم. موفق باشید!
   https://www.chetor.com/?p=21476
   https://www.chetor.com/?p=22298

 2. سعید می‌گوید

  باسلام
  بسیار عالی بود و خیلی بهتر و عالی تر میشد اگه به جای سایتهای معرفی شده در مقاله، سایتهای همانند آن که به زبان فارسی باشد معرفی میکردید یا توضیحی مختصر در مورد مثلا طرز کار نرم افزار خواب میدادید. چون برای امثال من که به زبان تسلط نداریم این سایتها بی استفاده است.
  تشکر

 3. رویا می‌گوید

  باسلام و خسته نباشید
  من فکر میکنم مقاله ی شما جامع نبود من افرادی رو دیدم که اعتماد به نفس بالایی دارن اما همه ی این مواردی رو که شما ذکر کردید ندارن.
  همچنین افرادی مثل من که اعتماد به نفس بالایی ندارن نمی تونن با این ده مورد به اعتماد به نفس بالایی دست پیدا کنن.من از شما خواهش میکنم مقاله ای هم برای ما بذارید که به ما بگه اعتماد به نفس چیه وچطور می تونیم خودمون رو اساسی درست کنیم چون حداقل برای من این ده تا راه کافی نیست .
  خیلی ممنون از سایت خوبتون

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام رویا جان
   خیلی ممنون که دیدگاه‌تون رو با ما به اشتراک گذاشتین.
   مطالبی در ارتباط با اعتماد به نفس خدمت شما که امیدوارم براتون مفید واقع بشن:
   اعتماد به نفس واقعا چیست و از کجا می‌آید؟
   افزایش اعتماد به نفس در زنان با چند راهکار ساده
   ۶۳ روش برای بالا بردن اعتماد به نفس