جذاب ترین گرافیتی ها در شهرهای مختلف جهان

4

گرافیتی یا همان دیوارنگاری‌ها، چندان خوش‌نام نیستند، اما هنرمندان واقعا ماهر، می‌تواند چهره‌ی شهر را با برداشتی از فرهنگ مردم آن منطقه تغییر بدهند و به مکانی بهتر تبدیل کنند. بدون این هنر، ساکنان شهر فقط با ساختمان‌های بتُنی مواجه می‌شوند که احساس اندوه و غم به آنها می‌دهد. چنین شهری تاریک و خسته‌کننده است و درحقیقت مخروبه به‌نظر می‌رسد. به‌وسیله این نوع هنر خیابانی می‌توان شهرها را جذاب و سرزنده ساخت و مردم سراسر دنیا را مجذوب تماشای آن کرد. در ادامه، ۲۰ شهر در دنیا که جذاب‌ترین دیوارنگاری‌ها را دارند به شما معرفی می‌کنیم.

۱. مکزیکوسیتی، مکزیک

مکزیک، گرافیتی۱

در خیابان‌های مکزیکوسیتی می‌توانید شاهد چند اثر هنری خیابانی بی‌نظیر باشید. چندین سال است که دیوارهای عمومی این شهر مکزیکی با نقاشی‌های مهم تاریخی چشم‌نواز شده و به‌شکل چشم‌اندازهای تماشایی این شهر درآمده‌اند.

مکزیک،گرافیتی

این شهر از زمانی‌که پروژه‌ی «تمام شهر، بوم نقاشی» آغاز به‌کار کرد، رنگی‌تر از گذشته شد. برای انجام دادن این پروژه، مشکلی نبود. زیرا هنر گرافیتی در مکزیکوسیتی قانونی بود؛ در حقیقت فقط ۱۱ ماه لازم بود تا تمام مجوزهای لازم گرفته شود. سپس ۹ هنرمند از افراد بومی و خارجی، ساختمان‌ها را نقاشی کردند و این نقاشی‌ها تا به امروز روی دیوارها خودنمایی می‌کنند.

مکزیک،گرافیتی۳

۲. لندن، بریتانیا

لندن،گرافیتی

اگرچه سفر به لندن چندان ارزان نیست، وقتی به این شهر قدم بگذارید، حداقل می‌توانید از تماشای انواع متفاوتی از گرافیتی‌های زیبا در این شهر لذت ببرید.

لندن،گرافیتی۲

این هنر خیابانی در لندن از نقاشی‌های دیواری روی ساختمان‌ها گرفته تا مجسمه‌های پیچیده، مانند خروس غول‌پیکر آبی که اخیرا در میدان ترافالگار قرار گرفته، از تنوع بسیاری برخوردار است.

لندن،گرافیتی۳

۳. پراگ، جمهوری چک

پراگ،گرافیتی۱

تمام خیابان‌های پراگ، پر از گرافیتی است و به‌راحتی می‌توان فرهنگ این منطقه را ازطریق این نقاشی‌های دیواری شناخت.

پراگ،گرافیتی۲

برخی از هنرمندانی که در زمینه‌ی گرافیتی معروف هستند، مانند CRYTIC257،SKARF و EPOS257، بخش زیادی از نقاشی‌های دیواری سراسر پراگ را کشیده‌اند.

پراگ،گرافیتی۳

البته اسامی واقعی آنها مشخص نیست و آنها آثار خود را، چه گرافیتی و چه آثاری که در گالری‌ها به‌نمایش می‌گذارند، با این نام‌های مستعار امضا می‌کنند.

پراگ،گرافیتی۴

۴. لیسبون، پرتغال

لیبسون،گرافیتی۱

مسئولان شهر لیسبون به‌جای اینکه اجازه دهند منطقه‌ی تجاری و کسب‌وکار این شهر دچار آشفتگی و تکه‌تکه شود، با اجرای «پروژه‌ی کرونو» این منطقه را یک‌پارچه کرده‌اند.

لیبسون،گرافیتی۲

در این پروژه تعدادی از هنرمندان مأمور شدند تا به نقاشی دیوارهای ساختمان‌های فراموش‌شده بپردازند و در سال ۲۰۱۱، مجموعه‌ای از آثار آنها در نمایشگاهی به‌نمایش گذاشته شد.

لیبسون،گرافیتی۳

۵. ووچ، لهستان

در این شهر، گرافیتی‌هایی به بلندی ساختمان‌های ۱۰ طبقه طراحی شده‌اند و این نقاشی‌های حیرت‌انگیز، نگاه بسیاری از افراد را به خود جلب می‌کنند.

ووچ، گرافیتی۱

دو هنرمند، به نام‌های شیمیزلاو بیزیک «Przemyslaw Biejzyk» و متوس گاپسکی «Mateusz Gapski»، که در کنار هم با نام «اتام» مشهورند، بیشتر گرافیتی‌های هنرمندانه‌ی شهر ووچ را انجام داده‌اند. نقاشی‌های دیواری آنها متنوع و منحصر‌به‌فرد هستند و درعین‌حال هر کدام از آنها بخشی متفاوت از فرهنگ عامه‌ی لهستان را به‌تصویر می‌کشند.

ووچ، گرافیتی۲

۶. بوگوتا، کلمبیا

بوگوتا،گرافیتی۱

هنر خیابانی در بوگوتا با وجود نقاشی‌های سرزنده و زیبایی که در سراسر شهر مشاهده می‌شود، واقعا تماشایی است.

بوگوتا،گرافیتی۲

یکی از هنرمندان معروف این منطقه، کریسپ «CRISP» است. او که از چند سال پیش شروع به انجام نقاشی‌های دیواری کرد، برنامه‌های گردشگری و تماشای گرافیتی‌های زیبای این شهر را ارائه داد و اگر به این کشور سفر می‌کنید، تماشای این هنر خیابانی را نباید به هیچ وجه از دست بدهید. اگر کریسپ هنوز به انجام این کار مشغول باشد، می‌توانید توضیح تصاویر و اینکه آنها چه مفهومی برای بومی‌ها دارند را از زبان خود او بشنوید.

بوگوتا،گرافیتی۳

۷. نیویورک‌سیتی، آمریکا

نیویورک شهری با تاریخچه و فرهنگی غنی است؛ همچنین دارای هنر خیابانی منحصربه‌فردی است که حتما باید به تماشای آنها بروید. اخیرا جمعی از هنرمندان به «بوشوک» واقع در منطقه‌ی بروکلین رفته‌اند و دیوارها را نقاشی کرده‌اند.

نیویورک،گرافیتی۱

در این تصویر تعدادی از هنرمندان مشهور گرافیتی نیویورک، مانند Buff Monster که با رنگ‌های روشن صورتی امضای هنری خود را می‌زنند، دیده می‌شوند.

والسپارایسو،گرافیتی۲

۸. والپارایسو، شیلی

سراسر شهر والپارایسو، پر از مجموعه‌های حیرت‌انگیز هنر خیابانی است. امن‌ترین و گردشگردوست‌ترین محله‌های تپه‌ای این شهر، سرو آلگر «Cerro Alegre» و سرو کانسپشن «Cerro Concepcion» هستند. هنر خیابانی در این شهر به‌دلیل استفاده از ویژگی‌های مدرن متعدد، متفاوت دیده می‌شود.

گرافیتی والپاریاسو

۹. سائو پائولو، برزیل

هنرهای خیابانی حیرت‌انگیز متعددی در شهر سائو پائولو دیده می‌شود؛ تا جایی‌ که پروژه‌ی هنر گوگل «The Google Art Project» با این شهر همکاری کرده و مجموعه‌ی نقاشی‌های دیواری این شهر را در معرض تماشای مردم دنیا قرار داده است.

سائو پائولو،گرافیتی۲

۱۰. پاریس، فرانسه

پاریس،گرافیتی۱

پاریس دیدنی‌های بسیاری دارد و هنر خیابانی قطعا یکی از آنهاست.

پاریس،گرافیتی۲

نقاشی‌های دیواری این شهر بسیار متنوع هستند و هر کدام از آنها پیامی جدید درمورد زندگی دارند و درعین‌حال رازهای پنهان شهر را نجواکنان می‌گویند.

پاریس،گرافیتی۳

۱۱. ملبورن، استرالیا

ملبورن،گرافیتی۱

دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، هنر خیابانی در سراسر ملبورن محبوب شد.

ملبورن،گرافیتی۲

درواقع جوانان با تأثیر گرفتن از گرافیتی‌ انجام‌شده در نیویورک، در استرالیا و ملبورن هم انقلاب گرافیتی به‌راه انداختند.

ملبورن،گرافیتی۳

۱۲. برلین، آلمان

کیپ‌تاون،گرافیتی

تمام نقاط برلین آلمان پر از هنر خیابانی است. منتالگاسی، نام گروهی از هنرمندان گرافیتی است که بیشتر نقاشی‌های دیواری شهر را کشیده‌اند.

آلمان،گرافیتی۲

تصویر چهره‌های بزرگی که معمولا به‌شکل غریبی روی دیوارهای ساختمان‌ها قرار می‌گیرند، معمولا نشان‌دهنده‌ی ویژگی آثار هنری این گروه است.

آلمان،گرافیتی۳

۱۳. کیپ‌تاون، آفریقای جنوبی

کیپ‌تاون، گرافیتی

 

هنر خیابانی شکل معمول بیان احساسات و افکار در سراسر شهر کیپ‌تاون است؛ جایی‌ که انواع گرافیتی با جزئیات بسیار وجود دارد. در کیپ‌تاون، هنر خیابانی تنها به‌شکل گرافیتی و دیوارنگاری وجود ندارد، بلکه می‌توان آن را در مکان‌های عمومی و به‌صورت کاملا رایگان مشاهده کرد.

۱۴. مسکو، روسیه

مسکو، گرافیتی۱

انجام هنر خیابانی در روسیه، کار ساده‌ای نیست، اما بسیاری از افراد بدون توجه به سختی آن، این کار را انجام می‌دهند.

مسکو، گرافیتی۲

البته نقاشی‌های دیواری و هنر شهری در این کشور، مفاهیم بسیاری را منتقل می‌کنند. در غیر این‌ صورت، گردشگران هرگز اشتیاقی به دیدن این تصاویر از خود نشان نمی‌دادند.

مسکو، گرافیتی۳

۱۵. بیت‌لحم، کرانه باختری (فلسطین)

بیت‌لحم، گرافیتی۱

هنرمندان، فعالان، نویسندگان و تمام افرادی که از مسائل سیاسی موجود در این سرزمین ناراحت هستند با استفاده از هنر گرافیتی، پیام خود را به کل شهر بیت‌لحم می‌رسانند. یکی از جالب‌ترین دیوارهایی که آثار گرافیتی متعددی روی آن دیده می‌شود، «دیوار امنیتی» در کرانه باختری است.

بیت‌لحم، گرافیتی۲

۱۶. استانبول، ترکیه

استانبول، گرافیتی

تمام مناطق و نواحی استانبول، پر از نقاشی‌های خیابانی بی‌نظیر است. اگر می‌خواهید تمام این تصاویر را ببینید، می‌توانید اپلیکیشن رایگان StreetArt-Istanbul را نصب کنید و آنها را تماشا کنید. از بهترین محله‌های دارای گرافیتی‌های زیبا می‌توان به خیابان استقلال، تانل، کاراکوی و کادی‌کوی اشاره کرد.

۱۷. بریستول، بریتانیا

بریستول، گرافیتی۱

تعدادی از هنرمندان بااستعداد هنر خیابانی، انواع متفاوتی از نقاشی‌های دیواری را در این شهر کشیده‌اند. هر کدام از این تصاویر، منحصربه‌فردند و الهام‌بخش افراد هستند. مردم از دیدن این گرافیتی‌ها لذت می‌برند.

بریستول، گرافیتی۲

۱۸. سانتیاگو، شیلی

سانتیاگو،گرافیتی۱

اگر زمانی قدم به شهر سانتیاگو گذاشتید، هرگز تماشای هنر گرافیتی در این شهر را از دست ندهید. محلی‌های این شهر شما را برای دیدن فوق‌العاده‌ترین نقاشی‌های دیواری در سراسر شهر راهنمایی می‌کنند. یکی از این زیباترین نقاشی‌ها URBN STGO است که توجه بسیاری را به خود جلب می‌کند.

سانتیاگو، گرافیتی۲

۱۹. بوئنوس‌آیرس، آرژانتین

بوئنوس‌آیرس،گرافیتی۱

شهر بوئنوس‌آیرس، فرهنگی بسیار غنی و دیدنی‌های فراوانی دارد. در این شهر از هنر مجسمه‌سازی در وسط خیابان گرفته تا نقاشی‌های زیبا و پیچیده‌ی نقش‌بسته روی دیوارها، آثار ‌هنری بسیار دیدنی‌ای در برابر دیدگان افراد قرار می‌گیرد.

بوئنوس‌آیرس،گرافیتی۲

درضمن امسال آثار هنری بیشتری به جمع آثار پیشین اضافه شد و برخی از هنرمندان، جام جهانی فوتبال را به‌تصویر کشیدند.

بوئنوس‌آیرس، گرافیتی۳

۲۰. ریو دوژانیرو، برزیل

ریو دوژانیرو، گرافیتی۱

در کل خیابان‌های این شهر رنگ‌های روشن به‌چشم می‌خورد و هنر خیابانی سرزندگی خاصی به این شهر جُرم‌خیز بخشیده است. در حقیقت هنرمندان با نقاشی‌های زیبای خود، شهر و جامعه را به مکانی بهتر با خطر کمتر و گردشگران و فرصت‌های بیشتر تبدیل کرده‌اند.


در ادامه بخوانید: عجیب ترین مکان های دنیا که شما را شگفت‌زده خواهند کرد
اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع earthporm
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 4 دیدگاه)
 1. یاشار می‌گوید

  گرافیتی، لندن، کرانه ی باختری و … اومد ولی اسم “بنکسی” نیومد! هیچکدوم از اینها بدون بنکسی معنا نمیده

  1. رهام آریا می‌گوید

   درود بر یاشار

 2. باربد می‌گوید

  جای تهران هم خالیست!!!

  1. فرناز تاج‌بخش می‌گوید

   سلام باربد عزیز؛
   ممنون که نظرت رو با ما به اشتراک گذاشتی