جاهای دیدنی مادرید؛ ۱۳ جاذبه گردشگری اسپانیای کوچک

0

مادرید شهری پر از زندگی و فرهنگ است که زیباترین جاهای دیدنی اسپانیا در آن قرار دارد. مادرید از نظر هنری، توانایی رقابت با هر شهر دیگری در اروپا را داراست. این شهر از بهترین موزه‌های هنری اروپا برخوردار است. با بازدید از مکان‌های تاریخی این شهر، با امپراطوری اسپانیا که در قرن‌های شانزدهم و هفدهم میلادی در جهان گسترش پیدا کرد، آشنا می‌شوید. به‌علاوه، تفریحات کوچک فراوانی ازجمله نوشیدن شیرقهوه در میدانی مجلل یا قدم زدن در پارک رتیرو (Retiro) شما را سرگرم خواهد کرد. در این مقاله جاهای دیدنی مادرید را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱. موزه‌ی پرادو

بدون شک موزه‌ی پرادو یکی از بهترین و محبوب‌ترین موزه‌های هنری جهان و ازجمله جاهای دیدنی مادرید است. در این موزه مجموعه‌ی بی‌نظیری از شاهکارهای اساتید دوران رنسانس و باروک به چشم می‌خورد. مادرید آثار هنرمندانی همچون دیه‌گو ولاسکوئز (Velázquez) و اِل گرکو (El Greco) و هنرمندان کشورهای دیگر مانند رامبرانت (Rembrandt)، پیتر بروگل (Brueghel)، فان دیک (van Dyck)، روبنس (Rubens) و همچنین تیسین (Titian)، کاراواجو (Caravaggio)، بوتیچلی (Botticelli) و تینتورتو (Tintoretto) را در خود جای داده است.

موزه پرادو از مکان‌های دیدنی مادرید

در میان آثار فراوان این موزه که حتما باید از آنها دیدن کنید، می‌توان به تابلوی «باغ لذت دنیوی» اثر یرونیموس بوش، نقاش مشهور هلندی و تابلوی «داوود با سر جالوت» اثر کاراواجو اشاره کرد. هنرمندی که آثار او بیش از همه در موزه‌ی پرادو به نمایش درآمده است، هنرمند سبک رمانتیک اسپانیا، گویا (Goya) است که ۱۴ نقاشی سیاه (Black Painting) او از مراجع فرهنگی اسپانیا به‌شمار می‌روند.

۲. پارک رتیرو (Retiro)

پارک رتیرو یکی از مکان‌های دیدنی مادرید

پارک رتیرو، قلب سبز مادرید و پر از باغ‌های زیباست که در چند قدمی شرق موزه‌ی پرادو واقع شده است. این پارک تا پایان قرن نوزدهم به خانواده‌ی سلطنتی اسپانیا تعلق داشت و پس از آن درهای آن به روی همه‌ی مردم باز شد. اگر همراه با کودکان خود از این پارک دیدن می‌کنید، پارو زدن روی دریاچه‌ی بزرگ این پارک در نزدیکی مجسمه‌ی آلفونسوی دوازدهم، گزینه‌ی خوبی برای گذراندن بعدازظهری آفتابی خواهد بود.

عمارت آهنی و شیشه‌ای ساخته‌شده در سال ۱۸۸۷ که نمایشگاه فیلیپین را در خود جای داده است، عمارت بسیار باشکوهی است. در دریاچه‌ی روبه‌روی این عمارت، سروهای برگ‌ریز (bald cypress) و درختان باتلاقی عجیبی روییده‌اند که در تابستان به رنگ قهوه‌ای طلایی زیبایی درمی‌آیند. قدیمی‌ترین درخت مادرید نیز در همین نزدیکی است. این درخت سرو مونتزوما (Montezuma Cypress) نام دارد که در سال ۱۶۳۳ کاشته شده است و با حصاری آهنی محافظت می‌شود.

۳. کاخ سلطنتی

کاخ سلطنتی - مکان‌های دیدنی مادرید

کاخ سلطنتی یکی از جاهای دیدنی مادرید است که در اواسط دهه‌ی ۱۷۰۰ برای شاه فیلیپ پنجم ساخته شده است. این کاخ بر قلعه‌ی نظامی موریش الکازار (Moorish Alcázar) مادرید بنا شده است که در سال ۱۷۳۴ در آتش سوخت و ویران شد. این کاخ، بزرگ‌ترین کاخ سلطنتی در اروپای غربی است که در آن ترکیبی از سبک‌های باروک و نئوکلاسیک به کار رفته است. به تماشای نمای بیرونی کاخ اکتفا نکنید و حتما وارد آن شوید، زیرا مجموعه‌های سلطنتی و نقاشی‌های آبرنگ روی دیوار کاخ واقعا عالی هستند.

در اینجا آثاری از گویا، کاراواجو و ولاسکوئز و همچنین نمونه‌های شگفت‌انگیزی از ساعت، پرده‌های نقش‌دار، ظروف چینی و نقره‌ای را خواهید دید. در این کاخ می‌توانید تنها کوارتت زهی (string quartet) ساخته‌‌شده توسط استرادیواری (مطرح‌ترین هنرمند در زمینه‌ی ساخت سازهای زهی) و همچنین اسلحه‌خانه‌ی سلطنتی را مشاهده کنید که سلاح‌های شخصی مورد استفاده‌ی چارلز پنجم در قرن شانزدهم میلادی را به نمایش گذاشته است.

۴. استادیوم سانتیاگو برنابئو

استادیوم سانتیاگو برنابئو - مکان‌های دیدنی مادرید

چه طرفدار تیم رئال‌مادرید باشید و چه نباشید باید بپذیرید که رئال‌مادرید موفق‌ترین تیم فوتبال اروپاست که رکورد‌دار ۱۱ جام قهرمانی در این قاره است. بنابراین هرکسی که به ورزش فوتبال علاقه دارد، باید از استادیوم ۸۵ هزار نفری این باشگاه، جایی که بارها در پایان فصل‌ها تاریخ‌ساز شده است و یکی از جاهای دیدنی مادرید هم محسوب می‌شود، دیدن کند.

با استفاده از تور می‌توانید دید گسترده‌ای از استادیوم داشته باشید، وارد اتاق رختکن شوید، از نیمکت ذخیره‌ها دیدن کنید و چیزهای جالب زیادی مانند کلکسیون جوایز، اتاق مطبوعات و اتاق ریاست باشگاه را ببینید.

۵. موزه‌ی ملی باستان‌شناسی

موزه ملی باستان شناسی - مکان‌های دیدنی مادرید

موزه‌ی ملی باستان‌شناسی نیز از جاهای دیدنی مادرید است که بازدید از آن با وجود آثار ارزشمندی که از سراسر اسپانیا جمع‌آوری شده‌اند، سفری در تاریخ غنی اسپانیا به‌حساب می‌آید. آنچه شما را شگفت‌زده خواهد کرد، وجود اقلام شگفت‌انگیز فراوانی است که تاریخ آنها به پیش از دوره‌ی روم باستان بازمی‌گردد. بهترین گنجینه‌ها و مجسمه‌های متعلق به شبه‌جزیره‌ی ایبری (شامل اسپانیا و پرتغال)، با وجود اینکه دست‌کم ۲۵۰۰ سال از عمرشان گذشته است، تقریبا نو به‌نظر می‌رسند.

بانوی الچه (Lady of Elche) مجسمه‌ی نیم‌تنه‌ی زنی است که پوشش سر آن ریزه‌کاری‌ها و جزئیات فراوانی دارد و حلقه‌های بزرگی روی گوش‌های اوست. گنجینه‌ی گوارازار (Guarrazar) که مجموعه‌ای از صلیب‌ها و تاج‌های اعطایی توسط ویزیگوت‌هاست و تاریخ آن به دهه‌ی ۶۰۰ میلادی بازمی‌گردد، قدمت چندانی ندارد، ولی به‌اندازه‌ی آثار قدیمی این موزه، شگفت‌انگیز و تأثیرگذار است.

۶. پورتا دل سُل (Puerta del Sol، دروازه‌ی خورشید)

میدان پورتا دل سل - مکان‌های دیدنی مادرید

این میدان بزرگ که در نزدیکی ساختمان اداره‌ی پست قرار دارد، هم در شهر مادرید و هم در کل اسپانیا محل ملاقات محبوبی است. تقریبا تمام اسپانیایی‌ها ساعت بالای ساختمان اداره‌ی پست را می‌شناسند، چون آنها را به یاد شمارش معکوس شب سال نو در تلویزیون می‌اندازد. رسم جالبی هم درمورد این ساعت وجود دارد؛ طبق این رسم می‌توانید با هر صدای زنگ ساعت (در مجموع ۱۲ بار) برای خوش‌شانسی یک دانه انگور بخورید.

در این میدان مجسمه‌ی خرس و درخت (که به درخت توت‌فرنگی ترجمه می‌شود و علت آن هم شباهت میوه‌های درخت با توت‌فرنگی است) نیز وجود دارد که از قرون وسطی نماد شهر مادرید بوده است.

۷. گران ویا (Gran Vía)

خیابان گران ویا - مکان‌های دیدنی مادرید

اگر می‌خواهید برخی از مناظر شهر را تماشا کنید، قدم زدن در طول خیابان گران ویا (به‌معنی مسیر عالی) حرکت ایده‌آلی برای شروع است. این خیابان یکی از جاهای دیدنی مادرید و مرکز سرگرمی، خرید و فرهنگ مادرید است، خیابانی پرجنب‌وجوش که معمولا تا سپیده‌دم سرشار از زندگی است. درطول روز این خیابان پر از خریدارانی است که به مراکز خرید، فروشگاه‌های واقع‌ در خیابان‌های لوکس شهر مانند H&M و Zara و بوتیک‌های گران‌قیمت می‌روند.

درهنگام عصر زوج‌هایی را می‌بینید که دست در دست یکدیگر به سینما یا سالن‌های موسیقی می‌روند. ازجمله مکان‌هایی که درحین قدم زدن مشاهده می‌کنید، ساختمان تلفونیکای (Telefónica Building) بزرگ است که در سال ۱۹۲۸ ساخته شده است و نمونه‌ی اولیه‌ای از آسمان‌خراش‌های امروزی به‌شمار می‌رود.

۸. میدان پلازا مایور (Plaza Mayor)

میدان پلازا مایور - مکان‌های دیدنی مادرید

یکی دیگر از جاهای دیدنی مادرید که حتما باید از آن دیدن کنید، میدان پلازا مایور است. پلازا مایور، میدانی زیبا متعلق به دوره‌ی رنسانس است که در اوایل دهه‌ی ۱۶۰۰ میلادی ساخته و به‌طور کامل توسط ساختمان‌های مسکونی سه‌طبقه‌ی تاریخی احاطه شده است. این میدان ۹ ورودی دارد و در ایوان‌های پایین آن چند کافه وجود دارد.

در میز بیرون کافه قهوه‌ای سفارش دهید (گرچه قیمت آن بالاست ولی حتما باید نوشیدن قهوه را در این مکان زیبا امتحان کنید!) و برای چند دقیقه مادرید را درحین فعالیت و تکاپو تماشا کنید. پس از آن مجسمه‌ی برنزی ۴۰۰ ساله‌ی شاه فیلیپ سوم را مشاهده کنید. شاه فیلیپ سوم در اوج امپراطوری اسپانیا حکومت می‌کرد.

۹. بازار سن میگوئل (Mercado San Miguel)

بازار سن میگوئل - مکان‌های دیدنی مادرید

به‌راحتی و با پای پیاده می‌توانید از میدان پلازا مایور به این بازار زیبای هنر نوین برسید. تاریخ بازار سن میگوئل به سال ۱۹۱۶ برمی‌گردد. اینجا شباهت چندانی به بازار روز ندارد (گرچه فروشگاه‌های مواد غذایی نیز در اینجا وجود دارد) و بیشتر شبیه به بازار اغذیه‌ای برای خرید بهترین مواد موجود در اسپانیا ازجمله فلفل قرمز و زعفران است.

در اینجا کافه‌های تاپاس (نوعی پیش‌غذای اسپانیایی) فراوانی وجود دارد که در آنها غذاهای محبوبی مانند پاتاتاس براواس (patatas bravas) و گامباس آل آخیلو (gambas al ajillo) سرو می‌شود. اگر می‌خواهید موادغذایی‌تان را درست مانند یک مادریدی تهیه کنید، به Mercado de Maravillas (بازار عجایب) بزرگ واقع در Cuatro Caminos (چهار راه) بروید. این بازار، بزرگ‌ترین بازار شهری اروپا با ۲۰۰ فروشگاه است.

۱۰. ال راسترو (El Rastro)

یکشنبه بازار ال راسترو - مکان‌های دیدنی مادرید

در روزهای یکشنبه اینگونه به‌نظر می‌رسد که تمام شهر به خیابان Ribera de Coritodores و میدان Plaza de Cascorro سرازیر می‌شود. در این روز ۳۵۰۰ مغازه باز می‌شود که تقریبا هر چیزی را که بتوانید تصور کنید، چه نو و چه دست‌دوم، می‌فروشند. اینجا بزرگ‌ترین بازار اجناس ارزان‌قیمت مادرید و بسیار شلوغ است، بنابراین بهتر است که در اوایل روز به آنجا بروید.

حتی با وجود اینکه یکشنبه روز تعطیل است، مغازه‌های عتیقه‌فروشیِ خیابان‌هایی که از خیابان Ribera de Cortidores جدا می‌شوند نیز باز هستند. البته در اینجا کافه‌هایی نیز وجود دارد و اگر برای بازیابی انرژی‌ خود پس از باز کردن راه‌تان از میان جمعیت به چیزی نیاز داشتید، می‌توانید به این کافه‌ها بروید.

۱۱. موزه‌ی هنر تیسن بورنمیسا (Thyssen-Bornemisza)

موزه هنر تیسن بورنمیسا - مکان‌های دیدنی مادرید

اگر پس از رفتن به موزه‌ی پرادو هنوز هم تشنه‌ی بازدید از آثار هنری هستید، می‌توانید به این موزه بروید. موزه‌ی هنر تیسن بورنمیسا یکی از جاهای دیدنی مادرید و بخشی از «مثلث طلایی هنر» مادرید است. نباید خیلی برای هرکدام از این موزه‌ها وقت بگذارید و درگیر تماشای آنها شوید، چون آثار موجود در این مثلث طلایی مکمل یکدیگر هستند، یعنی هرکدام مکاتب و دوره‌هایی را پوشش می‌دهند که در سایرین پوشش داده نمی‌شود.

بنابراین در موزه‌ی هنر تیسن بورنمیسا می‌توانید آثاری از مکاتب انگلیسی و آلمانی را از هنرمندانی مانند هانس هلباین (Hans Holbein)، هانس بالدونگ گرین (Hans Baldung Grien) و آلبرشت دورر (Albrecht Dürer) مشاهده کنید. این آثار با آثاری از سایر اساتید دوره‌ی رنسانس مانند تینتورتو (Tintoretto)، ورونز (Veronese)، رامبرانت (Rembrandt)، فان دیک (van Dyck) و بسیاری دیگر همراه شده است. در این موزه مجموعه‌ی بزرگی از آثار اکسپرسیونیسم انتزاعی آمریکا و مجموعه‌ای از آثار امپرسیونیسم و پست‌اکسپرسیونیسم، از هنرمندانی مانند مونه (Monet)، رنوآر (Renoir) و دگا (Degas) نیز وجود دارد.

۱۲. موزه‌ی رینا سوفیا (Reina Sofia Museum)

موزه رینا سوفیا - مکان‌های دیدنی مادرید

تماشای مجموعه‌های هنری و جاهای دیدنی مادرید را با بازدید از سومین موزه از مثلث طلایی هنر این شهر کامل کنید. این موزه عمدتا بر هنر اسپانیایی تمرکز دارد و مدرن‌تر از دو موزه‌ی دیگر است. بهترین دلیل بازدید از این موزه، وجود آثار بسیاری از هنرمندان قرن بیستم، پیکاسو و دالی است. به‌هیچ‌وجه بازدید از این موزه را از دست ندهید، چون نقاشی «گرنیکا» اثر پابلو پیکاسو در این مکان به نمایش درآمده است و امکان تماشای این تابلو فرصت بسیار ارزشمندی است.

در میان سایر هنرمندان بزرگ اسپانیایی که آثار آنها در موزه‌ی رینا سوفیا به نمایش درآمده است می‌توان به خوان میرو (Joan Miró)، خوان گری (Juan Gris) و مجسمه‌ساز سبک انتزاعی برجسته، ادواردو چیلیدا (Eduardo Chillida) اشاره کرد.

۱۳. چورو در سان خینس (San Ginés)

شکلات فروشی سان خینس - مکان‌های دیدنی مادرید

شکلات داغ اسپانیایی خوراکی فوق‌العاده‌ای برای زمستان است و یکی از بهترین طعم‌هایی است که به عمرتان خواهید چشید. گاهی این شکلات داغ به‌اندازه‌ای غلیظ است که باید آن را با قاشق میل کنید. بهترین چیزی که این شکلات داغ را کامل می‌کند، چوروی شیرین است. چورو خمیر لوله‌ای شکلی است که در روغن زیاد سرخ می‌شود.

در نزدیکی میدان پورتا دل سل، شکلات‌فروشی سان خینس را می‌بینید که از قرن نوزدهم، چورو و شکلات داغ سرو می‌کند و این کار را به‌خوبی هر مغازه‌ی دیگری در شهر انجام می‌دهد. اگر نمی‌توانید به شکلات‌فروشی سان خینس بروید، در ماه‌های خنک‌تر سال نیز غرفه‌های خیابانی بسیاری وجود دارند که چورو و شکلات داغ سرو می‌کنند.


در ادامه بخوانید: زیباترین شهرهای جهان که هر گردشگری را شیفته خود می‌کنند

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع thecrazytourist
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.