۹ عادت افرادی که ذهنی قدرتمند دارند

48

همه‌ی ما گاهی در زندگی‌مان به نقطه‌ای می‌رسیم که قدرت ذهنی‌مان توسط دوست یا همکاری مشکل‌آفرین، شغلی خسته‌کننده و فرسایشی یا رابطه‌ای پرکشمکش آزموده می‌شود. به هر حال، چالش ما هر چه باشد، اگر در زندگی شخصی و حرفه‌ای‌مان در پیِ موفقیت هستیم، باید سعی کنیم از نظر ذهنی و روانی قدرتمند باشیم و مسائل را با دیدی تازه بنگریم و در نهایت مصمم عمل کنیم. همه‌ی ما تمایل داریم که دوستانی خوب، شغلی مناسب و روابطی پایدار داشته باشیم و با اینکه داشتنِ همه‌ی این موارد بسیار ساده به نظر می‌رسند، اما واقعا اینگونه نیست و بسیار چالش‌برانگیز و دشوار است. البته قدرت ذهنی نیز مانند سایر مهارت‌ها اکتسابی بوده و قابل یادگیری است. در این مقاله با ۹ عادت افرادی که ذهنی قدرتمند دارند، آشنا می‌شوید.

«اِیمی مورین»، روان‌درمانگر، در کتابی با عنوانِ «۱۳ کاری که افرادی با ذهن قدرتمند هرگز انجام نمی‌دهند» می‌نویسد: «ژنتیک، شخصیت و تجریبات زندگی‌ شما، همگی در قدرت ذهنی‌تان نقش دارند.»

از آنجا که ما می‌دانیم افرادی با ذهنی قدرتمند چه کارهایی را انجام نمی‌دهند، بنابراین از مورین درباره‌ی عادات مهم چنین افرادی سؤالاتی مطرح کردیم.

در ادامه، ۹ کاری را که افرادی با ذهن قدرتمند هر روز انجام می‌دهند، می‌خوانید.

۱. هیجانات‌شان را تحت نظر دارند

کنترل احساسات

اکثر مردم اینطور فکر می‌کنند که افرادی با ذهن قدرتمند هیجانات‌شان را سرکوب می‌کنند، در حالی که مورین می‌گوید: «چنین افرادی کاملا از هیجانات‌شان آگاهند. آنها در طول روز هیجانات‌شان را پایش می‌کنند و متوجه هستند که احساسات‌شان چگونه روی افکار و رفتارشان تأثیر می‌گذارند. آنها می‌دانند که گاهی برای دستیابی به بالاترین حد از پتانسیل‌های‌شان باید کاملا مخالف چیزی که احساس می‌کنند، رفتار کنند.»

۲. خوش‌بینیِ واقع‌بینانه را تمرین می‌کنند

خوشبینی

داشتن دیدگاه مثبت همیشه ممکن نیست و منفی‌نگریِ بیش از اندازه نیز نتیجه‌ی عکس دارد.

مورین می‌گوید: «افرادی با ذهن قدرتمند درک می‌کنند که افکارشان همیشه درست نیستند و تلاش می‌کنند تا ساختار منفی‌نگری‌شان را تغییر دهند. آنها افکار بیش از حد منفی را با مکالمه‌ای درونی و واقع‌بینانه با خودشان جایگزین می‌کنند.»

برای تهیه مجموعه صوتی «یادگیری، هوش و تقویت حافظه» کلیک کنید

۳. مشکلات را حل می‌کنند

حل کردن مشکلات

مورین در این باره می‌گوید: «اگر بخواهیم ساده بیانش کنیم، افرادی با ذهن قدرتمند خودشان را درگیر فعالیت‌های بی‌بازده نمی‌کنند.» پس به جای اینکه بنشینید و از روز بدی که در محل کارتان داشته‌اید، شکایت کنید و آرزو کنید که ای‌ کاش اتفاقات بد رخ نمی‌دادند، دلیل اینکه چرا اشتباهی رخ داده را بررسی و ارزیابی کنید و سپس تلاش کنید تا آن را درست کنید. او می‌گوید: «محاسبه‌ی ریسک‌ها و خطرات را بیاموزید و از آنجا به بعد رو به جلو حرکت کنید.»


حتما بخوانید: ۵ راه برای اینکه خطاهای ذهنی را کنار بگذاریم و بهتر تصمیم بگیریم

۴. با خودشان مهربان هستند

با خودشان مهربان هستند

مورین می‌گوید: «افرادی با ذهن قدرتمند به جای اینکه خودشان را به خاطر اشتباهات‌شان تنبیه کنند، با خودشان مهربان هستند و طوری با خودشان صحبت می‌کنند، گویا دارند با یک دوست صمیمی حرف می‌زنند.»

او در ادامه می‌گوید: «آنها به ندای انتقاد‌کننده‌ی درون‌شان طوری واکنش نشان می‌دهند که انگار در مقابل بچه قلدرهای مدرسه قرار گرفته‌اند. به خاطر اشتباهات‌شان خودشان را می‌بخشند و همان‌طور که به سمت اهداف‌شان در حرکتند، به خودشان روحیه می‌دهند.»

۵. مرزبندی‌های درست دارند

مرز

یکی از مواردی که افرادی با ذهن قدرتمند از آن دوری می‌کنند، کنار گذاشتن قدرت‌شان است. مورین توضیح می‌دهد که: «افراد هنگامی که مرزهای فیزیکی و احساسی‌ درستی ندارند، قدرت‌شان را از دست می‌دهند. اما افرادی با ذهن قدرتمند با رفتاری قاطعانه، مرزبندی‌های صحیحی برای خودشان ایجاد می‌کنند.»

او ادامه‌ می‌دهد: «آنها مسئولیت کامل افکار، احساسات و رفتارشان را می‌پذیرند و به هیچ کس اجازه نمی‌دهند که خوب یا بد بودن روزهای‌شان را برای‌شان تعیین کند.»


حتما بخوانید: چطور حریم خصوصی خود را تعریف کنیم؟

۶. زمان را عاقلانه مدیریت می‌کنند

مدیریت زمان

مورین می‌گوید: «افرادی با ذهنی قدرتمند زمان را منبعی محدود می‌دانند.» به همین دلیل سعی می‌کنند که به روشی معنادار از آن استفاده کنند. او می‌گوید: «این افراد به جای اینکه انرژی‌شان را با نشخوار کردنِ گذشته یا نفرت از دیگران به خاطر تلف کردن وقت‌شان، هدر دهند، روی فعالیت‌هایی پربازده‌تر تمرکز می‌کنند.»


حتما بخوانید: ۱۰ نکته طلایی برای مدیریت زمان که هر کس باید بداند

۷. تمام تلاش‌شان را برای عملی کردن اهداف‌شان می‌کنند

رسیدن به اهداف

عملی کردن اهدافِ زندگی‌تان، آن هم به طور موفقیت‌آمیز، نیازمند صرف زمان است. افرادی با ذهنی قدرتمند این را می‌دانند و روی اصلِ مطلب تمرکز می‌کنند و به یاد دارند که انتخاب‌های امروزشان آینده را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

۸. در پیِ قوی‌تر شدن هستند

قوی‌تر شدن

مورین می‌گوید: «افرادی با ذهنی قدرتمند چالش‌های هرروزه را به شکل فرصت‌هایی برای توانمندتر شدن می‌بینند.» به علاوه، آنها هرگز از پای نمی‌نشینند و خودشان را به اندازه‌ی کافی قدرتمند نمی‌دانند. از دید آنها همیشه جای پیشرفت وجود دارد.

او می‌گوید: «آنها می‌دانند همان‌طور که افرادی با بدنی قدرتمند برای خوش‌اندام ماندن نیاز به تمرینات ورزشی دارند، خودشان نیز برای پیشگیری از ضعیف شدن ذهن‌شان، باید عضلات آن را تمرین دهند.»

۹. پیشرفت‌شان را بررسی می‌کنند

کنترل پیشرفت

اینکه هر کاری که در توان‌تان است، انجام دهید، می‌تواند شما را در دستیابی به بالاترین و بیشترین حد از استعدادهای‌تان یاری کند. این راه با شناسایی نقاط ضعف‌تان و سپس در پیش گرفتن روشِ «بهانه بی‌ بهانه!» آغاز می‌شود.


حتما بخوانید: چطور جلوی سندروم «فقط همین یک دفعه» را بگیریم؟

مورین می‌گوید: «افرادی با ذهن قدرتمند به جای بهانه تراشیدن برای اشتباهات یا شکست‌های‌شان، توضیحاتی می‌یابند که برای بهتر پیش رفتن به آنها کمک‌ خواهد کرد.»

می‌توانید به جای خواندن آن ویدیوی زیر را هم ببینید.

برگرفته از: businessinsider.com

موانع پیشرفت خود را بشناسید و موفقیت را به عادت همیشگی‌تان تبدیل کنید.

۱۳،۰۰۰ تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 48 دیدگاه)
 1. راتین می‌گوید

  خیلی عالی و مفید بود.
  بازم از این دسته نوشته ها بذارید
  ممنون

 2. mzrali می‌گوید

  دوست داشتمش خوب بود ایول

 3. آرام می‌گوید

  خوب بود .در کل سایتتون رو دوست دارم،ممنون