جزیره آشپزخانه؛ ۶ ایده جذاب برای زیباتر شدن دکوراسیون آشپزخانه

0

جزیره یکی از محبوب‌ترین امکانات آشپزخانه‌های امروزی است که از جلوه‌های دکوراسیون آشپزخانه مدرن محسوب می‌شود و موجب زیبایی بیشتر، افزایش کارایی و بهینه‌سازی فضای آشپزخانه می‌شود. به‌گزارش انجمن ملی خانه‌سازان آمریکا، بیش از ۷۰ درصد خریداران خانه به‌دنبال آشپزخانه‌های جزیره‌دار هستند. اگر شما هم آشپزخانه‌های جزیره‌دار را بیشتر می‌پسندید، در این مقاله شما را با ۶ اید‌ه نو برای انتخاب جزیره‌ آشپزخانه آشنا می‌کنیم.

اول از همه یک سؤال: قرار است خودتان مدل ساخت جزیره را بدهید یا ترجیح می‌دهید از مدل‌های پیش‌ساخته انتخاب کنید؟ علاوه‌بر این سؤال باید تکلیف خودتان را با چند سؤال دیگر نیز معلوم کنید: جزیره چه کاربردی برایتان دارد؟ فکر می‌کنید طراحی آشپزخانه‌تان چه ویژگی‌هایی کم دارد؟ اگر آشپزخانه‌تان کابینت کافی ندارد، پس حتما به فضای کابینتی بیشتری نیاز خواهید داشت. یا مثلا اگر در آشپزخانه‌تان میز غذاخوری ندارید، پس شاید اولویت‌تان ایجاد فضایی برای نشیمن باشد. ازآنجایی‌که جزیره تقریبا فضای زیادی از آشپزخانه را اشغال می‌کند، پس حتما طراحی‌های مختلف را پیش از سفارش ساخت یا خرید، خوب بسنجید.

طراحی جزیره آشپزخانه

این قانون کلی را مدنظر داشته باشید که در آشپزخانه‌های بسته بهتر است جزیره در مرکز قرار بگیرد تا هم از همه طرف به‌طور یکسان در دسترس باشد و هم جلوی راه نباشد. اما این قانون درمورد تمام آشپزخانه‌ها صدق نمی‌کند. مثلا در فضاهای دارای پلان باز (یعنی قسمت‌های مختلف خانه مثل آشپزخانه و نشیمن دارای فضای مشترک و یکسره باشند) شاید جزیره‌ی جانبی انتخاب مناسب‌تری باشد، چراکه مرز بین محیط آشپزخانه با فضای اطراف را مشخص می‌کند. اندازه و شکل جزیره نیز به نقشه‌ی آشپزخانه بستگی دارد. اما حداقل باید حدود ۹۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر بین جزیره و کابینت‌های پیرامونی فاصله باشد تا در رفت‌وآمد مشکلی ایجاد نشود.

درادامه توجه‌تان را به انواع طراحی‌های جزیره آشپزخانه جلب می‌کنیم. می‌توانید یکی یا چند ویژگی از طراحی‌های زیر را باهم ادغام کنید و به طرحی برسید که بیشترین مطابقت را با فضای آشپزخانه‌تان داشته باشد.

۱. گسترش فضای پیشخان

جزیره آشپزخانه - گسترش فضای پیشخان

به‌سادگی می‌توانید با تعبیه‌ی جزیره‌ در آشپزخانه از فضای روکابینتی بیشتری بهره‌مند شوید. هرچه فضای روکابینتی بیشتر باشد، راحت‌تر می‌توانید آشپزی کنید یا حتی چندنفری به‌اتفاق غذا بپزید. پیشخان جزیره همچنین فضای مناسبی برای صرف غذاست. صفحه‌ی روی جزیره می‌تواند از جنس یا رنگ متفاوتی با سایر کابینت‌ها باشد. مثلا اگر سایر روکابینتی‌ها کوارتز سفید هستند، درعوض برای جزیره از کوارتز مشکی یا پیشخان چوبی رنگ تیره استفاده کنید.

۲. ایجاد فضای نشیمن

جزیره آشپزخانه - ایجاد فضای نشیمن

اگر در آشپزخانه‌تان میز غذاخوری ندارید یا به‌دنبال ایجاد فضایی خودمانی‌تر برای نشیمن هستید، می‌توانید کارایی جزیره را با تعبیه‌ی چند صندلی پیشخان ارتقا دهید و محیطی گرم برای صرف غذا و گپ‌وگفت بین آشپز و مهمان ایجاد کنید. اما اگر به جزیره، پیشخان صبحانه یا میز غذاخوری اضافه کردید، حتما فضایی هم در زیر آن درنظر بگیرید تا وقتی از صندلی‌ها استفاده نمی‌کنید به داخل هل‌شان دهید.

۳. جاگذاری وسایل آشپزخانه

جزیره آشپزخانه - جاگذاری وسایل آشپزخانه

می‌توانید سینک ظرفشویی یا گازرومیزی‌تان را روی جزیره نصب کنید. اما این جاگذاری درصورتی خوب از آب در خواهد آمد که هوشمندانه انجام شود. باید به جزئیاتی مثل محل قرارگیری سیستم تهویه یا مسیر لوله‌کشی دقت کنید. وقتی که گاز روی جزیره نصب باشد، برای سیستم تهویه باید از هودهای جزیره‌ای که مستقیما به سقف وصل می‌شوند استفاده کنید. یا اگر تصمیم دارید سینک ظرفشویی را به جزیره انتقال دهید، در داخل کابینتِ زیر جزیره فضای کافی برای جاگذاری مخفی لوله‌ها درنظر بگیرید.

۴. جزیره‌های چندسطحی

جزیره آشپزخانه - جزیره‌های چندسطحی

بازی با ارتفاع جزیره یکی دیگر از طرح‌های پیشنهادی ماست. همان‌طور که پیشتر هم اشاره شد، از جزیره برای کارکردهای مختلفی ازجمله آشپزی و صرف غذا استفاده می‌شود. اما اگر تصمیم دارید جزیره‌ای داشته باشید که هم‌زمان چند کارکرد مختلف داشته باشد، می‌توانید از جزیره‌های چندسطحی استفاده کنید؛ طوری که در هر سطح فضایی مجزا برای آشپزی یا صرف غذا داشته باشید. مثلا یکی از سطوح را فقط به گاز یا سینک ظرف‌شویی اختصاص دهید و در ارتفاعی دیگر سطحی برای پیشخان غذاخوری درنظر بگیرید.

۵. جادارتر کردن آشپزخانه

جزیره آشپزخانه - جادارتر کردن آشپزخانه

با تعبیه‌ی جزیره نه‌تنها فضای روکابینتی بیشتری در اختیار خواهید داشت، بلکه از کابینت‌های بیشتری نیز برخوردار می‌شوید و می‌توانید تمام وسایل اضافی را از جلوی چشم بردارید. به‌ویژه اگر آشپزخانه‌تان طوری است که به‌خاطر وسایلی مثل یخچال و ظرف‌شویی فضای کافی برای کابینت در اختیار ندارید، درعوض می‌توانید با تعبیه‌ی جزیره‌ای کابینت‌دار از فضای بیشتری برای جاسازی وسایل غیردم‌دستی برخوردار شوید. یا اگر هم با سلیقه‌تان جور درمی‌آید، می‌توانید برای قسمتی از فضای زیر جزیره قفسه‌های تزئینی درنظر بگیرید و کتاب‌های آشپزی یا هر وسیله‌ی نمادار دیگری را در این قفسه‌ها بچینید.

۶. بهینه‌سازی فضای بالای جزیره

جزیره آشپزخانه - بهینه‌سازی فضای بالای جزیره

با نصب قفسه‌های معلق می‌توانید از فضای بالای جزیره برای چیدمان یا آویختن وسایلی مثل سرویس قابلمه یا ظروف دیگر استفاده کنید. اگر از این ایده‌ خوش‌تان نمی‌آید، همچنین می‌توانید قسمت بالای جزیره را با لامپ‌های آویز تزئین کنید یا اگر روی جزیره گاز نصب کرده‌اید، می‌توانید با انتخاب هود جزیره‌ای شکیل، نمای بهتری به فضای بالای جزیره بدهید.


در ادامه بخوانید: طراحی دکوراسیون پذیرایی با توصیه‌هایی ساده اما شیک
چطور در فضای آنلاین جذاب و حرفه‌ای بنویسیم؟
راهکارهایی برای اینکه جذاب، حرفه‌ای و تاثیرگذار بنویسیم.

منبع freshome.com
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.