۸ راه علمی برای جذاب‌تر شدن

37

همه‌ی ما علاقه داریم که مورد توجه قرار بگیریم و در چشم دیگران جذاب‌تر به نظر برسیم. گاهی این تصور وجود دارد که افراد جذاب، به طور ذاتی از این موهبت برخوردار هستند و جذابیت ویژگی منحصر به فردی است که تنها در برخی افراد وجود دارد. در اینجا ۸ راه پیشنهاد شده بر مبنای پژوهش‌های علمی را ارائه می دهیم که با استفاده از آنها می‌توانید جذاب‌تر شوید.


حتما بخوانید: یک شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی‌هایی دارد؟

چه چیزی باعث می‌شود تا افراد جذاب، و گاه بسیار جذاب باشند؟ تعمیم دادن محبوبیت بسیار دشوار است. برای نمونه، خلق و خو، تربیت فرهنگی و توانایی فرد در کنار آمدن با دیگران، تصورات کاملا متفاوتی را در مورد جذاب بودن و جذاب نبودن افراد ایجاد می‌کند. پژوهشگران ویژگی‌‌های مشترکی را یافته‌اند که موجب افزایش جذابیت افراد نسبت به دیگران می‌شود. این ویژگی‌‌های مشترک کمک می‌کنند تا دریابیم که چگونه باید خود را به جهان نشان دهیم.

در اینجا برخی از جالب‌ترین موارد علمی را به طور خلاصه بیان می‌کنیم. پیش از بررسی این موارد، در نظر داشته باشید که بخش عمده‌‌‌ای از پژوهش‌‌های علمی، تحت تاثیر مسائل مربوط به تمایل به جنس مخالف بوده و در دنیایی زندگی می‌کنیم که در آن مردم، گاهی اوقات در درجه اول بر اساس ویژگی‌های پیش پا افتاده یا عجیب و غریبی، به دنبال همسر می‌گردند. بنابراین، اگر ویژگی‌‌های خود را در این فهرست نمی‌بینید، ناراحت نشوید.

۱. بامزه باشید

با مزه باشید- جذاب تر شدن

شوخ‌ طبعی بسیار مهم است، به ویژه اگر مردی هستید که با یک زن قرار ملاقات دارد. مطالعه‌های فراوان نشان داده است که خانم‌‌ها، بیشتر جذب مردانی می‌شوند که آنها را می‌خندانند. منطقی است، زیرا خنده احساس خوبی در فرد ایجاد می‌کند. ولی عجیب است که این مزیت در طرف دیگر صادق نیست. زنانی که مردان را می‌خندانند، به هیچ وجه از این برتری برخوردار نیستند. یعنی، مردان توجه زیادی ندارند که آیا همسر آنها می‌تواند آنها را بخنداند یا خیر. آقایان، مشکل کجاست؟

در مورد علت این تفاوت، حدس و گمان‌هایی وجود دارد. انسان‌شناس، گیل گرینگراس (Gil Greengross) در مجله‌ی «روانشناسی امروز» (Psychology Today) می‌نویسد: «اثر حس شوخ‌طبعی بر جذب زنان را تا حد زیادی می‌توان اینگونه توضیح داد که افراد بامزه، اجتماعی‌تر و باهوش‌تر به نظر می‌رسند، و این همان چیزی است که زنان در همسر خود جستجو می‌کنند.»

ولی تا آنجا که به بحث ما مربوط است، بامزه بودن افراد از هر جنسیتی که باشند، صدمه‌‌‌ای به فرصت‌‌های آنها نمی‌زند.


حتما بخوانید: چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم؛ آشنایی با ۱۱ نکته واقعا کاربردی

۲. دوستان زیادی داشته باشید

دوستان زیادی داشته باشید- جذاب تر شدن

آیا تا به حال متوجه شده‌اید که خودِ گروه‌‌های موسیقی جذاب هستند، در حالی‌ که تک‌تک اعضای آنها به همان اندازه جذاب نیستند؟ خب لازم نیست تعجب کنید. در مطالعه‌‌‌ای در سال ۲۰۱۴ در دانشگاه کالیفرنیا در سان دیه‌گو، مشخص شده است زمانی که افراد در گروهی قرار دارند، جذاب‌تر به نظر می‌رسند. نویسنده، جیمز هامبلین (James Hamblin)، به خوبی این تاثیر جالب را برای نشریه‌ی آمریکایی آتلانتیک (The Atlantic) بررسی کرده است. این حالت به احتمال زیاد به این دلیل رخ می‌دهد که مغز ما چهره‌ی گروهی از افراد را به صورت جمعی پردازش می‌کند، که موجب می‌شود تا هر چهره «معمولی‌تر» و در نتیجه جذاب‌تر به نظر برسد.

نویسنده درو واکر (Drew Walker) و ادوارد وول (Edward Vul) در مطالعه‌ی خود می‌نویسند: «همراه بودن با چند دوست می‌تواند استراتژی خوبی برای رفتن به قرار ملاقات باشد، به ویژه اگر ویژگی‌‌های چهره‌ی آنها یکدیگر را تکمیل کرده و موجب معمولی شدن خصوصیات غیرجذاب فرد شود.»

من زمان زیادی را صرف این مسئله نمی‌کنم که بدانم آیا چهره‌ی دوستان شما در کافی‌شاپ، خصوصیات فردی غیر‌جذاب شما را می‌پوشاند یا خیر. ولی در کل شاید بیرون رفتن با دوستان، نصیحت خوبی باشد.


حتما بخوانید: ۱۰ نکته برای این‌که دوستان بیشتری داشته‌ باشید

۳. از حرف‌‌های بیهوده پرهیز کنید

از حرف های بیهوده پرهیز کنید - جذاب تر شدن

پرسیدن اینکه «چند خواهر و برادر دارید؟»، روش جالبی برای شروع نخستین قرار ملاقات نیست. بنابراین بهتر است که پرسیدن این سوالات اساسی را به فرصت‌‌های بعدی موکول کنید.

آرتور آرون (Arthur Aron) روانشناس دانشگاه ایالتی نیویورک، در مطالعه‌‌‌ای در سال ۱۹۹۷ دو گروه از افراد را جدا کرده و آنها را در دسته‌هایی دوتایی قرار داد، و به هر کدام ۴۵ دقیقه زمان داد تا به مجموعه‌ای از پرسش‌ها پاسخ دهند.

یک مجموعه شامل سوال در مورد مسائل کم‌اهمیت و بیهوده بود و مجموعه‌ی دیگر، از سوالاتی دقیق‌تر تشکیل شده بود. افرادی که سوالات عمیق‌تری پرسیده بودند، ارتباط بیشتری با یکدیگر برقرار کردند و حتی یک زوج، عاشق یکدیگر شدند.

بر اساس پژوهش‌های دانشگاه هاروارد، صحبت کردن در مورد خود، موجب فعال شدن همان مناطق مغزی می‌شود که در زمان رابطه‌ی جنسی و یا خوردن غذای خوب، فعال می‌شود. البته به این معنی نیست که صحبت کردن در مورد خود، واقعا همان حس رابطه‌ی جنسی یا غذای خوب را دارد. در حقیقت این کار موجب ایجاد حس شادی در شما می‌شود. وقتی به کسی که او را دوست دارید اجازه می‌دهید به صورت عمیق در مورد خود صحبت کند نیز موجب شادی او می‌شوید.


حتما بخوانید: چطور مهارت‌های گفتاری‌ و فن بیان‌مان را ارتقا دهیم؟

۴. حالتی گشاده و پذیرا داشته باشید

حالتی گشاده و باز داشته باشید - افزایش جذابیت

به طور خلاصه یعنی دست به سینه نایستید. پژوهشگران دریافته‌اند که حالت‌های بدنی گشاده و پذیرا، و از نظر فیزیکی با اعتماد به نفس، موجب می‌شوند زمانی که کسی را برای نخستین بار ملاقات می‌کنید، جذابیت بیشتری داشته باشید. سعی کنید که با راحتی و آرامش بایستید، زیرا این کار نیز به شما کمک می‌کند (که البته کارایی و فایده‌ی آن فقط به قرارهای ملاقات محدود نمی‌شود).


حتما بخوانید: ۲۳ ترفند زبان بدن که شما را دوست‌داشتنی می‌کند

۵. رهبر باشید

رهبر باشید - افزایش جذابیت

بیشتر مردم جذب قدرت می‌شوند. مطالعه‌‌‌ای در سال ۲۰۱۴ نشان داد که افراد در هر گروه، فکر می‌کنند که رهبر گروه از سایر افراد جذاب‌تر است. برای نمونه، بر اساس یک مطالعه، کارمندان یک سازمان در مقایسه با افراد بیرون از آن سازمان مدیرعامل خود را جذاب‌تر می‌بینند.

نویسنده‌ی حوزه‌ی رهبری، کوین نیفین (Kevin Kniffin) و همکاران او نتیجه می‌گیرند که «برخلاف سنت‌های تحقیقاتی، که جذابیت فیزیکی ویژگی ثابتی در نظر گرفته می‌شود، در یافته‌‌های ما، عضویت در گروه اهمیت داشته و ذره‌بینی برای درک جذابیت فیزیکی رهبران آشنا به شمار می‌رود.»


حتما بخوانید: چطور اعتماد به نفسِ رهبری پیدا کنیم

۶. بیشتر لبخند بزنید

لبخند بزنید جذاب تر شدن

همیشه آزاردهنده‌ترین کار این است که به مردم بگویید بیشتر لبخند بزنند. به ویژه به زنان گفته می‌شود که بیشتر مواقع لبخند بزنند. پژوهشگران در سوئیس در دو آزمایش، به بررسی رابطه‌ی میان جذابیت و لبخند زدن پرداختند. آنها دریافتند که هر چقدر لبخند شدیدتر باشد، چهره نیز جذاب‌تر به نظر می‌رسد. در حقیقت، چهره‌ی شاد، نبود جذابیت نسبی را جبران می‌کند.

خلاصه‌ی مطلب این است که در زندگی روزمره، می‌توانید هر حالت چهره‌‌‌ای را که می‌خواهید، داشته باشید. ولی اگر قصد دارید به شخصی ابراز عشق و علاقه کنید، به نمایش گذاشتن مکرر لبخندی گسترده، زیانی نخواهد داشت.

۷. خوب باشید

خوب باشید - جذاب بودن

ما این یکی را دوست داریم زیرا این مورد نیز حسی مشترک است. پژوهشی در کشور چین بر روی ۱۲۰ نفر، نشان داد زمانی که مردم از خوب بودن فردی مطلع می‌شوند، از نظر آنها چهره‌ی او جذاب‌تر به نظر می‌رسد. به گفته‌ی مولفین، یان ژانگ (Yan Zhang)، فنچانگ کنگ (Fanchang Kong)، یانلی زونگ (Yanli Zhong)، و هوی کو (Hui Kou)، « گاهی ویژگی‌های شخصیتی با جذابیت چهره مرتبط می‌شود، یعنی ویژگی‌‌های شخصیتی مثبت موجب افزایش جذابیت چهره شده و ویژگی‌‌های شخصیتی منفی نیز موجب کاهش جذابیت چهره می‌شود.»

بنابراین، اگر شخصی را دوست دارید، با او خوب باشید. در حقیقت، با افرادی که آنها را دوست ندارید نیز خوب باشید. این کار باعث می‌شود تا برای کسانی که دوست دارید، جذاب‌تر به نظر برسید و دنیا جای بهتری باشد.


حتما بخوانید: نیروهای روانی قدرتمندی که حتی شما را وادار به انجام کارهای بد می‌کند

۸. خودتان باشید

خودتان باشید - افزایش جذابیت

در واقع، برای جذاب بودن تنها یک راه درست وجود ندارد. باید تاکید نماییم که در مطالعه‌‌‌ای در سال ۲۰۱۵ مشخص شد که مهم‌ترین عامل، در تعیین چهره‌ی جذاب‌تر برای شما، محیط شماست. یعنی تجربه‌ها و اولویت‌‌هایی که آموخته‌اید که مثلا موجب می‌شود ریش قرمز یا پوست گندم‌گون را دوست داشته باشید و آن را به ژن خود ترجیح دهید. همین حالت در مورد اینکه دیگران شما را چگونه می‌بینند نیز صادق است.


حتما بخوانید: چطور اوریجینال باشیم؟

مطالعه‌‌‌ای در سال ۲۰۱۶، بر روی بیش از ۳۰۰۰ نفر نشان داد که در ابتدای هر رابطه، افراد بیشتر جذب شباهت‌ها می‌شوند نه تفاوت‌‌ها، پس احتمالا تظاهر به شخص دیگری بودن، به سود شما نخواهد بود. شاید افرادی وجود داشته باشند که عاشق ظاهر شما شوند، در حالی‌ که افرادی دیگر هیچ علاقه‌‌‌ای به آنها نداشته باشند. شاید هم فردی ترشرو و اخمو باشید، مشکلی نیست. احتمالا کسی وجود دارد که این ویژگی و شخصیت شما برای او بسیار جذاب و وسوسه‌انگیز باشد.

خلاصه‌ای از مقاله پیش‌رو در ویدیوی زیر آمده است.


در ادامه بخوانید: افزایش کاریزما با ۱۰ نکته‌ای که جذابیت شما را چند برابر می‌کند

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید

کاریزما همان رایحه‌ی روح است

12000تومان 6000تومان

منبع techinsider.io

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

37 دیدگاه
 1. مصباح می‌گوید

  سلام خانم زنگنه از مطالب خوب تون سپاس گزارم موفق باشید

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   از لطف‌تون بسیار سپاسگزارم. خوشحالم که مطالب مورد توجه‌تون قرار گرفته.

 2. امیر می‌گوید

  لذت نبردم

 3. سعید. امیرخانی می‌گوید

  سلام علیکم. خیلی ممنون از زحمتی که کشیدیدواین مقاله را به اشتراک گذاشتید. واما بعد به نظر بنده البته این نظر شخص من است که مشکلی که در این مقاله وجود داره ضدو نقیض بودن آن است برای مثال بند آخر تمامی بندهای ماقبل خود را نقض میکند. به نظر شما اینطور میست سرکار خانوم؟

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   من هم از شما سپاسگزارم که برای مطالعه‌ی مقاله و بیان دیدگاه‌تون وقت گذاشتید. البته مورد آخر موارد قبلی رو نقض نمی‌کنه و به‌طور‌کلی منظور اصلی در مورد آخر این هست که تظاهر نکنیم و سعی کنیم خودمون باشیم و این تناقضی با مواردی مانند لبخند زدن یا خوبی کردن به دیگران نداره چون نباید تظاهر کنیم که فردی خوش‌رو و خوب هستیم، بلکه باید واقعا تلاش کنیم که این ویژگی‌ها رو در خودمون تقویت کنیم.
   با سپاس

 4. علیرضا می‌گوید

  ممنون از مطلب عالیتون
  خسته نباشی
  مرسی

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   از اظهار لطفتون بسیار سپاسگزاریم.

 5. ساسان می‌گوید

  با سلام.
  مرسی مطالب بسیار مفیدی بود…

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   از اینکه دیدگاه‌تون رو بیان می‌کنید سپاسگزاریم و خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده.

 6. zahra می‌گوید

  از گزاشتن مطالبتون که ولقعا به درد ادم میخورن ممنونم

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز. از اظهار لطفتون بسیار سپاسگزاریم.

 7. محمد امین می‌گوید

  سلام خانم زنگنه خیلی ممنون از مطالب مفید شما بهترین ها را برای شما آرزو مندم

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست گرامی. از اظهار لطفتون بسیار سپاسگزارم و من هم برای شما بهترین‌ها رو آرزو می‌کنم.

 8. کمیل می‌گوید

  سلام،با تشکر از مطالب مفیدی که ارائه شد
  مؤفق و پیروز باشید

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز. از وقتی که برای مطالعه‌ی مقاله و بیان دیدگاه‌تون گذاشتید، بسیار سپاسگزارم و برای شما آرزوی موفقیت می‌کنم.

 9. علی می‌گوید

  سلام خانم زنگنه تز این لطف شما بسیار بسیار ممنونم امیدوارم در آینده و حال به درجات خیلی بالایی برسید

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز. از اظهار لطفتون بسیار سپاسگزارم و امیدوارم که شما هم در تمام مرحل زندگی موفق باشید.

 10. mehran می‌گوید

  سپاسگزارم از این مطلب مفید وعلمی اتون خدا قوت.

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز. ما هم از وقتی که برای مطالعه‌ی مقاله و بیان دیدگاه‌تون گذاشتید، سپاسگزاریم.