کتاب مهمانی عصرانه در جنگل؛ روایتی کودکانه بین خیال و واقعیت

0

مخاطبان کتاب‌های کودک و نوجوان نیز همانند انیمیشن‌هایی که برای این رده سنی ساخته می‌شوند، فقط مورد توجه این گروه سنی یعنی کودکان و نوجوانان، قرار نمی‌گیرند. بعضی از بزرگسالان نیز به چنین کتاب‌هایی با موضوعات خاص علاقه دارند و از خوانندگان پروپاقرص آن‌ها هستند. کتاب مهمانی عصرانه در جنگل نوشته آکیکو میاکوشی یکی از این کتاب‌هاست که علاوه‌بر مخاطبان گروه سنی ب و ج، می‌تواند توجه آدم‌بزرگ‌ها را نیز به خودش جلب کند! در ادامه با ما همراه باشید که این کتاب خاص را به شما معرفی کنیم.

شناسه کتاب

  • عنوان کتاب به فارسی: مهمانیِ عصرانه در جنگل
  • عنوان کتاب به لاتین: The party in the woods
  • نویسنده: آکیکو میاکوشی
  • نشر: طوطی

درباره کتاب مهمانی عصرانه در جنگل

کتاب‌های کودکان به تناسب سن مخاطبان‌شان تعداد صفحات کمی دارند، اما تعدادِ کمِ صفحات به این معنا نیست که محتوای آن‌ها نیز چیز درخور و ارزشمندی نیست؛ بلکه برعکس، چنین کتاب‌هایی مفاهیمی عمیق و موضوعاتی خاص را برای کودکان به‌تصویر می‌کشند، زیرا نویسنده ناچار است با تعداد کمی واژه و در نهایت ایجاز، موضوع موردنظر خود را با جذابیت بسیار برای مخاطبان خود بیان کند.

کتاب «مهمانی عصرانه در جنگل» نیز چنین کتابی است. این کتاب با یک گره داستانی ساده و معمولی یعنی جا گذاشتن کیک شروع می‌شود. راوی این کتاب، سوم شخص است و روایتی بی‌نقص و کامل از چند ساعت ارائه می‌کند که دختر کوچولوی داستان یعنی کیکو می‌گذارند. داستان از جایی آغاز می‌شود که پدر کیکو، کیکی را که قرار بود برای مادربزرگ ببرد، در خانه جا می‌گذارد. کیکو نیز تصمیم می‌گیرد، سریعا کیک را بردارد و به‌دنبال پدر برود.

کتاب مهمانی عصرانه در جنگل

ماجرای اصلی داستان زمانی آغاز می‌شود که او در جنگل، مردی را می‌بیند که از دور شبیه پدرش است و او را دنبال می‌کند تا کیک را به دستش برساند، اما در نهایت متوجه می‌شود که او پدرش نیست. این تعلیق به جذابیت قصه افزوده است و کودک را مشتاق می‌کند تا پایان، همراه این ماجرا و دختر داستان باشد تا ببینید قرار است چه بلایی سر کیکوی دوست‌داشتنی و شجاع بیاید. اما هیچ خطری متوجه او نیست و همه‌چیز برخلاف انتظار پیش می‌رود.

از دیگر نقاط قوت این کتاب، تصاویر آن است. ازآنجایی‌که تصویرگر کتاب همان نویسنده کتاب، یعنی آکیکو میاکوشی، است، تصاویر خاص با آن رنگ‌آمیزی منحصربه‌فرد توجه کودک را به خود جلب می‌کند. برای مثال بیشتر تصاویر کتاب، سیاه و سفید هستند و مانند نقاشی سیاه‌قلم به‌نظر می‌رسند، اما در برخی صفحات، بخشی‌هایی از تصاویر مثل مویِ طلایی کیکو، شیرینی‌های مهمانی، لباس‌های حیوانات و… رنگی هستند که این توجهِ هر مخاطبی را برمی‌انگیزد.

در پایان، خواندن این کتاب را در یکی از شب‌های بلند پاییز و زمستان به خودتان یا فرزندان‌تان پیشنهاد می‌کنیم. کتاب مهمانی عصرانه در جنگل ما را به روزهای دورودراز کودکی می‌برد؛ روزهایی که به‌آسانی خیال می‌بافتیم و با خیال‌های قشنگ‌مان به خواب می‌رفتیم.

با خواندن این کتاب به فرزندان‌مان راه و رسم خیال‌کردن را می‌آموزیم و خودمان یاد می‌گیریم که گاهی فاصله بین خیال و واقعیت، به‌قدر یک کلمه است؛ به‌قدرِ یک داستان.

از صفحات کتاب

  • کیکو بالاخره به پدرش رسید. یا شاید هم فکر کرد که به او رسیده است. ناگهان دید پدرش وارد خانه‌ای شد که او تا حالا آنجا را ندیده بود. (با خودش فکر کرد: یعنی خانه مادربزرگ قبلا اینجا بوده؟ اصلا یادش نمی‌‌آمد.) کیکو کنجکاو شده و از پنجره سرک کشید تا توی خانه را ببیند. اما چه دید؟

در ادامه بخوانید: کتاب آلیس در سرزمین عجایب؛ سفری خیالی برای فرار از روزمرگی‌ها
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.