دکوراسیون دیوار؛ چگونه دیوارهای خانه را مثل حرفه‌ای‌ها بیاراییم

4

گاهی در فضای خانه با وجود چینش مناسب همهٔ اثاثیه‌ها، هنوز احساس می‌کنید که چیزی کم است؟ آیا خانه‌‌ای بزرگ با دیوارهای وسیع دارید که هیچ‌چیز آن را پر نمی‌کند؟ آیا برای انتخاب نوع و اندازهٔ دکور مناسب برای دیوارهایتان دچار سردرگمی شده‌اید؟ در این مقاله نکاتی در رابطه با دکوراسیون دیوار و حل کردن این مشکلات مطرح می‌کنیم.

چگونه دکوراسیون مناسبی برای دیوار انتخاب کنیم؟

برای داشتن یک دکوراسیون دیوار زیبا پیش از هر چیز، به دیوار مورد نظر نگاه کنید و تصمیم بگیرید اثر هنری را در چه اندازه‌ای انتخاب کنید. راه‌های مختلفی برای اندازه‌گیری وجود دارد. در این مقاله شما با ایده‌های متفاوتی برای انتخاب دکوراسیون دیوار آشنا می‌شوید.

رونیکس

انتخاب دکوراسیون دیوار مناسب

با یک حساب سرانگشتی می‌توان تابلو یا اثر هنری پیدا کرد که عرض دیوار را منهای ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر از دو طرف بپوشاند. با این روش، تابلو در وسط قرار می‌گیرد. برای مثال، اگر یک دیوار با عرض ۹۰ سانتی‌متر دارید، از هر طرفِ تابلو، حدود ۱۵ سانتی‌متر را آزاد بگذارید. پس به‌دنبال تابلویی با عرضی حدود ۶۰ سانتی‌متر باشید.

برای نصب تابلو بالای مبل، تخت یا میز چه کنیم؟

 دکوراسیون دیوار بالای مبل یا میز

دنبال تابلو (یا مجموعه چندتایی) باشید که هم‌اندازه‌ یا کوچک‌تر از مبلمان موردنظر باشد. از انتخاب تابلوهایی که بلندتر از مبلمان‌تان هستند پرهیز کنید؛ چون کاملا منظرهٔ عجیبی به‌وجود می‌آید.

اگر یک دیوار خیلی بزرگ داشتیم چه کنیم؟

 دکوراسیون دیوار برای دیوارهای بزرگ

آثار هنری بزرگ می‌توانند بسیار گران باشند. حتی حمل‌ونقل آنها به خانه نیز می‌تواند مشکل‌ساز باشد. در عوض، با انتخاب آثار کوچک‌تر می‌توانید آنها را در چند ردیف به‌صورت کلاژ روی دیوار نصب کنید. با این کار دکوراسیون دیواری امروزی خواهید داشت.

تابلوها را طبق یک الگوی چندتایی و به‌صورت دو لت یا سه لت به دیوار نصب کنید. فراموش نکنید که بین هر تابلو حدود ۵ سانتی‌متر فاصله بگذارید. اگر دیوار بزرگ‌تری دارید، می‌توانید این فاصله را بیشتر کنید. فقط فراموش نکنید که همهٔ تابلوها را به‌صورت یک‌پارچه فاصله‌گذاری کنید.

گزینهٔ دیگر برای دکوراسیون دیوار استفاده از دیوارنماهای قابل‌جابه‌جایی است. با استفاده از این دیوارنماها، می‌توانید یک نقطهٔ کانونی هیجان‌انگیز بزرگ به‌دست آورید.

نکتهٔ آخر، برای دکوراسیون دیوار بزرگ این است که به‌دنبال یک اثر پرطراوت و قدرتمند باشید.

چگونه تابلوها را به دیوار آویزان کنیم؟

نکتهٔ بعدی دربارهٔ فاصله اثر هنری از زمین است. ارتفاع تابلو مسئله‌ای است در اکثر مواقع به‌اشتباه انتخاب می‌شود. قاعدهٔ سرانگشتی عمومی این است که تابلو را در خط دید (sight line) بیاویزید تا برای تماشای آن زیادی به بالا یا پایین نگاه نکنید. طبق این قاعده، فاصلهٔ مرکز تابلو تا زمین چیزی حدود یک متر و نیم خواهد بود.

اگر تابلو را بالای یک مبل یا میز نصب کرده‌اید چطور؟ برای دکوراسیون دیوار در چنین حالتی، قسمت پایین تابلو را با فاصلهٔ ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متری از اثاثیه به دیوار نصب کنید.

زمانی که نقطه‌ای خاص از دیوار را برای نصب تابلو مد نظر قرار دادید، با استفاده از چسب کاغذی، دورتادور تابلوی فرضی را روی دیوار علامت‌گذاری کنید. حالا می‌توانید محل قرارگیری تابلو را راحت‌تر مجسم کنید. کمی به عقب بروید و ببینید آیا محل قرارگیری تابلوی فرضی روی دیوار مناسب است یا خیر. کمی خلاقیت به‌خرج دهید؛ ممکن است به‌دلیل وجود گلدان یا صندلی در گوشه‌ٔ اتاق، بخواهید تابلو را کمی خارج از مرکز قرار دهید تا از پوشیده ماندن بخشی از اثر هنری در پشت وسایل جلوگیری کنید.

راه‌های مختلفی برای نصب وسایل دکوری روی دیوار وجود دارد که بسته به وزن تابلو، می‌توانید بدون سوراخ کردن دیوار و با استفاده از چسب خمیری، تابلو را به دیوار نصب کنید.

ایده‌های برای دکوراسیون دیوار

 دکوراسیون دیوار و ایده‌های مختلف

تابلوهای مناسب برای دکوراسیون دیوار در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف موجود است؛ تابلوهایی به‌شکل سنتی، سبک، بدون قاب، کلاژ اشیاء، مجسمه‌های فلزی دیواری و… . از این نمونه‌ها برای گرفتن ایده کمک بگیرید:

 • مجسمه و دکورهای فلزی؛
 • پنل‌های دیواری؛
 • نمایش متقارن تابلوها به‌شیوه‌ٔ گالری‌ها؛
 • دکوراسیون دیوار به‌سبک خلاقانه و بدیع؛
 • تابلوهای رنگی شلوغ و زنده.

حالا شما نیز مثل یک فرد حرفه‌ای برای انتخاب تابلو مناسب و دکوراسیون دیوار خانه‌تان آماده هستید. دیوارهای سفید و بی‌روح خانه را با تابلوهای بزرگ، رنگارنگ یا بافت‌دار زنده کنید و از محیط جدیدتان لذت ببرید.


در ادامه بخوانید: عجیب ترین خانه های دنیا که شما را بهت‌زده می‌کنند
چطور در فضای آنلاین جذاب و حرفه‌ای بنویسیم؟
راهکارهایی برای اینکه جذاب، حرفه‌ای و تاثیرگذار بنویسیم.

منبع freshome.com
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 4 دیدگاه)
 1. مجید می‌گوید

  مطلب بسیار جالب و خوبی است دست شما درد نکند .

  1. فرناز آشفته‌فرد می‌گوید

   ممنون از توجه شما 🙂

 2. فاطیما می‌گوید

  به نظرم وقتی قراره دیوار رو حرفه ای تر تزیین کنیم، باید دست آدمای حرفه ای تر هم بسپاریم

  1. فرناز آشفته‌فرد می‌گوید

   صحبت شما کاملا منطقی و درست هست.
   اما بعضی اوقات با صرف کمی وقت و حوصله، می‌شه خیلی از کارها رو یاد گرفت تا خودمون انجام بدیم و علاوه بر کسب تجربه جدید، در هزینه‌ها هم صرفه‌جویی کنیم.
   شاد باشید 🙂