سگ هاسکی و هرآنچه باید درمورد نگهداری آن بدانید

15

خیلی‌ها سیبرین هاسکی (Siberian Husky) را با آن چشم‌های آبی‌اش به زیبایی می‌شناسند، اما سگ هاسکی فراتر از چهرهٔ زیباست. این سگ در فهرست پرطرفدارترین نژادهای سگ که باشگاه کنل آمریکا (AKC) منتشر کرده، رتبهٔ دوازدهم را به خود اختصاص داده است. سگ هاسکی روزبه‌روز طرفداران بیشتری پیدا کرده و در سریال‌های معروفی مانند بازی تاج‌وتخت هم بازی می‌کند. اما نگهداری از این سگ چندان هم راحت نیست و برای این‌کار باید نکاتی را درباره آن‌ها بدانید. پس برای آشنایی با سگ هاسکی و نکات مربوط به نگهداری آن‌ها، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

نکاتی که برای نگهداری از سگ هاسکی باید بدانید‌

ویژگی‌های ظاهری سگ هاسکی، مدام علاقه‌مندان به حیوانات خانگی بیشتری را جذب آن می‌کنند. این سگ بزرگ و زیباست و می‌تواند همراه و همدم خوبی باشد، اما برای همه هم مناسب نیست. مسئولیت نگهداری از هاسکی زیاد است و نباید سرسری گرفته شود. پس پیش از آنکه به‌سراغ سگ هاسکی بروید، این نکته‌ها را درباره‌اش بدانید:

۱. طبیعتی دوست‌داشتنی دارد

سگ هاسکی را نژادی با خلق‌وخوی دل‌پذیر و معاشرتی می‌دانند. سیبرین هاسکی‌ها معاشرتی، مهربان، فوق‌العاده باهوش هستند و طبیعت‌شان آن‌ها را به همراهان خوبی تبدیل می‌کند که مشتاق کار هم هستند. سگ هاسکی به‌طور کلی نسبت به غریبه‌ها رفتار خوبی دارد و در مواجهه با سگ‌های دیگر اجتماعی است. هاسکی‌ها معمولا ویژگی‌های سگ‌های نگهبان را ندارند؛ نسبت به غریبه‌ها مشکوک نمی‌شوند و به سگ‌های دیگر هم حمله نمی‌کنند.

۲. انرژی فراوانی دارد

هاسکی سگ سورتمه است و از آن حیوانات خانگی نیست که همهٔ روز را یک گوشه دراز بکشد. هاسکی انرژی فراوانی دارد که باید بسوزاند و اگر اجازهٔ بیرون رفتن نداشته باشد، خودش برای فعالیت و تحرک شدید راهی پیدا می‌کند. سگ هاسکی اگر خسته شود و نتواند انرژی‌اش را تخلیه کند، به رفتارهای مخرب و دردسرساز روی می‌آورد. اگر به‌دنبال سگ پرانرژی هستید، هاسکی خوب است، اما باید او را به‌طور مرتب برای راه رفتن، دویدن و تفریح‌های اجتماعی بیرون ببرید. اینکه سگ هاسکی را در حیاط رها کنید تا خودش را سرگرم کند، فایده‌ای ندارد. اما اگر فکرش را بکنید، سگ هاسکی شما را هم به آدم فعال‌تری تبدیل می‌کند و این به نفع هر دو طرف است!

۳. مهارت‌های ویژهٔ فرار دارد

انرژی بی‌پایان هاسکی درکنار هوش فوق‌العاده‌اش، او را به هری هودینیِ (یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین شعبده‌بازان دنیا) دنیای سگ‌ها تبدیل کرده است. سگ هاسکی غریزه‌ای طبیعی برای گشت‌وگذار و کاوش دارد و یک حصار معمولی نمی‌تواند او را متوقف کند. سگ هاسکی ورزیده و مصمم می‌تواند به‌راحتی از حصاری دومتری بپرد و اگر هم نتواند، به‌دنبال راه‌های دیگری برای گذر از آن می‌گردد. پس اگر می‌خواهید هاسکی را بدون نظارت در حیاط رها کنید، حصارهای حیاط‌تان حتما باید تقویت شوند. سگ‌های هاسکی زیادی به‌خاطر نماندن پشت یک حصار بلند، گم شده یا تصادف کرده‌اند.

۴. نگهداری‌اش راحت و مقرون‌به‌صرفه است

نگهداری از سگ هاسکی مقرون‌به‌صرفه است

این سگ‌ها اصالتا برای زندگی با حداقل مقدار غذا پرورش یافته‌اند و این یکی از مزایای آن‌هاست. در واقع عجیب نیست که سگ هاسکی گاه‌وبیگاه غذایش را نخورد. این سگ در مقایسه با سایر نژادها غذای کمتری مصرف می‌کند، اما باید توجه داشت که همچنان به رژیم غذایی متعادلی سرشار از پروتئین و چربی نیاز دارد. اگر به‌دنبال رژیم مناسبی برای هاسکی خودتان هستید، با یک پرورش‌دهندهٔ متخصص مشورت کنید.

۵. تمیز و بی‌بو است

طبیعت هاسکی‌ها بسیار تمیز است و این نکته برای کسانی که به‌دنبال نژادی هستند که بوی سگ ندهد بسیار مهم است. سگ هاسکی نسبت به موی خود بسیار حساس است و اغلب خودش را مانند گربه‌ها می‌لیسد. این نژاد خیلی به‌ندرت مانند سایر سگ‌ها بو می‌دهد.

۶. مویش همه‌جا را پر می‌کند

تقریبا همهٔ صاحبان سگ باید با ریزش موی حیوان خود کنار بیایند، اما سگ هاسکی این مسئله را دشوارتر هم می‌کند. این سگ‌ها برای آب‌وهوای سرد هستند و هم موی زیرین دارد و هم موی رویی. هاسکی‌ها معمولا در بهار و پاییز موهایشان می‌ریزد؛ یعنی همین‌طور که موی رویی سگ رشد می‌کند، موی زیرینش به‌شدت می‌ریزد. این قضیه سه هفته طول می‌کشد و نتیجه این است که زمین‌وزمان پر از موی سگ می‌شود. اگر نمی‌خواهید کوهی از موی سگ دوروبرتان را بگیرد، باید هر روز موهای هاسکی را شانه و تمیز کنید.

۷. روح مستقلی دارد

تردیدی وجود ندارد که سگ هاسکی عاشق و وفادار صاحبانش است، اما طبیعت مستقلش باعث می‌شود آن سگ دوست‌داشتنی و قابل‌نوازشی نباشد که خیلی‌ها می‌خواهند. معمولا سگ هاسکی را لجوج می‌دانند. این سگ ترجیح می‌دهد کارها را به‌شیوهٔ خودش انجام بدهد، نه اینکه صرفا از قوانین خانه پیروی کند.

۸. نیازمند آب‌وهوای خاصی است

آب‌وهوای سرد بهترین آب‌وهوا برای سگ هاسکی است. اصالت آن‌ها به قطب شمال برمی‌گردد و پوست پرمو و پنجه‌ها و گوش‌ها و حتی چشم‌هایش، همگی نمونه‌هایی از سازگاری فیزیکی آن‌ها با سرما هستند. البته لزومی ندارد برای داشتن هاسکی حتما در قطب شمال زندگی کنید، اما باید حواس‌تان به هوا باشد. سگ هاسکی سریع گرمازده می‌شود، و به‌درد نواحی خیلی گرم و گرمسیری نمی‌خورد. اگر جایی زندگی می‌کنید که همهٔ سال هوا گرم است، کولر را روشن بگذارید و هر وقت هم سگ را بیرون بردید، برایش سایه و آب خنک آماده کنید. البته بهتر است به طبیعت این حیوان احترام بگذارید و در مناطق گرمسیری،‌ سگ هاسکی را به‌عنوان حیوان خانگی‌تان انتخاب نکنید.

۹. خوی درندگی قدرتمندی دارد

سگ هاسکی خوی درندگی دارد

اگر دربارهٔ رابطهٔ سیبرین هاسکی با گربه‌ها در گوگل جست‌وجو کنید، داستان‌های فراوانی از گربه‌هایی می‌خوانید که به چنگ سگ هاسکی افتاده‌اند. غریزهٔ درندگی این نژاد بسیار قوی است و وقتی دوروبر حیوانات کوچک‌تر قرار می‌گیرد، باید حسابی مراقبش باشید. نژاد هاسکی، گربه‌ها، سگ‌های کوچک، همسترها و سایر حیوانات کوچک را تهدید می‌کند. بعضی‌ها می‌گویند این خلق درندگی از عادت کهن سورتمه‌ران‌ها می‌آید که سگ‌های هاسکی را رها می‌کردند تا شکار کنند. اما بعضی‌ها هم هستند که سگ هاسکی را کنار گربه بزرگ کرده‌اند و مشکلات چندانی هم نداشته‌اند.

۱۰. سگ هاسکی سروصدای زیادی دارد

هاسکی‌ها زیاد پارس نمی‌کنند، اما اگر آن‌ها را تنها در حیاط رها کنید، یا حوصله‌شان سر برود، زوزه‌های غمناکی می‌کشند که صدای همسایه‌ها را درخواهد آورد. آن‌ها به‌طور طبیعی خیلی اهل سروصدا هستند. گوش کردن به این سروصداهای هاسکی جالب است، مگر اینکه در آپارتمان یا خانه‌های کوچک زندگی کنید.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید بدانید، این است که نگهداری سگ مسئولیتی همیشگی است. هیچ‌وقت از زیر بار این مسئولیت رها نخواهید شد. از لحظه‌ای که مسئولیت سگ را قبول می‌کنید، او به شما متکی می‌شود تا خانه‌ای خوب و مناسب برایش فراهم کنید. هاسکی‌ها سگ‌های کاری زیبایی با طبیعت دوست‌داشتنی هستند و برای خانواده‌های مسئولیت‌پذیر، حیوانات خانگی فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شوند. پس توصیه می‌شود قبل از هر اقدامی، مطمئن شوید که سگ هاسکی برای سبک‌ زندگی شما مناسب است.


در ادامه بخوانید: ۱۷ غذایی که سگ ها هرگز نباید بخورند
کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪

منبع wideopenpets pethelpful
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 15 دیدگاه)
 1. رامین حیدری می‌گوید

  از سرو صدای شبانه حاسکی چجوری کم کنم لطفآ کسی که تجربه این کارو داره راهنمایی کنه ممنون

  1. حامی می‌گوید

   من همین مشکل رو داشتم
   باید تشکیل خوانواده بده🤣🤣🤣

  2. M می‌گوید

   از تنهایی خوشش نمیاد یا باید جایی باشه که به خانواده دید داشته باشه یا باید یه سگ دیگه کنارش باشه وگرنه زوزه میکشه

 2. مجتبی می‌گوید

  سلام . من هاسکی دارم. هر دو روزی میشورمش و جاروبرقی میکشمش‌ . برای سر صداش انرژیش رو خالی کنید .هم برا خودتون خوبه هم خودش . بعدشم نجس تر از این اینقد هستن روزا سلام علیک میگن.ولی چ فایده که مملکت ما عقبه ‌.هاسکی بزرگه و ی صاحب دلسوز میخاد .شکمش سیر باشه بازی کنه .نه سرصدا میکنه نه فرار نه بازیگوشی .فقط دوسش داشته باشین

 3. حسام می‌گوید

  سلام.
  منم یه هاسکی خوشگل دارم.هر روز میبرمش پیاده روی و شبا تو حیاط کنار یه دوبرمن میزارم ن صدا میکنه ن زوزه میکشه.
  من راضی ام ولی فکر کنم دوبرمن بیچاره از دست شیطنت های هاسکی داره عذاب میکشه خخخخخ.