هر سوالی داری از
هوش مصنوعی رایگان
بپرس!

close icon
close icon
چطور باید بدنتان را برای مادر شدن آماده کنید؟ - چطور

چطور باید بدنتان را برای مادر شدن آماده کنید؟

0

در هنگام بارداری بدن برای ۹ ماه وظیفهٔ بسیار مهمی را به عهده دارد. بنابراین اگر به باردار شدن فکر می‌کنید، بهتر است با چند گام ساده بدن‌تان را برای پروراندن نوزادی سالم آماده کنید. این مراحل اصلا پیچیده نیستند و بدون نگرانی می‌توانید به آنها عمل کنید. برای آشنایی با این مراحل، در ادامه همراه ما باشید.

۱. به وزن سالم برسید

باردار شدن با وجود اضافه‌ یا کمبود وزن، ممکن است دشوارتر باشد. وزن شما بر تخمک‌‌گذاری ماهانه و اینکه تخم‌دان‌ها هر ماه تخمک را رها کنند یا نه، تأثیر می‌گذارد. اضافه وزن همچنین احتمال بروز برخی مشکلات سلامتی را در طول بارداری افزایش می‌دهد؛ مشکلاتی مانند دیابت بارداری یا پره‌اکلامپسی که نوعی فشار خون بالاست.

اگر پیش از اقدام به بارداری به وزن مناسب برسید، راحت‌تر باردار می‌شوید. غذای سالم بخورید و به‌طور منظم ورزش کنید. اگر اضافه‌وزن زیادی دارید، نیازی نیست برای قلمی شدن تلاش کنید؛ کافی‌ست چند کیلویی وزن کم کنید.

۲. ویتامین مصرف کنید

دریافت ویتامین‌های پیش از بارداری اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا احتمالا تا پیش از به‌ تأخیر افتادن پریودتان، متوجه نمی‌شوید که باردارید. در این صورت چند هفتهٔ نخست رشد جنین را از دست می‌دهید که ممکن است منجر به کاهش قدرت حمایتی شود.

روزانه دست‌کم ۴۰۰ میلی‌گرم اسید فولیک مصرف کنید. اسید فولیک از بروز نقص‌های مادرزادی در مغز و ستون فقرات جلوگیری می‌کند. ویتامین‌های پیش از بارداری معمولا شامل آهن هستند که هم برای بچه و هم برای شما مفید است. آهن هم به رشد ماهیچه‌های بچه کمک می‌کند و هم در دوره‌ای که گلبول‌های قرمزتان کمتر از میزان طبیعی است، مانع کم خونی شما می‌شود. کلسیم برای قلب، ماهیچه‌ها و اعصاب مادر و فرزند حیاتی است.

فراموش نکنید که پیش از مصرف هر نوع مادهٔ مکمل با پزشک دربارهٔ انواع و میزان آنها مشورت کنید.

۳. به پزشک مراجعه کنید

برای آماده شدن برای بارداری به پزشک مراجعه کنید

ماما یا پزشک زنان با بررسی می‌تواند با اطمینان به شما بگوید که در وضعیت خوبی برای باردار شدن قرار دارید. همچنین می‌تواند دربارهٔ مشکلات سلامتی یا داروهایی که نیاز دارید، رژیم غذایی، ورزش کردن، عادت‌ها و موارد دیگر راهنمایی‌تان کند. او ویتامین‌های پیش از بارداری را تجویز می‌کند و مطمئن می‌شود که به‌موقع واکسن‌های لازم را دریافت می‌کنید.

اگر بیماری یا مشکلاتی مانند فشار خون بالا، افسردگی، دیابت یا صرع دارید، با پزشک‌تان دربارهٔ تصمیم‌تان دربارهٔ بچه‌دار شدن صحبت کنید. او ممکن است توصیه کند پیش از بارداری، به سلامتی‌ مطلوب برسید. ممکن است نیاز باشد برخی داروهای مصرفی را تغییر دهید. مصرف هیچ دارویی را بدون اطلاع پزشک‌تان قطع نکنید.

۴. حواس‌تان به ترکیبات شیمیاتی باشد

برخی مواد شیمیایی مانند آفت‌کش‌ها، حلال‌ها و کودها ممکن است باردار شدن را دشوارتر کنند یا روی نطفه تأثیر منفی بگذارند. بررسی کنید و ببینید که در خانه و محیط کار ممکن است چه نوع مواد شیمیایی اطراف‌تان باشد. از پزشک‌تان دربارهٔ موادی که باید از آنها دوری کنید، راهنمایی بگیرید. اگر به دلیل شغل‌تان با موارد خطرزا مانند پرتو رادیواکتیو، جیوه یا سرب سروکار دارید، از کارفرمایتان دربارهٔ چگونگی محافظت از خودتان مشورت بگیرید یا در صورت امکان موقعیت شغلی‌تان را تغییر دهید.

۵. مصرف الکل، دخانیات و مواد مخدر را کنار بگذارید

تنباکو، الکل و مواد مخدر ممکن است باعث نقص‌های مادرزادی و دیگر مشکلات جدی برای نوزاد شوند. بنابراین پیش از اقدام به بارداری، مصرف آنها را قطع کنید. حواس‌تان باشد که ممکن است سلامتی فرزندتان را حتی پیش از اینکه متوجه شوید باردارید، به خطر بیندازید.

اگر برای ترک سیگار، الکل یا مواد مخدر به کمک نیاز دارید، از پزشک‌تان راهنمایی بگیرید. روش‌ها و برنامه‌های یاری‌رسان گوناگونی برای این کار وجود دارند.

نکته آخر

بارداری و به دنیا آوردن انسانی بی‌اختیار، مسئولیت سنگینی است. بیش‌ از اندازه حساس نباشید اما اگر تصمیم به بچه‌دار شدن گرفتید، برای حمایت از او باید حتی پیش از نخستین روز شکل‌گیری او تلاش‌تان را آغاز کنید. خوش‌بختانه همان‌طور که در این مقاله خواندید، این کار چندان پیچیده و دشوار نیست!


در ادامه بخوانید: لاغری شکم بعد از زایمان؛‌ ۹ حرکت ورزشی مؤثر در خانه
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع webmd
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.