۷ دلیل برای اینکه بارداری در تابستان را انتخاب کنید

3

بارداری در تابستان شاید در نگاه اول کمی به نظرتان ناخوشایند و دشوار بیاید. گرمی هوای تابستان این دیدگاه را کاملا قابل‌درک می‌کند. اما مسئله محدود به این نمی‌شود. دلایلی وجود دارند که بارداری در تابستان را به بهترین گزینه برای زنان تبدیل می‌کنند. این مطلب را به معرفی و ارائۀ توضیحاتی دربارۀ این دلایل اختصاص داده‌ایم. می‌خواهیم ببینیم چرا بارداری در این فصل برای زنان بهتر است. برای مطالعۀ جزئیات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

۱. تابستان فصل خوبی برای قدم زدن و شنا کردن است

قدم زدن و شنا کردن فعالیت‌های خوبی برای زنان در دوران بارداری هستند. هر دو، جزء ورزش‌های سبک‌اند و برای عملکرد بهتر قلب مفید هستند. به‌علاوه بهانه‌ای در اختیارمان می‌گذارند تا برای تنفس هوای تازه از خانه بیرون بزنیم.

جنیفر جانسون متخصص فعالیت‌های ورزشی برای زنان باردار است. او در این باره می‌گوید: «راه رفتن یکی از بهترین انواع ورزش در بارداری است، چون فرقی نمی‌کند از لحاظ آمادگی جسمانی در چه سطحی باشید یا اینکه در حال سپری کردن کدام مرحله از دوران بارداری باشید؛ در هر صورت، توانایی انجام دادن آن را خواهید داشت.

وقتی در دوران بارداری قدم می‌زنید، در واقع باری اضافه بر خودتان را هم حمل می‌کنید. این کار هم برای بچه و هم برای مادر فواید زیادی دارد: در نتیجۀ آن قلب بهتر کار می‌کند و اکسیژن‌رسانی به اندام‌ها و ماهیچه‌ها بیشتر می‌شود. این اکسیژن از طریق جفت به جنین هم می‌رسد و برای او بسیار مفید است.»

در نتیجهٔ راه رفتن، جفت در بدن مادر بهتر کار می‌کند و مواد مغذی بیشتری به کودکِ او می‌رسد. فقط یادتان باشد که برای راه رفتن از کفش‌های راحت و مناسب استفاده کنید و قمقمۀ بزرگی از آب همراه داشته باشید.

از سوی دیگر، شنا کردن به کاهش درد ناشی از حمل بار اضافی کودک کمک می‌کند، تورم و فشار را کم می‌کند و باعث کاهش گرفتگی عضلات و ماهیچه‌های بدن مادر می‌شود. به‌علاوه آب‌تنی در فصل گرم تابستان دل‌چسب و دلپذیر است. اگر چندان با راه رفتن در فضای آزاد احساس راحتی نمی‌کنید، به‌جای آن می‌توانید در آب به‌آرامی قدم بزنید. بسیاری از زنان باردار، ورزش هوازی در آب را دوست دارند، چون تنها جایی است که در آن احساس بی‌وزنی می‌کنند و خنکی آب برای‌شان نوعی طراوت و شادابی به ارمغان می‌آورد.

۲. با بارداری در تابستان، با میوه و سبزیجات بیشتری تقویت می‌شوید

میوه وسبزیجات- بارداری در تابستان

همگی ما واقف به فواید میوه و سبزیجات برای مادر و بچه هستیم. این محصولات سرشار از ویتامین ها و موادمغذی دیگری نظیر کربوهیدرات مفید و انرژی‌زا هستند. پس برای بارداری سالم و داشتن کودکی سالم و سلامت، مصرف‌شان اهمیت بسزایی دارد.

بارداری در تابستان میل زنان به مواد خوراکی خنک‌تر و سالم‌تر را بیشتر می‌کند: چیزهایی مثل میوه و سبزیجات و در کنارشان موادی خوراکی‌ای مثل ماهی سالمون، گوشت یا مرغ.

می‌توانید در همان اوایل دوران بارداری، سبزیجات مختلف را بپزید، در فریزر بگذارید و بعدها از آنها استفاده کنید.

۳. بارداری در تابستان با تابش بیشتر آفتاب و به‌دنبال آن ویتامین D بیشتری همراه است

تابش بیشتر آفتاب- بارداری در تابستان

مادرها می‌توانند چند دقیقه‌ای در روز از آفتاب گرم تابستان بهره بگیرند و به تولید بیشتر ویتامین D در بدن‌شان کمک کنند. البته قرار گرفتن بیش از حد در معرض تابش آفتاب خوب نیست و پیش از این کار بهتر است از بهترین کرم ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده کنیم.

کمبود ویتامین D اختلال رایجی در میان زنان باردار است. این مسئله خطر ابتلا به بیماریی‌هایی مثل دیابت بارداری، پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری که باعث بالا رفتن فشار خون و مسائل دیگر در دوران بارداری می‌شود) و واژینوز باکتریال (نوعی بیماری عفونی واژن) را بیشتر می‌کند. بارداری در تابستان از این حیث می‌تواند مفید باشد و امکان بروز این نوع کمبود ویتامین را کمتر کند.

البته توصیه می‌شود برای دریافت ویتامین D به آفتاب تابستان اکتفا نکنید. حتما در دوران بارداری در رژیم غذایی خود منابع غنی از ویتامین D مانند ماهی و شیر غنی‌شده را هم لحاظ کنید. مصرف مکمل های غذایی حاوی این ویتامین هم توصیه می‌شود. بهتر است دربارۀ تأمین این ویتامین با پزشک متخصص هم مشورت کنید.

۴. بارداری در تابستان از حیث انتخاب لباس، بهتر و قابل‌تحمل‌تر است

انتخاب لباس- بارداری در تابستان

طی سالیان اخیر، لباس‌های دوران بارداری تغییرات زیادی کرده‌اند. طراح‌های بسیاری از سراسر جهان برای تهیۀ لباس‌های راحت‌تر برای زنان باردار دست‌به‌کار شده‌اند. در حقیقت، بارداری در تابستان از حیث انتخاب‌های زنان از میان این لباس‌ها هم بهتر از فصل‌های دیگر است. در واقع به پوشیدن کاپشن و لباس‌های پرحجم و سنگین دیگر نیازی نیست و بار اضافی به دوش مادر کودک نمی‌افتد.

۵. بارداری در تابستان خطر سرایت ویروس سین‌سیشیال تنفسی به کودک را کاهش می‌دهد

ویروس سین‌سیشیال با نام اختصاری «RSV» شناخته می‌شود. این ویروس به‌شدت واگیردار است و می‌تواند موجب عفونت مجرای تنفسی شود. ویروس RSV تهدیدی جدی برای نوزادان یا کودکانی است که زمینۀ بیماری های قلبی و بیماری های ریوی دارند. این تهدید برای نوزادان ۶ماهه یا کم‌سن‌وسال‌تر به‌مراتب خطرناک‌تر است.

طبق بررسی‌های انجام‌شده، اواسط پاییز تا اواخر بهار بازۀ زمانی رایجی است که در آن خطر سرایت این ویروس تنفسی زیاد می‌شود. نظر به این مسئله، بارداری در تابستان از این حیث هم بهتر است و خطر سرایت ویروس یادشده به کودک را کمتر می‌کند.

۶. بارداری در تابستان مصرف آب و نوشیدنی را ساده‌تر و دل‌چسب‌تر می‌کند

نوشیدن آب - بارداری در تابستان

رسیدن آب کافی به بدن برای زنده ماندن و سلامت‌مان حیاتی است. در دوران بارداری این مسئله اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند، به‌ویژه در فصل گرم تابستان. دلیل دیگری که بارداری در تابستان را به بهترین گزینه تبدیل می‌کند، عطش بیشتر برای آب و مایعات است. علاوه بر مصرف آب معمولی می‌توانید به‌سراغ نوشیدنی‌های طبیعی موردعلاقه‌تان بروید و به این صورت، منبع دل‌چسب دیگری برای مواد مغذی و ویتامین‌های مختلف پیدا کنید.


حتما بخوانید: ۹ نشانه‌ که می‌گوید به اندازه کافی آب نمی‌نوشید

۷. تابستان، فرصتی برای تفریح و گذران اوقات فراغت در تعطیلات

تفریح و گذران اوقات فراغت- بارداری در تابستان

بارداری در تابستان می‌تواند این فرصت را در اختیار مادر قرار بدهد که در آسایش و فراغ‌ِبال و به‌دور از گرفتاری‌های کاری، خودش را با شرایط جدید وفق بدهد. این موضوع در اوایل دوران بارداری مهم‌تر جلوه می‌کند: زمانی که نشانه‌های اولیۀ درد و فشار بروز پیدا می‌کنند و اینها برای مادر کاملا ناآشنا هستند و فعالیت‌هایش را محدود می‌کنند.

اما خوب بودن بارداری در تابستان از این لحاظ دلیل دیگری هم دارد. این فصل می‌تواند فرصت مناسبی برای سفر در اختیار شما بگذارد. پیش از آنکه مسئولیت سنگین بزرگ کردن بچه را به عهده بگیرید، برای بار آخر در کنار همسرتان خوش بگذرانید و با روحیه‌ای خوب به استقبال آینده بروید.


در ادامه بخوانید: بهترین رژیم غذایی برای افزایش احتمال بارداری
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع parents
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 3 دیدگاه)
 1. مخاطب می‌گوید

  بارداری 9 ماهه و تابستان فقط 3 ماه!!!!!

  1. محمدرضا عاشوری می‌گوید

   سلام دوست عزیز، حق با شما است، اما میشه جوری برنامه‌ریزی کرد که پنج ماههٔ آخر بارداری مصادف باشه با یک ماه قبل از تابستان تا یک ماه بعد از اون؛ به این شکل پنج ماه تا حدود زیادی در شرایط آب و هوایی تابستان سپری میشه و امکان بهره بردن از مزایایی که عنوان شد وجود خواهد داشت. کسانی به خاطر نگرانی درباره گرمای هوا و مسائلی از این دست، به کل از تابستان صرف نظر می‌کنند و این فصل رو برای تحمل بارداری مناسب نمی‌دانند، این مطلب هم (مطلب اصلی انگلیسی در حقیقت، چون ترجمه هست متنی که پیش رو دارید) در واقع به نوعی به هدف رفع نگرانی‌های این چنینی نوشته شده است. موفق باشید.

 2. ماه می‌گوید

  به نظرم مطلب جالبی نبود دکتری در برنامه خانواده شبکه یک از بارداری در فصل بهار با دلایل کاملاً علمی و روانشناختی صحبت کردند که بسیار عالی میشد اگر به جای این مطلب جایگزین میکردین،باز هم ممنون