رفتار کودکان برونگرا چگونه است؟

0

کودکان در همان سنین ابتدایی نشانه‌های برونگرایی یا درون گرایی را بروز می‌دهند. اغلبِ ما فرد برونگرا را شخصی می‌دانیم که رفتاری اجتماعی و گرم دارد. این تصور احتمالا درست است اما کامل نیست. برونگرا‌ها از همراهی با دیگران انرژی می‌گیرند؛ برعکس، درونگرا‌ها از تنها بودن انرژی می‌گیرند. اما همیشه هم این‌طور نیست! همراه ما باشید. در این مقاله می‌خواهیم درباره رفتار‌های کودکان برونگرا با شما صحبت کنیم.

روحیات افراد برونگرا

برونگرا‌ها از بودن در جمع لذت می‌برند. به همین دلیل، آنها عاشق موقعیت‌های اجتماعی هستند و همیشه به‌ دنبال یافتن چنین موقعیت‌هایی هستند. یک کودک برونگرا در مدرسه از کار تیمی و درس خواندن دسته‌جمعی لذت می‌برد. گویا برونگرا‌ها در تنهایی محو می‌شوند و اگر کسی دور‌و‌بر‌شان نباشد حوصله‌شان خیلی زود سر می‌رود. گاهی کودکِ برونگرای شما مجبور است کاری را به‌تنهایی انجام دهد. در این صورت، کنار او بمانید، تشویقش کنید و اجازه دهید اقداماتش را برای شما توضیح دهد.

بین تنهایی فکر‌کردن یا گفت‌و‌گو با دیگران، انتخاب برونگرا‌ها همیشه گفت‌و‌گو است. در حقیقت برونگرا‌ها در حین گفت‌و‌گو فکر می‌کنند. درست بر‌عکس درونگرا‌ها که اول فکر می‌کنند و بعد حرف می‌زنند. انتزاع مفاهیم برای درونگرا‌ها کافی نیست. آنها تا یک مفهوم را به زبان نیاورند نمی‌توانند آن را باور کنند. شاید وقتی در جمعی هستید متوجه شوید کودک‌تان با همه گفت‌و‌گو می‌کند. آنها سرِ حرف را به‌سرعت با بقیهٔ کودکان باز می‌کنند و خیلی سریع با دیگران دوست می‌شوند.

کودکان برونگرا به‌جای تنها بازی‌کردن ترجیح می‌دهند با دیگر کودکان بازی کنند. آنها احتمالا از ورزش‌های گروهی و باشگاه‌رفتن لذت می‌برند. برونگرا‌ها در مقایسه با درونگرا‌ها زمان بیشتری را در شبکه های اجتماعی صرف می‌کنند و دوستان و دنبال‌کنندگان بیشتری دارند. آنها در حفظ روابط با کسانی که از آنها دور‌ند نیز موفق‌تر هستند.

شاید کودک شما در برخی موقعیت‌ها رفتاری برونگرا داشته باشد اما پژوهش‌ها نشان می‌دهند که پیش‌بینی واکنش آنها در همۀ موقعیت‌ها آسان نیست. فشاری که در یک موقعیت خاص به کودکان وارد می‌شود می‌تواند بر تمایلات عمومی آنها غلبه کند. شاید تصور کنید کودک‌تان عاشق مهمانی رفتن است اما از یک مهمانی خاص خوشش نیاید. میزانِ برونگرایی در رفتار‌های یک فرد متغیر است. به همین دلیل، شاید کودک شما در برخی موقعیت‌ها بسیار اجتماعی باشد و در موقعیت‌های دیگر گوشه‌گیر.

رفتار کودکان برونگرا چگونه است؟

رفتار کودکان برونگرا

برونگرا‌ها در تعامل با دیگران انرژی می‌گیرند. به همین دلیل، کودکان برونگرا پس از تعامل اجتماعی تا مدتی هیجان‌زده باقی می‌مانند. مثلا کودک شما در مهمانیِ هم‌کلاسی خود شرکت می‌کند و پس از بازگشت هنوز هیجان‌زده است. شاید او مشتاق باشد اتفاقات مهمانی را برای شما یا دوستانش تعریف کند. اگر زمان مهمانی عصر باشد، ‌شاید به‌دلیل انرژی بالا خوابیدن برای کودک شما دشوار باشد.

اگر کودک برونگرا مجبور باشد زمان زیادی تنها بماند ممکن است کسل و منزوی شود. البته به‌محض اینکه در جمعی حاضر شود به‌سرعت به‌ وجد می‌آید. کودکان برونگرا، به‌ویژه اگر با‌استعداد باشند، در کار‌های گروهی، همکاری با دیگران و تعاملات اجتماعی بهترین نتایج را به دست می‌آورند. البته گاهی تحصیل در مدارس خصوصی (که هرکس تشویق می‌شود کار خودش را انجام دهد) در مقایسه با مدارس دولتی انتخاب بهتری برای برونگرا‌ها‌ست.

آیا ممکن است فرد برونگرا خجالتی باشد؟

اغلب مردم درک نمی‌کنند که برونگرا‌ها هم می‌توانند خجالتی باشند! خجالت نامِ دیگر اضطراب اجتماعی است. این وضعیت برای برونگرا‌ها عذاب‌آور است. تعامل اجتماعی برای برونگرا‌ها ضروری است اما خجالتْ برقراری ارتباط با غریبه‌ها را دشوار می‌کند. کودکان برونگرا و خجالتی برای غلبه بر خجالت، بیش از هر کودک دیگری به کمک نیاز دارند.

برخی از برونگرا‌های خجالتی در گروه‌های سازمان‌دهی‌شده عملکرد خوبی دارند؛ چون در این گروه‌ها برای برقراری ارتباط با دیگران یا باز کردن سر صحبت به دلیلی نیاز ندارند. نمونه‌هایی از این‌گونه فعالیت‌ها عبارت‌اند از: ورزش‌های گروهی، بحث‌های آزاد یا فعالیت‌های دسته‌جمعی مانند تئاتر.

سخن آخر

دانستن مفاهیم برونگرایی و درونگرایی به شما کمک می‌کند رفتار کودک‌تان را بهتر درک کنید اما قدرت پیش‌بینی دائمی به شما نمی‌دهد. به یاد داشته باشید که برونگرایی یک طیف است: حتی برونگرا‌ترین افراد نیز گاهی به سکوت و تنهایی و دوری از جمع نیاز دارند.


در ادامه بخوانید: درون‌گرای برون‌گرا کیست؟
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
منبع verywellfamily
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.