آیا رنگ مو سرطان زاست؟

1

آیا شما هم ازجمله افرادی که هستید که علاوه‌بر آراستگی ظاهری، به سلامتی خود اهمیت می‌دهید و هروقت پای رنگ کردن مو به میان می‌آید با خود فکر می‌کنید که آیا رنگ مو سرطان زاست؟ پس احتمالا با این مقالۀ کوتاه به جواب سؤا‌ل‌تان می‌رسید. با «چطور» همراه باشید.

براساس آمار، بیش از ۳۳ درصد از خانم‌های بالای ۱۸ سال و بیشتر از ۱۰ درصد از مردان بالای ۴۰ سال از رنگ مو استفاده می‌کنند. پس احتمالا این سؤال مشترک ذهن آنها را هم درگیر می‌کند: آیا رنگ مو سرطان زاست؟

نتایج تحقیقات مربوط به این موضوع معمولا متناقض و غیرقاطع است؛ بااین‌حال، براساس تحقیقات موجود، بعید به نظر می‌رسد که رنگ‌کردن مو خطر ابتلا به سرطان را به‌طور قابل‌توجهی در شما افزایش دهد.

در سال ۲۰۱۰، مرکز بین‌المللی تحقیقات سرطان (IARC) اعلام کرد که مدارک کافی برای تعیین ارتباط بین رنگ‌کردن مو و افزایش احتمال ابتلا به سرطان وجود ندارد. از آن به بعد، تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شد و نتایج روشن‌تری به دست آمد.

زمانی رنگ موها حاوی نوعی مواد شیمیایی بودند که در حیوانات به‌عنوان سرطان زا شناخته می‌شدند؛ به همین دلیل، بین سال‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۸۲، این ماده شیمیایی از محتوای تمام رنگ موها حذف شد. بااین‌حال، کارخانه‌های تولیدکنندۀ رنگ مو از هزاران ماده شیمیایی مختلف در محصولات خود استفاده می‌کنند که ممکن است بعضی از این مواد سرطان زا باشند. به‌طورکلی، هرقدر بیشتر در معرض مواد سرطان زا باشید، احتمال ابتلای شما به سرطان بیشتر است.

عوامل مرتبط با رنگ مو که خطر ابتلا به سرطان را بیشتر می‌کند

آیا رنگ مو سرطان زاست؟ - وسایل رنگ مو

نوع ارتباط: افرادی مثل آرایشگران، بیشتر از افرادی که موی خود را رنگ می‌کنند، با رنگ مو سروکار دارند.

زمان استفاده: افرادی که قبل از اصلاح فرمول رنگ مو در سال ۱۹۸۰ موهای خود را رنگ می‌کردند، بیشتر از افرادی که بعد از این موضوع، موی خود را رنگ کردند، در معرض ابتلا به سرطان بودند.

تکرار: هرقدر بیشتر موهایتان را رنگ کنید، بیشتر در معرض مواد شیمیایی موجود در آن هستید.

طیف رنگی رنگ مو: رنگ موهای تیره مثل سیاه یا قهوه‌ای مواد شیمیایی بیشتری دارند و احتمالا بیشتر از رنگ موهای روشن، سرطان زا هستند.

محققان به‌تازگی دریافته‌اند که احتمالا ژنتیک عامل دیگری است که می‌تواند در ابتلا به سرطان به‌خاطر استفاده از رنگ مو مؤثر باشد.

ارتباط رنگ مو و انواع سرطان

سرطان خون

بررسی ارتباط رنگ مو و انواع سرطان را با سرطان خون شروع می‌کنیم. براساس گزارش انجمن سرطان آمریکا (ACS) بعضی از مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از رنگ مو به‌آرامی خطر ابتلا به لنفوم غیرهوچکین (non-Hodgkin’s lymphoma) و سرطان خون (لوسمی) را در زنان افزایش می‌دهد. اما بیشتر خانم‌های موردمطالعه رنگ‌کردن مو را قبل از سال ۱۹۸۰ شروع کرده بودند و بیشتر از رنگ مو‌های تیره استفاده می‌کردند. سایر مطالعاتْ ارتباطی بین رنگ مو و این نوع از سرطان را نشان نمی‌دهد.

مطالعۀ معتبری در سال ۲۰۱۷ نشان داد که ارتباط معنی‌داری بین استفاده از رنگ مو و سرطان خون وجود ندارد؛ ازطرف‌دیگر، منبع معتبری در سال ۲۰۱۸ براساس مطالعات مختلف اعلام کرد که احتمالا خطر ابتلا به لنفومای غیرهوچکین در زنانی که از رنگ مو استفاده می‌کنند، کمی افزایش می‌یابد، به‌ویژه اگر بیشتر از ۲۰ سال است که از رنگ مو استفاده می‌کنند.

سرطان مثانه

براساس منابع معتبر قدیمی‌تر، خطر ابتلا به سرطان مثانه در افرادی که به‌طور مرتب با رنگ مو کار می‌کنند کمی افزایش می‌یابد. این تحقیقات خیلی قطعی نیستند، زیرا افراد موردمطالعه قبل از سال ۱۹۸۰ استفاده از رنگ مو را شروع کرده بودند.

بررسی‌هایی که به‌تازگی بر روی مطالعات موجود انجام شده است، با ارائه مدارک محکم نشان می‌دهند که ارتباطی بین استفاده از رنگ مو و افزایش خطر ابتلا به سرطان مثانه وجود ندارد.

سرطان سینه

مطالعه معتبری در سال ۲۰۱۷ نشان داد که ارتباطی بین استفاده از رنگ موی تیره و ابتلا به سرطان سینه در زنان آفریقایی آمریکایی وجود دارد؛ اما همان محققان اعلام کردند که این مطالعه روی تعداد افراد کمی انجام شده است و برای تأیید این نتایج، تحقیقات بیشتری موردنیاز است.

سرطان پروستات

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ نشان داد که استفاده از رنگ مو خطر ابتلا به سرطان پروستات را در افراد افزایش می‌دهد. با‌این‌حال، کارشناسان اعتقاد دارند که این مطالعه معتبر نیست؛ زیرا در چگونگی اجرا و تفسیر نتایج این مطالعه اشکالاتی وجود دارد.

مطالعۀ دیگری درباره ارتباط میان استفاده از رنگ مو و سرطان پروستات وجود ندارد؛ بنابراین هیچ مدرکی که ارتباط بین رنگ مو و سرطان پروستات را نشان دهد، موجود نیست.


حتما بخوانید: آیا رنگ کردن مو در بارداری خطرناک است؟

انواع رنگ مو؛ کدام‌یک خطرناک‌ترند؟

آیا رنگ مو سرطان زاست؟ - رنگ های گرم

رنگ موها براساس اینکه چقدر رنگ مو را تغییر می‌دهند و اینکه رنگ چه مدت روی مو ماندگاری دارد، به دو دسته تقسیم می‌شوند:

رنگ موی اکسیداتیو

رنگ موی اکسیداتیو (دائمی) باید با ترکیبی از یک مادۀ اکسیدکننده مثل هیدروژن‌پرواکسید یا آمونیاک و یک مادۀ رنگی فعال شود. آمونیاک لایۀ خارجی ساقه مو را باز می‌کند؛ سپس مادۀ اکسیدکننده وارد ساقۀ مو می‌شود و با ازبین‌بردن رنگ‌دانه‌های طبیعی مو، رنگ‌دانه‌های جدید را به ساقه مو وارد می‌کند. این روش رنگ موهای شما را به‌طور دائمی تغییر می‌دهد.

رنگ موی غیراکسیداتیو

رنگ موی غیراکسیداتیو (نیمه‌دائمی یا موقت) از مادۀ دولوپر (developer) استفاده نمی‌کند. این رنگ مو به‌سادگی ساقه مو را می‌پوشاند یا رنگ می‌زند. ازآنجاکه این رنگ مو رنگ‌دانه‌های طبیعی مو را از بین نمی‌برد، فقط موی شما را تیره‌تر می‌کند و نمی‌تواند آن را روشن کند.

این نوع رنگ مو به دو دسته تقسیم می‌شود:

نیمه‌دائمی: این نوع رنگ در فاصلۀ کوتاهی به داخل ساقه مو وارد می‌شود و بعد از چند هفته یا پنج بار شست‌وشو، رنگ شسته می‌شود و از بین می‌رود.

موقت: این رنگ‌ها طوری طراحی شده‌اند که بعد از یک بار شست‌وشو از بین برود. اسپری‌های رنگی هالوین یا گچ مو نمونه‌هایی از این نوع رنگ مو هستند.

مواد شیمیایی موجود در رنگ موهای اکسیداتیو بیشتر از رنگ موهای غیراکسیداتیو است. این رنگ موها قوی‌ترند و پوست سرتان را بیشتر تحریک می‌کنند و مناطقی برای ورود رنگ به بدن شما ایجاد می‌کنند. بنابراین اگر این مواد شیمیایی سرطان زا باشند، خطر ابتلا به سرطان در استفاده از رنگ موهای اکسیداتیو بیشتر از رنگ موهای غیراکسیداتیو است.

دکلره (سفیدکننده) در مقایسه با رنگ مو

دلکره یا سفیدکننده یک مادۀ اکسیدکننده است که رنگ‌دانه‌های موجود در ساقه مو را ازبین می‌برد و آن را روشن می‌کند. رنگ موهای نیمه‌دائمی و موقت مادۀ اکسید‌کننده ندارند؛ بنابراین نمی‌توانند رنگ طبیعی موی شما را روشن کنند.

رنگ مو ترکیبی از مادۀ اکسیدکننده، آمونیاک و مادۀ رنگی است و به‌دلیل اضافه‌کردن رنگ‌دانه به موی شما، برخلاف سفیدکننده، به موهایتان رنگ می‌دهد. مادۀ اکسید‌کننده در رنگ مو قبل از اضافه‌کردن رنگ‌دانه جدید، رنگ‌دانه طبیعی موی شما را از بین می‌برد.

آیا گزینه‌های ایمن‌تری وجود دارد؟

حنا

حنا (Henna) یک رنگ موی طبیعی با پایه گیاهی است که تا ۶ هفته ماندگاری دارد.

رنگ موی ارگانیک

شما می‌توانید رنگ موی ارگانیک بخرید، اما این رنگ موها هم دارای تعدادی ماده شیمیایی هستند که معمولا سنتزی (مصنوعی) هستند. ممکن است سایر مواد طبیعی به‌راحتی روی موهای شما بنشینند اما مواد شیمیایی آن به اندازۀ رنگ موهای معمولی قابلیت ایجاد سرطان را دارند.

گرافن

گرافِن (Graghene) جدیدترین جایگزین برای رنگ موهای غیرسمّی است. اسپری‌کردن این ماده یا شانه‌زدن آن روی موها، سبب ایجاد پوشش رنگی روی مو می‌شود. گرافن، برخلاف رنگ مو، آسیب شیمیایی به مو وارد نمی‌کند و تا ۳۰ بار شست‌وشو ماندگاری دارد. عیب این رنگ‌ها این است که فقط در رنگ‌های سیاه و قهوه‌ای تولید شده است.

هشدار

به‌جز چند استثنا در ابتلا به انواعی از لنفوم غیرهوچکین، مدارک محکمی درباره ارتباط میان استفاده از رنگ مو و ابتلا به سرطان وجود ندارد. اگر خطر ابتلا به سرطان هم وجود داشته باشد، نگران‌کننده نیست. باوجوداین، اگر همچنان نگران هستید، تعداد دفعات و سال‌های استفاده از رنگ مو به‌ویژه رنگ موهای تیره را کم کنید تا خطر ابتلا به سرطان کاهش یابد.

اگر نکته یا پیشنهادی در استفاده از رنگ مو دارید، لطفا آن را در قسمت کامنت در زیر همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.


در ادامه بخوانید: سه روش برای رنگ کردن موها با مواد طبیعی
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع healthline
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
  1. M می‌گوید

    سلام من دیروز یک بار سه صفر زدم رویه ی قسمتی از موهام و بعد شستم و رنگ فانتزی که مد نظرم بود رو گذاشتم اما اونجوری که میخاستم نشد. امروز دوبار رنگ فانتزی رو گذاشتم باز ولی رنگی که میخاستم نشد بعد برا بار اخر سه صفر زدم سر جمع پنج بار تکرار شد اینکار میخاستم ببینم خطر داره؟ الان چیکار کنم