ایکس‌ویژن

قابلیت‌های اینستاگرام در زمان شیوع کرونا

0

اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی موفق دیگر، یک‌شبه به موفقیت امروزی‌شان نرسیده‌اند. این بسترهای ارتباطی با اثبات توانایی‌ها و ظرفیت‌هایشان در جهت ارتقای اقتصاد، سرگرمی، ارتباطات و خیلی چیزهای دیگر به بخشی جدانشدنی از زندگی‌هایمان بدل شده‌اند و حالا چه خوشمان بیاید و چه نه؛ هر اتفاقی که در این دنیا رخ بدهد، آنها هم در تجربه مسیر تازه با ما همراهند. این روزها که دنیا با مهمان ناخوانده و غیرقابل‌پیش‌بینی کووید-۱۹ دست‌وپنجه نرم می‌کند، هم شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام در کنارمان هستند. قابلیت‌ها و ظرفیت‌های فوق‌العاده زیاد این شبکه اجتماعی موجب شده تا تجربه قرنطینه و موضوعات مرتبط با ویروس کرونا هم رنگ و بوی خاصی به خود بگیرد. اما چطور و چگونه؟ قابلیت‌های اینستاگرام در زمان شیوع کووید-۱۹ چیست؟

اینستاگرام و تلاش برای ارائه اطلاعات صحیح درباره ویروس کرونا

از ماه ژانویه که سازمان بهداشت جهانی درباره شیوع ویروس کرونا هشدار داد تا همین روزهای اخیر، تلاش اینستاگرام این بوده تا دسترسی به اطلاعات صحیح پیرامون این بیماری را ساده‌تر کند، تبلیغات لازم برای ماندن در خانه را انجام بدهد و کاربران را به نشکستن قرنطینه دعوت کند و از همه مهم‌تر، پُلی برای متصل‌ماندن و توسعه ارتباطات افراد مختلف در این اوضاع باشد. از جمله اقدامات این شبکه اجتماعی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اضافه‌کردن منابع اطلاعاتی بیشتر برای پدیدارشدن در نتایج جست‌وجوهای اینستاگرامی کاربران؛
  • اضافه‌کردن برچسب‌هایی آموزشی که ماندن در خانه یا اطلاعات صحیح درباره کرونا را منتشر می‌کنند؛
  • حذف حساب‌های کاربری موسوم به کووید-۱۹ برای جلوگیری از فعالیت احتمالی سودجویان؛
  • اضافه‌کردن برچسب کمک‌های خیرخواهانه در بیشتر کشورها برای کمک به یافتن مراکز خیریه فعال در دوران کرونا؛
  • اضافه‌کردن قابلیت ویدئو-چت برای توسعه ارتباطات در دوران قرنطینه.

دسترسی به اطلاعات صحیح

کاربرانی که درباره ویروس کووید-۱۹ در اینستاگرام دست به جست‌وجو می‌زنند، پیامی آموزشی دریافت می‌کنند که آنها را به منابع اطلاعاتی سازمان بهداشت جهانی متصل می‌کند. متصل‌کردن هر کاربر به منبع اطلاعاتی رسمی و معتبر در کشور و منطقه زندگی خود هم اقدامی است که اینستاگرام در حال توسعه آن برای کاربران در کشورهای مختلف است. کافی است در بخش جست‌وجوی این اپلیکیشن، عبارت کووید-۱۹ یا ویروس کرونا را جست‌وجو کنید تا به شما صفحات رسمی سازمان‌های بهداشتی و کنترل‌گر هر کشور در حوزه درمان و پیشگیری این ویروس معرفی شود.

اگر در این روزها در اینستاگرام چرخی زده باشید (که حتما زده‌اید) احتمالا با برچسب‌ها یا همان استیکرهایی با عناوینی مانند در خانه بمان (stay home) روبه‌رو شده‌اید.

اینستاگرام در حال اضافه‌کردن پیام‌هایی مشابه برای کمک به پیشگیری کروناست. برچسب‌هایی که کاربران را به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی یا شستن مکرر دست‌ها تشویق می‌کنند.

شاید به نظرتان چنین اقدامی بسیار ساده و ابتدایی برسد. اما اصلا و ابدا این‌طور نیست. شبکه‌ای با میلیاردها نفر کاربر فعال می‌تواند در نهادینه‌کردن شعارها و توصیه‌های بهداشتی به این شکل نقش مهمی داشته باشد. این برچسب‌ها در بخش دوربین و جایی که کاربران عکس‌های خود را منتشر یا اصطلاحا پُست می‌کنند، دیده می‌شود.

بیشتر بدانید: راهکارهای افزایش فروش در اینستاگرام

کنترل شایعات و ایجاد فضایی بی‌حاشیه

در زمان بروز بحران‌های مختلف، حفظ مسیر صحیح اطلاع‌رسانی و کنترل شایعات بسیار مهم است. این دقیقا یکی از برنامه‌های اینستاگرام به عنوان پلت‌فرم ارتباطی مهم دنیا بوده و از انصاف هم نگذریم، در دوران کرونا به خوبی از عهده کنترل فضای اطلاع‌رسانی شبکه خود برآمده است.

این روزها، اینستاگرام به سختی می‌کوشد تا اطلاعات اشتباه و شایعات را از بخش‌های مختلف خود حذف کند. تمهیداتی برای شناسایی اطلاعات اشتباه و شایعات در این اپلیکیشن صورت گرفته است.

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که این اپلیکیشن در نظر دارد، عدم اجازه به انتشار محتواهایی است که در شرایط این روزهای دنیا، تلاش در به راه‌انداختن جریان‌هایی ضد یک کشور دارند. اینستاگرام نمی‌گذارد که کاربرانش درباره مقصرین شیوع ویروس کرونا به ساخت تئوری‌های توطئه بپردازند.

استفاده سلبریتی‌ها و افراد معروف از اینستاگرام

بسیاری از اینفلوئنسرها و سلبریتی‌های معروف هم از امکانات اینستاگرام برای برگزارکردن برنامه‌های لایو سرگرم‌کننده، خیریه و آموزشی استفاده کرده‌اند. این شبکه اجتماعی با ظرفیت‌های ارتباطی زیادی که دارد و در اختیارداشتن امکاناتی مثبت برای توسعه ارتباطات، تمام تلاشش را در حیطه اطلاع‌رسانی و سرگرمی به کار گرفته است. بسیاری از سلبریتی‌ها مانند خوانندگان و موسیقی‌دانان با اجرای برنامه‌هایی در این فضا، ضمن سرگرم‌کردن کاربران به جمع‌آوری کمک‌های مالی در دوران کرونا پرداخته‌اند و رکوردهای چشم‌گیری را در زمینه امور خیریه شکسته‌اند. چنین دستاورد مهمی بدون وجود و حضور اینستاگرام تقریبا غیرممکن است.

بیشتر بدانید: لیست اینفلوئنسرهای ایرانی

در آخر

شبکه‌های اجتماعی با نفوذکردن به عمق تاروپود زندگی‌های امروزی به ابزارهایی مهم بدل شده‌اند که در جهت‌دهی به فرهنگ و رفتار جوامع نقش بسیار مهمی دارند.

البته مخالفان این پلت‌فرم‌های تازه هم کم‌تعداد نیستند ولی در همین مواقع بحرانی است که آنها هم به افکار مخالف خود کمی بیشتر فکر می‌کنند و درمی‌یابند که فناوری برای رشد و توسعه از کسی اجازه نمی‌گیرد. پس باید آن را با تمام ابعادش پذیرفت و برای ارتقایش کوشید.

در روزهای شیوع ویروس کرونا، تنهایی بسیاری از افراد با شبکه‌های اجتماعی پر شده است، خیریه‌هایی به جریان افتاده‌اند، روند اطلاع‌رسانی‌ها تسریع شده و… . اینستاگرام را دست‌کم نگیرید.

استفاده از پلت‌فرم‌های امروزی و مدیریت صحیح‌شان ذوق می‌خواهد و اطلاعات. ذوق را که خودتان باید در خود تقویت کنید ولی بخش اطلاعات و آموزش را از کارشناسانی مانند تیم نشانت بخواهید. تیمی که در آموزش اصول مدیریت و استفاده از اینستاگرام استاد است و می‌تواند به شما برای بهره‌بردن از این فضا به شکل‌های مختلف یاری برساند.

هشدار! این مطلب صرفا برای آشنایی شما با کسب‌وکار مهمان منتشر شده است و سایت چطور هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.