استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون خانه چه تأثیری بر حال روحی ما خواهد داشت؟

0

رنگ سبز تداعی‌کننده طبیعت است و از لحاظ روان‌شناختی، مثل تمامی رنگ‌های دیگر بر روحیه و احساسات ما تأثیرگذار است. بیش از هر رنگ دیگری رنگ سبز را با آرامش‌بخشی و کنترل احساسات منفی مثل اضطراب، استرس و دلهره مرتبط می‌دانند: مسئله‌ای که ریشه در ارتباط نزدیک رنگ سبز با طبیعت دارد. چنین ویژگی‌هایی باعث می‌شود که برخی از افراد برای بهره‌مندی از آثار مثبت رنگ سبز بر روحیه و احساسات خود، از آن در دکوراسیون داخلی خانه استفاده کنند. در ادامه این مطلب، جزئیات بیشتری درباره تأثیر روان‌شناختی رنگ سبز بر روحیات انسان در اختیارتان خواهیم گذاشت. همچنین به شما خواهیم گفت که چطور هنگام استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون خانه باید این کار را انجام دهید و چه قاعده‌هایی را باید در نظر بگیرید. همراه ما باشید.

بررسی پژوهش‌ها درباره تأثیر رنگ سبز بر روحیات و احساسات

پژوهش‌ها و بررسی‌های متعددی درباره تأثیر رنگ سبز بر روحیات و احساسات انسان صورت گرفته است. تقریبا تمامی آنها حکایت از این نکته دارند که دیدن رنگ سبز، شادی‌بخش و نشاط‌آور است و به بهبود سلامت روان کمک می‌کند.

کسانی که برای فرار از روزمرگی به پارک می‌روند و قدم می‌زنند یا برای گذاشتن قرار ملاقات با دوستان و آشنایان، پیش از هر جای دیگری، به پارک یا فضای سبز نزدیک خانه یا محله‌شان فکر می‌کنند، تعدادشان کم نیست. به بیان بهتر، رفتن به فضای سبز و دیدن این رنگ، تأثیر مثبت و خوبی بر روحیه دارد و به همین خاطر در بسیاری از موارد، اولین انتخاب ما است.

نکته دیگری که در این بررسی‌ها و پژوهش‌‌ها به آن اشاره شده است، درباره ریشه‌یابی علت تمایل انسان به مشاهده رنگ سبز در طبیعت و مکان‌های دیگر است. برخی محققان بر این باورند که رنگ سبز، به‌ویژه اگر در طبیعت باشد، یادآور خاطرات کودکی است و به همین خاطر دیدن آن برایمان روح‌نواز است.

عده دیگری از محققان هم باور دارند که رنگ سبز و طبیعت، در برهه‌های حساس و تعیین‌کننده زندگی، مثل تغییر ناگهانی در وضعیت سلامتی یا ترک موقعیت شغلی فعلی، معنا و مفهوم عمیق‌تری برای انسان پیدا می‌کند و در چنین مواقعی، بیشتر جلب‌توجه می‌کند.


حتما بخوانید: آیا استفاده از رنگ ها در دکوراسیون خانه، شادی ما را افزایش می‌دهد؟

بررسی تأثیر روان‌شناختی رنگ سبز بر روحیات انسان

استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون خانه و بررسی تأثیر روان‌شناختی رنگ سبز بر روحیات انسان

رنگ‌ها از لحاظ روان‌شناختی بر انسان تأثیر می‌گذارند. با دیدن هر رنگ، واکنش خاصی از لحاظ روحی یا احساسی خواهیم داشت. رنگ سبز هم از این قاعده مستثنا نیست. رنگ سبز بیش از هر چیز دیگری برایمان یادآور طبیعت است. وقتی نام آن را می‌شنویم، به یاد جنگل‌های انبوه، سبزی چمن‌ها و گیاهان می‌افتیم. دیدن رنگ سبز از لحاظ روان‌شناختی چند تأثیر عمده بر احساسات و روحیات ما دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.


حتما بخوانید: روش صحیح استفاده از رنگ‌های گرم در خانه

۱. آرامش‌بخشی

دیدن رنگ سبز برایمان آرامش‌بخش و نشاط‌آور است و احساسات منفی نظیر استرس، دلهره و اضطراب را کم می‌کند. به همین خاطر است که در اتاق عمل بیمارستان‌ها، از رنگ سبز به‌عنوان رنگ اصلی و غالب استفاده می‌کنند. همچنین پیش از آنکه بازیگران و مهمانان برنامه‌های تلویزیونی جلوی دوربین ظاهر شوند، در اتاق انتظاری به رنگ سبز نگه می‌دارند تا استرس‌شان کمتر شود.

زمانی که به طبیعت و فضای سبز قدم می‌گذاریم، چنین احساساتی را تجربه می‌کنیم. شاید همین ارتباط نزدیک رنگ سبز با طبیعت باشد که دیدن آن را برایمان نشاط‌آور و آرامش‌بخش می‌کند.

۲. برانگیختن هیجان، شور و اشتیاق

در افسانه‌های بسیاری از فرهنگ‌ها و کشورها، رنگ سبز را با رویش دوباره طبیعت، تغییر و تحول، جنب‌وجوش و ویژگی‌های مثبت دیگری نظیر اینها مرتبط می‌دانند. شاید به همین خاطر باشد که بسیاری از افراد با دیدن رنگ سبز، احساس امنیت بیشتری می‌کنند و با شور و اشتیاق بیشتر، به فرصت‌های جدید فکر می‌کنند.

۳. برانگیختن احساس همدردی

برانگیختن احساس همدردی از اثرات روان‌شناختی رنگ سبز

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با دیدن کسی که لباس سبز به تن دارد، از او تصویر انسانی مهربان و دلسوز در ذهن‌تان نقش ببندد. برانگیختن احساس همدردی از دیگر ویژگی‌های روان‌شناختی رنگ سبز است و بسیاری از افراد با دیدن آن، چنین حالاتی را تجربه می‌کنند.

۴. یادآوری طبیعت در ذهن انسان

پیش‌تر گفته شد که رنگ سبز ارتباط نزدیکی با طبیعت دارد و به همین خاطر، از لحاظ روان‌شناختی آثاری چون آرامش‌بخشی و کاهش استرس دارد، اما فارغ از آنکه چه تأثیری بر روحیه ما می‌گذارد، رنگ سبز به‌خودی‌خود یادآور طبیعت است. به همین خاطر است که در فضای شهری امروزی یا در دکوراسیون خانه، برخی با استفاده از رنگ سبز سعی می‌کنند طبیعتی را برای خودشان یادآوری کنند که کمتر به آن دسترسی دارند.

۵. برانگیختن احساس خوش‌بینی و امیدواری

منظره گیاهی را در ذهن‌تان تصور کنید که تازه سر از خاک بیرون آورده است. دیدن چنین منظره‌ای یا حتی تصورکردن آن می‌تواند به شما انگیزه بدهد و به آینده خوش‌بین‌تان کند. امیدواری، خوش‌ بینی، بخشش، انرژی و احساسات دیگری از این دست هم ارتباط نزدیکی با رنگ سبز دارند. وقتی ما به این رنگ نگاه می‌کنیم، بسته به عوامل مختلف، ممکن است برخی از این احساسات را تجربه کنیم.

به خاطر داشته باشید که تأثیر روان‌شناختی رنگ سبز بر روحیات انسان مسئله‌ای کاملا شخصی است. احساس هرکس با دیدن رنگ سبز، بسته به عوامل مختلفی مثل زمینه‌های فرهنگی و تجربه‌های گذشته، می‌تواند کاملا متفاوت از دیگری و منحصربه‌فرد باشد. برای آنکه به احساس منحصربه‌فرد خود از دیدن رنگ سبز پی ببرید، دفعه دیگری که با آن مواجه شدید، کمی صبر کنید و با دقت بیشتری حالات و روحیات خود را زیر نظر بگیرید.

استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون خانه

استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون خانه

امروزه، استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون خانه معمولا محدود به قسمت‌های بخصوصی از خانه می‌شود که با رفتن به آنجا، بتوان برای مدتی از شلوغی و دغدغه‌ها دور بود و کمی آرام‌تر شد. اگر دوست داشته باشید، می‌توانید قسمت‌های بیشتری از خانه، دیوارها و سقف‌ها را هم رنگ سبز بزنید، البته با درنظرداشتن چند قاعده کلی که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.


حتما بخوانید: دکوراسیون رنگی؛ ۳۵ ایده خلاقانه برای داشتن خانه‌ای پرانرژی

قواعد استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون خانه

استفاده از رنگ سبز برای سقف

با سبزکردن سقف‌ اتاق‌های مختلف خانه، می‌توانید فضایی ایمن در اتاق یا خانه به وجود بیاورید. توصیه می‌شود که هنگام سبزکردن سقف‌ها، از رنگ‌های سبز خیلی تیره یا روشن استفاده نکنید؛ چون ممکن است ظاهر دکوراسیون داخلی خانه تحت‌تأثیر قرار بگیرد.

استفاده از رنگ سبز برای دیوارها

اگر قصد استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون خانه و رنگ‌کردن دیوارها با آن را دارید، توصیه می‌شود از سبز تیره استفاده نکنید و به‌جای آن از زمینه‌های روشن‌تر و ملایم‌تر رنگ سبز بهره بگیرید. این‌گونه به اتاق ظاهری آرام‌ و خنک‌ می‌بخشید.

برای خرید کاغذ دیواری این ۵ برند را بشناسید

استفاده از رنگ سبز برای کف

مثل مورد قبل، برای کف هم بهتر است از زمینه‌های روشن‌تر و ملایم‌تر رنگ سبز استفاده کنید تا فضایی آرام و ایمن در خانه به وجود بیاورید. استفاده از رنگ‌های سبز تیره برای کف خانه توصیه نمی‌شود.

همه نکات برای خرید چمن مصنوعی


حتما بخوانید: انتخاب رنگ آشپزخانه؛ کدام رنگ‌ها هنگام آشپزی به شما آرامش می‌دهند؟

آیا با استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون خانه می‌توان از ویژگی‌های روان‌شناختی مثبت آن بهره‌مند شد؟

اثر مثبت رنگ سبز بر روحیه - استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون خانه

هرچند دیدن رنگ سبز از لحاظ روان‌شناختی آثار مختلفی بر روحیات و احساسات انسان دارد، نباید فراموش کنید که در بیشتر مواقع، تجربه شما از دیدن این رنگ و احساسی که پیدا می‌کنید، می‌تواند کاملا شخصی و منحصربه‌فرد باشد. پیش‌تر هم اشاره شد که عوامل متعدد مثل زمینه‌های فرهنگی و تجربه‌های شخصی در گذشته، می‌توانند تعیین‌کننده احساسی باشند که با دیدن رنگ سبز پیدا می‌کنید.

بنابراین بهتر است پیش از استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون خانه، کمی برای دیدن آن در مناظر، نقاشی‌ها و جاهای مختلف دیگر وقت بگذارید و ببینید دقیقا با دیدن آن، چه احساسی به شما دست می‌دهد. اگر این احساس مثبت و باب‌میلتان بود، با درنظرداشتن قاعده‌هایی که در بخش قبلی گفته شد، از این رنگ در طراحی و دکوراسیون داخلی خانه‌تان استفاده کنید.

با این ۸ ایده خرید کوسن، دکوراسیون خانه‌تان را متحول ‌کنید

نظر شما چیست؟ دیدن رنگ سبز چه احساسات و حالاتی را برای شما تداعی می‌کند؟ آیا مایل به استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون خانه هستید یا رنگ‌های دیگر را به آن ترجیح می‌دهید؟ در قسمت دیدگاه‌ها می‌توانید با ما و خوانندگان این مطلب از نظرها و تجربه‌های خود بگویید. همچنین اگر خواندن این مقاله برایتان مفید بود، آن را با دوستانتان در میان بگذارید.


در ادامه بخوانید: سال ۲۰۲۰ از چه رنگ‌هایی در دکوراسیون داخلی استفاده کنیم؟
چطور در فضای آنلاین جذاب و حرفه‌ای بنویسیم؟
راهکارهایی برای اینکه جذاب، حرفه‌ای و تاثیرگذار بنویسیم.

منبع verywellmind time simourdesign
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.