چرا چاقی و اضافه وزن خطر ابتلا به بیماری کرونا را افزایش می‌دهد؟

0

بعد از مطالعه و بررسی پژوهش‌هایی که تاکنون انجام شده‌اند، متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که افرادی که اضافه‌وزن دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به نوع جدی‌تر ویروس کرونا و حتی مرگ ناشی از آن هستد. در این مقاله، می‌خواهیم علت این موضوع را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

پژوهشگران با بررسی پژوهش‌های سلامت عمومی انگلستان (Public Health England) شواهدی پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد اضافه‌وزن احتمال بستری‌شدن و نیاز به مراقبت‌های ویژه را برای بیماران کرونایی افزایش می‌دهد. همچنین در نیویورک، ۴۰ درصد از بیماران مبتلا به کرونا که در بیمارستان بستری بودند و نیاز به دستگاه تنفسی داشتند، چاق بودند. همچنین ۹۰ درصد از موارد بیمارانی که در بیمارستان‌های فرانسه بستری بودند و نیاز به دستگاه تنفسی داشتند، چاق بودند.

دکتر آلیسون تدستون، متخصص تغذیه در مرکز سلامت عمومی انگلستان می‌گوید شواهد کشف‌شده شفاف هستند و ثابت می‌کنند که داشتن اضافه‌وزن شما را در خطر ابتلا به نوع سخت‌تر ویروس کرونا و حتی مرگ ناشی از آن قرار می‌دهد.

۹ محصول مهم برای جلوگیری از شیوع ویروس در خانه

کاهش وزن فواید بی‌شماری برای سلامتی دارد. یکی از فواید آن کاهش خطر ابتلا به ویروس کرونا است. به‌گفته دکتر آلیسون، هیچ زمانی مثل این دوره همه‌گیری کرونا، کاهش وزن ضرورت نداشته است.

چرا افراد چاق بیشتر در خطر بیماری کرونا قرار دارند؟

چرا افراد چاق بیشتر در خطر مرگ ناشی از کرونا قرار دارند

دلایل مختلفی وجود دارد مبنی‌بر اینکه افراد چاق بیشتر از دیگر افراد در معرض خطر فوت ناشی از کرونا قرار دارند.

۱. فشار چربی‌های بدن به ریه‌ها

میزان زیاد چربی در سینه و شکم به ریه‌ها فشار می‌آورد و به این افراد اجازه نمی‌دهد به‌راحتی ریه‌هایشان را پر کنند. این کاهش گنجایش ریه‌ها به فشارها و مشکلات تنفسی دیگر در بیماران می‌افزاید.

۲. نیاز بیشتر به اکسیژن

تحمل وزن زیاد، نیاز بدن به اکسیژن را افزایش می‌دهد. بعضی از افرادی که اضافه وزن دارند، ممکن است به‌آهستگی نفس بکشند یا تنفس‌شان به‌قدری آهسته باشد که نتوانند اکسیژن لازم را به بدن برسانند. این عوامل حتی در زمان سلامتی هم فشار زیادی بر قلب و ریه‌ها وارد می‌کنند.

بااین‌حال، پژوهش‌ها نشان داده‌اند که این دو عامل به‌تنهایی نمی‌توانند عامل مرگ‌و‌میر بیماران چاق بر اثر کرونا باشند. عوامل دیگری هم دخیل‌اند که فقط مختص بیماری کرونا هستند.

۳. چربی، منبعی برای ایجاد التهاب

در مقاله جدیدی که نتیجه پژوهش‌های زیادی را مرور و بررسی کرده بود، پژوهشگران به‌دنبال علت این موضوع بودند که چرا بیماران دارای اضافه‌وزن، در معرض خطر بیشتری در برابر کرونا هستند. بر مبنای این یافته‌ها، بافت‌های چربی می‌توانند خود منبعی برای التهاب مهارنشدنی باشند که می‌تواند به اندام‌هایی مانند ریه‌ها آسیب برساند.

از طرف دیگر، افراد چاق معمولا سیستم ایمنی نامتعادل و ضعیفی دارند. میزان سیگنال‌های التهابی در خون آنها زیاد است. این سیگنال‌ها شرایطی در بدن ایجاد می‌کنند که شبیه واکنش‌هایی است که بدن به ویروس کرونا نشان می‌دهد؛ یعنی سیستم ایمنی آنها به عفونت ویروس کرونا واکنش افراطی نشان می‌دهد.

همچنین بافت‌های چربی مانند منبع ذخیره وسیعی برای سلول‌های ایمنی، ازجمله ماکروفاژ‌ها و سلول‌های تی عمل می‌کنند. ماکروفاژ‌ها عوامل عفونت‌زا (مانند باکتری‌ها و ویروس ها) را می‌بلعند و باقی‌مانده را به سلول‌های تی می‌فرستند که بدن را از وجود عفونت باخبر کند.

داده‌هایی که از ووهان چین به دست آمده‌اند، نشان می‌دهند که واکنش سیگنال ایمنی بدن در افراد مبتلا به انواع جدی‌تر ویروس کرونا بیشتر است. به این واکنش طوفان سیتوکین گفته می‌شود. سیتوکین‌ها به‌عنوان پیا‌م‌رسان‌هایی عمل می‌کنند که به دیگر سلول‌های ایمنی بدن دربا‌ره خطرات احتمالی اطلاع‌رسانی و التهابی را ایجاد می‌کنند (معمولا به‌شکل تب یا تورم) که عوامل بیماری‌زا را از بین می‌برد؛ اما گاهی سیستم ایمنی بدن واکنش افراطی نشان می‌دهد و سیتوکین‌های زیادی آزاد می‌کند. این واکنش افراطی همان طوفان سیتوکین‌‌ها است.

بعد از اینکه فرد چاقی به ویروس کرونا مبتلا شد، بدن او ممکن است ذخیره‌ زیادی از سلول‌های ایمنی را فعال کند که در چربی ساکن شده‌اند. این موضوع باعث تورم و التهاب بیش ‌از ‌اندازه می‌شود. این فعال‌سازی غیر‌عادی سیستم ایمنی، می‌تواند به اندام‌هایی ازجمله ریه‌ها آسیب برساند.

معمولا از روز هفتم تا دهم بعد از ابتلا به ویروس کرونا، بیماران یا شروع به بهبودی می‌کنند یا وضعشان وخیم‌تر می‌شود. این وخیم‌شدن نشان می‌دهد که آسیب اصلی‌ای که کرونا ایجاد می‌کند، ممکن است به‌دلیل طوفان سیتوکین باشد نه خود عفونت.

ازآنجاکه بافت چربی انبار بزرگی از سلول‌های ایمنی است، احتمال اینکه افراد دارای اضافه‌وزن، در هنگام ابتلا به ویروس کرونا، بیشتر از افراد دیگر دچار طوفان سیتوکتین شوند، بیشتر است. این مسئله باعث آسیب‌دیدن ریه‌ها، فشار جدی به سیستم تنفسی و حتی مرگ می‌شود.


حتما بخوانید: علائم کرونا چیست؟ از علائم اولیه تا جدیدترین علائمی که به‌تازگی کشف شده‌اند

آیا من اضافه‌وزن دارم؟

چطور بفهمیم اضافه‌وزن داریم

سازمان بهداشت بریتانیا اعلام کرده است که افرادی اضافه‌وزن دارند که شاخص تود‌ه بدنی (بی. ام. آی) آنها ۲۵ تا ۲۹٫۹ است. افرادی به چاقی افراطی مبتلا هستند که بی. ام. آی آنها ۳۰ تا ۳۹٫۹ باشد. روش دیگری برای اندازه‌گیری میزان چاقی، از طریق اندازه‌گیری سایز کمر است. مردانی که سایز کمرشان بیشتر از ۹۴ سانتی‌متر و زنانی که سایز کمرشان بیشتر از ۸۰ سانتی‌متر باشد، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های مرتبط با چاقی هستند.

سخن آخر

در این مقاله، به‌دنبال پاسخ این سؤال بودیم که آیا افراد چاق و دارای اضافه‌وزن در خطر جدی‌تری برای ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند یا خیر. باتوجه‌به بررسی پژوهش‌ها، مشخص شد که این موضوع صحت دارد؛ پس افراد چاق جزء دسته افراد پرخطر هستند و باید بیشتر از دیگر افراد نکات بهداشتی را رعایت کنند.

۴ وسیله برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

افراد دارای اضافه‌وزن باید تا جایی که می‌توانند، در خانه بمانند، از اجتماعات دوری و فاصله اجتماعی را رعایت کنند. همچنین با ورزش در خانه و داشتن رژیم غذایی مناسب، باید تاحدامکان سعی کنند تا وزنشان را پایین بیاورند. همین‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، پزشک متخصص تغذیه، دکتر آلیسون، تأکید کرده است که هیچ زمانی مثل الآن، کاهش وزن مهم نبوده است.


در ادامه بخوانید: برای پیشگیری از کرونا هنگام فعالیت‌های اجتماعی و تردد در شهر چه کنیم؟
گامی برای تسلط شما بر مهارت‌های برقراری ارتباطهشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
منبع bbc weforum
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.