معرفی اجاق برقی-گازی و بررسی مزایا و معایب آن

0

اجاق‌گازهای فردار یکی از لوازم پر مصرف در آشپزخانه هستند و امروزه به‌دلیل تنوع غذایی، کاربرد فر در پخت‌وپز، کمتر از صفحه شعله‌های اجاق‌گاز نیست. علاوه بر فر گازی، با تغییر و زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه، فر برقی نیز جایگاه خودش را پیدا کرده و طرفداران بسیاری دارد. امروز در این مطلب می‌خواهیم از ترکیب این دو سوخت در اجاق‌گاز بگوییم؛ در واقع قرار است به شما یک اجاق‌گاز دوگانه‌سوز معرفی کنیم که هم نیروی برق آن را راه می‌اندازد و هم با انرژی گاز می‌توانید غذایی فوق‌العاده بپزید. در این مطلب با ما همراه باشید تا در مورد اجاق برقی گازی و نحوه عملکرد آن بیشتر بدانیم.

اجاق‌گاز دوگانه سوز (برقی-گازی) چیست؟

اجاق‌گاز دوگانه سوز نوعی اجاق‌گاز است که از دو نوع سوخت برای تأمین انرژی پخت‌وپز غذا استفاده می‌کند. در این نوع اجاق‌گاز، علاوه بر انرژی گازی، از المنت‌های الکتریکی هم برای پخت غذا استفاده می‌شود. البته مشعل‌های پخت این اجاق همچنان با گاز کار می‌کند و با همان پیچ‌های همیشگی، میزان حرارت آن قابل‌تنظیم است.

رونیکس

پخت غذا با فر برقی گازی در آشپزخانه توسط یک بانو

مزیت استفاده از سوخت گاز به‌جای انرژی برق در شعله‌های این اجاق، تبدیل سریع این انرژی به گرما است؛ در مقابل، در نوع صفحه‌های برقی، تبدیل الکتریسیته به گرما، به زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد. همچنین در نوع گازی، از ظاهر شعله‌‌‌ها می‌توان به داغ یا سرد بودن اجاق و میزان حرارت آن پی برد ولی در صفحه‌های برقی به این شکل نیست.

مزایای استفاده از اجاق‌گاز دوگانه سوز برقی و گازی چیست؟

پخت شیرینی در فر برقی گازی

پخت‌وپز با اجاق‌گازی که با انرژی فسیلی گاز کار می‌کند، راحت است و به شما این فرصت را می‌دهد که با پیچاندن شعله گاز و زدن یک فندک، حرارت تولید کنید، غذایتان را به‌سرعت سرخ کنید یا آن را در مدت‌زمان بیشتر و با آرامش بپزید.

اجاق‌گاز برقی، حرارت یکنواختی را در تمام قسمت‌های غذا پخش می‌کند و احتمال سوختن غذا در این شرایط، بسیار کم است. نوسانات دما در این گازها باوجود جریان برق، کاهش پیدا می‌کند و دیگر مشکلات فرهای گازی و نیاز به خاموش و روشن کردن مداوم در دمای بالا را ندارد. در نتیجه پخت‌وپز با این نوع گاز، باکیفیت‌تر و آسان‌تر خواهد بود.

حالا تصور کنید که اجاق‌گاز آشپزخانه شما دوگانه‌سوز و مجهز به فر برقی گازی باشد و با هر دو نوع سوخت بتواند کار کند. با ترکیب این دو روش پخت‌وپز، آشپزخانه شما از مزایای مطلوب هر دو نوع سوخت بهره‌مند خواهد شد.

آیا استفاده از این نوع اجاق‌های ترکیبی معایبی هم دارد؟

پخت شیرینی در آشپزخانه‌ای مجهز به اجاق‌گاز با فر برقی گازی توسط یک بانو

اجاق گازهای برقی گازی، مانند سایر گازهای معمولی فضای زیادی را در آشپزخانه اشغال می‌کنند به‌ویژه قسمت فر آن‌‌ها معمولا در آشپزخانه جای زیادی را می‌گیرد. از معایب دیگر این نوع اجاق گاز می‌توان به این نکته اشاره کرد که برای نصب آن‌ها دسترسی همزمان به سیستم برق و گاز ضروری‌ست و در هر محلی از خانه نمی‌توان آن‌‌‌ها را نصب کرد.

اجاق‌گاز دوگانه‌سوز برقی گازی چگونه نصب می‌شود؟

فر برقی گازی باید در جایی قرار گیرد که علاوه بر گاز، به انرژی برق هم دسترسی داشته باشد. برای تأمین انرژی برق، معمولا دسترسی به پریز برق در آشپزخانه کافی خواهد بود، اما بعضی از طراحی‌های این اجاق‌ها به گونه‌ای هستند که باید به برق اصلی خانه وصل شوند و در این حالت، باید از یک برقکار حرفه‌ای کمک بگیرید و هرگز خودتان دست به کار نشوید. بنابراین بهتر است قبل از خرید، از شرایط و مشخصات اجاق‌گاز مطلع شوید.

اگر برای راه‌اندازی اجاق‌گاز به گاز لوله‌کشی شهری دسترسی ندارید، می‌توانید با کمک کپسول‌های گاز مایع آن را روشن کنید. برای استفاده از کپسول گاز مایع باید از مبدل رگلاتور استفاده کنید.

نکته مهم: تمام مراحل نصب اجاق‌گاز را باید یک متخصص حرفه‌ای انجام دهد و هرگز نباید خودتان سراغ نصب اجاق بروید.

اندازه اجاق‌های دوگانه‌سوز چقدر است؟

آشپزخانه‌ای مجهز به فر برقی گازی

اجاق‌های دوگانه‌سوز متناسب با اندازه آشپزخانه شما، در اندازه‌های ۶۰ سانتی‌متری با ۴ مشعل گاز و طرح‌های ۹۰ سانتی‌متری با ۵ یا ۶ مشعل تولید می‌شوند. برخی از اجاق‌های برقی و گازی مجهز به دو فر جداگانه هستند و به شما این امکان را می‌دهند که به‌طور هم‌زمان در دو دمای متفاوت، دو نوع غذا را بپزید و وقت کمتری در آشپزخانه برای پخت‌وپز صرف کنید.

در هنگام خرید اجاق، سراغ کدام نوع فر برویم؟ برقی، گازی یا برقی-گازی؟

آشپزخانه‌ای مجهز به فر برقی گازی و پخت غذا توسط پدر و کودکان

انواع اجاق‌های گازی، برقی و ترکیب این دو سوخت، مزایا و معایب خود را دارند و بسته به نیازتان و بودجه‌ای که در نظر دارید، در آشپزخانه شما کارآمد هستند. جریان انرژی برق در فر، به‌دلیل تولید گرمای بیشتر، ثبات دمایی بهتری دارد و در نتیجه، حاصل پخت‌و‌پز در این نوع فر بهتر خواهد بود. جریان برق سبب می‌شود که بافت غذا با کیفیت بیشتری طبخ شود و مغزپخت شود. در عین حال مصرف انرژی در زمانی که المنت‌های برق در فر استفاده شده‌اند، بسیار بیشتر از نوع گازی است. البته با قرار دادن فن در اجاق‌های امروزی، مصرف انرژی در فر این نوع اجاق‌ها نسبت به انواع فر برقی قدیمی کاهش یافته است. بنابراین گرما سریع‌تر در فضای فر پخش و دمای فر زودتر سرد و گرم می‌شود.

البته ناگفته نماند که یکی از مزیت‌های اجاق هایی که فقط با گاز کار می‌کنند، قیمت ارزان آن نسبت به زمانی است که المنت‌های الکتریسیته هم به آن اضافه می‌شوند. اما اگر می‌خواهید از مزیت دو سوخت گاز و برق در پخت غذا هم‌زمان استفاده کنید، اجاق دوگانه‌سوز با فر برقی گازی بهترین انتخاب خواهد بود.

به‌نظر شما در آینده به‌سراغ معرفی کدام‌یک از ابزارهای کارآمد و به‌روز در آشپزخانه برویم؟ از مزایا و معایب ابزار جدیدی که قصد دارید آن را برای آشپزخانه خود بخرید، مطلع هستید؟


در ادامه بخوانید: دکوراسیون پاییزی منزل؛ ۲۱ ایده جذاب که پاییز را به خانه‌تان می‌آورد
کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪

منبع appliancesonline blog.designerappliances
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.