چگونه آشپزخانه را تمیز کنیم؟ ۵۵ نکته ضروری برای تمیز کردن آشپزخانه

0

آشپزخانه یکی از پرترددترین قسمت‌های خانه و جایی است که در آن، غذایتان را آماده می‌کنید. بنابراین تمیز و مرتب‌کردن منظم آن، از قسمت‌های دیگر خانه اهمیت بیشتری دارد. تمیز کردن روزانه تمام سطوح، کار دشواری است، به‌ویژه وقتی برنامه فشرده‌ای داریم و زمان کافی برای این کار را نداریم. نکات و ترفندهای تمیز کردن آشپزخانه را که در این مقاله ارائه می‌دهیم، به شما کمک می‌کنند تا بتوانید در زمان کمتری چربی‌ها، بوی بد و آلودگی‌های موجود در آشپزخانه را از بین ببرید. با استفاده از ایده‌های زیر، می‌توانید روش‌های قدیمی نظافت را کنار بگذارید و آشپزخانه‌ای تمیز و درخشان داشته باشید.

راهنمای مطالعه نمایش

۱. نوکردنِ دوباره سینی‌های فر قدیمی با استفاده از هیدروژن‌پراکسید و جوش‌شیرین

ترکیب جوش‌شیرین و هیدروژن‌پراکسید فقط سینک و وان را دوباره نو و تمیز نمی‌کند و حتی می‌تواند کهنه‌ترین و مستعمل‌ترین سینی‌های فر را نیز دوباره نو و سالم کند.

دوباره نو کردن سینی فر - تمیز کردن آشپزخانه

کافی است که روی سینی فر جوش‌شیرین بپاشید؛ سپس کمی هیدروژن‌پراکسید اسپری کنید و پس از آن دوباره لایه دیگری از جوش‌شیرین را روی سینی بپاشید. پس از چند ساعت، سینی فر را پاک و تمیز کنید که اکنون دیگر ترمیم و نو شده است.

۲. تمیز کردن فر

می‌توانید از بطری اسپری پر از محلولی خانگی شامل یک‌سوم پیمانه آب، یک‌سوم پیمانه سرکه سفید و یک‌دوم پیمانه جوش‌شیرین استفاده کنید. پس از سردشدن فر، قفسه‌ها را بیرون بیاورید و در داخل فر، این محلول را اسپری کنید. توجه کنید که روی المنت‌های حرارتی اسپری نکنید. در فر را ببندید و به رختخواب بروید؛ بگذارید این محلول تا ۱۲ ساعت باقی بماند و تأثیرش را بگذارد. وقتی بیدار شدید، فر را با آب و صابون تمیز کنید. سپس با استفاده از دستمال مخمل نرم و پرزدار، آن را خشک کنید.

برای تمیز کردن فر، می‌توانید از جوش‌شیرین هم استفاده کنید. برای این منظور، کمی جوش‌شیرین کافی است. روش دیگر برای تمیز کردن فر، استفاده از ترکیب جوش‌شیرین، آب و مایع ظرف‌شویی است. داخل فر را به این ترکیب آغشته کنید و بگذارید این محلول دست‌کم ۱۵ دقیقه بماند. اگر داخل فر کثیف شده است، می‌توانید تمام قسمت‌های آن را با این ترکیب بپوشانید.

فر برقی چه فرقی با مایکروویو دارد؟

استفاده از آستر اجاق گاز برای جلوگیری از کثیف شدن فر - تمیز کردن آشپزخانه

اگر از تمیزکردن فر بیزارید، از آستر اجاق‌گاز (oven liner) استفاده کنید. همچنین می‌توانید سینی فر قدیمی و کهنه‌ای را روی قفسه‌ای در پایین‌ترین قسمت قرار دهید. اگر قصد دارید از سینی فر کهنه استفاده کنید، حتما آن را در قفسه‌ای قرار دهید که چند سانتی‌متر از کف فر بالاتر باشد تا دمای فر و زمان‌ها را به هم نریزد. هرگز کف فر را با فویل نپوشانید؛ چون ممکن است عملکرد فر را به هم بریزد.

۳. شستن قفسه‌های فر

شستن قفسه های فر - تمیز کردن آشپزخانه

پودرهای رخت‌شویی فقط برای شستن لباس‌ها کاربرد ندارند. با خیساندن قفسه‌های فر داخل وان حمامِ پر از آب و پودر رخت‌شویی، می‌توانید برق و جلای اولیه را به قفسه‌های فرتان برگردانید؛ بدون اینکه نیازی به سابیدن آنها داشته باشید. قفسه‌های فر باید دست‌کم چهار ساعت در این محلول باقی بمانند. سپس آنها را خارج کنید و با آب بشویید.

در طول شب، می‌توانید قفسه‌های چرب فر را با مقدار کمی آمونیاک بخیسانید تا تمیز و درخشان شوند. اصلا نیازی به سابیدن نیست. به‌علاوه نباید آمونیاک را با سایر شوینده‌ها ترکیب کنید.

روش دیگری برای تمیزکردن قفسه‌های فر، شستن آنها با مایع ظرف‌شویی، ورق خشک‌کن (dryer sheets) و آب داغ است. قفسه‌ها باید در طول شب در این محلول خیس بخورند. اگر در روز این کار را انجام می‌دهید، بگذارید قفسه‌ها ۶ تا ۸ ساعت در این محلول بمانند.

بهترین مایع ظرفشویی های بازار ایران از دید کاربران کدامند؟


حتما بخوانید: تمیز کردن سینی فر با ۶ روش بسیار ساده و کاربردی

۴. جلادادن قسمت‌های چوبی با روغن لیمو و سرکه

آیا روش‌های طبیعی را به مواد و محصولات شیمیایی ترجیح می‌دهید؟ این جلادهنده چوب خانگی عطر و درخششی دوست‌داشتنی ایجاد می‌کند. برای درست‌کردن آن، نصف بطری اسپری را با روغن لیمو و نصف دیگر را با سرکه سفید پر کنید. محلول را مستقیم روی دستمال میکروفایبر خشک اسپری کنید و با آن، قسمت‌های چوبی مانند کابینت‌ها، در و قرنیزهای چوبی را پاک کنید.

۵. تمیزکردن کابینت‌ها

یکی از ترفندهای تمیز و مرتب کردن کابینت‌ها استفاده از جاروبرقی است. به‌جای هدردادن زمان برای برداشتن خرده‌ها و تکه‌ها با دستمال، می‌توانید تنها با فشاردادن یک دکمه، از برس جاروبرقی برای مکیدن این خرده‌ها و تکه‌ها استفاده کنید. این روش تمیز کردن برای قفسه‌های انباری و محل ذخیره‌کردن موادغذایی هم بسیار مفید است.

هنگام خرید جارو برقی چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

برای تمیز کردن کابینت‌های چوبی (و سایر قسمت‌های چوبی آشپزخانه) از صابون روغنی استفاده کنید. از صابون روغنی می‌توانید برای تمیز کردن داخل کابینت‌ها و قفسه‌ها هم استفاده کنید، البته اگر آنها نیز چوبی باشند. برای تميز كردن كابينت فلزی می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید، مانند استفاده از ترکیب آب و مایع ظرف‌شویی. توجه داشته باشید که برای تميز كردن كابينت فلزی، نباید از جوش‌شیرین استفاده کنید.

پوشاندن کشوها و قفسه های کابینت با آستری - تمیز کردن آشپزخانه

یکی از ترفندهای مؤثر برای مرتب‌كردن داخل كابينت‌ها، پوشاندن کشوهای و قفسه‌های آن با آستر است. با این روش، تمیز کردن آنها در آینده آسان‌تر می‌شود. این کار از آسیب‌دیدن، ساییدگی و خراش‌برداشتن آنها بر اثر استفاده روزمره محافظت می‌کند. آستر همچنین از لیزخوردن و لغزیدن وسایل داخل کشوها و کابینت‌ها به اطراف نیز جلوگیری می‌کند.

۶. تمیزکردن پنجره‌ها

پنجره‌ها را با شیشه‌پاک‌کن پاک کنید. برای این کار، می‌توانید از مایع ظرف‌شویی یا جلادهنده ماشین ظرف‌شویی نیز استفاده کنید.

با دانستن این نکات، با خیال راحت قرص ماشین ظرفشویی بخرید

۷. پاک‌کردن هود آشپزخانه با روغن

هود آشپزخانه چربی و روغن را به خود جذب می‌کند. وقتی با گذشت زمان، گردوغبار روی این چربی‌ها می‌نشیند، تمیزکردن سطح هود با شوینده‌های معمولی بسیار سخت می‌شود. یکی از بهترین ترفندهای تمیز کردن آشپزخانه استفاده از روغن‌نباتی برای تمیزکردن هود آشپزخانه است. کافی است که چند قطره روغن‌نباتی را روی دستمال پارچه‌ای یا کاغذی بریزید؛ سپس سطح هود آشپزخانه را با آن پاک کنید تا جرم و کثیفی پاک شود.

نکات مهمی که باید درباره روغن‌های خوراکی بدانید

برای پاک‌کردن گردوغبار چسبناک آشپزخانه هم می‌توانید از روغن پخت‌وپز یا روغن معدنی استفاده کنید. نیازی نیست که روغن را به اطراف بپاشید؛ فقط باید کمی از آن را روی حوله کاغذی بریزید و با آن لکه‌ها و کثیفی‌ها را پاک کنید. سپس با کمی مایع ظرف‌شویی و آب گرم، روغن را پاک کنید.

۸. خیساندن فیلتر هود آشپزخانه

خیساندن فیلتر هود آشپزخانه - تمیز کردن آشپزخانه

فیلتر موجود در دریچه هود آشپزخانه، به‌سرعت چرب، غبارگرفته و کثیف می‌شود. برای تمیزکردن آن آب را در قابلمه بزرگی جوش بیاورید و به‌تدریج یک‌دوم پیمانه جوش‌شیرین به آن اضافه کنید. سپس فیلتر را داخل قابلمه قرار دهید تا خیس بخورد. اگر کل فیلتر داخل قابلمه جا نمی‌شود، می‌توانید هر سمت فیلتر را جداگانه داخل قابلمه قرار دهید. وقتی یک طرف فیلتر تمیز شد، آن را بچرخانید و سمت دیگر را داخل قابلمه قرار دهید تا خیس بخورد و تمیز شود. توجه داشته باشید که آب داخل قابلمه داغ است و حتما باید از دستکش استفاده کنید.

همه نکات برای خرید هود آشپزخانه

می‌توانید فیلتر دریچه هود را در آب داغ و بوره (یا بوراکس) نیز بخیسانید تا دوباره تمیز و درخشان شود. البته خیساندن فیلتر هود در آب داغ و مقدار زیادی مایع ظرف‌شویی هم احتمالا نتیجه خوبی می‌دهد.

۹. استفاده از پودر شربت میوه در ماشین ظرف‌شویی

رسوبات آب سخت با گذشت زمان در ماشین ظرف‌شویی جمع می‌شوند. اگر ماشین ظرف‌شویی‌تان دیگر ظرف‌ها را کاملا تمیز نمی‌کند، شاید وقت آن رسیده است که سراغ پودر شربت میوه‌ای بروید. برای استفاده از این روش تميز كردن آشپزخانه، یک بسته کامل پودر شربت میوه‌ای را داخل ماشین ظرف‌شویی خالی بریزید و بگذارید دستگاه یک چرخه کامل کار کند. سپس ظرف‌های کثیف را داخل ماشین ظرف‌شویی بگذارید و دستگاه را روشن کنید تا یک چرخه کامل دیگر کار کند. در پایان، ظرف‌های خود را که تمیز و درخشان شده‌اند، از ماشین بیرون بیاورید.


حتما بخوانید: ۲ روش ساده برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی

خرید ماشین ظرفشویی دست دوم و ۱۳ نکته که باید بدانید

۱۰. خالی‌کردن ماشین ظرف‌شویی

گرچه باقی‌گذاشتن ظرف‌های شسته‌شده داخل ماشین ظرف‌شویی و برداشتن ظروف موردنیاز از داخل آن ساده به نظر می‌رسد، خالی‌کردن ماشین ظرف‌شویی روش بهتری است. با این کار، در زمان شستن ظرف‌ها، با ماشین ظرف‌شویی خالی مواجه می‌شوید و استرس و زحمت کمتری دارید.

۱۱. بیش ‌از حد پرنکردن ماشین ظرف‌شویی

ماشین ظرفشویی را بیش از حد پر نکنید - تمیز کردن آشپزخانه

وقتی نمی‌خواهید ماشین ظرف‌شویی را زیاد روشن کنید، معمولا صبر می‌کنید که تا حد آخر و کاملا پر شود و سپس ظرف‌ها را می‌شویید؛ ولی وقتی ماشین ظرف‌شویی را بیش ‌از حد پر می‌کنید، ظرف‌ها کاملا تمیز نمی‌شوند. بنابراین حتما در زمان قراردادن ظرف‌ها، اطمینان پیدا کنید که همه ظرف‌ها فضای کافی برای تنفس دارند تا کاملا تمیز و پاکیزه شوند.

۱۲. استفاده از قفسه قوطی و کنسرو

استفاده از قفسه قوطی کنسرو - تمیز کردن آشپزخانه

آیا به فضای بیشتری در یخچال خود نیاز دارید؟ می‌توانید از قفسه قوطی و کنسرو در یخچال استفاده کنید تا آب‌میوه‌های گازدار و نوشابه‌های رژیمی خود را با نظم‌وترتیب در آنها بچینید.

کاربردی‌ترین لوازم نظم دهنده آشپزخانه را بشناسید

۱۳. استفاده از نظم‌دهنده‌های شفاف

آیا شلوغی و به‌هم‌ریختگی انبار مواد غذایی شما را کلافه کرده است؟ چند نظم‌دهنده شفاف و بی‌رنگ تهیه کنید و با استفاده از آنها، انبار مواد غذایی و یخچال خود را قسمت‌بندی و مرتب کنید.

۱۴. استفاده از میز چرخان

استفاده از میز چرخان - تمیز کردن آشپزخانه

استفاده از میز چرخان در یخچال، بسیار مفید است و موجب می‌شود که تمام چیزهای داخل یخچال را ببینید. این‌گونه مواد غذایی به‌دلیل دیده‌نشدن و قرارگرفتن در پشت مواد غذایی دیگر، مانده و فاسد نمی‌شوند.

۱۵. بازبینی مواد غذایی و اقلام انبارشده

وقتی آشپزخانه را تمیز می‌کنید و اقلام غذایی و انبارشده را بازبینی می‌کنید، موادغذایی را بر اساس روش فایفو مرتب کنید. روش فایفو (FIFO/ آنچه اول آمده، اول می‌رود) یعنی قراردادن موادغذایی قدیمی‌تر در جلو یا بالای اقلام دیگر (البته با فرض اینکه منقضی نشده باشند!) و گذاشتن اقلام جدیدتر پشت اقلام قدیمی‌تر یا زیر آنها. با این روش، می‌توانید موادغذایی را بهتر مصرف کنید و با مصرف موادغذایی که تاریخ انقضای آنها نزدیک است، از هدررفتن موادغذایی جلوگیری کنید.

۱۶. گروه‌بندی اقلام مشابه در انبار مواد غذایی

گروه بندی اقلام مشابه در انبار مواد غذایی - تمیز کردن آشپزخانه

وقتی انواع مشابه مواد غذایی در یک جا قرار گرفته باشند، یافتن چیزهایی که می‌خواهید، بسیار ساده‌تر خواهد شد؛ برای نمونه می‌توانید تمام تنقلات و میان‌وعده‌های کربوهیدراتی را کنار هم و تمام آجیل‌ها و تخمه‌ها را کنار هم قرار دهید.

مواد خوراکی را در سطل‌ها و ظرف‌هایی دسته‌بندی کنید که به‌آسانی در دسترس هستند. حتی می‌توانید آرد را نیز داخل ظرفی شیشه‌ای بریزید. نگهداری مواد خوراکی ضروری در سطل‌ها و ظرف‌هایی که به‌راحتی قابل دسترسی هستند، کارها را کمی برایتان ساده‌تر می‌کند؛ چون همیشه می‌توانید چیزی را پیدا کنید که دنبالش می‌گردید، همیشه می‌دانید که چه‌چیزی در حال تمام‌شدن است و همیشه می‌توانید موادخوراکی را هروقت که خواستید و بدون هدردادن زمان پیدا کنید. با ترکیب‌کردن اقلام یکسان در یک ظرف، همه‌چیز مرتب‌تر می‌شود و مطمئن می‌شوید که چیزی در پشت اقلام دیگر گم نمی‌شود و هدر نمی‌رود.

۱۷. گروه‌بندی اقلام مشابه در یخچال

اقلام مشابه داخل یخچال را کنار یکدیگر قرار دهید؛ برای نمونه تمام غذاهای باقی‌مانده از قبل را در یک قفسه بگذارید (تا همیشه آنها را ببینید) و اقلام دیگر را نیز در بخش‌های دیگر یخچال قرار دهید تا به‌راحتی بتوانید اقلام موجود در یخچال را ببینید و بدانید که چه‌چیزهایی در یخچال دارید.

۱۸. بررسی اقلام داخل یخچال

بررسی اقلام داخل یخچال - تمیز کردن آشپزخانه

برای بررسی اقلام داخل یخچال، کمی وقت بگذارید و تمام مواد غذایی در حال فاسدشدن را دور بریزید. می‌توانید این کار را یک بار در هفته انجام دهید. وقتی یخچال بیش ‌از حد پر و شلوغ باشد، به‌راحتی ممکن است که مواد غذایی داخل آن فاسد شوند و هدر بروند.

۱۹. بررسی اقلام موجود در فریزر

هر چند وقت یک بار سراغ فریزرتان بروید. اقلام موجود در فریزر را ارزیابی کنید و از آنها فهرست تهیه کنید. احتمالا از چیزهایی که در فریزرتان دارید شگفت‌زده خواهید شد. پس اقلام فریزر را ارزیابی کنید و هر چیزی را که خراب شده یا دچار یخ‌سوختگی شده است، دور بریزید.

یخ‌سوختگی یا freezer burnt تغییر بافت و رنگ سطح موادغذایی یخ‌زده است که بر اثر تصعید بلورهای یخ به وجود می‌آید.

۲۰. نظافت‌کردن در حین انجام کارها

تمیز کردن آشپزخانه در حین انجام کارها، موجب صرفه‌جویی در زمان می‌شود؛ برای نمونه وقتی آشپزی می‌کنید، هر کاسه، قاشق یا کفگیری را که کثیف می‌شود، داخل ماشین ظرف‌شویی قرار دهید. اگر ماشین ظرف‌شویی ندارید، می‌توانید سینک را با آب گرم و مایع ظرف‌شویی پر کنید و ظروف، کاسه‌ها و قابلمه‌ها را داخل آن خیس کنید. با این کار در زمان شستن ظرف‌ها، برای تمیزشدن به سابیدن آنها نیازی ندارید و همه‌چیز به‌سرعت و راحت‌تر انجام می‌شود.


حتما بخوانید: ترفندهای یک دقیقه‌ای برای تمیز کردن خانه

۲۱. استفاده از کاسه‌ای برای زباله‌ها

به‌جای اینکه برای ریختن زباله داخل سطل‌آشغال مدام رفت‌وآمد کنید، می‌توانید تمام ضایعات را داخل کاسه‌ای بریزید و در پایان کار، زباله‌های داخل کاسه را در سطل‌آشغال خالی کنید. این کار موجب می‌شود که برای تمیزکردن پیشخان، تخته خردکردن گوشت و سبزی و کف آشپزخانه کار کمتری داشته باشید.

۲۲. استفاده از توری روغن‌گیر ماهیتابه

استفاده از درپوش اسپلتر اسکرین برای جلوگیری از پاشیدن روغن - تمیز کردن آشپزخانه

اگر زیاد غذاهایتان را سرخ می‌کنید، بهتر است که از توری روغن‌گیر ماهیتابه استفاده کنید؛ زیرا هنگام سرخ‌کردن موادغذایی، روغن به اطراف، پیشخان و دیوارها پاشیده می‌شود. وقتی این روغن سرد می‌شود، باعث کثیفی اطراف می‌شود و تمیزکردن آن هم کار ساده‌ای نیست؛ ولی قراردادن توری روغن‌گیر ماهیتابه روی آن از پاشیدن روغن به اطراف جلوگیری می‌کند.

۲۳. مرتب‌کردن آشپزخانه پیش از خواب

میان تمام آشپزی‌ها، آشپزخانه را مرتب و تمیز کنید و با خودتان عهد کنید که هرگز با آشپزخانه‌ای به‌هم‌ریخته و نامرتب به رختخواب نروید؛ چون اول صبح چیزی بدتر از این نیست که وارد آشپزخانه‌ای شوید که تمام کثیفی‌ها و آشفتگی‌های شب قبل در آن قابل‌مشاهده است و تکه‌های غذای شب قبل هم در سینک باقی مانده است. پس هر شب پیش از رفتن به رختخواب، آشپزخانه را مرتب و سینک را کاملا تمیز کنید تا روز بعد را با آشپزخانه‌ای تمیز و مرتب شروع کنید.

۲۴. مرتب‌کردن و سازماندهی سبزیجات خشک و ادویه‌ها

مرتب کردن سبزیجات خشک و ادویه ها - تمیز کردن آشپزخانه

احتمالا قفسه ادویه‌ها و سبزیجات خشک شما به جایی پر از بی‌نظمی و هرج‌ومرج تبدیل شده است. بهتر است کمی وقت بگذارید و سبزیجات خشک و ادویه‌های خود را مرتب کنید. سبزیجات خشک و ادویه‌ها فواید تغذیه‌ای فراوانی مانند خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی دارند. بنابراین مرتب‌کردن قفسه ادویه‌ها موجب می‌شود که تمایل بیشتری به استفاده از این سبزیجات و ادویه‌های مفید داشته باشید. سبزیجات معطر و ادویه‌ها طعم و عطر خوبی را به غذاهایتان می‌بخشند.

۲۵. تمیزکردن اجاق‌گاز

ورود به آشپزخانه‌ای کثیف و نامرتب موجب می‌شود که برای پختن غذایی مغذی و مفید انگیزه‌ای نداشته باشید. اگر اجاق‌گازتان تمیز و جذاب باشد، تمایل بسیار بیشتری برای استفاده از آن خواهید داشت. بنابراین بهتر است که اجاق‌گازتان را کاملا تمیز و خرده‌ها و ذرات غذا را پاک کنید تا انگیزه بیشتری برای پختن غذاهای خانگی داشته باشید. این کار برای سلامتی‌تان نیز مفید است و موجب می‌شود که کمتر از غذاهای آماده استفاده کنید.

برای پاک‌کردن لکه‌های سرسخت روی اجاق‌گاز، می‌توانید از ترکیبی از هیدروژن‌پراکسید و جوش‌شیرین استفاده کنید.

۲۶. قراردادن اسفنج آشپزخانه در مایکروویو

قرار دادن اسفنج آشپزخانه در مایکروفر - تمیز کردن آشپزخانه

شاید این کار عجیب به نظر برسد، ولی واقعا مفید است. به‌گفته مجله بهداشت محیط (Journal of Environmental Health)، قراردادن اسفنج در مایکروویو به‌مدت ۹۰ ثانیه و با قدرت کامل، باکتری‌های موجود در آن را تا ۹۹ درصد کاهش خواهد داد.

۲۷. تمیز کردن مایکروویو با استفاده از لیمو

تمیز کردن مایکروفر با لیمو - تمیز کردن آشپزخانه

تنها چیزی که نیاز دارید یک لیمو، کاسه‌ای مقاوم در برابر مایکروویو و مقداری آب است. با این روش، در چند دقیقه، می‌توانید مایکروویو خود را تمیز کنید. وقتی این روش را امتحان کنید، دیگر از محصولات پاک‌کننده شیمیایی برای تمیزکردن مایکروویو خود استفاده نخواهید کرد.


حتما بخوانید: ۶ غذایی که هرگز نباید در مایکروویو گرم کنید

۲۸. ازبین‌بردن خط‌وخش بشقاب با جوش‌شیرین

ایجاد خط‌وخش روی بشقاب‌ها بر اثر استفاده روزمره، مسئله اجتناب‌ناپذیری است، ولی می‌توانید با استفاده از جوش‌شیرین این خط‌وخش را از بین ببرید. برای این کار، جوش‌شیرین و آب را ترکیب کنید تا به‌شکل خمیری دربیاید. این خمیر واقعا معجزه می‌کند. با استفاده از این خمیر، تعجب خواهید کرد از اینکه بشقاب‌هایتان چقدر سریع مثل روز اول نو می‌شوند.

۲۹. پاشیدن جوش‌شیرین در کف سطل‌آشغال

اگر نمی‌توانید بویی را که از سطل‌آشغال می‌آید تحمل کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که قبل از قراردادن کیسه زباله، مقداری جوش‌شیرین را کف سطل‌آشغال بپاشید. این کار موجب می‌شود که بوی بد کاملا از بین برود. به همین راحتی!

قبل از خرید سطل زباله، انواع و کاربرد هرکدام را دقیقا بشناسید

۳۰. پاک‌کردن لکه‌های روی شیشه با سرکه

سرکه یکی دیگر از مواد طبیعی است که شما را شگفت‌زده می‌کند. تمیز کردن محصولات شیشه‌ای با سرکه، موجب می‌شود که این محصولات بدرخشند و کاملا تمیز شوند.

۳۱. تمیز کردن تخته خردکردن گوشت و سبزی با لیمو

تمیز کردن تخته خرد کردن گوشت و سبزی با لیمو - تمیز کردن آشپزخانه

می‌توانید تخته خردکردن گوشت و سبزی خود را با لیمو تمیز کنید. برای این کار، یک لیمو را از وسط نصف کنید و کمی نمک روی تخته بپاشید. سپس با نصفه لیمو (سمت بریده‌شده آن) روی تخته بکشید. این روش باعث می‌شود تا تخته برش شما بو و ظاهر تازه و تمیزی پیدا کند.

۳۲. تمیز کردن سطوح با اسپری سرکه خانگی

سرکه فقط برای تمیزکردن سطوح شیشه‌ای کاربرد ندارد. برای تمیز کردن سایر سطوح در آشپزخانه هم می‌توانید از سرکه استفاده کنید. برای این منظور آب، سرکه سفید تقطیرشده و چند قطره روغن اسانسی را با یکدیگر ترکیب کنید تا یک پاک‌کننده چندمنظوره خانگی تهیه کنید.

۳۳. تمیز کردن مخلوط‌کن با آب، جوش‌شیرین و مایع ظرف‌شویی

تابه‌حال چند بار به مخلوط‌کن خود نگاه کرده‌اید و با خود فکر کرده‌اید که چقدر به شست‌وشویی اساسی نیاز دارد؟ اگر تابه‌حال برای تمیزکردن آن اقدام نکرده‌اید، اکنون زمان آن فرا رسیده است. تنها چیزی که برای این کار نیاز دارید، آب، جوش‌شیرین و مایع ظرف‌شویی است. با استفاده از این مواد، می‌توانید مخلوط‌کن خود را کاملا تمیز کنید.

۳۴. تمیز کردن قابلمه سوخته

تمیز کردن قابلمه سوخته - تمیز کردن آشپزخانه

اگر قابلمه‌ای دارید که داخل آن به‌خاطر سوختگی همیشه کاملا تمیز نمی‌شود، با ترفندهایی می‌توانید این مشکل را حل کنید. ابتدا می‌توانید از آب جوش استفاده کنید، ولی اگر با این روش قابلمه کاملا تمیز نمی‌شود، می‌توانید از جوش‌شیرین و سرکه استفاده کنید. با استفاده از جوش‌شیرین و سرکه حتما قابلمه شما تمیز خواهد شد.

انواع جنس قابلمه و هر نکته مهمی که باید در این باره بدانید

۳۵. تمیز کردن راه‌آب با جوش‌شیرین و سرکه

احتمالا تابه‌حال به چیزهایی فکر نکرده‌اید که از راه‌آب پایین می‌روند، ولی باید به این مسئله اهمیت بدهید. برای اینکه مطمئن شویم همه‌چیز تاجای‌ممکن تمیز می‌ماند و چیزی مسیر راه‌آب را مسدود نمی‌کند، آن را با استفاده از جوش‌شیرین و سرکه تمیز کنید.

۳۶. تمیز کردن تابه چدنی با سیب‌زمینی

وقت آن رسیده است که از سیب‌زمینی‌هایی که در خانه انبار کرده‌اید، استفاده خوبی بکنید و با آن تابه چدنی خود را تمیز کنید. شاید این استفاده از سیب‌زمینی برایتان عجیب باشد، ولی مطمئن باشید که مؤثر است. سیب‌زمینی را نصف کنید و داخل تابه را با آن پاک کنید، طوری‌که سمت صاف و بریده‌شده سیب‌زمینی به‌سمت پایین باشد. البته برای این کار باید از زور بازویتان هم استفاده کنید، ولی با این روش تابه به‌خوبی تمیز خواهد شد.

۳۷. خیساندن شبکه چدنی روی اجاق‌گاز در آمونیاک

شبکه‌های چدنی روی اجاق‌گاز، محل دیگری در آشپزخانه هستند که باقیمانده غذاها به آنها می‌چسبند و بدون اینکه درست تمیز شوند، هفته‌ها باقی می‌مانند. خیساندن این شبکه‌های چدنی در طول شب در آمونیاک، تمیز کردن آنها را بسیار ساده‌تر می‌کند و با این روش، می‌توانید آنها را دوباره تمیز و نو کنید.

۳۸. شستن پرده‌های آشپزخانه

چیز دیگری که احتمالا زیاد به تمیز کردن آن اهمیت نمی‌دهید، پرده‌های آشپزخانه است. پرده‌ها بارها در معرض بخارهای چرب ناشی از آشپزی و حوادث و اتفاقات آشپزخانه قرار می‌گیرند. پس در اولین فرصت، حتما پرده‌ها را داخل ماشین لباس‌شویی بیندازید و بشویید.

سوالاتی که باید قبل از خرید پرده از خودتان بپرسید

۳۹. تمیز کردن پرده‌کرکره با انبر

تمیز کردن پرده کرکره با انبر - تمیز کردن آشپزخانه

اگر پرده‌کرکره دارید، می‌توانید از انبر برای تمیز کردن سریع آن استفاده کنید. استفاده از دستمال میکروفایبر، بهتر از چیزهای دیگری مانند جوراب کهنه است؛ زیرا گردوغبار بیشتری را به خود جذب می‌کند و برای تمیزکردن، باید کمتر آن را روی پرده‌کرکره بکشید.

۴۰. تمیز کردن پیشخان‌ها

گردگیری بالای پیشخان‌ها بسیار مهم است؛ چون نباید گردوغبار وارد غذایمان شود. بالای پیشخان آشپزخانه و یخچال را گردگیری و پاک کنید. سپس کیسه خریدی کاغذی را روی آنها قرار دهید تا گردوغبار را به خود بگیرد و جذب کند. با این کار، دفعه بعد که می‌خواهید آشپزخانه را تمیز کنید، می‌توانید این کیسه‌های خرید را دور بریزید و به‌جای آنها، کیسه‌های جدیدی قرار دهید. بهتر است که این کار را پیش از شروع تمیز کردن کابینت‌ها، یخچال و کف آشپزخانه انجام دهید؛ در غیر این صورت، گردوغبار از بالای کابینت‌ها به سطوحی می‌ریزد که تازه تمیز کرده‌اید.

  • برای تميز كردن كاشی آشپزخانه و روی پیشخان‌ها، می‌توانید از مواد پاک‌کننده معمولی استفاده کنید.
  • برای تمیز کردن پیشخان‌های گرانیتی، می‌توانید از ترکیب پاک‌کننده خانگی گرانیت شامل یک‌چهارم پیمانه الکل، ۳ قطره مایع ظرف‌شویی، آب و ۵ تا ۱۰ قطره روغن اسانسی استفاده کنید.
  • برای پیشخان‌های کاشی، لمینت و اکریلیک (کوریان)، ترکیبی از آب داغ، مایع ظرف‌شویی و سرکه بسیار مناسب است. فقط باید ابتدا با دستمالی تمیز و مرطوب پیشخان را پاک کنید تا موادی روی آن باقی نماند و سپس آن را تمیز کنید.
  • برای پیشخان‌های مرمری، استفاده از مایع ظرف‌شویی و آب مفید است.

۴۱. ازبین‌بردن رسوبات کلسیم شیر آب

تمیز کردن رسوبات کلسیم شیر آب - تمیز کردن آشپزخانه

رسوبات کلسیم جمع‌شده در شیر آب را با کیسه پلاستیکی پر از یک رسوب‌زدا پاک کنید. برای این کار، سر شیر آب را داخل مایع رسوب‌زدای داخل کیسه قرار دهید و با نخ یا کش، کیسه را در جای خود ببندید و ثابت کنید.

۷ نکته مهم برای خرید شیرآلات آشپزخانه

اگر شیر آب شما از جنس استیل یا کروم است، می‌توانید با اسپری جلادهنده، آن را درخشان کنید و جلا دهید.


حتما بخوانید: روش‌های از بین بردن رسوب کتری، شیرآلات و سینک ظرفشویی

۴۲. شستن دستمال خشک‌کردن ظروف

دستمال خشک‌کردن ظروف چیزی است که هر روز از آن استفاده می‌کنید، ولی چند وقت یک بار آن را می‌شویید؟ حتما در اولین فرصت، این دستمال‌ها را بشویید تا مطمئن شوید که ظروف خود را با بقایای غذاهای قبلی آلوده نمی‌کنید.

۴۳. تمیز کردن آب‌چکان

شاید فکر کنید نیازی نیست آب‌چکان را تمیز کنید؛ چون ظرف‌های تمیز را در آن می‌گذارید، ولی کاملا برعکس است. همیشه باید مطمئن شوید که آب‌چکان تمیز است تا ظرف‌های تمیزتان را در آب‌چکانی کثیف قرار ندهید.

۴۴. عوض‌کردن اسکاچ قدیمی آشپزخانه

اسفنج و اسکاچ باکتری‌های زیادی را در خود نگه می‌دارند، به‌ویژه اگر مدتی طولانی از آنها استفاده شده باشد. بنابراین باید مرتب اسفنج و اسکاچ آشپزخانه را جایگزین کنید؛ چون نباید ظرف‌هایتان را با اسفنجی پر از باکتری بشویید.

۴۵. برق‌انداختن سینک با آرد

برق انداختن سینک با آرد - تمیز کردن آشپزخانه

شاید چیزی بهتر از داشتن سینک آشپزخانه‌ای براق و تمیز نباشد. برای اینکه سینک را بیشتر براق کنید، ابتدا آن را بشویید و خشک کنید و سپس یک‌چهارم پیمانه آرد داخل آن بپاشید. سپس با اسفنج یا دستمال نرم و با حرکات دورانی آن را بسابید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که سینک براق و درخشان شود.

انواع سینک ظرفشویی و نکات مهم خرید آن

۴۶. خالی‌کردن توستر نان

آخرین بار چه زمانی توستر یا آون توستر را خالی کرده‌اید؟ احتمالا خیلی وقت پیش. پس دست‌به‌کار شوید و خرده‌نان‌های باقی‌مانده در توستر را بیرون بریزید.

همه نکات مهم پیش از خرید توستر نان که باید بدانید

۴۷. بررسی تاریخ انقضای مواد غذایی

آیا مطمئن نیستید که ماده غذایی‌تان منقضی شده است یا خیر؟ نگاهی به تمام مواد غذایی و کالاهایتان بیندازید و تاریخ انقضای آنها را بررسی کنید. یخچال، فریزر، انبار مواد غذایی و هر جای دیگری را بررسی کنید که در آن مواد غذایی ذخیره می‌کنید. سپس هر چیزی را که تاریخ انقضای آن گذشته یا کپک زده است، دور بریزید.

۴۸. تمیز کردن داخل یخچال

تمیز کردن داخل یخچال - تمیز کردن آشپزخانه

تمام اقلام داخل یخچال را بیرون بیاورید و یخچال را کاملا تمیز کنید. البته باید این کار را سریع انجام دهید! اگر کسی هست که می‌تواند در انجام این کار به شما کمک کند، از او بخواهید تا در بیرون‌آوردن اقلام داخل یخچال به شما کمک کند. به این صورت، مواد غذایی مدتی زیادی روی پیشخان نمی‌مانند و خراب نمی‌شوند.

قفسه‌ها، کشوها و سایر قسمت‌های جداشدنی یخچال و فریزر را درست مانند ظروف، با آب داغ و مایع ظرف‌شویی بشویید. قسمت‌های داخل یخچال و فریزر را که جدا نمی‌شوند، با دستمال پاک کنید. اگر یخچال شما پس از تمیز کردن نیز بوی بدی می‌دهد، می‌توانید چند روز کربن فعال (activated charcoal) را داخل آن قرار دهید. کربن فعال بسیار بهتر از جوش‌شیرین بوها را به خود جذب می‌کند.

۴۹. مرتب‌کردن یخچال در زمان قراردادن دوباره اقلام داخل یخچال

وقتی اقلام را دوباره داخل یخچال قرار می‌دهید، بررسی کنید که چه‌چیزهایی دارید. یخچال را درست مرتب و سازمان‌دهی کنید. بر اساس اینکه کدام قسمت‌های یخچال سردتر هستند، مواد غذایی را در آن قرار دهید. به ظرف غذاهای مانده نیز توجه داشته باشید. آیا چیزی هست که بیش از یک هفته در یخچال مانده باشد؟ شاید یک دسته کاهوی پلاسیده. وقت آن رسیده است که آن را دور بیندازید.


حتما بخوانید: از بین بردن بوی بد یخچال با ۶ نکته کاربردی

۵۰. پاک‌کردن قفسه‌های داخل کابینت

درست است که درهای کابینت معمولا بسته هستند، ولی بازهم گردوخاک وارد آن می‌شود. بهترین کار این است که قفسه‌هایی را که روی آنها گردوخاک نشسته است، پاک کنید. اگر قفسه‌های باز در آشپزخانه دارید، باید به‌طور مرتب آنها را گردگیری کنید. بهتر است لوازمی مانند میوه خشک کن را که به‌ندرت یا به‌طور فصلی از آنها استفاده می‌شود، به مکان دیگری مانند انباری منتقل کنید.

۵۱. مرتب‌کردن اقلام ذخیره‌شده زیر سینک

مرتب کردن چیزهایی که زیر سینک گذاشته اید - تمیز کردن آشپزخانه

آیا زیر سینک انبوهی از مواد شوینده را ذخیره کرده‌اید که کلافه‌تان کرده است؟ کمی وقت بگذارید و آنها را مرتب کنید. دنبال بطری‌هایی بگردید که مواد یکسانی در آنها ریخته‌اید و با ترکیب‌کردن مواد داخل آنها کمی فضای زیر سینک را آزاد کنید.

۵۲. افزودن یک کاسه سرکه به ماشین ظرف‌شویی

آیا پس از بیرون‌آوردن لیوان‌ها از ماشین ظرف‌شویی، لکه‌های ناشی از شست‌وشو در آب سخت را روی آنها مشاهده می‌کنید؟ یک کاسه کوچک سرکه می‌تواند مشکل شما را حل کند. دفعه بعد که ماشین ظرف‌شویی را روشن می‌کنید، در یک کاسه کوچک قابل‌شست‌وشو در ماشین ظرف‌شویی، کمی سرکه بریزید و آن را داخل ماشین ظرف‌شویی قرار دهید. سپس ماشین را روشن کنید. با این کار، لیوان‌های شما درخشان و بدون ‌لکه خواهند شد.

۵۳. جلادادن ظروف نقره‌ای کدر‌شده با ترکیبی خانگی

جلا دادن ظروف نقره ای - تمیز کردن آشپزخانه

مقداری آب جوش را داخل ماهیتابه آلومینیومی کم‌عمقی بریزید. سپس مقداری جوش‌شیرین و سرکه به آن اضافه کنید. ظروف نقره‌ای را داخل ماهیتابه قرار دهید و اجازه دهید که یک دقیقه یا بیشتر در آن بمانند. سپس ظروف را بردارید و با دستمال میکروفایبر آنها را تمیز کنید. فقط دقت کنید که در این روش واکنشی شیمیایی رخ می‌دهد! بنابراین بهتر است که برای گذاشتن ظروف نقره‌ای و برداشتن آنها، از انبر استفاده کنید تا از سوختگی شیمیایی (chemical burn) جلوگیری کنید.


حتما بخوانید: تمیز کردن ظروف مسی با ۵ روش کاربردی

۵۴. تمیزکردن کف آشپزخانه

کف آشپزخانه را جارو بزنید و تمیز کنید. برای تهیه ماده پاک‌کننده خانگی برای کف‌های چوبی که البته روی کاشی هم خوب عمل می‌کند، می‌توانید از ترکیب ۲ قاشق غذاخوری سرکه، ۲ پیمانه آب و درصورت تمایل، ۱۰ قطره روغن اسانسی استفاده کنید. هرگز از ترکیبات خانگی که دارای مایع ظرف‌شویی است استفاده نکنید؛ چون این ترکیبات کف آشپزخانه را چسبنده می‌کنند و موجب جذب چرک و کثیفی می‌شوند، مگر اینکه تمام مایع ظرف‌شویی را به‌طورکامل با آب بشویید و پاک کنید.

۵۵. تعیین‌کردن زمانی برای تمیز کردن آشپزخانه

اگر همیشه تمیز و مرتب کردن آشپزخانه را به تعویق بیندازید و زمان مشخصی برای انجام آن نداشته باشید، نمی‌توانید نکات گفته‌شده در اینجا را رعایت کنید. تعیین زمان دقیقی برای تمیز کردن آشپزخانه در برنامه زمانی‌تان، به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که این کار را پشت‌گوش نمی‌اندازید و فراموش نمی‌کنید.

استفاده از روش‌ها و ترفندهای معرفی‌شده در این مقاله، موجب می‌شود که همیشه آشپزخانه تمیز و مرتبی داشته باشید و هرگز از خودتان نپرسید که چگونه آشپزخانه را تمیز کنم؛ چون برای تمیز کردن تمام قسمت‌های آشپزخانه، روش‌ها و ترفندهای مؤثری را معرفی کرده‌ایم.

البته روش‌هایی که در اینجا بیان کردیم، کامل نیست و بی‌شک شما نیز تجربه‌ها و ایده‌های خوبی برای تمیز کردن آشپزخانه دارید؛ تجربه‌ها و ایده‌هایی که می‌توانید در بخش دیدگاه‌ها آنها را با ما و دیگر مخاطبان این مطلب در میان بگذارید.


در ادامه بخوانید: ۷ چیزی که باید هر روز تمیز شوند
کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪

منبع
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.