با وام تعمیر مسکن خانه خود را بازسازی کنید

0

انسان ذاتا به تنوع و تغییر علاقه دارد. به قولی می‌گویند: «آب هم که یک جا بماند مرداب می‌شود.» بنابراین ما همواره علاقه داریم در زندگی‌مان تغییرات یا تنوعی هرچند ناچیز ایجاد کنیم. این تمایل می‌تواند به تغییر در شغل یا سبک زندگی منجر شود. منتها یکی از اصلی‌ترین تغییرات که معمولا تأثیر بسیاری در روحیه فردی و در نتیجه در افزایش سطح انرژی و انگیزه انسان دارد ایجاد تغییر و تحول در محل زندگی است. این تحول می‌تواند کوچک یا بزرگ باشد. می‌تواند مهاجرت از کشور یا شهر باشد یا محله‌ای که سال‌ها در آن زندگی می‌کنیم؛ شاید هم تغییر دکوراسیون خانه. یکی از تغییراتی که معمولا بسیار محبوب بوده و طرفداران زیادی دارد تعمیرات و بازسازی منزل مسکونی است.

تعمیر منازل قدیمی به‌جای تعویض آنها

تعمیر منازل قدیمی در ازای تعویض آنها

تعمیر منزل مسکونی در گذشته بیشتر رایج بود؛ در زمانی‌که بازسازی منازل با مخارجی هنگفت همراه نمی‌شد و معمولا مالکان ترجیح می‌دادند برای رفع مشکلات کوچک و بزرگ خانه مسکونی خود و همچنین ایجاد برخی تغییرات لازم‌الاجرا، دست به بازسازی آن بزنند و چندان به‌دنبال تعویضش نبودند.

اما در دهه‌های پیش عموما افرادی که ساکن خانه‌های قدیمی بودند به تغییر منزل روی آوردند. البته در سال‌های گذشته افزایش قیمت‌ها این کار را سخت و دور از دسترس کرده است. حالا تبدیل به احسن کردن منزل مسکونی نیاز به هزینه هنگفتی دارد که هرکسی قادر به تأمین آن نیست.

منتها انسان است و روحیه تنوع‌طلبی‌اش. ازاین‌رو، چند سالی می‌شود که بازسازی و اجرای تعمیرات در خانه‌های مسکونی مجددا رواج یافته است. ناگفته نماند، زندگی در خانه‌های قدیمی برای بسیاری در ارجحیت قرار دارد. بسیاری هیچ‌گاه آن را با آپارتمان‌نشینیِ پر از محدودیت تعویض نمی‌کنند.

خطرات زندگی در خانه‌های قدیمی

نیاز به بازسازی و تعمیرات خانه‌های قدیمی، به‌غیر از ایجاد تنوع و تحول، گاه با الزاماتی جدی همراه می‌شود. بسیاری از خانه‌های قدیمی مقاومت لازم را برای مقابله با زلزله و آسیب‌های آن ندارند. در واقع، این خانه‌ها، که از پایه با استانداردهای لازم ساخته نشده‌اند، پس از گذشت زمان دچار تزلزل و سستی بیشتر نیز می‌شوند. بی‌شک زندگی‌ در آنها، بدون تعمیرات، خطرناک است؛ به‌خصوص که ایران کشوری زلزله‌خیز است و بیش از ۹۰ درصد خاک آن همواره با خطر این بلای طبیعی مواجه است.

بنابراین گاهی تعمیر خانه‌های قدیمی از تمایل به الزام می‌رسد و از علاقه به باید. یکی دیگر از موارد خطرآفرین در خانه‌های قدیمی وجود چاه‌های بزرگ، عمیق و پرریسک در این نوع منازل است؛ چاه‌هایی که خطر ریزش و نشست به‌طور جدی آنها را تهدید می‌کند. این مورد نیز از موارد الزام تعمیرات خانه‌های قدیمی محسوب می‌شود که البته در راستای مقوله مقاوم‌سازی آنها قرار دارد.

معضلات خانه‌های قدیمی

معضلات خانه‌های قدیمی

از دلایل دیگری که تعمیرات مسکن را واجب می‌کند رعایت‌نشدن استانداردهای امروزی در ساخت‌ آنها در مقوله پیشگیری از هدررفت انرژی است. معمولا خانه‌های قدیمی هیچ مقاومتی در برابر خروج گرما از خود نشان نمی‌دهد. در عوض، به‌راحتی سرما را به فضای داخل دعوت می‌کنند.

این معضل، که نتیجه‌اش افزایش مصرف بیهوده انرژی خواهد بود، امروزه از راه‌های گوناگون برطرف می‌شود:

 • عایق‌بندی ساختمان؛
 • دروپنجره‌های یوپی‌وی‌سی؛
 • استفاده از شیشه‌های دوجداره؛
 • به‌کارگرفتن سیستم‌های گرمایشی جدید و گرمایش از کف؛
 • جایگزینی آبگرم‌کن‌های قدیمی و پرمصرف با پکیج‌های استاندارد.
در وضعیتی که تمام دنیا و کشورهای کوچک و بزرگ سعی در ارتقای استانداردهای حفاظت از محیط‌زیست و کاهش مصرف انرژی دارند، رعایت این اصل و بازسازی منازل مسکونی در این راستا بسیار مهم است.

هزینه تعمیر و بازسازی مسکن قدیمی

اما آنچه در اغلب مواقع مانع از بازسازی و تعمیرات منازل قدیمی می‌شود هزینه این کار است. البته این هزینه‌ها، که کاملا وابسته به نرخ مصالح ساختمانی است، در سال‌های اخیر بیش‌ازپیش گران شده است. در این بین، باید هزینه‌های نقشه‌کشی و معماری تخصصی و اصولی، حق‌الزحمه کارگران و مخارج حمل‌ونقل‌های لازم را نیز به مخارج تأمین مصالح افزود.

همه این موارد چنان هزینه کلانی را به دنبال دارند که معمولا باعث می‌شود مالکان از خیر تعمیر و بازسازی بگذرند و به زندگی در شرایط غیراستاندارد و ناامن خانه قدیمی خود ادامه دهند.

در این مواقع، وام‌ جعاله یا وام تعمیرات مسکن پیشنهاد خوبی است و می‌تواند تا حد زیادی این مشکل را مرتفع سازد.

وام تعمیرات مسکن چیست؟

وام تعمیرات مسکن در واقع کمک‌هزینه‌ای است که با شرایطی خاص به متقاضی جهت بازسازی خانه مسکونی‌اش ارائه می‌شود. این تسهیلات، که عموما از طرف بانک‌ها پرداخت می‌شود، با توجه به شرایط اختصاصی هر بانک می‌تواند بخشی کوچک یا عمده هزینه‌های تعمیرات مسکن را پوشش دهد.

بانک سامان یکی از بانک‌های پرداخت‌کننده وام تعمیرات مسکن است. این بانک کمبود نقدینگی مالکان را در تعمیرات ملک تأمین می‌کند. وام بازسازی مسکن بانک سامان مبلغی معادل ارزش مصالح مورداستفاده در تعمیرات و بازسازی منزل مسکونی شما را تا سقف ۳۰ درصد از ارزش ملکتان تأمین می‌کند. بر این اساس، می‌توان گفت مبلغ دریافتی شما در این وام چشمگیر و کاملا راهگشاست.

شرایط دریافت وام تعمیرات مسکن

شرایط دریافت وام تعمیرات مسکن

همان طور که هر وامی در ایران شرایط و قواعد خاصی را برای متقاضی تعریف می‌کند، وام تعمیرات مسکن بانک سامان نیز ویژگی‌های خاصی دارد. شرایط دریافت وام تعمیرات مسکن بانک سامان عبارت‌اند از:

 • متقاضی دارای حداقل سن قانونی (۱۸سال) باشد؛
 • نتیجه اعتبارسنجی متقاضی که از سوی بانک صورت می‌گیرد مثبت و تأییدشده باشد؛
 • متقاضی در سوابق بانکی‌اش سابقه چک برگشتی یا مطالبات غیرجاری نداشته باشد.

این وام با نرخ سود مصوب بانک مرکزی ارائه می‌شود و به مالک ملک یا همسر او تعلق خواهد گرفت. همچنین مبلغ آن (تا سقف مشخص‌شده برای این نوع تسهیلات) نیز متناسب با نتیجه اعتبارسنجی بانک از متقاضی تعیین می‌شود.

ویژگی‌های وام تعمیرات مسکن

وام تعمیرات خانه بانک سامان با ویژگی‌های سهل‌الوصول و بازپرداخت متناسب با آن، نه‌تنها در مقوله تعمیرات مسکن، بلکه در زمینه خرید ملک نیز کارآمد خواهد بود. به این ترتیب که متقاضی می‌تواند در کنار وام خرید مسکن، از وام تعمیرات نیز استفاده کند و در نهایت، تا مبلغ ۷۰ درصد از ارزش کل ملک را به‌کمک این تسهیلات تأمین کند. از دیگر ویژگی‌های وام بازسازی مسکن بانک سامان باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان بازپرداخت وام به‌صورت اقساط ماهیانه حداکثر ظرف مدت ۵ سال؛
 • امکان استفاده از سند ملکی به‌عنوان وثیقه و دریافت تسهیلات به‌ازای قرار دادند سند در رهن بانک؛
 • امکان دریافت وام به‌ازای سپرده، گواهی سپرده، اوراق مشارکت بانک مرکزی یا اوراق مشارکت دولتی.

باید افزود که سند ملکی که در رهن بانک قرار گرفته و به‌عنوان وثیقه ارائه می‌شود باید در محدوده شهرداری شهرهای مختلف و دارای پایان‌کار باشد. همچنین، سند شش‌دانگ و بدون مدعی حقیقی و حقوقی باشد. نکته آخر اینکه این تسهیلات پس از اعتبارسنجی نهایتا تا سقف ۳۰۰میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

شما می‌توانید برای درخواست وام تعمیرات مسکن به‌صورت حضوری به شعب بانک سامان مراجعه کنید.

نتیجه‌گیری

تعمیر و بازسازی منزل مسکونی، در کنار تغییر در روحیه و حال‌وهوای ساکنین آن، در تأمین امنیت و البته کاهش هزینه‌های ناشی از مصرف حامل‌های انرژی تأثیر مستقیم خواهد داشت. بر همین اساس، می‌توان گفت تعمیر ملک شما در مواقع لازم یک بازی برد ـ برد محسوب می‌شود.

ضمن اینکه پیاده‌سازی اصولی فرایند بازسازی می‌تواند به افزایش ارزش نهایی ملک شما منجر شود. در نتیجه، سود حاصل از این کار قابل به پرداخت هزینه آن خواهد بود. بر همین اساس، می‌توان گفت دریافت وام جعاله یا تعمیرات مسکن، با شرایط بازپرداخت اقساطی، موقعیتی بسیار خوب و مناسب برای رسیدن به این هدف است.

اصول کسب ثروت را بیاموزید و عادت‌های افراد ثروتمند را در خود ایجاد کنید.ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.