بررسی آینده ارزدیجیتال در ایران

0

امروزه در همه جای دنیا و همچنین ایران، ارزهای دیجیتال در بین مردم از محبوبیت بسیاری برخوردار است و به مرور، به شهرت و اهمیت آن افزوده می شود.

چرا که با گذشت زمان، میزان آشنایی افراد با دنیای رمزارزها بیشتر و بیشتر می شود و می توانند با اطلاعات بیشتر و درک بهتر در مورد ارزهای دیجیتال تصمیم گیری کنند.

امروزه هرچیزی می تواند ظاهر و تعریف پول را به خود بگیرد، برای مثال در گذشته پول‌های کاغذی وجود نداشته و افراد برای خرید و فروش از (مبادله کالا با کالا) استفاده می کردند، به این صورت که کالای مورد نیاز را از فرد مقابل دریافت و کالایی که مورد نیاز فرد مقابل بوده را (بدون در نظر گرفتن ارزش کالاها) با یکدیگر معامله می‌کردند.

در واقع دو طرف معامله (خریدار و فروشنده) به دنبال برطرف کردن نیاز خود بودند و با توافق بر سر تبادل کالاها، معاملات خود را به سرانجام می‌رساندند.

به طور کلی از زمان گذشته تا به امروز، تنها شکل ظاهری معاملات و پول های رایج تغییرکرده و خاصیت و هدف اصلی آنها ثابت است.

هر خدمات و یا محصولاتی که به تازگی پا به عرصه می گذارند، نمی توانند از همان ابتدا و بدون هیچ توضیح و اطلاعی، توجه و اعتماد مردم را جلب کرده و به محبوبیت و تولید انبوه برسند؛ بلکه به مرور و با جلب اعتماد مردم و درنظر گرفتن کیفیت و کارایی برای افراد، پس از مدتی جای خود را در بین مردم پیدا می کنند.

در سال 2009 بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو معرفی شد، اما چندان در بین مردم قابل اعتماد و شناخته شده نبود؛ کم کم با درک ارزش این رمزارزها و آگاهی از چگونگی کارکرد و استخراج آنها، مردم شروع به کسب اطلاعات بیشتر، جهت آشنایی و انجام معامله کردند.

در ایران نیز مردم پس از آشنایی با ارزهای دیجیتال، شروع به سرمایه گذاری در این عرصه کردند، درحال حاضر می توان گفت شاید اکثر مردم از ارزهای دیجیتال و کارکرد آنها اطلاعات مختصری دارند.

شروع دغدغه آشنایی با ارزهای دیجیتال در ایران حدودا از سال 94-95 آغاز شد و شاید فکر کردن به موضوع دیجیتالی شدن پول و غیر قابل لمس بودن آن درحال حاضر دیگر دور از تصور نباشد. چرا که با پیشرفت تکنولوژی، کم کم باید به زندگی به سبک دیجیتال عادت کرد.

با توجه به اهمیت ارزدیجیتال و محبوبیت آن بین مردم، قصد داریم به بررسی آینده ارزدیجیتال در ایران بپردازیم.

حال به زبان ساده می‌توان گفت ارز دیجیتال (Digital currency) نوعی ارز رمزنگاری شده است و کلمه (رمزارز) به این معناست که برای ایمن سازی ارز دیجیتال و شبکه از تکنیک های رمزگذاری استفاده شده است.

ارز دیجیتال به عنوان دارایی و با ذخیره سازی روی شبکه غیر متمرکز مبتنی بر بلاکچین، صورت می‌گیرد.

این ساختار غیرمتمرکز به ارزهای دیجیتال این امکان را می‌دهد تا خارج از کنترل دولت ها و مقامات مرکزی وجود داشته باشند.

بلاکچین ها که روش های سازمانی برای اطمینان از یکپارچگی داده های معاملاتی هستند، یکی از مولفه های اساسی بسیاری از ارزهای دیجیتال و رمزارزها به شمار می‌روند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که بلاکچین و فناوری های مرتبط، باعث اختلال در بسیاری از صنایع از جمله امور مالی و حقوقی خواهد شد.

ارزهای دیجیتال بر روی کیف پول الکترونیکی و با استفاده از کلید خصوصی قابل استفاده هستند.

دستکاری و تقلب در ارز دیجیتال غیرممکن است، ارز دیجیتال سرمایه گذاری را برای افراد به حداقل راحتی و حتی با سرمایه کم امکان پذیر می سازند، همچنین ارزهای دیجیتال ما را از بسیاری از بحران ها و مشکلات احتمالی حین سرمایه گذاری آسوده خاطر می سازد.

ارزهای دیجیتال و فناوری آن ها باعث می شود محدودیت جابه جایی وجود نداشته باشد و با توجه به این که این ارزها توسط نهاد یا سازمانی نظارت و کنترل نمی شوند، برای تبادل سرمایه با کشورهای دیگر و جا به جایی مبالغ سنگین بسیار مناسب است.

با توجه به مبالغی که برای چاپ اسکناس هزینه می شود و همچنین امکان امحای اسکناس ها، ارزهای دیجیتال جایگزین خوبی برای پول های رایج در ایران هستند.

با توجه به گفته عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی: هزینه امحا و چاپ اسکناس های فعلی، بیش از هزینه چاپ پول های جدید است و برآورد می شود در حد ۱۰ تا ۲۰ میلیارد تومان در یک افق ۱۰ ساله به هزینه ها اضافه شود.

با اضافه کردن ارزهای دیجیتال و قبول کردن آن توسط دولت، ساز و کار برخی بانک ها به هم ریخته و شیوه کاری آنها نسبت به شبکه بلاکچین که کاملا ایمن و به دور از هرگونه دخالت دولت ها و مراکز است، تا حدود زیادی توسط مردم غیرقابل اعتماد می شود، چرا که این ارزها بسیار مطمئن تر و قابل قبول تر از اسکناس های فعلی، تراکنش های رایج و خدمات بانکی می باشند و مهم تر از همه این که توسط هیچ نهاد و سازمانی کنترل نمی شود و داده ها نیز کاملا محرمانه و محفوظ می باشد.

نکته قابل توجه این است که تا به حال هیچ کس نتوانسته این سیستم را هک کند و اطلاعات و دارایی های افراد را به سرقت ببرد، که این نشان دهنده امنیت بالای بلاکچین و ارزدیجیتال می باشد.

تا به حال بیش از 500 ارزدیجیتال در دنیا شناسایی شده که مهم ترین و معروف ترین این ارزهای دیجیتال، بیت کوین نام دارد.

ارزش این رمزارز محبوب، نسبت به بقیه ارزهای دیجیتال موجود در صرافی های آنلاین بالاتر است و با قدرت زیادی خرید و فروش می شود، همچنین در ایران نیز برای خرید ارز های دیجیتال صرافی های مطمئنی در راستای ارائه ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین وجود دارد که شما با خیال راحت می توانید در این بسترها حتی با تومان، شروع به خرید و فروش و سرمایه گذاری کنید.

در ادامه بررسی آینده ارزهای دیجیتال در ایران، باید گفت به علت تصویب نشدن قانون مشخص برای ارزهای دیجیتال و وجود تنوع نظر در این زمینه و همچنین با توجه به این که موضوع استخراج و استفاده از ارزهای دیجیتال هنوز در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در حال بررسی است، برخی از افراد سودجو می توانند به راحتی سرمایه شما را از بین برده و تمامی زحمات شما را به باد دهند. شما می بایست با جمع آوری اطلاعات لازم و شناخت کافی سراغ ارزهای دیجیتال و بسترهای خرید و فروش بروید.

همچنین به یاد داشته باشید در صورت ورود به عرصه ارزدیجیتال، می بایست ریسک آن را نیز قبول کرده و عقلانی تصمیم بگیرید و احساسات را کنار بگذارید تا به نتیجه درستی برسید.

به علت داغ بودن بیش از حد این روزهای بازار ارزهای دیجیتال یا همان بازار کریپتوکارنسی ها و اطلاعات کم برخی افراد تازه کار در بازار ارزهای دیجیتال، ممکن است تحت تاثیر سیگنال ها و حمله خرس ها و گاوها قرار بگیرید، بهتر است در این مواقع با توجه به شناختی که از خود و بازار رمزارز دارید تصمیم گیری کنید، تا اسیر دام این افراد نشوید.

با توجه به تصویب قانون استخراج و انجام ماینینگ در ایران (با توجه به عکس و گفته های اقتصاد آنلاین) توسط دولت و ابلاغ توسط معاون اول رئیس جمهور، برخی افراد به صورت پنهانی و غیرقانونی درحال استخراج رمزارز توسط دستگاه های ماینر هستند، که این کار برق بسیار زیادی مصرف می کند و همچنین صدای آزاردهنده ای دارد و برای استخراج رمزارزها شما نیاز به جدیدترین و آخرین مدل دستگاه ماینر دارید تا با کمک آن و حل مسائل پیچیده ریاضی، استخراج ارزدیجیتال را به پایان برسانید.

شبکه هایی در اینترنت وجود دارد که استخر نامیده می شود، استخرها توانایی پردازش هزاران ماینر در خود را دارند که باعث می شود در بازه زمانی 1 الی 2 روزه معادله را حل کرده و پاداشی معادل دوازده و نیم بیت کوین دریافت کنند.

با توجه به وجود منابع مهم تولید برق در استان همدان و به گفته رئیس طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان: طبق بخشنامه وزارت خانه، به متقاضیان مجوز استخراج ارز با تعرفه برق صادراتی داده می شود و این مجوز درحال حاضر فقط به شهرک های صنعتی داده می شود که تا به حال هیچ شخصی در استان این مجوز را دریافت نکرده است.

با توجه به قیمت برق در ایران که به ازای هر کیلو وات ساعت 80 تومان است، و با توجه به تعرفه وزارت خانه طبق گفته افراد فعال در حوزه ماینینگ، استخراج بیت کوین در ایران بدون در نظر گرفتن تعرفه وزارت خانه و به صورت آزاد به صرفه تر می باشد.

از طرفی کارشناسان می گویند: برق مصرفی از سوی دستگاه های استخراج یا همان ماینرهای ارز دیجیتال می تواند آسیب زیاد و جدی به شبکه برق به خصوص در ایام تابستان و پیک بار وارد کند، این آسیب ها با راه حل قابل حل و جبران شدن است. بر اساس نقل‌قولی از سخنگوی شرکت توانیر و استخراج‌کنندگان رمزارز، هزینه برق لازم برای استخراج بیت‌کوین بین۲0 میلیون تا ۲00 میلیون تومان متغیر است.

درحال حاضر شرکت های زیادی ارز دیجیتال را پذیرفته اند و از آن استفاده های مختلفی جهت انجام معاملات و… می کنند.

در ایران نیز هنوز تصمیمات قطعی و نهایی جهت استفاده از ارزدیجیتال گرفته نشده است و در پی همین موضوع، سازمان ها در حال تحقیقات و جمع آوری اطلاعات برای تصمیم گیری در مورد این ارزهای نو ظهور و چگونگی استفاده از تمامی ویژگی های آن در ساز و کار های مختلف هستند. با توجه به این که ارزهای دیجیتال هنوز به صورت کامل بین مردم جا نیوفتاده است و همچنین با گذشت زمان ویژگی های بیشتری را از رمزارزها شاهد هستیم، باید با گذشت زمان و با تحقیقات و جمع آوری اطلاعات بیشتر جهت استفاده از ارز دیجیتال در ایران تلاش کرده و با آگاهی تصمیم گیری کنیم.

با توجه به ویژگی های ارزدیجیتال و همچنین نکات گفته شده، چیزی تا ورود همیشگی آن در ایران نمانده و باید نظاره گر روند پیشرفت ارزدیجیتال و جایگزین شدن آن باشیم.

ارزهای دیجیتال با محبوبیت میان مردم و همچنین جلب اعتماد آنها در طول این چندسال، قطعا با آگاهی بیشتر مردم، در ایران رواج پیدا خواهد کرد.

هشدار! این مطلب صرفا برای آشنایی شما با کسب‌وکار مهمان منتشر شده است و سایت چطور هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.