تهران گردی کجا بریم؟ بهترین خیابان‌های تهران برای عاشقان خیابان‌گردی

0

تهران، پایتخت بزرگ و زیبای ایران، جاذبه‌های فراوانی دارد، از کاخ‌های باشکوه گرفته تا موزه‌های دیدنی و پارک‌های سرسبز. منتها یکی از جذابیت‌های دیگر تهران خیابان‌های بزرگ و پرهیاهوی آن است؛ خیابانی‌هایی که با قدم‌زدن در آنها، شور و نشاط زندگی را خواهید دید. در ادامه، چند خیابان زیبای پایتخت را برای تهران گردی معرفی می‌کنیم.

۱. خیابان ولیعصر

آوازه خیابان ولیعصر را خیلی‌ها شنیده‌اند. این خیابان بلند و زیبای تهران از میدان راه‌آهن آغاز می‌شود و تا میدان تجریش ادامه دارد. این فاصلۀ تقریبا ۱۸کیلومتری خیابان ولیعصر را به یکی از بلندترین خیابان‌های خاورمیانه تبدیل می‌کند.

تهران گردی در خیابان ولیعصر

در سال ۱۳۱۸ شمسی، دو طرف این خیابان بیش از ۶۰هزار درخت چنار داشت. حالا با گذشت سال‌ها، تعداد زیادی از این درختان قطع شده و فقط ۸هزار درخت چنار در خیابان باقی مانده است. با وجود این، چنارهای سبز و سربه‌فلک‌کشیدۀ این خیابان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نمادین این خیابان است و سرسبزی و صفای خاصی به آن داده است.

به‌خاطر همین چنارهاست که گشت‌وگذار در این خیابان، به‌خصوص در بهار و تابستان، حال‌وهوای دیگری دارد. البته زیبایی این خیابان در پاییز هم بر کسی پوشیده نیست؛ وقتی درختان زیبای خیابان با هزاران رنگ زیبایی پاییزی مزین می‌شوند.

چرا باید خیابان ولیعصر را ببینیم؟

 • خیابان ولیعصر یکی از مهم‌ترین و زیباترین خیابان‌های تهران است. بسیاری از مراکز خرید بزرگ تهران، تعدادی از پارک‌های مشهور، مراکز فرهنگی و حتی خیابان‌های مشهور خرید در تهران در همین خیابان قرار دارند. از نظر تعداد رستوران و کافه نیز که هیچ کم‌وکسری ندارد. به همین دلیل، فرقی نمی‌کند هدف شما از خیابان‌گردی چه باشد. در هر صورت در این خیابان بلند و زیبا از قدم‌زدن لذت می‌برید.
 • اگر از علاقه‌مندان به سینما و تئاتر باشید، در این خیابان سینماهای بزرگ و مشهوری مثل سینما استقلال و سینما قدس و تئاتر شهر قرار دارد. اگر دوست دارید در گشت‌وگذار خود سری به پارک‌ها و فضاهای سبز بزنید، پارک ملت و پارک ساعی، دو نمونه از پارک‌های بزرگ و قدیمی تهران، در همین خیابان قرار دارند.
 • اگر از دوستداران تاریخ و بناهای قدیمی هستید، در این خیابان می‌توانید از کاخ مرمر بازدید کنید. کاخ مرمر در سال ۱۳۵۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و یکی از یادگاری‌های دوران پهلوی است. اکنون این کاخ با کاربری جدید و با نام «موزه هنر ایران» میزبان علاقه‌مندان به هنر و تاریخ است.
 • علاقه‌مندان به خرید و شب‌ گردی در تهران نیز از این خیابان بی‌نصیب نمی‌مانند. فروشگاه‌ها، کافه‌ها و رستوران‌های مجاور این خیابان تا دیروقت بازند و می‌توانید از گشت‌وگذار شبانه در خیابان ولیعصر لذت ببرید. جالب است بدانید این خیابان در ۷ دی ۱۳۹۰ ثبت ملی شده است.
مسیر دسترسی:
در تمام قسمت‌های این خیابان به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی به‌راحتی دسترسی دارید، هم مترو، هم اتوبوس‌های تندرو (بی‌آر‌تی) و هم تاکسی. به همین دلیل، به‌راحتی می‌توانید به هر بخشی از این خیابان دسترسی داشته باشید و قسمتی از آن را برای گشت‌وگذار و تهران گردی انتخاب کنید.

۲. خیابان سی تیر

تهران گردی در خیابان سی تیر

خیابان سی تیر در منطقه ۱۲ تهران قرار دارد. این خیابان از پارک شهر شروع می‌شود و در تقاطع خیابان جمهوری و خیابان میرزا کوچک‌خان به پایان می‌رسد. خیابان سی تیر ابتدا قوام‌السلطنه نام داشت؛ ولی بعدها به‌دلیل قیام سی‌ تیر ۱۳۳۱ با این نام نام‌گذاری شد. این خیابان به‌خاطر ویژگی‌های متعددی که دارد بهترین مقصد برای تهران‌ گردی است.

چرا باید خیابان سی تیر را ببینیم؟

 • در این خیابان بناهای بسیار مهمی قرار گرفته است که بعضی از آنها از دیدنی‌ترین جاذبه‌های تهران‌اند. اگر از علاقه‌مندان به موزه‌گردی هستید، در این خیابان می‌توانید موزه ملی ایران، موزه آبگینه و سفال، و موزه علوم و فناوری ایران را ببینید.
 • علاوه بر موزه، در این خیابان مراکز مذهبی متعددی هم قرار گرفته است؛ از جمله کلیسای انجیلی حضرت پطرس که متعلق به دوران قاجار است و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کنیسه حیم هم در همین خیابان واقع شده است. این کنیسه نیز از آثار ثبت‌شده در فهرست آثار ملی ایران است. به‌دلیل وجود این کلیسا و کنیسه، این خیابان را با نام خیابان ادیان هم می‌شناسند.
 • اگر اهل شکم‌گردی باشید، خیابان سی تیر مقصد خوبی برای گشت‌وگذار است. در این خیابان، کافه‌ها و رستوران‌های قدیمی و مشهوری وجود دارد. علاوه بر این، این خیابان سنگ‌فرش‌شده میزبان بازار غذاهای خیابانی است. وقتی از این خیابان عبور می‌کنید، محال است که بوی غذاها، نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های خوش‌مزه شما را برای خرید و امتحان‌کردن آنها وسوسه نکند. اگر قصد دارید برای شکم‌گردی به این خیابان سر بزنید، بهتر است که شب‌ها را انتخاب کنید. شب‌های خیابان سی تیر حال‌وهوای دیگری دارد.
مسیر دسترسی:
برای دسترسی به این خیابان، هم مترو وجود دارد و هم اتوبوس. اگر در ایستگاه‌های حسن‌آباد یا امام خمینیِ متروی تهران پیاده شوید، با کمی پیاده‌روی به خیابان سی تیر می‌رسید.

۳. خیابان فلسطین

تهران گردی در خیابان فلسطین

خیابان فلسطین خیابانی شمالی‌جنوبی و یک‌طرفه است. شمال این جاده در منطقه ۶ و جنوب آن در منطقه ۱۱ تهران واقع شده است. این خیابان پیش از انقلاب خیابان کاخ نام داشت. خیابان فلسطین نیز با وجود جوی‌های بزرگ و درختان بزرگ چنار، فضایی دنج و سرسبز برای پیاده‌روی و تهران گردی دارد.

چرا باید خیابان فلسطین را ببینیم؟

 • خیابان زیبای فلسطین میزبان فروشگاه‌ها و مغازه‌های متعددی است که اقلام مختلفی را می‌فروشند. بخشی از این خیابان به عینک‌فروشی‌ها اختصاص دارد. هر دو طرف خیابان می‌توانید مغازه‌های عینک‌فروشی را ببینید که بهترین عینک‌های طبی و آفتابی را عرضه می‌کنند. بیشتر آنها اپتومتریست هم برای بینایی‌سنجی دارند.
 • اگر از علاقه‌مندان به سینما باشید، در این خیابان می‌توانید سری به سینما فلسطین هم بزنید. به‌غیر از سینما، در این خیابان کافه‌های متعددی هم وجود دارد که معمولا پاتوق دانشجویان است. در مجموع، اگر دوست دارید عصری بهاری را در خیابانی سرسبز قدم بزنید، نوشیدنی داغی بخورید و خرید کنید، حتما به خیابان فلسطین سر بزنید.
 • در ابتدای این خیابان اطراف تقاطع زرتشت، فروشگاه‌ها و پاساژ‌هایی هستند برای خرید پارچه و لباس‌های مجلسی.
مسیر دسترسی:
خیابان فلسطین دسترسی خوبی دارد و از طریق وسایل حمل‌و‌نقل عمومی به‌راحتی می‌توانید خودتان را به خیابان فلسطین برسانید. از شمال آن از طریق ایستگاه مترو میدان ولیعصر و در تقاطع خیابان انقلاب و فلسطین با ایستگاه مترو تئاتر شهر می‌توانید به این خیابان برسید.

۴. خیابان انقلاب

تهران گردی در خیابان انقلاب

اگر از علاقه‌مندان به کتاب باشید، حتما آوازه خیابان انقلاب را شنیده‌اید. این خیابان خیابانی شرقی‌غربی است و تقریبا ۵ کیلومتر امتداد دارد. این خیابان از میدان انقلاب شروع می‌شود و تا میدان امام حسین و ابتدای خیابان دماوند ادامه دارد. شمال این خیابان در منطقه ۶ و جنوب آن در منطقه ۱۱ شهرداری تهران قرار دارند. خیابان انقلاب به‌دلیل اینکه در مرکز تهران واقع شده، یکی از خیابان‌های اصلی شهر است.

چرا باید خیابان انقلاب را ببینیم؟

 • اگر از علاقه‌مندان به کتاب و محصولات فرهنگی هستید، حتما باید به این خیابان سر بزنید. در دو طرف این خیابان می‌توانید کتاب‌فروشی‌های متعددی را پیدا کنید که انواع و اقسام کتاب‌های درسی و غیردرسی را می‌فروشند. کتابی نیست که نتوانید اینجا پیدا کنید، حتی کتاب‌های قدیمی و دست دوم. بسیاری از مؤسسه‌های انتشاراتی بزرگ در این خیابان فروشگاه یا دفتر دارند. به‌غیر از کتاب، می‌توانید محصولات فرهنگی و حتی صنایع‌دستی هم بخرید.
 • اگر دوست دارید حین خیابان‌گردی چیزی بخورید، در خیابان انقلاب گزینه‌های زیادی دارید. کافه‌ها و قنادی‌ها، آب‌میوه‌فروشی‌ها و رستوران‌های خوب در این خیابان آماده‌ی پذیرایی از شما هستند. اگر علاقه‌مند به سینما هستید، در این خیابان چند سینما هم وجود دارد که می‌توانید ساعتی از اوقات فراغت خود را در این خیابان با دیدن فیلم‌های جدید بگذرانید.
 • از دیگر فروشگاه‌های اطراف این خیابان می‌توان لوازم‌تحریرفروشی‌ها را نام برد که انواع محصولات از جمله وسایل لازم برای ساخت کارهای هنری مختلف را می‌فروشند. خیابان انقلاب یکی از بهترین خیابان‌های تهران برای تهیه محصولات فرهنگی و هدیه است.
مسیر دسترسی:
دسترسی به این خیابان بسیار راحت است. با تاکسی، مترو و اتوبوس از بیشتر مناطق شهر به خیابان انقلاب امکان دسترسی وجود دارد. چندین ایستگاه مترو از جمله امام حسین، دروازه دولت، میدان فردوسی، تئاتر شهر و میدان انقلاب در این خیابان قرار دارند.

۵. خیابان رودکی، در محله سلسبیل

تهران گردی در محله سلسبیل

اگر دوست دارید هم‌زمان با تهران گردی از مراکز خرید دیدن کنید، خیابان رودکی یکی از بهترین خیابان‌ها برای گشت‌وگذار است. این خیابان از شمال به خیابان آزادی و از جنوب به خیابان کمیل منتهی می‌شود و در منطقه ۱۰ قرار دارد. این خیابان و چند خیابان اطراف آن را با نام محله سلسبیل هم می‌شناسند و یکی از محله‌های قدیمی تهران است؛ هرچند که این روزها تقریبا بیشتر منطقه با ساختمان‌های مدرن و جدید جایگزین شده است.

چرا باید خیابان رودکی را ببینیم؟

 • بسیاری از افراد برای قدم زدن و خیابان‌گردی، خیابان‌های شلوغ و پر از مغازه را دوست دارند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید، خیابان رودکی را انتخاب کنید. اطراف این خیابان پر از مغازه‌های متنوع است. از کیف و کفش گرفته تا ساعت و طلا و لوازم‌آرایشی در این مغازه‌ها به فروش می‌رسد. در واقع، اگر قصد خرید دارید و می‌خواهید پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی، زیورآلات و… بخرید، از این خیابان دست خالی برنمی‌گردید.
 • غیر از خریدکردن، غذاخوردن موقع گشت‌وگذار نیز لذت دیگری دارد. در این خیابان، رستوران، کافه، فست‌فود و آب‌میوه‌فروشی‌های متعددی قرار دارد که آماده پذیرایی از شما هستند. یکی از سینماهای قدیمی تهران یعنی سینما کارون هم در همین خیابان قرار دارد.
 • علاوه بر مغازه‌ها، خیابان رودکی میزبان دست‌فروشان متعددی است که این خیابان پاتوق همیشگی آنهاست.
مسیر دسترسی:
خیابان رودکی دسترسی آسانی دارد. برای دسترسی به خیابان رودکی، هم می‌توانید از مترو استفاده کنید و هم از وسایل حمل‌ونقل عمومی. ایستگاه مترو رودکی در خط ۷ متروی تهران شما را به این خیابان می‌رساند.

۶. خیابان امین‌الملک یا بازار امامزاده حسن

تهران گردی در امامزاده حسن

محله امامزاده حسن در جنوب غربی تهران و در منطقه ۱۷ قرار دارد. یکی از محبوب‌ترین قسمت‌های این محله بازار امامزاده حسن است؛ بخشی از خیابان امین‌الملک که پر از مغازه‌ها، پاساژها و فروشگاه‌های پوشاک و کیف و کفش است.

چرا باید بازار امامزاده حسن را ببینیم؟

 • اگر دوست دارید خرید کنید و در بازاری پررفت‌و‌آمد قدم بزنید، بازار امامزاده حسن جای مناسبی است. مغازه‌های فراوانی دارد که محصولات متنوعی با قیمت‌های مختلف عرضه می‌کنند. هم لباس‌های ارزان‌قیمت در این بازار پیدا می‌شود و هم لباس‌های گران. غیر از لباس، می‌توانید کیف و کفش و حتی سیسمونی هم از همین خیابان بخرید.
 • در اواسط بازار، امامزاده حسن از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) در این خیابان قرار دارد. می‌توانید بعد از مدتی پیاده‌روی، ساعتی استراحت کنید، نماز بخوانید و از فضای معنوی این امامزاده بهره‌مند شوید. رواق و حرم امامزاده حسن با نقاشی‌ها و مقرنس‌کاری‌های زیبایی مزین شده است و ظاهرا از آثار زمان فتحعلی شاه قاجار است. گنبد بقعه از کاشی‌کاری‌های دوران قاجار است و از نظر تاریخی اهمیت زیادی دارد.
مسیر دسترسی:
رسیدن به خیابان امین‌الملک از طریق خودروی شخصی بسیار آسان است. از ضلع جنوبی میدان آزادی و با رانندگی در بزرگ‌راه آیت‌الله سعیدی به‌سادگی می‌توانید خودتان را به این خیابان برسانید. اگر هم می‌خواهید از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید، خط تندروی (بی‌آرتی) آزادی به خاوران را سوار شوید و در هرکدام از ایستگاه‌های سه‌راه آذری، فرهنگسرای قرآن یا دوراهی قپان که خواستید پیاده شوید.

۷. بلوار کشاورز

تهران گردی در بلوار کشاورز

بلوار کشاور بلواری شرقی‌غربی است و در منطقه ۶ شهرداری تهران قرار دارد. این بلوار را پیش از این با نام بلوار الیزابت می‌شناختند. بلوار کشاورز از میدان ولیعصر آغاز می‌شود و تا خیابان دکتر قریب ادامه دارد و طول آن تقریبا ۲٫۲ کیلومتر است.

چرا باید بلواز کشاورز را ببینیم؟

 • در فصل بهار و پاییز، این بلوار زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد و فضای سبز آن، با هزاران رنگ زیبا، بلوار را زینت می‌دهد. جالب است بدانید بلوار کشاورز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • یکی از ویژگی‌های جذاب این بلوار این است که مسیر ویژه دوچرخه‌سواری دارد و می‌توانید تهران گردی با دوچرخه را تجربه کنید. این مسیر، به‌همراه فضای سبز زیبا و درختان بلند و سرسبز، بهترین فرصت را برای پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و لذت‌بردن از یک خیابان‌گردی آرام فراهم کرده است.
 • اگر دوست دارید غذاهای خوش‌مزه بخورید، دست خالی از بلوار کشاور برنمی‌گردید. این منطقه رستوران‌های قدیمی زیادی دارد. علاوه بر رستوران، دکه‌های غذافروشی و آب‌میوه‌فروشی‌ها هم فرصت خوبی برای امتحان‌کردن طعم‌های جدید و متنوع‌اند.
مسیر دسترسی:
بلوار کشاورز دسترسی راحتی دارد. از طریق ایستگاه متروی ولیعصر و ایستگاه متروی انقلاب می‌توانید خودتان را به این بلوار برسانید.

شما بگویید

خیابان‌ گردی در تهران یکی از جذاب‌ترین تفریحات در پایتخت است. اگر عاشق تهران گردی و گشت‌وگذار در خیابان باشید، حتما به تعدادی از این خیابان‌ها سر زده‌اید. به‌نظر شما، جای کدام خیابان تهران در این فهرست خالی است؟ شما خیابان‌گردی در کدام خیابان را تجربه کرده‌اید؟


در ادامه بخوانید: ۱۳ ایده برای سفر یک روزه اطراف تهران؛ در فصل‌های مختلف سال کجا برویم

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.